Virusologu britanik: A do të bëhet coronavirusi grip sezonal, çfarë na nevojitet për ta kontrolluar

Virusologu Mike Skinner nga Londra për “Science Focus” ka shpjeguar se a do të bëhet coronavirusi grip sezonal

Sipas virusologut janë kyç disa parametra që virusi të bëhet sezonal, transmeton Telegrafi.

“Nuk arrijnë të gjitha viruset kulmin gjatë dimrit, varet nga transmisioni. Viruset respiratore të cilët shfaqen gjatë dimrit janë rezistues ndaj faktorëve të jashtëm, përkatësisht, nxehtësisë, dritës UV dhe lagështisë së ajrit”

– Më shumë ditë me diell zvogëlojnë numrin e viruseve aktivë në sipërfaqe, sepse nëse u janë të ekspozuar dritës së diellit më shumë se tri orë zvogëlohet mundësia që me kontakt të sipërfaqes të infektoheni.

Ekziston shpresa që nëse shtyjmë kulmin e virusit deri nga fundi i pranverës apo fillim i verës do ta zvogëlojmë transmisionin.

” Tani për tani nuk dihet a do të sillet edhe coronavirusi në të njëjtën mënyrë si edhe viruset e tjera”, ka thënë Mike Skinner.

Sipas vlerësimit të ekspertëve, tani për tani plani është që të zvogëlohen valët e infektimit dhe numri i të infektuarve.

– Duhet patjetër të presim vaksinën në mënyrë që të kontrollojmë dhe ta çrrënjosim virusin, përfundon virusologu. /Telegrafi/

The post Virusologu britanik: A do të bëhet coronavirusi grip sezonal, çfarë na nevojitet për ta kontrolluar appeared first on Telegrafi.

Related posts:

Më të Freskëtat e Majit – Frutat dhe Perimet e Sezonit
Rritet numri i të prekurve nga koronavirusi në Shqipëri
Dasmë në Podujevë, nuk i ndalë as koronavirusi/ (VIDEO)
Zbuloni si të ushqeheni shëndetshëm për trurin dhe zemrën
Këto janë tetë shenjat që tregojnë se gjendra tiroide s' funksionon si nevojitet
GJASHTË TË SHËRUAR DHE TRIDHJETË E TRE RASTE POZITIVE ME COVID-19!
Kjo është gjendja e pacientëve me koronavirus
Anketa 2018, rreth 20% e shqiptarëve të rritur kanë së paku një sëmundje; Trendi i hipertensionit ës...
10 TË SHËRUAR DHE 26 RASTE Të REJA ME KORONAVIRUS NË KOSOVË!
Gjilani pranon pako ushqimore e higjienike nga misioni i OKB-së
Testimi për proteinet totale, albuminet dhe raporti albumin/globinë
Si T’i Ruani Portokallet Në Ngrirje – Të Freskëta me Shije
5 ushtrime për t’ju ndihmuar të digjni lehtësisht barkun dhe yndyrën mbrapa
Nuk ka prova që të shëruarit nga coronavirusi kanë imunitet
Çka është paneli elektrolit?
Shishqebap Shtëpie – I Shijshëm Sipas Traditës Shqiptare
Pa shezlone, Rama shpjegon se si do të jenë plazhet këtë vit
Meridian Express, aty ku bëni blerje të sigurta (VIDEO)
Përse bëhemi agresivë kur jemi të uritur
Buka, Nën Kërcënimin e Çmimeve të Larta dhe Burimeve të Furnizimit
Imuniteti
Vaj Ulliri me Kripë dhe Trajtimet e Tjera për Pastrimin dhe Shkëlqimin e Fytyrës
Pse acidet yndyrore omega-3 janë tepër të rëndësishme?
Si Të Zbuloni Me kusht që Keni Toksina Në Trup – Mënyrat Natyrale Për T’i Larguar
Këshilla nga trajneri profesional për t’i shmangur dhimbjet e shpinës kur punoni nga shtëpia
Pesë aroma të këqija të trupit që nuk duhet të injorohen
Një vit me ‘Familja Jonë’
Shkencëtarët kinez zbulojnë dy antitrupat që mund t’i japin fund koronavirusit
Sallata që Mbron Zemrën dhe Forcon Kockat – Shije dhe Shëndet
Ilaçi remdesivir me rezultate shpresëdhënëse ndaj koronavirusit
Pesë raste të reja me koronavirus në Shqipëri
VIDEO / Ylli i pop-it pozitive me Covid-19: Kam zhvilluar antitrupa
Qelizat e syve janë objektivi kryesor i koronavirusit, lotët mund të shërbejnë si përhapje e infeksi...
Bullgaria dhuron veshje për profesionistët shëndetësor
Testet e antitrupave vërtet s’tregojnë kush është imun, por mund të tregojnë kush është në rrezik
Fërgesë me Miell Misri, Gjizë dhe Hudhra – Traditë dhe Shije
Si Ndikon Veza Për Kolesterolin, Diabetin dhe Shëndetin e Zemrës
​Shkon në 31 bilanci i viktimave nga koronavirusi në Shqipëri
Universiteti i Oksfordit fillon provat klinike për vaksinë kundër  koronavirusit
Shkon në 26 numri i të vdekurve në Shqipëri
Të lëvizësh në rrugë pa maskë në këtë vend, rrezikon 3 vite burg
Mbi 8 mijë të vdekur nga koronavirusi në Gjermani
Çfarë paralajmëroi “Gruaja lakuriq” një vit përpara se të shpërthente koronavirusi
Shkon në 539 numri i të prekurve nga koronavirusi në Shqipëri
Rritet numri i vdekjeve nga koronavirusi në Zvicër
COVID-19: Ndikimi Pozitiv i Izolimit Po Jep Shenjat e Para Në Mjedis
Këto ushqime nuk duhet ngrënë kurrsesi në darkë - Gazeta Express
Receta e përgatitjes së çajit që ndihmon në forcimin e eshtrave
Shënohen 195 viktima brenda një dite nga koronavirusi në Itali
Shkon mbi 30 mijë numri i të vdekurve nga koronavirusi në Itali
Doktori kosovar që punon në Gjermani tregon se si e kuptoi që ishte i infektuar me koronavirus
E thonë shkencëtarët: Ky do të jetë vendi më i goditur nga koronavirusi
Kek Shtëpie me Kakao – Shije e Lehtë, e Ëmbël
INFORMACIONE ME RËNDËSI SA I PËRKET VIRUSIT KORONA LEXONI ME VËMENDJE : A është e vertetë që Korona...
Vitia: Hapja e plotë e kafeterive shqyrtohet pas 1 qershorit
E FUNDIT / Ndërron jetë 68-vjeçarja me koronavirus tek “Infektivi”
Reçel Me Petale Trëndafili, Delikatesë Unike – Ndiqeni Këtu
Buka Me Ullinj, Kryevepra e Shijes – Si Ta Bëni Vetë
Rreth 31 mijë të vdekur nga Covid-19 në SHBA
Çfarë thotë gjatësia për shëndetin tuaj?
Destinacioni i preferuar i kryeqytetasve, shtohen pikat rekreative në Parkun e liqenit të Farkës (Fo...
3 përbërësit që zhbllokojnë arteriet dhe ulin kolesterolin
“Nga 8 deri në 12 për qind do të ketë ulje ekonomike në Evropë”
A duhet të heqim dorë nga kontraceptivët gjatë kohës së karantinës?
Eliminoni Erën e Keqe të Frigoriferit me Këto Metoda të Thjeshta Natyrale
Malisheva pranon pako ushqimore dhe higjienike nga misioni i OKB-së
A mund të ushtroni teksa agjëroni?
Stërvitjet e rregullta përmirësojnë parametrat e cilësisë së spermës
28 të shëruar dhe vetëm një rast i ri me koronavirus në Kosovë
Fëmijët mund të përqafojnë sërish gjyshërit në Zvicër
Biznesmeni harron të fikë kamerën, zhvishet dhe bën dush në sy të presidentit
Kombinime të veshjeve me dollakë që janë fantastike
Qytetari nga Rahoveci ankohet për mungesë termometri, kundërpërgjigjet Stafi Shëndetësorë
“U zgjova dhe nuk mund të shijoja ose të nuhasja”: Një shenjë e hershme e koronavirusit
3 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
30% e pacientëve të shëruar nga Covid-19 do të kenë probleme kronike të frymëmarrjes
Si Të Pastroni Enët e Gjakut Me Një tretman Të Thjeshtë Natyral
Huggies Newborn, ideale për fëmijën tuaj
Ja si është gjendja e të prekurve me COVID-19
Si Të Ruani Shëndetin E Veshkave Në Shtatë Hapa
Pjesa më e preferuar e karantinës për Kim Kardashian/ FOTO
Patëllxhanë të Marinuar me Vaj Ulliri, Lezeti i Tryezës
Lëngu i Pjeprit Zgjidhja E Freskët Për Rënien Nga Pesha
Ushqimet Më të Mira Që Shmangin Enjtjen dhe Skuqjen e Syve
Mos e pini kafen esëll, njihuni me disa nga pasojat
Sllovenia, shteti i parë evropian që shpall fundin e pandemisë
Si Ndikon Ngrënia e Mëngjesit tek Aktiviteti i Trurit Gjatë Ditës
Domate të Mbushura – Nga Tradita e Shijshme e Nënave Shqiptare  
Oriz me Kungulleshka dhe Djathë – Shija më e Mirë e Stinës
Rritet numri i të prekurve me koronavirus në Kukës
Ministria e Shëndetësisë shpenzon edhe gjysmë milioni euro në barna për trajtim të COVID-19
Në cilën moshë fillon të bjerë prodhimi i kolagjenit?
Shtatë Ushqimet e Shëndetshme Që Të Mbajnë Të Ngopur Më Gjatë
Cilët s' nevojitet Të Konsumojnë Kafe Turke Dhe Çfarë U Shkakton Në Organizëm
Ju del gjumi çdo natë në të njëjtën orë, ja nga çfarë po vuan trupi juaj
IKSHPK-ja thirrje qytetarëve: RESKPEKTONI MASAT, PAKUJDESIA KUSHTON ME JETË!
Manastirliu: Vetëm 14% e kapacitetit të spitaleve është i zënë, nuk kemi mungesa të mjeteve të mbroj...
Shkencëtarët britanikë thirrje: Na duhen vullnetarë për testimin e vaksinës së koronavirusit te njer...
Intervenimi i patrullës policore të autostradës, parandalon vet-hedhjen nga ura e një të riu
Vetëm 35 raste të tilla që nga viti 1900, ndodh mrekullia për foshnjën me dy gojë (Foto)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

“Nuk ka COVID që e zhduk plagën qelbrrjedhëse”, Tritan Kalo mesazh të fortë politikës: Koha postkovidiane do jetë ajo e korrigjimeve…

Mon Apr 6 , 2020
Mjeku i njohur i Infektivit, Tritan Kalo, iu drejtohet sërish qytetarëve me një mesazh të fortë, lidhur me përhapjen e gjerë që po merr ditë pas dite koronavirusi. Teksa shkruan i revoltuar në “Facebook” se qytetarët po vijojnë të dynden rrugëve, mjeku infeksionist i këshillon ata që të qëndrojnë në […]