Zvicër: Mjekët fitojnë miliona, invalidët i shpallin të aftë për punë
Zyrat që vendosin për pensionet e invaliditetit (IV) në Zvicër, 73% të autorizimeve për ekspertiza mjekësore ua japin vetëm 10% të mjekëve. Këta mjekë të privilegjuar në këtë mënyrë fitojnë shpesh miliona franga, shkruan gazeta Sonntagsblick.
Kritikët e kësaj praktike thonë se mjekët në fjalë japin tepër rrallë mendim pozitiv për lejimin e pensioneve të invaliditetit dhe rrjedhimisht, shumë persona me paaftësi të vërtetë për punë pësojnë padrejtësisht.

Këtë konstatim e ka nxjerrë gazeta në fjalë, duke u mbështetur në një pasqyrë të marrë nga Zyra Federale për Sigurim Social (BSV). Vlerësimi i shifrave të nxjerra nga ky dokumentacion nxjerr në pah se ekspertizat e realizuara janë jashtëzakonisht të njëanshme, shkruan gazeta.
Kështu, në vitin 2018 qendrat në fjalë kanë paguar 683 mjekë dhe klinika për realizimimin e ekspertizave të ashtuquajtura monodisplinare për konstatimin e invaliditetit. Gjithsej ato kanë paguar 29.5 milionë franga për bërjen e këtyre ekspertizave, transmeton albinfo.ch. Por, në këtë vëllim pune, vetëm 10% të mjekëve kanë kryer rreth 73% të të gjitha ekspertizave. Një mjek nga Berna në këtë mënyrë ka fituar rreth 3.2 milionë franga nga viti 2012 deri tani. Dy të tjerë kanë fituar nga 1.9 milion franga për periudhën e njëjtë.
Kritikët thonë se pikërisht këta mjekë janë ata që veçanërisht shpesh kanë vlerësuar në ekspertizat e tyre (pa)aftësinë e pacientëve sipas dëshirës së qendrave IV. Ose më qartë: ata kanë qenë së tepërmi rigorozë në dhënien e pëlqimit për ndarjen e pensioneve të invaliditetit për personat që kanë kërkuar një gjë të tillë.
Kritikët në fjalë e argumentojnë këtë me shifra. Kështu, për shembull, njëri nga mjekët në vitin 2018 ka konstatuar paaftësi për punë vetëm në një nga katër persona. Kolegët e tij këtë vlerësim e kishin dhënë në çdo të dytin rast. Ndërsa një mjek tjetër madje vetëm në çdo të dhjetin rast kishte atestuar paaftësi për punë në shkallën prej mbi 40%
Por BSW e kundërshton këtë prezantim. Sipas saj, shifrat e përmendura në artikullin në fjalë nuk mjaftojnë për të bërë një vlerësim të argumentuar profesionalisht të epspertëve. Sipas saj, autorëve të ekspertizave për IV gjithmonë u mundësohet puna dhe vlerësimi i pavarur.
Se vlerësime tendencioze megjithatë kanë ndodhur, tregon edhe ky rrëfim që sjell gazeta. Rasti ka pasur përfundim tragjik dhe ai i ka ndodhur 38-vjeçares Verena Meier*. Ajo punonte si infermiere dhe vuante nga depresion. Pas 3 javësh terapi, Verena sërish i kthehet punës, por duke vazhduar trajtimin psikiatrik. Terapeuti i saj konstaton se ajo vuan nga “mendime latente për të bërë vetëvrasje”. Një mjek i dytë e shpall atë të paaftë për punë ndërsa mjeku i tretë, ia atestoi paaftësinë për punë në shkallën 100%, nga shkaqe psikike.
Meier kështu e lë punën dhe aplikon për pension invaliditeti. Qendra për IV në Kantonin e Cyrihut e autorizon mjekun Dr. K. nga Berna për të bërë një ekspertizë eksterne (të jashtme). Diagnoza e tij e shpall 38-vjeçaren si 100 për qind të aftë për punë, transmeton albinfo.ch. Duke u bazuar mbi këtë konstatim, IV hedh poshtë kërkesën e saj për pension invaliditeti.
Një vit e gjysmë më vonë, më 27 shtator 2010, Verena Meier bën vetëvrasje. Në verën e vitit pasues, mjeku K. ishte lutur të bënte një raport shtesë lidhur me rastin. Dhe ai vazhdon t`i qëndrojë diagnozës së bërë më parë. Sipas tij, e ndjera nuk ka qenë as e sëmurë psikikisht dhe as e paaftë për punë.
Dr. K., ka namin e keq në mesin e juristëve për faktin se i shpall si të shëndetshëm pothuaj të gjithë pacientët. Avokati i sigurimeve Rainer Deecke thotë: “Nuk njoh asnjë avokat që të ketë parë ndonjë ekspertizë të dr. K, në të cilën ai do t`i ketë atestuar paaftësinë për punë ndonjë pacienti. Dhe, përkundër kësaj, ose pikërisht për këtë, Dr. K. është më i kërkuar se kurë si mjek ekspertuizash për IV. Vetëm gjatë vitit 2018 ai ka fituar nga qendrat kantonale të IV 334.000 franga.
(Visited 4 times, 1 visits today)

Related posts:

Parashikimi i motit në Kosovë
Biden përshëndet rifillimin e bisedimeve Kosovë-Serbi; bën thirrje për bashkërendim me evropianët
Haxhi Avdyli për deputetin që iu sul Vjosa Osmanit: Përjashtimi është pak
Vjosa Osmani e çon në polici deputetin Xhavit Ukaj
Këshilltari i Vjosa Osmanit e quan rrugaç Xhavit Ukajn
s' e ofendova Vjosa Osmanin, shkova të konsultohem pse ma bëri me gisht
Në këto komuna u regjistruan rastet e reja me COVID-19
Përplasjet në Prizren dhe Prishtinë të deputetit Xhavit Ukaj
Vdes një grua lehonë nga COVID-19
Driton Selmanaj s' komenton sjelljet e bashkëpartiakut të tij karshi Vjosa Osmanit
Tre të vdekur e 205 raste të reja me COVID-19
Komuna e Skenderajt sqaron raportimet për të moshuarin e larguar nga 'Shtëpia e Pleqve'
Ndërpritet seanca, deputeti i LDK-së i vërsulet Osmanit
Fitore mbylle gojën kur flas unë
Fitore mbylle gojën kur flasë unë
Hoti të dielën mbledh Komitetin për Menaxhimin e pandemisë dhe Këshillin e Sigurisë
Jemi duke shkuar drejt gjendjes së jashtëzakonshme
Vendimi i gjykatës zvicerane mbi qiranë e punëtorëve që punojnë nga shtëpia
jeta e punëtorëve në Kosovë
Thaçi i uron shërim nga COVID-19, Isa Mustafës
Paralajmërohen masa më të rrepta nga Qeveria për COVID-19
Ligji për COVID-19 u refuzua e Hoti drejt shpalljes së gjendjes së jashtëzakonshme
Në kohë pandemie po flisni për muzë, lumenj, e trashëgimi kulturore
‘Sërish vijnë zgjedhjet’, shfaqje virtuale LIVE në Facebook dhe ZOOM
Kërcënimi kryesor s' është virusi vetë
Ish kryetar i Rahovecit votohet për dekan në FShMN
s' duam të përdorim mundësinë që na jep ligji
Masat kundër COVID 19 - Katër gjoba të shqiptuara gjatë tërë javës për lokalet në Prizren
Numri i madh i të infektuarve nxit rritjen e kapaciteteve spitalore
​Buxheti përplas Mimoza Kusarin dhe Hykmete Bajramin
Viktimat e prekura nga COVID-19 duke u nxjerrë nga spitali në arkivole
Djali i të infektuarit me COVID-19 rrëfen paragjykimet nga fshatarët, pretendon se informatat dolën ...
Populli i Kosovës dhe Srebrenicës bashkëndjejnë për shkak të historisë së përbashkët
Ministria e Kulturës s' e mbështet Festivalin e Lahutës, ‘kërcënojnë’ lahutarët 
Vetëvendosje kundër votimit për rishikimin e buxhetit
Bajrami kërkon nga deputetët votimin e rishikimit të buxhetit
PDK pro rishikimit të buxhetit
A do të zbulohet identiteti i të infektuarve me COVID-19 në Kosovë? 
Zemaj numëron punët për një muaj si ministër i Shëndetësisë
Hoti s' arriti të bindë partnerin e koalicionit për ndërim të viktimave të Srebrenicës
Qindra pacientë me COVID-19 janë me oksigjenoterapi, 17 të tjerë në gjendje kritike dhe katër të tje...
Arsyetimet e Zemajt për pezullimin e sekretarit të MSH-së, Naim Bardiqi
Pandemia zbrazë kafiteritë e Prishtinës
Mosnderimi i viktimave të masakrës së Srebrenices, solidarizim me krimin
Gjykata vendos në favor të Z-Mobile, lejon përmbarimin milionësh ndaj Telekomit
Debati për pandeminë COVID-19 shtyhet për të hënën
Kuvendi i Kosovës me një minutë heshtje për viktimat e Srebrenicës, Lista Serbe del nga salla
Arsyetimi i Zemajt për pezullimin e sekretarit të MSH-së, Naim Bardiqi
Komuna e Vushtrrisë shton numrin e bursave pë studentë
Komna e Vushtrrisë shton numrin e bursave pë studentë
me anë të kukullave dëshmohet puna 33 vjeçare e Teatrit ‘Dodona’ 
Armend Zemaj pezullon nga puna sekretarin e ministrisë
Gjakovë -  Mbështeten kërkesat e opozitës për largimin e deponisë së mbeturinave
Bedri Dragusha votohet përsëri për dekan të Fakultetit të Bujqësisë
Numri i ri i albinfo.ch: Do të pushojmë sivjet në atdhe ose jo, kjo është çështja
Oborri i Klinikës së Mjekësisë Spotive mbulohet nga mbeturinat
Ish-drejtori i Komunës, tash asamblist s' e pranon fajësinë për laptopët e pakthyer
Dje është miratuar plani i veprimit për testet serologjike
Prishtinë, mungesë uji në lagjen "Bregu i Diellit" në kohë pandemie
Prishtinë, Bregu i Diellit pa ujë në kohë pandemie
Fotografi të krimit mjedisor në Liqenin e Batllavës
Rritja e rasteve me COVID-19, ndalohen vizitat në burgje
Florim Grajçevci votohet për dekan në Fakultetin e Ndërtimtarisë
Tri institute shqiptare në Prishtinë, Tiranë e Shkup reagojnë pas njoftimit për akuza ndaj Thaçit e ...
Gjakovë, mbështeten kërkesat e opozitës për largimin e deponisë së mbeturinave
Pronari infektohet me COVID-19, mbyllen dy furra në Malishevë
NISMA Socialdemokrate reagon pas 'valës' së dorëheqjeve nga partia
Arrestohet në Vushtrri i dyshuari për vjedhje të biçikletave
Dashamir Bërxulli votohet për dekan në Fakultetin Filozofik
Kuvendi e zgjedh edhe drejtorin e tretë të bordit të KOSTT-it
14 dekanët e zgjedhur në fakultetet e Universitetit të Prishtinës
Aheng familjar në kohë pandemie, policia konfiskon një armë
Policia e Pejës kërkon bashkëpunim nga qytetarët për gjetjen e një personi
Viber jashtë funksionit
Testet e dhuruara sot nga Gjermania, të negociuara në kohën e Arben Vitisë
Këshilli i Fakultetit të Inxhinierisë Elektrike dhe Kompjuterike zgjedh dekan Isak Shabanin
Isa Mustafa infektohet me COVID-19
Profesori i doktoruar në Finlandë zgjedhet Dekan në Fakultetin e Edukimit
Zgjedhen dy drejtorë të bordit të KOSTT-it
Mungon deputetja, dështon seanca për gazin lotsjellës në Kuvend
4 kosovare dënohen me burg dhe dëbim nga Zvicra: Kanë torturuar shoqen e tyre
VIDEO- Deputetët bëjnë ‘selfie’ gjatë seancës
Masat për COVID-19, policët dhe inspektorët pengohen në një lokal në Viti
Masat për COVID-19, Policia dhe inspektorët pengohen në një lokal në Viti
Grumbull qytetarësh para Ministrisë së Shëndetësisë, s' respektohet distanca
Takimi Hoti-Vuçiq në Bruksel shtyhet për javën e ardhshme
Hoti do takohet me Komitetin për situatën emergjente me COVID-19
Kosovari plagos tre persona në Austri
Këshilli i Fakultetit zgjedh Lindita Rugovën sërish dekane në Fakultetin Filologjik
Arrestohet mitrovicasi që mbante lokalin hapur pas mesnatës
Ministri i Drejtësisë kërkon të kthehen specialistët e dorëhequr nga procesi i vettingut
Gjermania zgjat dorën e ndihmës për Kosovën, dhuron 6 mijë teste për COVID-19
Armend Zemaj tregon kur mund të bëhen testet për COVID-19 në laboratore private
Deputetët grumbull në votime, s' respektohen masat ndaj COVID-19
Prizren, 10 të ndaluar për mos respektim të masave për kufizim të lëvizjes
Gjakovë, iku nga shtëpia për shkak të raporteve me vjehrrën, u gjet pa ndjenja
Suzana Manxhuka -Kërliu rizgjidhet dekane në Fakultetin e Mjekësisë
Kololliu një ndër lojtarët më të mirë për momentin në kampionatin zviceran
Protesta e OVL UÇK iu përmbajt masave kundër COVID-19
Gjendet i vdekur një person në Prishtinë

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *