Vuani nga depresioni dimëror, ja çfarë këshillon psikiatri


Po qe se ndiheni të trishtuar dhe pesimist gjatë kësaj periudhe, dëgjoni këshillat e specialistëve dhe mbani në mend se s’ jeni vetëm në këtë.

i kaluar ishte një nga më sfiduesit në historinë moderne dhe pasojat e pandemisë së virusit korona kanë lënë gjurmët e tyre në shëndetin mendor.

Kur kësaj i shtohet edhe çrregullimi afektiv sezonal, ose siç quhet gjerësisht – depresioni dimëror për shkak të ditëve më të shkurtra dhe më të errëta të ftohta, te shumica e njerëzve është i pashmangshëm, shkruan MBG.

i shoqërojnë stinët e ftohta me një batanije të ngrohtë, një zjarr dhe një filxhan kafe ose verë të ngrohtë.

Me pasojat mendore të dhe izolimin shoqëror, ndryshimet sezonale mund të përkeqësojnë ndjenjat e depresionit dhe ankthit.

çon në simptoma të letargjisë, të cilat mund të shfaqen si mbingopje, , përgjumje dhe ndjenjë tërheqjeje, shpjegon psikiatrja Roxana Navamar.

Përdorni terapinë e dritës

Kërkimet kanë treguar se terapia e dritës – përdorimi i rrezeve të dritës për qëllime terapeutike, mund të ndihmojë në rregullimin e niveleve të serotoninës dhe kështu të zvogëlojë depresionin, edhe gjatë mbrëmjeve më të errëta.

Funksionon duke pasur ngritje të melatoninës kur perëndon dielli, duke i sinjalizuar trupit se është koha për të fjetur. Sigurisht, pasi që errësohet pasdite gjatë dimrit, rrallë është dikush gati për të shkuar në shtrat kaq herët.

Kjo ngatërron trupin dhe mund të çojë në probleme të gjumit, duke krijuar një reagim të ashpër që ndikon në nivelet e serotoninës dhe humorin.

Duke ndezur një kuti drite 10,000 luks (e cila është rreth 20 herë më e ndritshme se një llambë shtëpie standarde), trupi është në gjendje të qëndrojë zgjuar. Kombinimi i një kutie të lehta me terapi me dritë të kuqe mund të jetë shumë e dobishme, rekomandojnë psikiatrit.

Kushtojini vëmendje marrjes së lëndëve ushqyese

dhe mineralet janë një faktor i rëndësishëm, dhe Po qe se s’ kemi mjaftueshëm vitaminë D ose , ka ndryshime të humorit. Mungesa e këtyre vitaminave mund të çojë në shqetësim më të madh, dhe vështirësi në gjumë.

Ne gjithashtu ju sjellim lëndë ushqyese kryesore për dimrin.

vitamina D

acid folik

kompleksi i vitaminës B

Ndryshoni perspektivën

Shumë njerëz aktualisht po luftojnë me një ndjenjë të mungesës së kontrollit si rezultat i pandemisë së virusit korona. Por është e rëndësishme të pranoni se ky çrregullim sezonal mund të trajtohet dhe kontrollohet posa ju jep më shumë fuqi për të menaxhuar.

Kërkoni mbështetje

Është e rëndësishme të gjesh dikë që mund t’i besosh dhe i besosh, pavarësisht Po qe se është anëtar i familjes, mik, partner, bashkëpunëtor apo profesionist – psikiatër apo psikolog.

Reagoni më herët

Gjatë dimrit, humori bie dhe bëhemi përtac. se trupi të hyjë në një gjendje të tillë, duhet përgatitja. Merrni një kuti të lehtë, shëtisni çdo pasdite për të marrë frymë të pastër, bëni menytë paraprakisht për të siguruar një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar. Për më tepër, lexoni libra dhe shijoni banjë të ngrohtë me muzikë që ju relakson në këto ditë të vështira.

Ushtroni fillimisht në mëngjes

në mëngjes mund të stimulojnë rritjen e kortizolit, i cili mund t’ju ndihmojë të zgjoheni. me intervale me intensitet të shkurtër do t’ju ndihmojnë gjithashtu edhe joga.

Postime të ngjashme