© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

Me gjithë atë që po ndodh në lajme, është e vështirë të mbash nën kontroll nivelet e ankthit.

Vetëm shqetësimet për COVID-19 kanë çuar në një rritje prej 34 për qind të recetave për medikamente kundër ankthit.

Por Nëse jeni duke kërkuar për të trajtuar ankthin natyrshëm, ka disa vitamina të rekomanduara nga mjeku që mund të ndihmojnë.

Më poshtë gjeni disa strategji natyrore që funksionojnë:

Të trishtuar? Konsumoni më shumë B-12

Vitamina B-12 është kaq e rëndësishme për krijimin e hormoneve të lumturisë sa që një studim i ‘Journal of Affective Disorders’ zbuloi se depresioni dhe ankthi u përkeqësuan tek pacientët ndërsa nivelet e tyre të B-12 ulen. Për fat të mirë, studiuesit gjithashtu përcaktuan që rikthimi i niveleve të shëndetshme uli rreziqet e stresit dhe humorit të keq me 300 për qind. specialistët rekomandojnë konsumin e vitaminës B kompleks që përmban B-12, B-6, niacin dhe folate.

b12 1

Të uritur? Konsideroni rhodiola

Ekstrakti i bimës rrënjësore rohdiola ka një aftësi për të lehtësuar ndjenjat e zemërimit brenda 14 ditësh; plus, hulumtimi evropian zbulon se personat që konsumuan 250 deri në 500 miligram çdo ditë humbën 137 për qind më shumë peshë sesa njerëzit që s’ e bënë, shkruan First For Women.

rhodiola rosea 1296x728 1

dhimbje? Konsumoni magnez

Magnezi jo vetëm që stabilizon përgjigjet e stresit në tru, por është një relaksues i muskujve. Marrja e 400 deri 500 miligram çdo ditë mund të korrigjojë mungesat dhe të lehtësojë dhimbjen.

magnesium benefits 1

Të shqetësuar gjithë ditën? Konsumoni ashwagandha

Marrja e 500 miligram barishte ashwagandha çdo ditë qetëson nervat e tronditura, duke ulur marramendjen dhe ankthin me 70 për qind dhe duke rritur imunitetin brenda një jave. Studiuesit vlerësojnë efektivitetin e barit për të aktivizuar disa përbërje, të cilat shkatërrojnë prodhimin e hormoneve që rigjenerojnë stresin. /Telegrafi/

Ashwagandha Root

The post Vitaminat dhe suplementet më të mira për të trajtuar ankthet natyrshëm appeared first on Telegrafi.

[ad_2]

You cannot copy content of this page

Sign In

Register

Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.