Zvarritet intervistimi i kandidatëve për Rektor të UP-së, rasti i Zenun Halilit dërgohet në Anti-Korrupsion


Këshilli Drejtues i Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina” sot ka mbajtur mbledhjen e saj, por s’ do të procedojë me intervistimin e kandidatëve për rektor.

Kjo pasi që sipas kryesuesit të këtij këshilli, Ujkan Bajra, janë duke pritur përgjigje nga ana e Agjencionit Kundër Korrupsion në lidhje me kandidatin për këtë pozitë, Zenun Halili.

“s’ mundemi me procedu me intervistim pasi rastin e Zenun Halilit e kemi në Agjencionin Kundër Korrupsion dhe pa e pritur përgjigjen nga ana e tyre, përderisa Komisioni profesional ka dhënë konkluzione në lidhje me kanditatin se ka konflikt interesi”, tha Bajra për KALLXO.com.

Kandidati Zenun Halili ishte eleminuar nga gara për rektor nga Komisioni Profesional për shqyrtimin e aplikacioneve të konkursit për rektor, të formuar nga Senati.

Ky komision në raportin final kishin konstatuar se sipas kritereve të konkursit publik, ai është në kundërshtim me Ligjin për Parandalimin e Konfliktit të Interesit.

“Komisioni ka analizuar dhe marrë për bazë dispozitat e ligjit për Parandalimin e Konfliktit të Interesit  në Ushtrimin e Funksionit Publik. Gjatë shqyrtimit të aplikacionit të kandidatit, Zenun Halili, komisioni profesional ka vërejtur se Prof, Zenun Halili, ka qenë anëtar i Këshillit Drejtues të UP-së, i cili është organ mbikëqyrës i UP-së dhe ai të njejtën pozitë e ka mbajtur nga vitit 2019 deri në vitin 2020”, thuhet në raportin e komisionit vlerësues.

Tutje, komisioni ka theksuar se Ligji për Parandalimin e Konflikit të Interesit në Ushtrimin e Funksionit Publik tregon qartë për kufizimet e zyrtarit të lartë pas përfundimit të ushtrimit të detyrës publike.

“Zyrtari i lartë s’ ka të drejtë të punësohet ose emërohet, për një periudhë prej dy vjeçare pas përfundimit të funksionit publik, në pozitë udhëheqëse ose menaxhuese, apo të përfshihet në kontrollin ose auditimin e institucioneve publike dhe private dhe institucioneve vartëse të tyre të cilat kanë marrëdhënie biznesi me institucionin ku ka ushtruar funksion publik, Me kusht që detyrat e tij gjatë periudhës dy vjeçare para përfundimit të ushtrimit të funksionit publik, kanë qenë drejtpërdrejtë të lidhura me mbikëqyrjen, kontrollin apo sanksionimin e aktivitetetit të tyre”, thuhet në raport.

Ata kanë theksuar se pozita e rektorit është përcaktuar si zyrtar i lartë sipas nenit 3, paragrafi 3.1 dhe paragrafi 3.11, të Ligjit për Parandalimin e Konfliktit të Interesit.

“Duke marrë për bazë kompetencat e Këshillit Drejtues të Universitetit të Prishtinës, të përcaktuara me nenin 17 të statutit të UP-së, detyrat e anëtarit të Këshillit Drejtues janë drejtpërdrejtë të lidhura me mbikëqyrjen dhe kontrollin e Universitetit të Prishtinës”, thuhet më tej në raportin e komisionit vlerësues.

Në bazë të vendimit të komisionit profesional, për këtë pozitë janë propozuar Blerim Rexha, Faton Berisha dhe Naser Sahiti.

KALLXO.com kishte raportuar se Halili po ashtu ka qenë kandidatë për deputet nga partia e Ramush Haradinaj, AAK në vitin 2014.

Ky komision i cili ishte në përbërje me kryetar Qerkin Berisha, Kurtesh Sherifi, Liridon Veliu, Qefsere Gjonbalaj dhe Gent Sallauka.

Rektori zgjidhet nga Këshilli Drejtues nga lista e kandidatëve të propozuar nga Komisioni profesional prej pesë anëtareve, të cilin komision e formon Senati.

Në garën për të parin e UP-së kanë qenë pesë kandidatë dhe vetëm tre prej tyre janë propozuar për rektor të UP-së që janë Naser Sahiti, Faton Berisha dhe Blerim Rexha.

Konkursi për rektor të Universitetit të Prishtinës ishte hapur më 10 korrik dhe ishte mbyllur më 24 korrik në ora 15:30. Sipas konkursit, të drejtë kandidimi për këtë pozitë kanë pasur kandidatët e brendshëm dhe të jashtëm.

Edhe pse sipas dinamikës zgjedhore të UP-së, të miratuar nga ana e Këshillit Drejtues i UP-së, isht e paraparë që në këtë kohë të bëhej intervistomi, rend dite në këtë mbledhje është verifikimi i mandatit të anëtarit të ri të KD-së, Florim Isufi, diskutimi rreth procesit zgjedhor të UP-së dhe raporti i KQZ-së, diskutimi dhe marrja e vendimit për plotësimin e komisioneve funskionale dhe komisioneve tjera ndihmëse për KD, etj.

KALLXO.com po ashtu dje kishte raportuar se s’ ishte mbajtur intervistimi i kanditatëve për rektor nga KD i UP-së dhe se s’ ishin dërguar ftesat ndaj kandidatëve.

Shtyhet intervistimi i kandidatëve për rektor të UP-së

.

 Related posts:

PSG kualifikohet në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve pasi përmbysi rezultatin ndaj Atalantës (VID...
Prokurori: 15 dhe 13 vjet burg për kosovarin dhe zviceranen që torturuan fëmijët
Lul Raka tregon Po qe se nevojitet hapur shkollat në shtator
Mos i besoni askujt se Perëndimi po dështon
Atalanta po e mposht Parisin (VIDEO)
Ministria e Finacave u dërgoi gabimisht qytetarëve mesazhe telefonike për pagesat nga pakoja emergje...
Në kohë pandemie, presidenti Thaçi në ndejë me shahira
UEFA ndëshkon kampionët e Kosovës, Drita humb ndeshjen në tavolinë
Çfarëdo diskutimi për postin e Presidentit është joetik
Anketë: Çdo i dyti austriak dëshiron javë pune prej 30 orëve
Instituti i Shëndetësisë publike apelon për kujdes nga temperaturat e larta, rekomandon 10 masa mbro...
Kosova po bëhet Bergamoja e Ballkanit
Isa Mustafa i bindur se koalicioni me AAK-në është stabil
Arbërishtja bëhet gjuhë zyrtare në rajonin italian Abruzzo
Isa Mustafa kërkon që PDK ta tërheqë Ligjin për vlerat e luftës së UÇK-së
Itali: Njoftohen qytetarët shqiptarë që kanë aplikuar për pasaportë
Kujdes me Ligjin për Mbrojtjen e vlerave të luftës së UÇK-së
Ministrja e Financave tregon se kujt sot iu realizuan pagesat nga Pakoja emergjente
Kirurgu kosovar apel Qeverisë: Shtojeni dozën sa s'është vonë!
Bajrami tregonpër pagesat që ka kryer sot Ministria e Financave
Gjermania regjistron rritjen më të madhe të rasteve me COVID-19 në disa muaj
Fluturimet e "Austrian Airlines" nga Aeroporti i Prishtinës po realizohen me ritëm të lartë
Nga sot ka nisur projekti i skanimit të kartotekave të vjetra të letërnjoftimeve
Kuvendi nesër vazhdon me seancë plenare
Ramush Haradinaj shpall kandidaturën për president të Kosovës
AAK kundër Hotit, s' e pranon Skender Hysenin në dialog
Ramush Haradinaj shpalli kandidaturën e tij për president të vendit
Të premten mblidhet Kuvendi, në rend dite formimi i Komisionit Hetimor për hidrocentralet
Finlandë: 95 shtetas të Kosovës vendosen në karantinë
Komuna me asfalt të “gjelbër bio” 
Rinia është transformuesi i vërtetë i shoqërisë
Ushtria e Kosovës, shembull i profesionalizmit dhe i besueshmërisë
Instituti gjerman paralajmëron për në vjeshtë vaksinën ndaj coronavirusit
10-vjeçari nga Kosova mbytet në pishinë në Durrës
Kërkesa për kryeministër shqiptar mund t’i ngadalësojë bisedimet për koalicion në Maqedoninë e Veriu...
Vjedhje brenda veturës në pikë të ditës në Prishtinë
Stuhi e fortë në Gjilan, shkaktohen dëme të konsiderueshme materiale
Pasuria e kryetarit të gjykatës në Gjilan
Gjermani: Shqiptarja, doktoreshë dhe ligjëruese në “George C. Marshall European”
Polici Maliq Hoti i cili vdiq sot ishte duke u trajtuar në oksigjenoterapi
Tre skenarët e Ministrisë së Arsimit për vitin e ri shkollor
Kryesuesi i Këshillit Prokurorial me 95 mijë eruo para të gatshme në banka
Kryetares së Gjykatës së Prishtinës i shtohet pasuria
Komuna e Malishevës tërhoqi vendimin për ndërtimin e gurëthyesit
Sot në Kosovë lansohet fushata ‘Së bashku kundër #COVID-19’
Turqia dëshiron zgjidhjen e mosmarrëveshjeve me Greqinë me anë të dialogut
Rriten rastet pozitive me COVID-19
Prishtina e Gjilani prijnë me raste pozitive me COVID-19 në 24 orët e fundit
163 pacientë u shëruan nga COVID-19 në 24 orët e fundit
11 vdekje në 24 orët e fundit nga COVID-19
Mos i fajësoni qytetarët e Ballkanit për rritjen e madhe të rasteve të COVID-19
Lutfi Haziri preferon hapjen e shkollave
Drita pret që të zhvillohet ndeshja kundër Linfield
Blerta Deliu pret debat në PDK Nëse nevojitet të hyjë në Qeverinë Hoti
Vetura CD në vozitje të rrezikshme
MSh-ja del me udhërrëfyes klinik për menaxhimin dhe tretmanin e COVID-19
Në Kosovë s' dihet se cila grupmoshë është më e prekur nga COVID-19
Kampionati i ri në futboll, me apo pa tifozë?
Futbollistët e Dritës kthehen në Kosovë, sytë kah vendimi i UEFA-s (FOTO)
Në mes të pandemisë, sipërmarrësit e rinj shqiptarë hapën biznesin e tyre në Lubjanë
"Matje pulsi" për përfshirjen e PDK-së në Qeverinë Hoti
Gjykata jep detaje se si dukuri vrasja e 83 vjeçares në Ferizaj
Në Grykën e Deçanit arrestohen dy të dyshuar për armëmbajtje pa leje
22 kompjuterë vidhen nga lokali i “Play Station” në Klinë
Tre pacientë me COVID-19 të intubuar në Vushtrri
Licencohen edhe 10 laboratore private për teste të COVID-19
Punëtorja lëndohet nga shpërthimi i zjarrit në një depo në Pejë
Akt i rëndë në Prishtinë, dy vajza të mitura viktima të dhunës seksuale
Kryetari i Gjykatës së Gjakovës me 15 mijë euro para të gatshme
Policia kap të infektuarin me COVID-19 në sheshin e Vushtrrisë
Policia heton vdekjen e gruas në Istog e cila u dërgua e vdekur në QMF
I dyshuari në Prishtinë arrestohet për marrëdhënie seksuale me dy të mitura
Spitali i Pejës, 11 pacientë me COVID-19 në gjendje të rëndë
Lošinj, ishulli i shërimit dhe ripërtëritjes |Revista Monitor
Ministri i Arsimit raporton në Komision Parlamentar për fillimin e vitit të ri shkollor
Kryesia e Kuvendit shqyrton sot propozimin për Komision Hetimor për hidrocentralet
Shakhtar Donetsk kualifikohet në gjysmëfinale të Europa Ligës
Shaktar Donetsk kualifikohet në gjysmëfinale të Europa Ligës
Vdes Ernest Jusufi, drejtori i birrarisë ‘Peja’
Vlorë, të shtëna në ambientet e hotelit, arrestohet i dyshuari
Pasuria e Kryetarit të Deçanit
Pasuria e deputetit Shkumbin Gashi
BE-ja kritikon Bjellorusinë për dhunën pas zgjedhjeve, paralajmëron marrje të masave
Me kusht që Biden fiton zgjedhjet, kjo do të jetë zv/presidentja e ShBA-së
Ministri Likaj diskutoi me Asociacionin e Komunave për fillimin e vitit shkollor
Tradita e veshjeve kombëtare s' harrohet, pavarësisht posteve dhe pozitës
Kjo është pasuria e vajzës deputete të Gani Gecit
PDK nevojitet të hyjë në koalicionin qeveritar
Përhapja e koronavirusit në Francë, 'vështirë e kontrollueshme pa përpjekje të përgjithshme'
Llapi zyrtarizon marrëveshjen me sulmuesin nga Mali i Zi
COVID-19, Syla takon ambasadorin e OSBE-së Braathu, i tregon për mungesën e stafit në spitale dhe kl...
Manchester United zhvillon ‘bisedime joformale’ me Barcelonën për Dembelen
Shkencëtarët, skeptikë Me kusht që nevojitet t'i besohet vaksinës së zhvilluar nga Rusia
Prindërit e Iliasit të vrarë: "Asgjë s' e zbut dhembjen tonë"
Franca zgjat deri më 30 tetor ndalesën për tubime të mbi 5 mijë personave
Shkencëtarët, skeptikë Në rast se nevojitet t'i besohet vaksinës së zhvilluar nga Rusia
Qeverisja e mirë do të rikthehet shpejt
'Lewandowski është lojtari më i mirë në botë'
Si ka ndryshuar jeta e përditshme në 6 muaj... |Revista Monitor
Agim Bahtiri ia shtroi tepihun e kuq Vjosa Osmanit

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *