Virologu gjerman: “S’ka asnjë provë që Covid-19 të përhapet kur jeni duke bërë blerje”

Coronavirusi nuk shpërndahet duke bërë pazar apo duke shkuar tek floktari. Të paktën kështu pretendon një virolog gjerman, pas studimeve të kryera

Prof. Hendrik Streeck, është shprehur se Covid-19 nuk përhapet aq lehtë sa njerëzit mendojnë, shkruan The Telegraph.

Sipas tij, deri më tani nuk ka asnjë të dhënë që provon përhapjen e tij kur njerëzit janë duke bërë pazar apo kur shkojnë në parukeri. Studimet në lidhje me këtë, ai i ka kryer në rajonin më të prekur nga coronavirusi në Gjermani.

“Ne nuk gjetëm asnjë virus që të jetonte nëpër sipërfaqe. As nëpër telefona, as nëpër doreza dyersh.”- u shpreh virologu i ftuar në një program televiziv. Madje, skuadra e tij testoi edhe qimet e një maceje shtëpiake në një familje, por nuk gjetën asnjë grimcë të virusit në sipërfaqe.

Virologu tha gjithashtu se gjetjet e tij të deri tanishme, vënë në diskutim të gjithë masat që bota po merr.

Pavarësisht kësaj, ai bie dakord me faktin që ka ende shumë për të zbuluar rreth coronavirusit. Gjatë intervistës ai ndaloi tek rasti i parë i infektuar në vendin më të prekur të Gjermanisë.

“Ajo ishte një grua që vinte nga Kina në Gjermani dhe pas testeve rezultoi se kishte infektuar vetëm kolegët e saj. Ajo tha se kishte qëndruar në një hotel, kishte ngrënë në një restorant, por të infektuar ishin vetëm kolegët”.

– Pra tani e dimë që të hash në një restorant apo të punosh në një hotel nuk do të thotë të jesh përgjegjëse për infektimin. Ne e dimë që ky infeksion nuk transmetohet nga prekja e objekteve. Kërcimet e afërta me njëri-tjetrin apo festat dhe grumbullimet janë burim infektimi.- përfundoi ai.

The post Virologu gjerman: “S’ka asnjë provë që Covid-19 të përhapet kur jeni duke bërë blerje” appeared first on Telegrafi.

Related posts:

Lul Raka shpallet fitues i çmimit ‘Evropiani i vitit’
Në 21-vjetorin e rënies, sot kujtojmë dy Heronjtë e Kombit, Sami Plakollin e Hajdini Halitin, të cil...
Kush do kujdeset për shëndetin e shqiptarëve, mjekët emigrojnë në Gjermani!
Mbi 500 mjekë të prekur nga virusi, qeveria kineze kërkon të fshehë shifrat për personelin
Portali Insajderi shpif pacipërisht ndaj Mjekëve
Isa Haxhiu: Në Fakultetin e Mjekësisë – 300 euro nota 6, 500 euro nota 8 dhe 9, e 1000 euro nota 10!
Me masat e reja të Ministrisë së Shëndetësisë, në emër të parandalimit të Covid-19 dhe menaxhimit të...
Ligji (problematik) i Pagave vazhdon edhe në 2020
7 mënyrat se si funksionon Ligji i Karmës
Çka është spermatozoidi?
Holandezët gjejnë zgjidhjen ideale për të darkuar në distancë sociale – Gazeta Koha Jone
Rrezikimi i trafikut publik me veprime apo mjete të rrezikshme
Verte
8 ekzaminime mjekësore që çdo grua duhet t’i bëjë pas moshës 40 vjeç
Kush do të pësojë nga Ligji për pagat
Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Hykmete Bajrami, e priti sot drejtoresh...
Aty ku të gjithë spiunojnë njëri-tjetrin
Paralajmërohen fluturime të reja drejt Vienës për riatdhesimin e shqiptarëve
Çfarë është gripi i derrave dhe cilat janë shenjat e tij?
PËR 5 VJET BIE NATALITETI MBI 30% NË KOSOVË
Floktarët shqiptarë në Austri i gëzohen rihapjes së dyqaneve
King Chulalingkorn Memorial Hospital Bangkok THAILAND
“Njerëzimi mund të jetë duke jetuar sipas një simulimi kompjuterik”
SHSKUK-ja u paguan punëtorëve shtesa për kujdestari përkundër që nuk kujdestarojnë
Veneseksion
Ja sa persona në Shqipëri janë të diagnostikuar me Diabet
Përvetësimi në detyrë
Loja e Shahut dhe COVID-19
Ja cilin lloj të kancerit e shkakton çaji shumë i nxehtë!
Më gëzoi shumë shërimi i plotë i pesë të infektuarve me virusin COVID-19. Mbetem me shpresë e besim,...
Drejtoria e SHSKUK-së kërcënon Gazetën Shëndeti
A do të shkarkohet edhe Bordi Drejtues i SHSKUK-së?
Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut
Në Spitalin e Ferizajt gjatë vitit 2018 u lindën mbi 15oo foshnje dhe u kryen 1161 operacione në kir...
Specialistja më e re e Endokrinologjisë
DY RASTE TË REJA ME COVID-19! Nga data 08.02.2020 deri me 31.03.2020, në Laboratorin e Mikrobiologj...
Dr.Hatixhe Latifi-Pupovci: Jemi duke përjetuar stres nga e mira
Dr.Gani Bajraktari: Të lumtë (bravo) Dr.Arbër Morina për futjen e kësaj metode për herë të parë në K...
Çka janë herniet abdominale dhe si duhen trajtuar?
Ra nga makina dhe prindërit nuk e panë, flet mjeku
Kur duhet të shkoni tek Gjinekologu?
Dr.Hatixhe Latifi-Pupovci: Perëndoi periudha e komandantëve
Zgjerohet harta Drenasi shënon rastin e parë me COVID19
Epidemiologu Dedushaj thotë se numri i vdekjeve nga Covid-19 në Kosovë do të rritet
Paradokse!
Këshilli i Fakultetit të Mjekësisë vendos lidhur me konkursin kontravers për Profesor Asistent
Vitamina C e mposht koronavirusin? Mjekët kinezë, garë për testimin e efekteve
Hashim Thaçi: Përpëlitjet e Kurtit
Të jesh mjek, mësues, profesor, gjykatës, inxhinier në Kosovën tonë!!!
Vdes kryekirurgu si pasojë e virusit, mediat: mjekët që vdesin konsiderohen martirë
NJOFTIM BİLDİRİ OBAVJEŠTENJE Orari javor i transmetimit në RTK të mësimit në distancë për gjuhën tur...
Kjo është gjendja e katër të plagosurve në Prishtinë
Dr.Arbër Morina: Kirurgët nuk janë në grevë
Lutuni për mjekët dhe infermierët që të jenë mbinjerëzorë
Gabimet që mund t’i bëni për t’u mbrojtur nga dielli
Rrahet mjeku në Gjilan, i dyshuari e sulmon pasi e dërgon gruan për kontroll
SHSKUK dënon ashpër sulmin e mbrëmshëm ndaj Dr.Bujar Gashi
Ja sa do ta ketë Kurti pagën nëse Kushtetuesja e lejon hyrjen në fuqi të Ligjit të pagave
OMK shpreh ngushëllime për vdekjen e dr. Abaz Krasniqit
Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës, njofton se sot ka pranuar një informatë nga ana ...
Unë jam Kirurg!
𝗙𝗦𝗦𝗛 𝘇𝗼𝘁𝗼𝗻 𝟯𝟬,𝟬𝟬𝟬 𝗘𝘂𝗿𝗼 𝗽𝗲̈𝗿 𝘁𝗿𝗮𝗷𝘁𝗶𝗺𝗶𝗻 𝗺𝗷𝗲𝗸𝗲̈𝘀𝗼𝗿 𝘁𝗲̈ 𝗘𝗿𝗶𝗼𝗻 𝗛𝗮𝘅𝗵𝗻𝗶𝗸𝗮𝗷𝘁
Ja çfarë punëtorie u mbajt në IKSHPK!
Fatmir Limaj: Qeveria e Kurtit sot e ka shkelur ligjin, sepse ka larguar njerëz të cilët kanë qenë t...
Sëmundjet e zemrës dhe grupet e gjakut
Urime ditëlindjen e 21-të, Endriti ynë i dashur! Ndoshta ke pasur dëshirë ta takosh shoqërinë, por L...
Cila nga algat e dhëna i takon algave blu në të gjelbra?
Sëmuret presidenti Thaçi
Ja kur konsiderohet se Prokurori ka kryer shkelje disiplinore!
Mundësimi i kundërligjshëm i ushtrimit të profesionit, veprimtarisë ose detyrës
Ja çfarë metode e re e operacioneve po aplikohet në Kirurgjinë Torakale!
Boronica dhe sëmundjet e zemrës
Ushqimet shqiptare, pjesë e fushatës promocionale të Organizatës Botërore të Turizmit
Ja pse themi ‘shëndet’ kur teshtijmë!
Pagat nuk iu rritën, mjekët ia mësyjnë Gjermanisë
Ministria e Shëndetësisë bën thirrje për hetim të shkeljeve të mundshme në tenderët e hapur nga kjo ...
Komunikatë nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike SOT KATËR TË SHËRUAR, GJITHSEJ DERI SOT 10 ...
Reagon QSUT ndaj dhunës mbi mjeken specializante të Kirurgjisë
Shpresa Rupar: Si t’i instalojmë mendimet pozitive nga fuqia e zërit të brendshëm
Rritet bilanci në Kosovë, 165 qytetarë të infektuar me COVID-19
specialistët zbulojnë se njerëzit me ngjyrë rrezikohen 4 herë më shumë se të bardhit nga koronavirus...
Asnjë pranverë, këtu e 21 vite, nuk mund ta shijojmë. Gjithandej Kosovës, për çdo ditë të këtyre mua...
Drejtori i ShSKUK-së ua ndalon punëtorëve shëndetësorë të kërkojnë pagën jubilare
Dr.Nderim Salihaj: Disa nga format e trajtimit të lëndimeve të gjymtyrëve që i hasim në popullatën t...
Skenarët e mundshëm, për t’u kthyer në normalitet
Mjekët apel prindërve: Mbani fëmijët larg telefonit!
Sllovenia s' ka lehëtsime kufiri për shtetasit shqiptarë
Studimi ngre alarmin: Tatuazhet mund të shkaktojnë kancer
Punësimi në Gjermani, procedura e re zgjat vetëm 14 ditë
Ditë më parë në T7 kam thënë se vendimet arbitrare në fillim mund të duken simpatike e të duartrokit...
Gjykata Kushtetuese
Kollçaku: Nëse infektohet ndonjë deputet sot, mos t’i vendoset respiratori
Ta ruajmë veten dhe mbrojmë njëri-tjetrin. Për shëndetësi dhe siguri e keni qeverinë në detyrë kudo ...
Studentja shqiptare shpallet fituese e “Çmimit Kombëtar të Ekselencës” në Kanada
Edhe në Qendrën e Studentëve sot pashë nga pranë masat që janë marrë për t’u kujdesur për kosovarët ...
Nackt und unwohl beim Arzt – nicht in den USA
Shëndeti i ekonomisë
Duhani dhe alkooli tek të rinjtë dhe adoleshentët
QKMF në Prizren siguron pajisje të rëndësishme laboratorike për analiza të ndryshme
Me 15 maj hapen bizneset e hotelerisë në Austri – ja rregullat e reja

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

BAT është duke punuar mbi një vaksinë të mundshme për COVID-19, përmes filialit të saj bio-teknologjik në SHBA

Sun Apr 5 , 2020
Filiali bio-teknologjik i BAT-it në SH.B.A., Kentucky BioProcessing (KBP), po zhvillon një vaksinë të mundshme për COVID-19 dhe tani është duke kryer testimet para-klinike. Nëse testimi shkon mirë, BAT-i ka shpresë se me partnerët e duhur dhe me mbështetjen e agjencive qeveritare, mund të prodhohen midis 1 dhe 3 milionë […]