Thu. Aug 18th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.
Ese për dimrin, Dimri, Ese

Vjershë për Dimrin – Dimri me borë

 

E bukur është natyra

E mbuluar me borë,

Fëmijët shkojnë në shkollë

Me çanta në dorë.

 

Të gjithë ata fëmijë

Lozin nëpër oborre,

Gëzimi i tyre është i madh

Kur gjuhen me topa bore.

 

Ti vogëlush i vogël

Adhuro këtë dordolec,

Në kokë e ka kapelën

Hundën e ka si spec.

 

Fëmijët po gëzohen

Kur Babadimri vjen,

Dimri është ftohtë

Bora po shkëlqen.

 

Kur vjen dimri me borë

Zbret temperature,

Fëmijët rrëshqasin me

saja e ski

Drejtë poshtë te ura.

 

Luljeta Shala, sh.f. “Nëna Terezë”, Mitrovicë

Vjershë për dimrin, Dimri,

 

Shih edhe:

Ese për Dimrin

Çka është Dimri ?

Vjershë për Pranverën

Vjershë për Verën

Vjershë për Vjeshtën

You cannot copy content of this page