Vitamina E dhe roli saj

Vitamina E  është një vitaminë komplekse, e përbërë nga katër komponente: alfa, beta, gama dhe delta-tokoferol, nga të cilat e para është biologjikisht më aktive.

Në lidhje me rolin e saj antioksidativ, për këtë vitaminë mendohet që është shumë e rëndësishme në proceset e oksidoreduktimit në organizëm. Në eksperimentet biologjike është demonstruar domosdoshmëria e saj për zhvillim normal të fetusit, dhe madje edhe të konsiderohet si vitaminë antisteriliteti (mungesa e saj te kafshët shkakton zhvillimin e mangët të fetusit dhe nekrozë dhe te seksi mashkull manifestohet edhe me ndryshimet degjenerative në testise).

Duke patur parasysh faktin se tokoferoli pa rrezik mund të merret në organizem, roli i tij antioksidativ është shumë i rëndësishëm (luan rolin mbrojtës ndaj yndyrërave dhe proteinave) dhe duket se merr pjese në aktivitetin  mbrojtës ndaj helmimit me disa metale të rënda.

Në industri, megjithatë, ndikimi i saj mbrojtës përdoret për desterfikimin e yndyrërave. Duke patur parasysh se vitamina E nuk mund të jetë e sintetizuar në organizëm, patjetër duhet të merret me ushqim.

Burim kryesor i kësaj vitamine janë: zarzavatet e gjelbërta gjethore, drithërat (sidomos elbi,misri, orizi dhe gruri). Sasi më të vogla gjenden në produktet me origjinë shtazore , dhe veçanerisht në organet parenkimatoze ,yndyrëra, vezë, qumësht dhe prodhime të mishit.

Vitamina E i takon grupit të vitaminave që treten në yndyrna që do të thotë që vihet në lidhje dhe riciklohet me yndyrën e trupit. Në rend të parë Vitamina E ndihmon mirë lëkurën, flokët dhe lëkuren mukozale. Por, merr pjesë edhe në ndërtimin e muskulaturës, indeve lidhore dhe enëve të gjakut. Trupi ka nevojë për vitaminen E që të mund të krijohet sistemi imun stabil. Ndihmon muret e qelizave nga lidhjet agresive me komponimet e oksigjenit, në atë formë që kap radikalet e lira dhe i bën të padëmshme.

Furnizuesit e mirë të vitaminës E

Produktet bimore që janë të pasura me yndyrë natyrale janë zakonisht furnizuesit më të mire të vitaminës E. Veçanërisht të pasura janë vaji nga embrioni i grurit, vaj shafrani, vaji i lulediellit, bajamet, arrat dhe në drithëra por më pak të pasura me vitaminë E.

Efektet e mungesës se vitaminës E

Në mungesë të saj, simptomat e para janë lëkura e thatë dhe e rrudhur, në të njejtën kohë jeni të lodhur dhe shumë të ndjeshëm. Metabolizimi i muskujve nuk funksionon plotësisht dhe zvogëlohet numri i formimit të qelizave të kuqe të gjakut.

 vitamina E,vitaminat,vitaminat shqip, vitamina e shqip,steriliteti,steril

Related posts:

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 14 Maj 2020 – Instituti i Shëndetit Publik
80 mjekë e infermierë në Gjilan i nënshtrohen testit për koronavirus
Studiuesit zhvillojnë një ‘test shtëpiak’ për coronavirus – me anë të pështymës
Twitter merr një vendim për punonjësit e tij, që do t’u ndryshojë jetën
“Të gjithë ne jemi tani pjesë e një eksperimenti”- Nëntë gjëra që nuk i dimë ende rreth koronavirusi...
Faculetat Huggies, pa kimikate të dëmshme
Mënyra më e Mirë e Ngrirjes së Spinaqit – Plot Vlera Gjatë Gjithë Vitit
Çfarë është sulmi në tru dhe cilat janë simptomat? – Gazeta Tribuna
Si ta mbani bukën të freskët për disa ditë
4 Hapat Për Një Mendje Të Gjallëruar
Doktoresha kosovare për stafin mjekësor: Ndoshta nuk jemi të gjithë heronj, por të guximshëm po!
Gjermania shënon shifrën më të lartë ditore të viktimave nga koronavirusi, 285 të vdekur në 24 orë
Ngritet papritur numri i vdekjeve nga koronavirusi në Suedi
“Këto duar”, Miriam Cani publikon foto me Duamin
Çka është Membrana qelizore?
Mbi 4 mijë të vdekur vetëm për në të ardhmen nga koronavirusi në SHBA
Konsumimi i birrës mund t’i rrit shanset për të jetuar deri në 90 vjet
Ahmeti: Prishtina është kapilari kryesor ekonomik – ndërprerja e plotë shkakton pasoja ekonomike
Çfarë po ndodh me vaksinën për COVID-19?
Italia zgjat masat kufizuese deri në 3 maj; Numri i vdekjeve në botë i kalon 100 mijë
Gjithmonë vajza e babit, Morena Taraku ndan krenarinë me ndjekësit
Eurovizioni u mbajt dje dhe Shqipëria hyri në finale
Dhoma e Gjumit nevojitet t’ju Përshatet me Personalitetin – Zbuloni Këshillat e Duhura
Në SHBA vetëm sot 1 mijë e 90 të vdekur nga COVID-19
Çdo dhembje Koke Sinjalizon Një Problem Shëndetësor – Çfarë nevojitet Të Dini
COVID-19/ Të hënën nis analiza serologjike me personelin shëndetësor
Ushqimet e Përditëshme që Sëmurin Zemrën – Cilat Duhet të Shmangni
Koronavirusi/ A janë pacientët me sëmundje të veshkave në rrisk më të shtuar?- Dr. Merita Rroji kësh...
Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës
trajtimi Bimor Për Flokë Të Fortë, Të Shëndetshëm E Plot Shkëlqim – Si Ta Përdorni
Karantina, shtohen ndjeshëm shtatzënitë në Kukës
6 sëmundjet që kuron lëngu i panxharit
Një Truk i Thjeshtë Kundër Nxirjes Së Patates
Sllovenia, shteti i parë evropian që shpall fundin e pandemisë
Ushtria amerikane zbulon testin e gjakut, që tregon Vetëm po të je i infektuar me coronavirus brenda...
Kosova shënon edhe 79 raste të reja me koronavirus, shkon numri në 362
Një shtesë antimikrobike rezulton e aftë për eliminimin e Covid për një afat kohor prej 90 ditësh
Pyetja e ditës: Kush e solli kanabisin në Shqipëri, Kiço apo Koço?
Këto janë disa mënyra të ndryshme si ta kombinojmë një këmishë të bardhë në çdo rast
Trendi i Ri i Dobësimit – Ëmbëlsira Përpara Bukës
SHBA dhuron materiale shëndetësore për Shqipërinë
Skënder Brataj: Sa është numri i telefonatave dhe si ju përgjigjemi
Tre viktima dhe 38 raste të reja me koronavirus në Maqedoni të Veriut
Shkencëtarët e ushtrisë amerikane, krijojnë testin që zbulon koronavirusin përpara se të bëhet infek...
Majdanoz, Limon, Uthull Molle për Uljen e Peshës
Bie numri i viktimave nga koronavirusi në Britani
60 infermierët shqiptarë nisin punën në Itali
Pandemia godet qytetin e Ferizajt, vetëm sot 18 raste me koronavirus
Çfarë nevojitet të bëni kur fëmija juaj qan “pa arsye”?
Tetë pacientë me koronavirus po trajtohen në Klinikën Infektive
Naser Ramadani sot do e njoftojë Komisionin për Shëndetësi
Tharja e rrobave brenda, e dëmshme për shëndetin
Si ndikon zgjimi herët në shëndetit e trurit
Si të mbrohesh nga koronavirusi në aktivitetin e jetës së përditshme
Çfarë ndodh po qe se vaksina e Covid-19 s'krijohet dot?
Kujdes, këto ushqime s' nevojitet t’i hani asnjëherë me stomakun bosh!
Hedhja e Kupave – Kura e Fortë Popullore Kundër të Ftohurës
E
Rrudhat s' Shkaktohen Vetëm Prej Moshës – Cilët Janë Faktorët e Tjerë
Studimi i ri: Koronavirusi mund të përhapet edhe nga gazrat e pacientëve të infektuar - Gazeta Expre...
COVID-19: Numër rekord i rasteve pozitive, vetëm sot 79 raste
Sa është përqindja e njerëzve që do të preken nga koronavirusi? Flet nutricionisti Humolli
Kriza nga koronavirusi, rritet në shifra ekstreme papunësia në SHBA
Të mirat shëndetësore të Acidit folik
Komunikimi I përditshëm për koronavirusin COVID-19/ 29 Prill 2020 – Instituti i Shëndetit Publik
Bllokohen 150 kg Kos dhe Djathë me Baktere mbi Normën e Lejuar
Punonjësit jo-mjekësore të spitaleve të ekspozuar ndaj koronavirusit
Përfaqësuesi i OBSH-në Shqipëri flet për situatën në vend
Briosh Shtëpie – Të Buta Plot Shije
A nevojitet të merrni suplemente të vitaminës B12?
Publikohen pamjet: Si shumohet koronavirusi në trupin e njeriut
Kryemjeku i SHBA-ve: Koronavirusi s' do të zhduket nga planeti…
Masat Po Lehtësohen, Por Këto Rregulla Janë Më Të Rëndësishme Se asnjëherë
Aksesorët Që Ju Duhen Për Një Mini-Palestër Në Shtëpi
Risi në Ambulancën Specialistike të Psikologjisë klinike “Visar A. Sadiku B.I”
Leksione nga Bella Hadid tek Rita Ora! Mënyra e re për të veshur bikinit këtë verë është super “hot”
Petulla me Lëng – Me Shijen më Fantastike të Traditës
Çka është Qeliza?
Çka është Sindroma Down?
Vdesin nga koronavirusi dy persona në komunat serbe
Simptomat që vijnë nga hipertensioni
22 raste të reja me koronavirus në Shqipëri
Doni të mos shtoni peshë? Hani mëngjes të bollshëm
9 grupe epidemiologësh në Shqipëri: Si veprohet me rastet e konfirmuara me COVID-19
ROLI DHE RËNDËSIA E VITAMINËS D Është i rëndësishëm në formimin e kockave, dhëmbëve dhe ndihmon në...
7 mënyrat që të nxisni nervin vagus që të luftojë inflamacionin, depresionin dhe migrenën apo hemicr...
Koronavirusi Në Ujin e Rubinetit – Çfarë Thonë specialistët
Qumështi i gjirit mund të luftojë Covid 19?
Çfarë nevojitet tu mësoni fëmijëve për dashurinë?
Zieni bishtat e qershive si çaj dhe pini çdo ditë: Shpëtim nga problemet me fshikëzën dhe veshkat
Remdesivir lehtëson simptomat e COVID-19 tek majmunët në 12 orë, tregon një studim preliminar
Pse prindërit dembelë mund të rrisin fëmijë të jashtëzakonshëm – Gazeta Tribuna
Rrezet e diellit, ‘arma sekrete’ kundër koronavirusit – Gazeta Tribuna
Vendi që po habit botën – Asnjë viktimë nga koronavirusi
Vdes 39-vjeçarja nga Istogu që rezultoi me COVID-19 pasi u operua në QKUK
Mbërrin në Prishtinë dërgesa e dytë e UNICEF-it
Ky është vendi ku është përhapur më shumë koronavirusi
Studimi i fundit: Koronavirusi s' i mbijeton ujërave të detit
Tirana “pushton” mediat spanjolle: Qytet që ndryshon me hapa të mëdhenj për të kompensuar kohën e hu...
Pas rihapjes, kishat në Greqi kremtojnë Pashkët një muaj me vonesë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Skuqjet në fytyrë

Tue Feb 12 , 2019
Shkruan: Dr. Ardiana Sinani Skuqjet e fytyres jane te perkoshme, nga disa shkaqe te tilla te cilat na bejne te skuqemi si rezultat i te ndjerit keq emocinalisht ne situata te ndryshme sociale, perdorimi i alkoolit apo perdorimi ushqimeve pikante , ndyshimi i temp te ambintit ku qendrojme,. temp e […]