Zemaj i përgjigjet KQZ-së: s’ hiqet ora policore të dielën

loading...


Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka bërë të ditur se ora policore do të vazhdojë të jetë e njëjtë edhe gjatë kësaj jave.

Sipas tij, s’ do të ketë përjashtime as në ditën e diel, kur do të organizohen zgjedhjet për kryetar në Komunën e Podujevës dhe Mitrovicës së Veriut.

“Asnjë masë lehtësuese s’ do të ketë, ne do të shtojmë edhe më shumë mbikëqyrjen ndaj të gjithë atyre që s’ respektojnë masat. Në do të dakordohemi me KQZ-në. Ata duhet ta rregullojnë orarin për votime, kjo s’ është në interesin tim”, ka thënë ai.

ndërsa dje, në mbledhje të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, kryetarja Valdete Daka ka thënë se do të kërkojnë nga Ministria e Shëndetësisë që të hiqet ora policore në Podujevë dhe Mitrovicë të Veriut në ditën e zgjedhjeve

Zemaj kritikoi zyrtarët politikë në komunën e Podujevës, të cilët sipas tij s’ kanë qenë të kujdesshëm gjatë këtyre ditëve, kësisoj sipas tij, edhe kanë shkelur masat mbrojtëse.

Tutje, ministri foli edhe masat mbrojtëse nga virusi Covid-19, me ç’rast përjashtoi mbylljen e kufijve.

Ai tha se asnjë shtet s’ e ka marrë një vendim të tillë, andaj do të vazhdohet me masat e deritanishme.

“Askush s’ mund të vi nga vendet me rrezikshmëri të lartë pa dëshmuar se është i shëndosh, ata që s’ e kanë testin shkojnë në izolim për 7 ditë. Kështu e kanë është shtetet tjera të rajonit”, ka shtuar ai në emisionin radar.

The post Zemaj i përgjigjet KQZ-së: s’ hiqet ora policore të dielën appeared first on Insajderi.

Related posts