Zinku- motori i enzimeve

 
Zinku- motori i enzimeve, Dobite shendetesore te zinkut

 

Pse është zinku i rëndësishëm?

Për nga sasia e vetëm 2 gramëve në organizëm, zinku nuk luan
ndonjë rol të rëndësishëm. Por këta dy gramë megjithatë janë esencial
për metabolizmin në trupin tonë, pasiqë zinku merr përsipër shumë
funksione në trupin tonë.

Funksioni kryesor i tij është për të aktivizuar enzimet. Rreth 70%  e
të gjitha enzimeve përdorin zinkun si një “motor” dhe munden të
aktivizohen vetëm me ndihmën e tij. Enzimet në trup mund të krahasohen
me katalizatorë të vegjël: Lehtësojnë çdo lloj të reaksionit në trupin
tonë.

Efektin pozitiv të zinkut në sistemin imunitar mund t’a vërejmë kur
shërimi i plagëve është më i shpejt. Mirëpo kjo nuk është e gjitha,
zinku forcon muret e qelizave, ndikon në ruajtjen e insulines dhe në
forcimin e lëkurës dhe flokëve.

Furnizuesit e mirë të zinkut

Çdo ditë shtatëzënat kanë nevojë për 10 mg zink (ato që ushqejnë me gji 12 mg). Gjendet në mish të gjedhit, mëlçi por gjithashtu në bizele, tërshërë dhe grurë.

Efektet e mungesës

Nëse trupi nuk ka mjaftueshëm zink, atëherë plagët nuk shërohen
shpejt dhe foshnja e palindur mund të mos rritet mjaft. Shenja alarmuese
janë çrregullimi i shijes dhe ndjeshmëria ndaj erërave që shkaktohet te
nëna e ardhshme, por janë kalimtare. Por kjo çështje nuk duhet të
nënçmohet dhe në momentet e dyshimta duhet të vizitohet mjeku.

Related posts:

Rama sqaron shpërblimin për mjekët që luftojnë COVID-19, ja kush përfiton
Gjatë vizitës që bëra në komunat e veriut të Kosovës, pashë një situatë të dhimbshme të qindra famil...
Pa alpinistë, më e thjeshtë! |Revista Monitor
Çka është Shëndeti?
Sukseset s'ndalen: kthehen në funksion të plotë sallat e Ortopedisë
3 vitet e fundit 3500 infermierë janë larguar nga Shqipëria, sindikata: Në fshatra ndjehet mungesa
Avdyli: Këto dy të mira i ndodhën shëndetësisë me përfundimin e zgjedhjeve
Ja çka po bëjnë Mjekët francezë ndaj qeverisë së Francës
Metodat moderne për kujdesin ndaj lëkurës
Ministria e Financave: Pagat e sektorit publik dalin me rritje
JU LUTEMI RRINI NË SHTËPI! 🙏🙏🙏 🔴 Vërehen grumbuj të njerëzve në kryeqytet! 🔴 Ju lutemi qytetarëve të...
Ministria e Shëndetësisë: 29 raste të reja me COVID-19, shkon në 18 numri i viktimave në vend
Sot pasdite bisedova me zonjën Ferdonije Qerkezi nga Gjakova, në ditën që u mbushën 21 vjet prej kur...
Sot mbetëm me turp, ata na thonë “vëllezër e motra”, po ne si i trajtojmë “kosovarët”?
Çka është Demenca alkoolike? - Kush e shkakton Demencën alkoolike?
Në aeroportin e Vjenës, testi i shpejtë i koronavirusit kushton 190 euro
Në Austri: Dyvjeçarja shqiptare mbetet e ngujuar për një orë në veturë
Gripi mbush Spitalet, mjekët: Situata nën kontroll
Sot bëhen 21 vjet kur shumë familje klinase ishin ndarë nga ushtria dhe policia serbe në fshatin Kra...
Banorët në kërkim të një mjeku
Dr.Blerim Myftiu: Epilepsia dhe agjërimi
Infermierët po ikin çdo ditë drejt Gjermanisë
Ja cilat janë disa nga udhëzimet pa kritere sipas faqes "Udhëzime pa kritere"!
Cilat mosha zakonisht i atakon fruthi?
Kishte paralajmëruar të bëhej kujdes, mjeku nga Kina infektohet edhe vetë me koronavirus
Materniteti në vitet 50-të në Prishtinë
Këto janë pagat e mjekëve në Zvicër
Çfarë duhet të mësojmë nga vendet më të përparuara në përballimin e epidemisë nga COVID-19?
Venosklerozë
NJOFTIM Për shkak të situatës së krijuar si rezultat i pandemisë COVID – 19, Ministria e Arsimit, Sh...
Gëzuar Pashkët katolike, një ndër festat më të mëdha për të gjithë besimtarët e krishterë. Kjo festë...
Akuza të forta për mjekët që bëjnë miliona me 'operacionet e virgjërisë'
Mbi 50 shqiptarë humbën betejën nga koronavirusi në SHBA
Ministri gjerman i Shëndetësisë mbështet migrimin e të rinjve kosovarë në Gjermani
Gjermania lehtëson procedurat për rekrutimin e mjekëve nga Kosova
Lajm fantastik nga Londra: Zbulohet vaksina kundër koronavirusit, testohet suksesshëm te minjtë
Ambasada e Kosovës në Itali me njoftim mbi riatdhesimin e shqiptarëve
Shqiptarja përfundon mjekësinë me notë 10, Gjermania do ta marrë në punë
Ja sa do ta ketë Kurti pagën nëse Kushtetuesja e lejon hyrjen në fuqi të Ligjit të pagave
Partia Demokratike e Kosovës vazhdon intensivisht reformën e saj të brendshme, pavarësisht situatës ...
https://www.medscape.com/viewarticle/928605…
Infeksioni
Sot dita botërore e shëndetit, sa është pritshmëria për të jetuar e shqiptarëve, si krahasohet me Eu...
Keni variçe në këmbë? Përdorni këto metoda për uljen e tyre
Themelohet Shoqata e Mjekëve Shqiptarë në Gjermani
Ja sa dënohet marrja e deklaratave me anë të shtrëngimit
E mbrojnë Zotin nga Albini....BE-në nga Gjermania....Skënderajin nga mielli...et cetera. 1. Ikë prej...
“Jeta si Kirurg i trurit”, Petrela sjell në shqip rrëfimet e Henri Marsh
Dr.Gëzim Berisha: Kur është shqetësuese një DHIMBJE E GJOKSIT⁉️
Ja cilat profesione po ua marrin jetën kosovarëve?
Ky është sekreti i një lëkure të bukur dhe imuniteti të fortë
Kirurgët ishin të parët që e kuptuan mashtrimin e madh që po bëhej me ligjin e pagave
Në QKUK, i shpëtohet jeta një 21 vjeçari Po vazhdon të zbatohet me sukses projekti nacional i Stro...
Dënoj rëndë sulmin të ulët të bërë ndaj gazetarëve Nebih Maxhuni e Diamant Bajra, si dhe kameramanit...
Ja cilat janë organet që transplantohen më shpesh!
Raporti i kinezëve: Koronavirusi është dinak, por shkatërrohet në 57 gradë
Të mbrojmë mamitë, se ato sigurojnë që gratë dhe foshnjat të jenë të shëndetshme në mes të pandemisë...
Sot pranuam një pako me ndihma mjekësore nga Turqia që do të ndihmojë në betejën kundër COVID-19. Kj...
Anesthesia
Infermieri shqiptar tregon peripecitë me të infektuarit në Itali
Kirurgu shqiptar, storie suksesi në Gjermani
Qëllimet e planit të trajtimit të Lupusit
Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Hykmete Bajrami, e priti sot drejtoresh...
Rama: Mjekët dhe infermierët do të kenë shpërblim 1 mijë euro
Çka është Sëmundja e Crohn-it?
OBSH: 3 fakte për COVID-19 që duhet t’i dini
Ja sa dënohet marrja e ryshfetit!
Gështenjat nuk janë vetëm të shijshme, por edhe të shëndetshme
Sigurohet materiali për intervenime në sy
Sëmundja tmerruese e shpikur nga mjekët, që shpëtoi dhjetëra hebrenj
Ja për sa orë e hapi Kina Spitalin e ri për koronavirusin
#CME SAQ INDUCTION AGENTS Which of the following inhibits 11-Beta-Hydroxylase !? A. STP... B. Pro...
Pse bebet nuk dridhen kur kanë ftohtë?
Drinking coffee could protect against some types of cancer
Sot zhvillova disa biseda telefonike me kolegë liderë shqiptarë që janë bartës institucionesh në Shq...
Rritet numri i personave të prekur me kancer
Qytetarë të dashur! Ju lutemi ti përmbaheni rekomandimeve të Institutit Kombëtar dhe mos dilni në gr...
Venerolog
Gazeta Infermierët: Mungon shujta
Kjo është familja e ministrit Uran Ismaili
Dëgjoje shpirtin e Anton Çettës, dëgjoje Anton Qunin, Albin 😢. Njerëzit e mëdhenj i kanë fal gjaqet...
Mërgimtari nga Zvicra dhuroi donacione për Spitalin e Gjakovës
Sëmundjet kronike të veshkave tek të moshuarit
400 të infektuar me koronavirus në Itali, shpallet gjendja e emergjencës
Organizata Kosovare e Studentëve të Mjekësisë anëtare me drejta të plota në Federatën Ndërkombëtare ...
Rasti i parë me AH1N1 në Durrës
Parku i qytetit në Podujevë në lloç dhe i “pushtuar” nga bërlloku
Çfarë e shkakton lupusin?
Reagon Mjekja rreth vendimit të Qeverisë për Postën dhe Telekomin e Kosovës
Rëndohet situata në Kosovë, ndërrojnë jetë në pak orë dy pacientë me koronavirus
Moslajmërimi i personit të akuzuar nga tribunali ndërkombëtar penal
Masat disiplinore për shkeljen e detyrave të punës
Dëmtimi i varrezave të komunitetit rom, ashkali dhe egjiptian në Komunën e Rahovecit është një akt i...
Institucionet kanë nevojë për shërbime psikologjike
Dr.Artan Koni: COVID19...gjendja është serioze, por s’ka vend për panik
SHSKUK dënon sulmin ndaj mjekut Sefedin Fazliu
Ja në cilin vend u hap Spitali më i madh në Evropë
TREGU FARMACEUTIK NË KAOS
Mjekët: Të decentralizohen furnizimet publike
Mjekët rusë japin lajmin e mirë: COVID-19 ç’aktivizohet në 30 gradë celcius

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

5 benefite shëndetësore të Zinkut

Fri Apr 19 , 2019
Zinku është një element i rëndësishëm që ndihmon në funksionimin e trupit në disa aspekte dhe në mirëmbajtjen e shëndetshme të trupit. Gjendet në mënyrë natyrale në ushqim por edhe shtohet si shtojcë në disa ushqime tjera.  Ushqimet që përmbajnë zink në sasi të mëdha janë bifteku, mishi i qengjit, […]