Zbuloni 4 gabimet që bëni kur nisni dietën për rënie në peshë

loading...


Zbatimi i një regjimi më të shtrënguar ushqimor kërkon disa elemente të rëndësishme: mendësinë e duhur, aktivitetin fizik dhe një plan ushqimor që plotëson shumë nevoja të organizmit.

Në këtë artikull do të mësoni për katër që bëni në nisjen e dietës, të cilët pengojnë suksesin e saj.

Zgjedhja e ushqimeve të lehta

Në ditët e sotme, tregjet janë të stërmbushura me produkte të ashtuquajtura të lehta që kanë pak . Këto produkte janë pakëz gënjeshtare për vetë faktin se mund të kenë më pak por kjo s’ do të thotë se s’ kanë sheqer ose yndyrë. Për shembull, lëngjet e gazuara që reklamohen si pa sheqer, padyshim që kanë sheqer, thjesht në forma të ndryshme.

Për rënien nga , hiqni dorë nga këto lëngje dhe pini ujë. shembull tjetër është lëngu i portokallit. Ai është krejt ama në mungesë të fibrës është i gjithi sheqer. është më efikas kur hahet dhe jo kur pihet.

Mosplotësimi i dëshirave të caktuara

Nëse i nënshtroheni një regjimi shtrëngues ushqimor, kjo s’ do të thotë që të hiqni dorë nga llastimi i vetes herë pas here. Nëse dieta juaj ndalon të ëmblat por juve ju pëlqen çokollata, ju s’ do reshtni së menduari për të. Kjo është e gabuar. s’ duhet të hiqni dorë nga çokollata, por të zgjidhni atë që ka sasinë më të madhe të kakaos në përmbajtjen e saj. Mjafton pak çokollatë në ditë dhe trupi dhe mendja do të jenë të kënaqur.

Uria e vazhdueshme

Gabimi i tretë që bëjnë njerëzit që janë në dietë është se qëndrojnë gjatë në kthetrat e urisë. s’ ka të bëjë me urinë por me shëndetin. Hani më shumë fruta, perime dhe ushqime natyrale dhe mos lini nivelin e kalorive në një minimum të rrezikshëm. Nëse ju hani mbi 3 vakte në ditë – në sasitë e duhura dhe me ushqime të shëndetshme- jo vetëm që s’ do ju marrë uria, por edhe do të humbisni më shumë në peshë.

Mos merrni dieta në

Interneti është i tejmbushur me receta e dieta të ndryshme që premtojnë rënie të shpejtë nga . Mos u gënjeni! Jo çdo dietë bën për ju. Nëse dëshironi të ndryshoni regjimin ushqimor, bëjeni këtë me ndihmën e një specialisti.

Postime të ngjashme