Vitamina B6 – Roli dhe funksioni i saj

Vitamina B6 është një kompleks komponimesh i përbërë nga tri komponente (piridoksin, piridoksal dhe piridoksamin) nga të cilat secila ka vlerat e saja biologjike.

Vitamina B6 lind si koenzimë në procesin e dekarboksilimit të aminoacideve, transaminimit, sintezës dhe zbërthimit të triptofanit, përveç saj ka rol të rëndësishèm dhe në metabolizmin e acideve yndyrore të pangopura.

Mendohet që Vitamina B6 ka rol të favorshëm në mbrojtjen e organizmit nga rrezatimi i rrezeve rentgen dhe rrezatimeve tjera jonizuese.

Mungesa e theksuar e Vitaminës B6 mund të manifestohet me lëkurë të yndyrshme (seborea) dhe me ndryshime psikologjike në organizëm (ngjashëm me pelagrën), por edhe me anemi mikrocitare hipokrome.

Burimet natyrore të Vitaminës B6  përfaqësohen në llojet e të gjitha produkteve, por, megjithate, më shumë gjendet te maja, drithërat, mishi dhe organet e brendshme, veçanerisht mëlçia dhe qumështi (nga 0,2 – 0,7 mg%).

Vitamina B6 është mjaft rezistente ndaj të nxehtit, veprimit të acideve dhe alkaleve, si dhe në ushqimin e përgatitur termikisht ka një sasi të mjaftueshme të kësaj vitamine.

Vitamina B6 është tepër e rëndësishme në trupin tonë, duke qenë se merr pjesë në kryerjen e shumë funksioneve. Ajo ndikon në gjendjen e oreksit, gjumit, të menduarit dhe humorit tonë. Trupi ka nevojë për vitaminë B6 për të luftuar infeksionet, për të konvertuar ushqimin në energji dhe për të ndihmuar gjakun në transportin e oksigjenit në të gjithë pjesët.

Çfarë shkakton mungesa e vitaminës B6?


Mungesë energjie


Niveli i ulët i vitaminës B6 mund të shkaktoj aneminë, që do të thotë nivel i ulët i rruazave të kuqe në gjak. Kjo mund t’ju bëjë të ndiheni të lodhur dhe të dobët fizikisht. Anemia mund të shkaktohet edhe për shkak të sasisë së ulët të hekurit në trup si dhe nga niveli i ulët i vitaminave të tjera si B12 apo folatet.

Ndryshime në lëkurë

Shenjat e mungesës së vitaminës B6 mund të pasqyrohen edhe në fytyrë pasi trupi përjeton ndryshime kimike. Çfarë vihet re më shpesh është një skuqje zakonisht në fytyrë e quajtur dermatit seborrheic. Me kalimin e kohës kjo skuqje mund të bëhet gjithnjë e më e dukshme. Nëse keni mungesë të vogël të vitaminës B6 simptomat mund të duan muaj apo edhe vite për t’u shfaqur.

Buzë të thata, të plasaritura

Goja mund të jetë një pjesë e mirë e trupit për të dalluar mungesën e vitaminës B6. Mungesa e vitaminës B6 mund të shfaqet me tharje dhe çarje të buzëve dhe kryesisht në këndet e buzëve dhe ënjtje të gjuhës.

Sistem imunitar i dobët

Mungesa e sasisë së vitaminës B6 mund ta bëjë që trupi juaj të jetë më i predispozuar ndaj infeksioneve dhe sëmundjeve. Kjo gjendje mund të kthehet në një rreth vicioz, sepse vet kanceri për shembull dhe sëmundje të tjera varfërojnë magazinat e vitaminës B6. Për këtë arsye është e nevojshme plotësimi i mungesës dhe kjo mund të rregullohet lehtësisht duke përdorur suplemente të B6-ës.

Mpirje të duarve dhe këmbëve

Keni ndjesi shpuese në gishtërinj apo i ndieni këmbët e mpira? Këto mund të jenë si rezultat i një çrregullimi nervor i quajtur neuropati periferike. Mungesa e vitaminës B6 mund të ndikojë si nxitës i neuropatisë periferike. Vitamina B6 dhe vitamina të tjera B si vitamina B12 janë thelbësore në mbajtjen e qelizave nervore të shëndetshme.

Fëmijë nevrik

Kur shikoni një foshnje vazhdimisht të bezdisur pa një shkak të caktuar, mund të jetë edhe për shkak të mungesës së vitaminës B6. Kjo mund të ndodhë nëse foshnja ushqehet vetëm me qumësht gjiri për më shumë se 6 muaj. Mungesa e vitaminës B6 mund të shkaktojë deri edhe atak konvulsiv te foshnjat, por po ashtu mund të bëjë që fëmija të ketë një dëgjim më sensitiv dhe zhurmat mund të jenë shumë shqetësuese për të.

Nauze

Gratë shtatëzëna kanë nevojë për sasi më të lartë të vitaminë B6 në dietën e tyre. Nëse ndiheni keq, keni përzierje apo të vjella (jo vetëm në mëngjes), një suplement vitamine B6 mund t’ju ndihmojë, por duhet marrë vetëm me rekomandimin e mjekut.

Ndiheni të hutuar

B6 ju ndihmon të rregulloni humorin dhe kujtesën. Nëse vini re se ndiheni konfuz ose të trishtuar, veçanërisht kur jeni i moshuar, kjo mund të jetë si pasojë e nivelit të ulët të vitaminës B6. Vitamina B6 zakonisht funksionon paralelisht me vitamina të tjera B, nëse keni nivel të ulët të tyre, aftësitë tuaja mendore mund të ngadalësohen.

Kanceri

Nivelet e ulëta të B6 mund të luajnë rol në riskun ndaj kancerit edhe pse studiuesit për këtë ende nuk kanë një përgjigje konkrete. Studimet kanë treguar një lidhje mes mungesës së vitaminës B6 dhe kancerit të stomakut dhe të ezofagut. Në rast se keni sasi të ulëta të saj mund të jeni më të predispozuar ndaj kancerit të gjirit ose prostatës, tumore të cilat ushqehen nga hormonet.

 

Related posts:

ABIOTROFI
​Njihuni me antibiotikun më të fuqishëm natyror
Nxorrën pozitive dhinë dhe frutin e papajas, Presidenti i Tanzanisë ndalon testimet për Covid-19: Lu...
Vajza e Kylie Jenner me gajret të hekurt/ VIDEO
Operacion i rrallë në QKUK, i shpëtohet jeta një 21 vjeçari
Koronavirusi/ Pëllumb Pipero: Jemi përpara “fillimit të stuhisë”
Rregullat universale të modës (FOTO)
9 gjëra praktike që mund të blesh tani që po vjen vera!
UNICEF dhe USAID ndihmon 5950 familje dhe 240 institucione
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 11 Maj 2020 – Instituti i Shëndetit Publik
specialistët: Maskat e fytyrës gjatë verës janë të rrezikshme për shëndetin
Si Të Humbni Peshë Për 7 Ditë – Produkti Sekret Që Duhet Të Përdorni
ACEBUTOLOL
ABUZIM
Udhëtarë të kthyer në Kinë – rritet numri i personave të infektuar me koronavirus
Eurovizioni u mbajt dje dhe Shqipëria hyri në finale
Studimi konfirmon që stresi ju shëndosh, ja përse
Koronavirus/SHBA autorizon përdorimin e ilaçit Remdesivir
Lajm fantastik: 87 të shëruar dhe vetëm një rast me koronavirus në Kosovë
Bimët Në Vazo Që Thahen Gjatë Verës – Si T’i Risillni Në Jetë
“Edhe 2️ mjekë të Sanatoriumit janë shëruar”- Ministrja Manastirliu jep shifrat e të shëruarve nga k...
Muzikë Për Shpirtin, Luftoni Ankthin e Karantinës Duke Kërcyer Shqip
Dezinfektohet objekti i Komunës së Drenasit dhe hapësirat publike
Dy raste me COVID-19 personel mjekësor në Shkodër dhe Kukës
Kasatë Shtëpie me Kos, Mjaltë dhe Arra – E Ëmbël Plot Freski
Ushqeje shëndetshëm fëmijën tënd, pancake sipas recetës së Zaimina Vasjarit/ FOTO
Përse s' do ta përqafoj babin?!
PËR NJË SISTEM IMUNITAR TË QËNDRUSHËM DUHET KONSUMUAR VITAMINA : - VITAMINA C- është një nga nxitë...
COVID-19: Ndikimi Pozitiv i Izolimit Po Jep Shenjat e Para Në Mjedis
Zbulohet një tjetër faktor që mund të shkaktojë kancerin e gjirit
Djali 7 muajsh i infektohet me koronavirus, nëna ka një thirrje
A është koronavirusi një alarm fals?! Zbulohet dokumenti
s' kanë fund gafat e Rudina Magjistarit, këngëtarja e njohur vihet në siklet: Qenushin ia bën fëmijë...
Klinika Infektive: Tre pacientë në gjendje të rëndë, tre të tjerë lirohen në shtëpi
Rritet sërish numri i vdekjeve nga CoVid-19 në Britani
Pasi të lexoni këtë, do të bindeni se s’jeni aq të pastër sa mendoni
Ky Frut Është Premtues Në Uljen e Rrezikut të Alzheimerit
Foshnja po mbytej duke pirë gji, e shpëtojnë me metodën Heimlich/ FOTO
Për Stresin dhe Zemrën – Shtatë Ushqime Ideale Të Pasura Me Magnez
Rritet sërish numri i viktimave në Itali nga koronavirusi
specialistët sugjerojnë të pastrohen duart gjashtë herë në ditë, për t’i ikur koronavirusit – Gazeta...
ABARTIKULACION
Bukë e Mbushur me Djathë dhe Hudhra e Pjekur në Furrë
“Këto duar”, Miriam Cani publikon foto me Duamin
Si ta përmirësoni frymëmarrjen Vetëm po të infektoheni me COVID-19
Vaj ulliri dhe aloe vera/ trajtimi ushqyes që ju nevojitet për shëndetin – Gazeta Tribuna
Rama: Brenda këtij muaji do hapet kufiri mes Shqipërisë dhe Kosovës
Konfirmohen edhe 36 raste të reja me koronavirus në Kosovë, arrin në 423 numri i të prekurve
Bashkëjetesa e fëmijëve me kafshë (FOTO)
Danimarka vendi i parë në Evropë që rihap shkollat, rregullat e reja që duhet të zbatojnë nxënësit
A duhet të përdorni vaj kokosi për trajtimin e akneve?
“50% të popullsisë, që kanë sëmundje shoqëruese”/ Ish-ministri i Shëndetësisë: Koronavirusi nuk vret...
Trajneri i fitnesit Bardhi Uka: Çka të hamë gjatë Ramazanit dhe cilat janë përfitimet nga agjërimi?
A funksionon vërtet pasta e dhëmbëve për heqjen e akneve?
Boçëbora – Lulja e Shpresës Kundër Sklerozës
Këshillat më të Mira në Betejën kundër Plakjes së Lëkurës
Alkooli zvogëlon testikujt, për pasojë dëmton pjellorinë
Numri i rasteve me COVID-19 në mbarë botën ka tejkaluar shifrën 5 milionë
MESAZH NGA KJO FOTOGRAFI Edhe koleget tanë kanë lodhje dhe sfida, ne mund ti përkrahim duke i falend...
A përhapet koronavirusi gjatë seksit – Ja çfarë zbuluan shkencëtarët nga studimet
Së shpejti bëhet nënë, lajmi i bukur nga blogerja shqiptare/ VIDEO
Kafja, parandalues i kancerit të lëkurës
Ka
Brazili, vatra e re e koronavirusit
Përfitimet shëndetësore nga trangujt - Indeksonline.net
Kura me 12 Limonë Dhe Hirrë Për Tretjen Dhe Shëndetin E Stomakut
Sa vdekjeprurës është Covid-19?
Elezi për gjinekologët e mamitë: T’i ruajmë sot për të na shërbyer nesër
Recetat natyrale që eliminojnë rrudhat rreth syve për katër ditë
83 vjeçari që vdiq dje në Infektivë s'ishte i prekur me koronavirus
Arsyet pse ndodh ngërçi i këmbës gjatë natës
Mënyra Më e Shijshme Për Gatimin e Lulelakrës
Shkencëtarët krijojnë dezinfektuesin që mbron sipërfaqet nga virusi për 90 ditë
Gastriti – Ndryshimet e Nevojshme Në Ushqyerje
Si Të Largoni Qeskat Poshtë Syve Me Metoda Natyrale
Mbi 3.9 milionë njerëz në botë të prekur nga COVID-19
A e bartin fëmijët koronavirusin tek të rriturit?
Jufka Dibrane me Pulë – Mjeshtëri e Traditës Shqiptare
Si Të Mbillni e Të Rrisni Sherebelën Në Vazo
Ilaçet kundër malaries testohen kundër koronavirusit
25 Maji –Dita ndërkombëtare e Tiroides
Pesë mënyra për të lënë cigaren
Për sa kohë mund të shërohesh nga koronavirusi?
Ahmeti: Prishtina është kapilari kryesor ekonomik – ndërprerja e plotë shkakton pasoja ekonomike
Çrregullime të gjumit
Covid-19 mund të infektojë zorrët, veshkat dhe organet e tjera
Çfarë ndodh me trupin tuaj Vetëm po të s' hani asnjëherë peshk?
UNICEF: Fëmijët në paraburgim janë në rrezik të shtuar të infektimit me COVID-19 dhe duhet të lirohe...
Rritet ndjeshëm numri i viktimave nga Covid-19 në Itali
ABSCES
Bebe Rexha tregon momentet e vështira: Prindërit u infektuan me COVID-19, ishin sëmurë për 3 javë
Si Të Dalloni Në qoftë se Karkalecat e Detit Janë Të Freskët
Gjalpë apo Margarinë, Cilën të Përdorni në Kuzhinë – Mënyra më e Shëndetëshme e Gatimit
Përdorimi çdo ditë i internetit sjell pasoja tek të moshuarit
A MUND TË PREKET PËRSËRI NGA COVID-19 NJË PACIENT I SHËRUAR?
Mbi 2 milionë të prekur, OBSH: Kujdes me zbutjen e masave të izolimit
Gjesti i rrallë – porosit një kafe dhe paguan 50 euro, ja arsyeja përse e bëri
Përse koronavirusi goditi më fort vendet me të ardhura më të larta?
Coronavirusi mund të përhapet dy herë më shpejt sesa ishte thënë më herët, thotë një studim i një la...
Intervenimi i patrullës policore të autostradës, parandalon vet-hedhjen nga ura e një të riu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Vitamina B12 apo ciankobalamina

Tue Feb 12 , 2019
 Vitamina B12 përbëhet prej shumë komponenteve (a, b, c, d), dhe për sintezën e saj, eshtë e nevojshme prania e kobaltit, i cili përfaqëson edhe pjesën qendrore të molekulës së saj. Ciankobalamina është e nevojshme në sintezën e proteinave, veçanërisht në metabolizmin e metioninës, triptofanit dhe tirozinës. është e njohur […]