VV këmbëngul për zgjedhje të reja: Të formohet Kuvendi i ri dhe të zgjidhet presidenti – S’kemi nevojë për presidentë përçarës


s’ do të merr pjesë në tryezën e thirrur nga kreu i ekzekutivit, Avdullah për të biseduar për çështjen e presidentit, shkruan GazetaBlic.

Partia e Albin Kurtit fillimisht ka kërkuar që të ketë të reja nacionale, e më pas nga i ri të zgjidhet edhe i pari i shtetit.

Në një prononcim për GazetaBlic, zëdhënësi i -së, Përparim Kryeziu ka thënë se pozita e presidentit të Kosovës s’ ëshët e lirë, pasi që siç është shprehur ai, ajo pozitë ushtrohet nga u.d., e presidentit Vjosa Osmani, ashtu edhe siç e sheh Kushtetuta e Kosovës.

pari, duhet bërë e qartë se pozita e presidentit s’ është vakante, pra s’ është e lirë. Ajo po ushtrohet nga u.d. e Presidentit, znj. Osmani ashtu siç e parasheh edhe Kushtetuta. dyti, përpjekja e koalicionit qeverisës për gjetjen e zgjidhjes për president, synim ka gjetjen e ilaçit për zgjatjen e jetës së qeverisë – qeveri kjo koti, morti e bankroti. Ajo s’ duhet të zgjasë as edhe herët a vonë tjetër. treti, qëndrimi ynë në me këtë temë është parimor. Ne besojmë që vendi së pari duhet të shkojë në të reja, të formohet kuvendi i ri, e nga aty të zgjedhet presidenti i radhës. Pra rrugëdalja është me anë të zgjedhjeve të re, me një kuvend të ri e të rilegjitimuar, me kritere të dakorduara, për një figurë unifikuese për president”, ka thënë Kryeziu.

Kryeziu ka deklaruar se Kosovës, sipas tij, i duhet një president unifikues dhe jopartiak.

“Ndryshe, me një kuvend të vjetër me vullnet të deformuar politik, presidenti i radhës s’ ka se si mos të jetë vetëm pazar i partive të vjetra politike. ndërsa ne besojmë që vendit i duhet një president jopartiak, e unifikues. president partiak e përçarës e kemi pasë deri së fundmi. s’ besoj që kemi nevojë edhe për një të tillë”, ka thënë ai.

Ndërkohë, të enjten, kryeministri i Kosovës, , ka thënë se shumë shpejt do të mblidhen në një tryezë të përbashkët e partive politike për të biseduar për çështjen e presidentit.

“Do të ndjekim vetëm një zgjidhje kushtetuese dhe unë besoj që shumë shpejt do të organizohet tryeza e partive politike për të parë disponimin e partive politike Po qe se ka disponim të diskutohet për të gjetur një zgjidhje për presidentin e vendit”, është shprehur i pari i Qeverisë.

Për këtë pozitë janë shpallur disa vetë-kandidatura, derisa këtë publikisht e ka thënë edhe kreu i -së, Ramush , i cili njëkohësisht është edhe partner kryesor në Qeverinë Hoti./GazetaBlic

AAK s’ ‘lëshon pe’: s’ votojmë asnjë kandidat tjetër për President pos Ramush HaradinajtPostime të ngjashme