Virusi mund të qëndrojë në ajër, OBSH ndryshon qëndrim për maskat

Sipas studimeve të fundit shkencore, përhapja e koronavirusit mund të ndodhë edhe përmes ajrit, dhe jo vetëm nga kontaktet. Tani Organizata Botërore e Shëndetit është gjithashtu e gatshme të rishikojë masat e saj udhëzuese. Kjo u njoftua nga drejtori përgjegjës i saj, David Heymann, duke njoftuar për BBC se “ne jemi duke studiuar provat më të fundit shkencore”. Ndërkohë, nga SHBA vjen rekomandimi për të përdorur maska në publik.

Jetëgjatësia e virusit

Studimet e plota mungojnë dhe do të duhen javë ose muaj për t’i marrë ato, por ajo që duket shumë e mundshme është që virusi mund të rezistojë në ajër shumë më gjatë sesa mendohej më parë. Për të vërtetuar këtë në mënyrë empirike janë të dhënat e infektimit në spitale te punonjësve shëndetësorë. Covid-19 në aerosol, pra jo në frymëmarrje normale, por ai i prodhuar nga makinat, mund të mbetet aktiv për shumë orë. Reanimacionet janë pikërisht vendet ku ambienti mund të ngopet më pas me ajër të infektuar dhe ku pa një mbrojtje adekuate, mjekët dhe infermierët janë në rrezik të madh.

OBSH e gatshme të ndryshojë udhëzimet

Deri më tani OBSH ka këshilluar kundër përdorimit të maskave për të gjithë. Nga ana tjetër ato janë një mall i çmuar për momentin dhe për këtë arsye është më e dobishme që maskat të arrijnë në spitale sesa në supermarkete. Por me të dhënat e reja për praninë e virusit në ajër situata është e ndryshme. Maska mund të jetë një armë shtesë për të ndaluar pandeminë. Prandaj OBSH mund të tërheqë hapat e saj dhe të këshillojë ose të imponojë përdorimin e maskës edhe në transportin publik apo në vendet e punës ku distanca prej një metri midis punëtorëve nuk mund të garantohet. Më pas edhe për anëtarët e familjes që ndihmojnë një person të infektuar në shtëpi. Të gjithë në këtë rast duhet të veshin një maskë.

Distanca mbetet arma më e mirë

Mbajtja e distancës prej një metri është arma më e mirë për të shmangur infektimin. Të gjithë ekspertët pajtohen për këtë. Mbi maskat mbetet dyshimi i përdorimit të gabuar nga ana e njerëzve. Shumë që i mbajnë mendojnë se janë të sigurt, por në realitet nëse hunda lihet e zbuluar është si të mos e veshësh maskën. Kësaj i shtohen edhe sytë që mbeten jashtë mbrojtjes dhe janë po aq një vend hyrjeje për virusin. Përveç kësaj, OBSH fton njerëzit të mësojnë se si duhet të hiqen maskat: pjesa e jashtme nuk duhet të preket kurrsesi, ndërsa është gjithmonë e nevojshme të lani duart shpesh.

Related posts:

ProCredit Bank, dhuron 25 mijë euro donacion me masa mbrojtëse kundër Covid-19 ProCredit Bank, ka dh...
Deklarimi i rremë nën betim
Ekskluzive: Një pjesë e Kirurgjisë Vaskulare i bashkangjiten Grevës së Kirurgëve
Në Spitalin e Prizrenit, përurorhen pajisje në vlerë 300 mijë euro
KOMUNIKATË Për shkak të situatës së krijuar si rezultat i pandemisë COVID – 19, Ministria e Arsimit,...
Një në katër mjekë, ose 32.9% e mjekëve në Zvicër janë të huaj, mes tyre shqiptarë
Bilanci i fundit/ Rritet numri i mjekëve të vdekur nga koronavirusi në Itali
Në Maqedoninë e Veriut regjistrohen 40 raste të reja me Covid-19
Mundësimi i arratisjes së personave të privuar nga liria
Qytetarët kanë filluar të ndjejnë panikun për Coronavirusin, s’ka maska mbrojtëse
Pacientët do të qëndrojnë në vetizolim për një kohë para operacionit
Fruthi, diagnoza dhe masat parandaluese
Ministria e Shëndetësisë: 29 raste të reja me COVID-19, shkon në 18 numri i viktimave në vend
Veçoritë e Gjakut
Kuvendi ia ka heq besimin! Qeveria e shkarkuar s’ka të drejtë në iniciativa ligjore! Raportet apo o...
Gjykata Kushtetuese merr vendim për Ligjin për Paga
Rrezikimi i trafikut publik
Raka: Po futemi në dy javët vendimtare për jetët e më të dashurve tanë
Cilët faktorë e rrisin rrezikun për hipertension?
SHSKUK dënon sulmin ndaj mjekut Sefedin Fazliu
Komunikatë nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike PESË PACIENTË TË SHËRUAR Sot, me 31.03.2020...
Vjena shpallet qyteti më i gjelbërt në botë
Vdes një mjek në Kinë nga Coronavirusi
Drejtoria e SHSKUK-së kërcënon Gazetën Shëndeti
Mënyra efektive për të rritur fertilitetin te meshkujt
Mesazhi i ambasadorit Grenell ishte i qartë dhe konkret për angazhimet e politikës amerikane në drej...
Lumiri – mjekëve për grevën: Mu atëherë kur u duhet destabilitet, ju përdorin si mjet
Cilat janë shenjat dhe simptomat e menopauzës?
Zëvendësministri i Shëndetësisë Dr.Rrustem Musa nuk shpenzoi asnjë euro për udhëtime zyrtare e telef...
Ja çfarë fjalë epike shkruan Mjeku për Adem Jasharin!
Dr.Besnik Ibishi reagon ndaj shkrimit të Portalit insajderi
Të dashur qytetarë Do të kisha dashur që sot me ju së bashku të shpreh miradinë për punën që e bëjn...
Ja çka bëjnë sindikatat për ligjin e pagave
Is mechanical ventilation for Covid19 being overused!?
‘Dijetari’ Zafir Berisha i pakënaqur me fjalimin e Albin Kurtit në Mynih
Shoqata shqiptare në Kanada dhuroi maska me simbole të Kosovës dhe Shqipërisë
Venosklerozë
Ja vaksina që ul rrezikun e kancerit të qafës së mitrës
Ish-shefi i Mossad, Tamir Pardo, bashkohet me startapin e kanabisit mjekësor Cann10
Çka është Punëdhënësi?
Dr.Leard Berdica: Këshilla për familjarët e pacientëve dhe për Kirurgët
Ndihmoni fëmijët të bëhen aktiv pas shkolle!
NJOFTIM BİLDİRİ OBAVJEŠTENJE Orari javor i transmetimit në RTK të mësimit në distancë për gjuhën t...
E vërteta e frikshme që fshihet pas peshkut dhe mishit të skuqur të pulës
Fakultetet e sotme po kryhen me teste
Kryeinfermierja akuzon Odën e Infermierëve të Kosovës
Are women getting incorrect treatment?
#CME #NMJ SINGLE ANSWER QUESTION Regarding The Nicotinic Cholinergic Receptors At The Motor End Pl...
Koronavirusi s’kursen as mjekët: dy të shuar
Gjevat Balaj: Në Austri erdha për 3 muaj, mbeta mbi 32 vite
Vicioz
Me keqardhje të madhe mësova lajmin e ndarjes nga jeta të aktores sonë të mirënjohur Leze Qena. Tras...
Pengimi i personit zyrtar në kryerjen e detyrave zyrtare
Qeveria Kurti shfuqizon vendimin e Qeverisë Haradinaj për rritjen e pagave për vete
Keni variçe në këmbë? Përdorni këto metoda për uljen e tyre
Sot shënohet Dita Botërore e Ndërgjegjësimit për Autizmin. Ndonëse kjo ditë na ka gjetur në një kohë...
Fluks nga virozat, Mjekët: Më të rrezikuarit janë të sëmurët kronikë
Konstitucionalizëm integral, jo voluntarizëm presidencial Neni më i rëndësishëm i Kushtetutës së Rep...
Ministria e Financave: Sot dalin pagat dhe shtesat prej 300 euro të parapara në Pakon Emergjente
Neurokirurgu Dr.Haxhi Avdyli: Boll ma, bëjeni më atë marrëveshje të koalicionit
Lajmërimi apo kallëzimi i rremë
Historia e mjekësisë
Ta ruajmë veten dhe mbrojmë njëri-tjetrin. Për shëndetësi dhe siguri e keni qeverinë në detyrë kudo ...
QKMF në Kaçanik në hall me mungesë të barnave e materialit shpenzues
Në 21-vjetorin e rënies, sot kujtojmë dy Heronjtë e Kombit, Sami Plakollin e Hajdini Halitin, të cil...
Koeficienti në fyt
Burnout Sindromi te Kirurgët e Përgjithshëm të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës
Heqja e taksës 100% për Vuçiqin e Serbisë e Dodikun e Republikës serbe të Bosnjës, është nënshkrim i...
OBSH i bën thirrje Shqipërisë dhe gjithë botës të rrisin numrin e infermierëve në dekadën në vijim
A janë mjekët kosovarë të përgatitur për coronavirusin, flet Gerxhaliu
Ushqimi te të sëmurët me sëmundje iskemike të zemrës
Ja çfarë nevojitet për të rritur fëmijë të lumtur!
Shkon në 4 numri i viktimave nga Covid-19 në Kosovë
Hoteli luksoz në Graz lëshon për tri ditë të gjitha dhomat falas për turistë
A po i ndal Koronavirusi shkarkimet në Shëndetësi?
5 Must-Follow Rules If You Want to Get Strong
Britania kërkon Mjekë dhe Infermierë, lehtësohen procedurat
Vilozit
Kujdes, mos flini kurrë më shumë sesa 8 orë në ditë
Sëmundjet kronike të veshkave tek të moshuarit
Kirurgët konfirmojnë largimin kolektiv nga Sindikata
Fruta të thata për meshkujt dhe arsyet
Kirurgu Shqiptar i shpëton jetën gjermanit të moshuar
Duhani dhe shikimi
Medikamentet që nuk përdoren në periudhën e shtatzanisë dhe lehonisë
Duhani dhe dëmet shëndetësore
Çka janë herniet abdominale dhe si duhen trajtuar?
Izraeli, superfuqi botërore në sektorin e mjekësisë dhe farmaceutikës
Shtohet numri i të shëruarve, deri tani në Kosovë, konfirmohen 23 të shëruar me Covid-19 Ka arritur ...
Dr.Istref Plakolli: Qeveria po e neglizhon Koronavirusin
Në kohën kur po ballafaqohemi me Pandeminë e COVID-19, si Kryetar i LDK-së, nuk do ti tërheq njëan...
Ja sa dënoheni nëse i braktisni personat e paaftë
Çka është fotoreceptori?
Pse shkelmojnë bebet në barkun e nënës?
Ja çka shkruan Dr.Armend Rexhepi për kryetarin e Komunës së Vitisë z.Sokol Haliti
14 Things Only People Who Work in the Medical Field Will Understand
Dry mouth at night: Causes and treatments
Ja sa dënoheni nëse e keqtrajtoni dikënd gjatë ushtrimit të detyrës zyrtare ose autorizimeve publike
Doktorët shqiptarë në Londër rrëfejnë betejën e fituar ndaj COVID-19
Ventrikular

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Spanja shënon rënie të numrit të viktimave, 637 të vdekur në 24 orë, më e ulëta prej 24 marsit

Mon Apr 6 , 2020
Spanja ka shënuar një rënie në numrin e viktimave teksa në 24 orët e fundit janë regjistruar 637 të vdekur. Po ashtu kjo është një shifër pozitive pasi është më e ulëta prej 24 marsit dhe rënia e 4-ët që kur Spanja është mbërthyer nga COVID-19. 13 mijë e  55 viktima shënon në […]