Tue. May 17th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

Vitamina B12 i përket një grupi vitaminash që trupi i njeriut s’ mund t’i prodhojë vetë.

Bimët s’ përmbajnë vitaminë B12, kështu që burimi kryesor i kësaj vitamine është ushqimi me origjinë shtazore.

Burimet e saj të mira janë peshqit, butakët, produktet e qumështit, mëlçia, veshkat, vezët, viçi, etj.

b12

Si të zbulojmë që trupit i mungon vitamina B12?

Simptomat e mungesës së vitaminës B12: dëmtim i kujtesës, gulçim, zverdhje e lëkurës, qarkullim i dobët dhe ndryshime të humorit.

Simptomat s’ janë kritike, kështu që rrallëherë i kushtojmë vëmendje, por mungesa e vitaminave çon në zhvillimin e anemisë, e cila ndikon në gjendjen e përgjithshme emocionale.

aliments riches en b12

Vitamina B12 përfshihet në proceset metabolike, hematopoieza, është pjesë e hormoneve veshkore dhe mbështet shumë funksione të tjera.

Si e ndihmon trupin tonë vitamina B12?

 • stabilizon gjëndrat mbiveshkor,
 • aktivizon proceset metabolike,
 • promovon thithjen e hekurit,
 • përmirëson funksionet riprodhuese të trupit,
 • mbështet funksionimin e sistemit nervor,
 • rrit numrin e qelizave të kuqe të gjakut,
 • ndihmon në përmirësimin e qarkullimit të gjakut.

Shkencëtarët arritën në përfundimin se mungesa e B12 në trupin e nënës gjatë shtatzënisë çon në formimin e gabuar të mekanizmit për prodhimin e leptinës te fëmijët. Për sa i përket treguesve të përgjithshëm, mungesa e vitaminës B12 shprehet në mbipeshë te nënat, por përkundrazi, fëmijët lindin me peshë të ulët.

b12

Leptina quhet edhe hormoni i ngopjes, i cili na ndihmon të kuptojmë kur jemi të ngopur. Nivelet e rritura të këtij hormoni çojnë në faktin se një person ndihet vazhdimisht i uritur, gjë që çon në shtim në peshë. Në këtë rast, jo vetëm që shtoni peshë, por edhe bini në grupin e rrezikut. Nivelet e tepërta dhe të larta të leptinës zhvillojnë rezistencë ndaj insulinës, e cila më pas do të çojë në zhvillimin e diabetit (sëmundja e sheqerit) të tipit 2, shkruan KP.

Çfarë e shkakton mungesën e vitaminës B12?

Ka disa faktorë që ulin nivelin e vitaminës B 12 në trup:

 • vegjetarianizmi, meqenëqë kjo vitaminë gjendet në produktet shtazore,
 • alkoolizmi shkatërron mëlçinë, e cila përmban rezerva vitaminash,
 • sëmundjet autoimune ndërhyjnë në përthithjen normale të lëndëve ushqyese,
aliments riches en vitamine b12
 • sasi e madhe e kafes së konsumuar,
 • kontakt i vazhdueshëm me oksid nitrik,
 • mosha,
 • marrja e antacideve, metaforminave, frenuesve.

[ad_2]

Leave a Reply