Vezët e ziera, vlerat dhe çfarë i ndodh organizmit Po qe se konsumoni shumë


është padyshim përbërësi kryesor i një mëngjes të shëndetshëm.

nga mënyrat më të zakonshme të konsumimit të vezës është sigurisht përgatitja e saj në formën e zier. Por cilat janë vlerat e vezës së zier dhe çfarë i ndodh organizmit kur ajo konsumohet e zier.

Më poshtë me përfitimet shëndetësore të vezës së zier dhe ndikimin e saj në organizëm.

përmban 210 miligramë kolesterol. Zierja konsiderohet mënyra më e sigurt për posaqë yndyrnat që përdorni në skuqje rrisin kolesterolin në organizëm. specialistët thonë se vezët janë të mira për shëndetin dhe një i rritur mund të hajë një vezë në ditë pa u shqetësuar shumë për kolesterolin.

Sipas të dhënave ngrënia e vezës në mëngjes si pjesë e një regjimi të kujdesshëm shëndetësor mund t’ju ndihmojë të humbisni në peshë.

Yndyrnat e mira

Vezët e ziera nxisin krijimin e yndyrnave të mira të cilat ndihmojnë në ruajtjen e nivelit të kolesterolit në ndërsa ulin rrezikun e problemeve dhe sëmundjeve në zemër. Këto yndyrna të shëndetshme për shëndetin e zemrën ndikojnë gjithashtu në rregullimin e nivelit të insulinës në , e për rrjedhojë nivelin e sheqerit në gjak.

Vezët e ziera natyralisht përmbajnë një nivel të lartë proteinash. ka nevojë për për forcimin e muskujve. Por mbi të gjitha proteinat ndihmojnë gjithë organet e trupit dhe mundësojnë një strukturë të posaçme mbrojtëse në muret e qelizave.

i syve

nga vitaminat më të rëndësishme tek veza është vitamina A. Kjo vitaminë është thelbësore në ndihmën që i ofron retinës së syve për thithjen e dritës, mbron membranat dhe ul riskun e prekjes nga dobësimi i shikimit apo verbëria.

Kocka të forta

Vezët e ziera janë të pasura me vitaminën D, vitaminë e cila është e rëndësishme për dhe dhëmbë të fortë gjithashtu. D u mundëson kockave përthithjen e kalçiumit dhe rregullon nivelin e kalçiumit në . Ky proces garanton që skeleti i trupit të marrë sasinë e duhur të kalçiumit për të qenë i fortë.

për vezët e ziera

Vezën e zier mund ta kombinonin në sallatat me spinaq, patate, pulë apo si një element i domosdoshëm i ushqyerjes së shëndetshme./agroëeb/Familjajonë/

Si ndikon kosi në imunitetin tuaj

Shumë njerëz e kanë të lidhur në mendjet e tyre kosin me periudhën e dietës ose si një zgjedhje ideale për diçka të lehtë gjatë natës. Sidoqoftë, këto s’ janë të vetmet dy.

Përveç kalciumit dhe proteinave, një pjesë e kosit gjithashtu përmban të ashtuquajturat baktere “të mira” të cilat mbështesin funksionimin e duhur të zorrëve dhe sistemit imunitar, përmirësojnë tretjen dhe mbrojnë nga depresioni.

Në fakt, sipas hulumtimeve përkatëse, ka disa arsye për të ngrënë . Shihni më poshtë tre prej tyre:

Sipas disa studimeve, konsumi i rregullt i kosit dhe produkteve të qumështit me pak yndyrë mbron nga i zhvillimit të diabetit (sëmundja e sheqerit) të tipit 2.

Studimet kanë treguar se konsumimi i kosit për katër javë përfiton nga truri.

Probiotikët e kosit zvogëlojnë rrezikun e sulmit në zemër dhe goditjes në tek njerëzit që hanë vetëm dy racione në javë. /Familjajonë/

Postime të ngjashme