Vitamina B2 ose riboflavina

Vitamina B2 e luan rolin e saj në përbërjen e proteinave indore (të tilla si flavoproteina) e cila është e nevojshme në procesin e frymëmarrjes indore.

Edhe pse gjendet në shumë produkte, por në koncentrime të ndryshme, burimet natyrore më të rëndësishme janë perimet bishtajore (0,16-0,20 mg / 100 g) produktet shtazore (më shumë në organet e brendshme) (0,901,30 rug / 100 g).Diçka më pak është e pranishme në drithëra (rreth 0:10 mg / 100 g) dhe perime me gjethe (akoma më pak).

Gjatë përpunimit termik të prodhimeve vjen deri te humbja e kësaj vitamine (madje edhe deri në 50%), dhe për atë, për shkak të profilaksës vlejnë rregullat në amvisëri. Edhe për këtë vitaminë, si dhe vitaminat e tjera të grupit B, nevojat janë më të mëdha te fëmijët në fazën e rritjes intezive dhe zhvillimit.

Vitamina B2 (Riboflavina) Faktori kompleks B
-Sjell këto benefite në trup: Lëkurë e shëndetshme;  Riparim i indeve; Formim i anti-trupave dhe rruazave të kuqe të gjakut.
-RDA-ja dhe burimet më të mira ushqimore: 1.7 mg drithëra, maja, qumësht, vezë, perime me gjethe jeshile, mish i butë
-Nutrientët sinergjitikë (punojnë me): Vitaminë A, niacinë, B-komplekse, B1.
-Simptomat e defiçensës: Gjuhë me plagë, ndjeshmëri e lehtë ndaj syve.
-Interaksione negative: Alkooli, kafe, sheqer, tabako. Stresi mendor dhe fizik mund të krijojë mangësi të këtij nutrienti.
* Fakte interesante: Pjesën më të madhe të vitaminës K që kërkohet nga trupi i njeriut prodhohet nga bakteriet në traktin intestinal.

Vitamina B2 (Riboflavin) Vitamina B2 ose e quajtur ndryshe me emrin riboflavina është një substance e ngurtë me ngjyrë të verdhë në portokalli dhe me formulën kimike C17H20N406. Vitamina B2 është e tretshme në ujë dhe bën pjesë në grupin e vitaminës B. Ajo është një komponentët kryesor që përdoret edhe për aktivizimin e vitaminave të tjera. Më parë ka qënë e njohur edhe si vitamina G. Emri “riboflavin” vjen nga “ribose” (sheqeri, forma e të cilit është reduktuar, ribitol forma e pjesës së strukturës). Flavin unaza-skelet e cila i jep ngjyrë të verdhë molekulës së oksiduar, (nga latinishtja flavus ‘i verdhë’).

Roli i vitaminës B2 në trupin e njeriut

– Ndihmon funksionin e sistemit imunitar.

– Ndihmon funksionin e sistemit nervor.

– Ruan shëndetin e lëkurës dhe të flokëve.

– Ruan shëndetin e syve.

– Forcon dhe ruan shëndetin e mëlçisë.

– Riboflavin është e mundur me shëndetin riprodhues.

– Një nga funksionet unike të vitaminës B2 është se ajo mund të lufton disa efekte të plakjes si, humjen e kujtimit dhe zgjidhjen e sëmundjes Alzheimer.

– Parandalon verdhëzën neonatale, aneminë dhe anoreksinë.

– Lufton depresionin dhe migrenën.

– Ndihmon trupin të prodhojë energji.

– Riboflavina është një anti-oksidant që lufton radikalet e lira.

– Ndihmon vitaminën B6 të transformohet në folate dhe hekur.

– Kjo vitaminë është e mundur që në trupin e njeriut të lejojë shpërbërjen e yndyrave dhe të proteinave

-Ndihmon në rritjen dhe zhvillimin e trupit.

-Ndihmon në rritjen dhe prodhimin e rruaxave të kuqe të gjakut.

Shenjat dhe simptomat e mungesës së riboflavinës :

 • Të çara në anët e gojës dhe gjuhës.
 • Tharje të buzëve.
 • Ulçera të gojës.
 • Buze të kuqe.
 • Dhimbje fyti.
 • Lodhje
 • çrregullime në tretje.
 • Anemi, mangësi të hekurit.
 • Syte mund të jenë të ndjeshëm ndaj dritës, mund të lotojnë ose të skuqen.

Burimet e vitaminës B2

 • Spinaqi
 • Panxhari
 • Kërpudhat
 • Frutat e detit
 • Vezët
 • Qumështi i lopës
 • Brokoli
 • Sallata zvicerane
 • Bishtaja
 • Rrepa
 • Sallata jeshile/marule
 • Mustarda
 • Specat
 • Soja
 • Kosi
 • Bajamet
 • Gjeli i detit
 • Bizele të njoma
 • Patatja e ëmbël
 • Sardelet Kungulli
 • Rrushi
 • Karrota
 • Lulelakër
 • Selino
 • Speca djegës

Mbidoza e vitaminës B2 mund të shkaktojë :

-Kruajtje

-Mpirje.

– Djegie të lëkurës ose ndjesi pickimi. -Ndjeshmëri ndaj dritës.

– Urinim me ngjyrë të verdhë ose portokalli.

Rekomandimi ditor i vitaminës B2:

6-12 muaj: 0.4 mg

1-3 vjeç: 0.5 mg

4-8 vjeç: 0.6 mg

9-13 vjeç: 0.9 mg

14-18 vjeç,

femra: 1.0 mg 14-18 vjeç,

meshkuj: 1.3 mg 19+ vjeç,

femra: 1.1 mg 19+ vjeç,

meshkuj: 1.3 mg

Gratë shtatzëna: 1.4 mg

Gratë gjidhēnie: 1.6 mg

roli  i Vitamines B2, proteinat  indore flavoproteina procesi i frymëmarrjes indore perimet bishtajore produktet shtazore drithërat perime me gjethe përpunimi termik i prodhimeve. faza e rritjes intezive,  zhvillimi,rendesia e vitamines, B2, funksioni i riboflavines, funksioni i vitamines B2

Related posts:

Ambasadori i ri gjerman kritikon nismën për ligjin për vlerat e UCK-së
Pasuria e rektorit të Universitetit të Gjilanit, Bajram Kosumi
Presidenti dekreton Ligjin për Buxhet, hapet rruga për ndarjen e pagesave të pandemisë
Vera erdhi: Ku po shkojmë për pushime?
Paraburgim policit gjilanas për rrahjen e gruas, arrest shtëpiak vëllait të tij
PDK flet për mocionin e nisur nga VV për rrëzimin e Qeverisë Hoti
Facebook dhe Twitter fshijnë pretendimet e Trumpit për COVID-19
Sa është i pasur ish- ministri Arben Vitia?
Rektori i UP-së, Marjan Dema me mbi 53 mijë euro para të gatshme
Washington DC: Shqiptarja, finaliste për çmimin “Excellence in Advocacy Award”
Bekë Berisha me kredi deri ‘në fyt’
Bekim Haxhiu vozit veturë 33 mijë eurosh
Shtetet e Bashkuara duan njohje dypalëshe
VV nis mocionin për rrëzimin e qeverisë Hoti
ORCA reagon ndaj emërimit të anëtarit të ri në KShC, kërkon ndalimin e interferimeve politike
Kosova po dështon në luftën kundër pandemisë
Prindërit e Iliasit flasin para fillimit të gjykimit të vrasëses së të birit
Ministria e Arsimit anulon testin e arritshmërisë
Lahi Brahimaj me vetëm 137 euro para në bankë
Japonia përkujton 75-vjetorin e bombardimit të Hiroshimas
Vushtrriasit i hapet rast në polici pasi s' u vetizolua
Pejë, 12 pacientë në gjendje të rëndë
Kryekuvendarja blen tokë 100 mijë euro
911 kosovarë u kthyen të infektuar me Covid-19 në Gjermani
Gjakovari arrestohet për dhunim
Arrestohen tre të dyshuar në Prishtinë për organizim të bixhozit
Sa është pasuria e Jahja Llukës?
Spitali i Ferizajt pret rritjen e kapaciteteve për t'i përballuar kërkesat gjatë pandemisë
Profesori anëtar i AAK-së emërohet në Këshill Shtetëror të Cilësisë
Profesori anëtar i AAK-së emërohet anëtar në Këshill Shtetëror të Cilësisë
Mendim Rugova blen veturë 20 mijë euro
Bordi i emëruar nga qeveria Kurti e quan të “paarsyetuar” vendimin për shkarkim nga qeveria Hoti
Turqi, protestë kundër dhunës ndaj grave
Për ndonjë ditë 66 aksidente trafiku në rrugët e Kosovës
Biden do ta pranojë online nominimin për president
Dy pacientë në intubim në spitalin e COVID-19 në Vushtrri
Moti sot në Kosovë
Kosova nis negociatat rreth vaksinës për COVID-19
Vdes një i ri nga Shtimja si pasojë e COVID-19
Zaev u takua me Ahmetin, Selën dhe Gashin, negociohet shumica e re larg syve të opinionit publik
Në Turqi protestohet kundër dhunës ndaj grave
Zyrtarët amerikanë hedhin poshtë pretendimin e Trumpit për Bejrutin
Facebook prezanton klonin e TikTokut, Instagram Reels
specialisti kosovar shpjegon ç’është nitrati i amoniumit që shkaktoi shpërthimin shkatërrimtar në Be...
Pasuria e Drejtorit të Krimeve Ekonomike në Policinë e Kosovës
Drejtoresha e shërbimeve njerëzore në polici, mori avanc mbi 3 mijë euro për udhëtimet në SHBA
Gjilanasja: Virusi s' është rrenë, po e provoj në lëkurën time
Virusin e kam zënë hajgare, shumë i vështirë është
Drejtori i Hetimeve në Policinë e Kosovës mban mbi 28 mijë para kesh në bankë
Gjilani vazhdon kontratat me Gerhard Prognin dhe Fiton Hajdarin
„Tour de Suisse” e motoristëve shqiptarë, në kohë pandemie
Spanja regjistron rekord të të infektuarve me COVID-19 prej përfundimit të izolimit
Pasuria e zv/drejtorit të Policisë së Kosovës, afër gjysmë milioni
Junik – Qindra hektarë kultura bujqësore janë dëmtuar nga breshëri – FOTO
Pandemia “gëlltit” investimet e huaja në Kosovë
Pompat e karburanteve, ku mund të furnizoheni më së liri në Austri
Rogovë e Hasit, kabllot bien për toke pas rrëzimit të shtyllës elektrike
Haradinaj- Stublla nis ndryshimet në misionet diplomatike
Presidenti Thaçi tani apelon që të gjithë t`i respektojnë masat anti COVID-19
Pasuria e U.D të kryeshefit të Inspektoratit Policor të Kosovës
KFOR i përgjigjet një kërkese urgjente të QKUK-së për ilaçe kundër helmimit
Zëvdendësdrejtori i policisë mban në bankë 45 mijë euro kesh
​Mali i Zi shënon numrin më të madh të viktimave nga COVID-19 brenda një dite
Labinot Tahiri shpenzon 107 mijë euro në vetura në vitin 2019
Lista e pasurive milionëshe të Behgjet Pacollit
Daut Haradinaj merr borxh tek familja e gruas për shtëpinë
Rreth 10 milionë afganë besohet se kanë qenë të infektuar me coronavirus
Pasuria e Drejtorit të Antidrogës në Policinë e Kosovës
Endrit Shala vozitet me veturë më të shtrenjtë se shefi i tij Fatmir Limaj
Albin Kurti me vetëm 934 euro në bankë
Në Klinikën ku trajtohet Coronavirus oksigjeni bartet me dorë pasi mungon sistemi
Sa kushton BMW e Fatmir Limajt?
Sjellja skandaloze e Zemajt për barnat rikthen krimin dhe korrupsionin në shëndetësi
Kadri Veseli rrit pasurinë, blen banesë 85 mijë euro
Në Burgjet e Kosovës, janë të infektuar 19 zyrtarë dhe një i burgosur me COVID-19
Të flesh në një tendë në formën e një pike – kampingu interesant në Belgjikë |Revista Monitor
Kadri Veseli rritë pasurinë blenë banesë 85 mijë euro
Aksionet e Mërgim Lushtakut në 4 biznese kursen 45 mijë euro në bankë
Anton Quni e shet veturën BMW X5
Sa fiton brenda vitit Kryeministrit Avdullah Hoti
'Zërat e shuar' të grave në 'veshët e shurdhër' të drejtësisë
Kontrata e dyshimtë, QKUK-ja s' i ndal tenderët për COVID-19 përkundër donacioneve të shumta
Kërkohet krijimi i trupës së qëndrueshme të aktorëve në Teatrin 'Dodona'
Fillon punën Bordi i përkohshëm i KRU "Prishtina"
Qeveria e Serbisë planifikon hapjen e një laboratori të testimeve për COVID në Kosovë
Qeveria e Serbisë planifikon hapjen e laboratorit të testimeve për COVID në Kosovë
Arsyetimi i Gjykatës për dënimin me gjobë të asamblistes së Gjakovës
Ditë e zezë, 15 të vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit
Hashim Thaçi “vajton" bujqit pas dëmeve të pësuara nga reshjet e fundit
Instituti Hidrometeorologjik paralajmëron vërshime në disa zona
Vdiq gazetari Nexhmedin Paloja
Gjakovë, kthehet në rigjykim rasti i katër të akuzuarve për grabitjen e 2,500 eurove
Qytetarja nga Peja paradite del negativ për coronavirus, pasdite IKSHPK ia ndërron rezultatin
Paradite negative me coronavirus, pasdite IKSHP ia ndërron rezultatin
Polici i Kosovës suspendohet, në orar të punës shkoi në motel
I emëruari për ambasador të ShBA-së në Gjermani kritikoi përfshirjen e administratës Klinton në luft...
156 persona shëndetësohen nga COVID-19
3862 raste aktive me COVID-19 në Kosovë
Komunat e prekura sot nga COVID-19
Dyshime se polici vdiq pasi ambulancës iu ndal oksigjeni dhe u prish lifti i spitalit

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Vitamina B6 - Roli dhe funksioni i saj

Tue Feb 12 , 2019
Vitamina B6 është një kompleks komponimesh i përbërë nga tri komponente (piridoksin, piridoksal dhe piridoksamin) nga të cilat secila ka vlerat e saja biologjike. Vitamina B6 lind si koenzimë në procesin e dekarboksilimit të aminoacideve, transaminimit, sintezës dhe zbërthimit të triptofanit, përveç saj ka rol të rëndësishèm dhe në metabolizmin […]