Në kuadër të aktiviteteve nga shoqata “𝙎𝙬𝙞𝙨𝙨 𝘼𝙡𝙗𝙖𝙣𝙞𝙖 𝙀𝙫𝙚𝙣𝙩”, përveç promovimit të trashëgimisë tonë kulturore, pas ekspozitës online që u promovuan pikturat e fëmijëve me temën “Atdheu ynë”, e që qëllimi i së cilës ishte promovimi punës së tyre me karakter kulturor, shoqata “𝙎𝙬𝙞𝙨𝙨 𝘼𝙡𝙗𝙖𝙣𝙞𝙖 𝙀𝙫𝙚𝙣𝙩” në 3 muajt në vazhdim do të 𝗄𝗈𝗋𝖽𝗂𝗇𝗈𝗃𝖾 𝖽𝗁𝖾 organizojë një expo online me emrin “𝙏𝙧𝙚𝙜𝙤 𝙏𝙧𝙖𝙨𝙝𝙞𝙜ë𝙢𝙞𝙣ë 𝙏ë𝙣𝙙𝙚”.

nevojitet theksuar se ky organizim përveç pozitivitet dhe rëndësisës së saj, ka për qëllim promovimin e mirëfillt të trashigëmis kulturore, ku për synim ka të pasqyrojë përpjekjet dhe iniciativën që vajzat dhe gratë shqiptare në diasporë vazhdojnë të përçojnë traditën shqiptare.

Në kuadër të aktiviteteve tona, për promovimin e trashëgimisë tonë kulturore, pas ekspozitës online që promovuam pikturat e fëmijëve me temën “Atdheu ynë”.
Shoqata “𝙎𝙬𝙞𝙨𝙨 𝘼𝙡𝙗𝙖𝙣𝙞𝙖 𝙀𝙫𝙚𝙣𝙩” në 3 muajt në vazhdim do të 𝗄𝗈𝗋𝖽𝗂𝗇𝗈𝗃𝖾 𝖽𝗁𝖾 organizojë një expo online me emrin “𝙏𝙧𝙚𝙜𝙤𝙏𝙧𝙖𝙨𝙝𝙞𝙜ë𝙢𝙞𝙣ë 𝙏ë𝙣𝙙𝙚”.
Kësaj here na bashkohet në këtë iniciativë dhe Ambasada e Republikës të Shqipërisë në Bern.
Me synimin këto punime të promovohen dhe të ekspozohen në një aktivitet të përbashkët që do organizojmë gjatë muajit Shtator.

Ky aktivitet ka si qëllim të pasqyrojë dhe promovojë përpjekjet dhe iniciativën që vajzat dhe gratë Shqiptare në Diasporë, vazhdojnë dhe respektojnë traditën 𝙎𝙝𝙦𝙞𝙥𝙩𝙖𝙧𝙚.
🧵🧶#diaspora_qëndis_traditën dhe tregon 🄺🅄🄻🅃🅄🅁🄴🄽 – 🅂🄷🅀🄸🄿🅃🄰🅁🄴🧶🧵
Njerëzit që përcjellin traditat e bukura janë si testament!
#𝙁𝙚𝙢𝙧𝙖𝙩 Shqiptare janë gra të rralla, nga duart dhe shpirti.
Që të dyja i prodhojnë art: artin e punës së dorës dhe artin e mikpritjes e buzëqeshjes.
Dikur punonin në shtëpi dhe përfaqësonin institute dhe punishte artizanale, sot në diasporë, disa prej tyre në pension qëndisin në shtëpi teknika që mësuan nga gjyshet dhe nënat e tyre me gjilpërë dhe teknika të ndryshme dhe i mësojnë ato te gjenarata e re.
Pse jo, në vazhdim të organizojmë dhe një shopping online për ato që dëshirojnë ti shesin punimet e tyre.
Fillojmë nga data 1 Qershor deri me 30 Gusht.
Ju bëjmë thirrje të gjitha vajzave dhe grave Shqiptare, që njohin traditën tonë, të marrin pjesë në këtë organizim.
Në muajt në vazhdim do postohen disa pjesë historike të traditës tonë.
Gjithashtu 3 Webinare online për motivimin, komunikimin dhe energjinë e Artit.
Kriteret kryesore, punimet të kënë këto karaktiristika ( Grep , Qendisje apo piktura trandicionale) :
📍Artistike Kulturore të zonave të ndryshme
📍Temë ose karakter Shqiptar
📍Një histori nga vjen nga trashëgimia dhe tradita.

Punimet do promovohen online gjatë gjithë Shtatorit me dedikimin dhe një mini expo në një ambjent miqësor me produkte shqiptare ditën e 29 Shtatorit
“𝑫𝒊𝒕𝒂 𝑵𝒅ë𝒓𝒌𝒐𝒎𝒃ë𝒕𝒂𝒓𝒆 𝒆 𝑻𝒓𝒂𝒔𝒉ë𝒈𝒊𝒎𝒊𝒔ë 𝑲𝒖𝒍𝒕𝒖𝒓𝒐𝒓𝒆”

Rruajmë traditën tonë Shqiptare!

Në kuadër të aktiviteteve tona, për promovimin e trashëgimisë tonë kulturore, pas ekspozitës online që promovuam…

Publiée par Swiss Albania Event sur Dimanche 31 mai 2020(Visited 1 times, 1 visits today)

Related posts:

Ndërmjetësimi i BE-së është një lehtësim por jo edhe një ilaç gjithëshërues
Asnjë institucion privat s' ka licencë për testimin e COVID
31 të infektuar me COVID-19 po trajtohen në spitalin e Gjakovës
Vjosa Osmani e quan të turpshëm bllokimin e ligjit anti-COVID nga Qeveria Hoti
Vdes veterani i UÇK-së nga Malisheva
Vozitësi 17 vjeçar vdes në aksident në Mitrovicë
Sot vazhdon seanca plenare e Kuvendit
Gjermania i dhuron Kosovës teste të COVID-19
Hoti sot raporton para deputetëve për menaxhimin e pandemisë
Sot mbahet Samiti i Parisit, Hoti dhe Vuçiq pjesë e takimit virtual
Kuvendi do të shqyrtojë sot rishikimin e buxhetit 2020
Danimarka pajis qytetarët e saj me “pasaportë coronavirusi”
Rëndohet situata, mbi 200 të infektuar
32 të shëruar nga COVID-19 ditën e sotme
Interi barazon me Veronën dhe zbret në vendin e katërt (VIDEO)
Prishtina vazhdon të jetë komuna më e prekur me COVID-19
Shifra të frikshme, edhe 8 të vdekur nga coronavirusi
Hellas Verona – Inter, startojnë Rrahmani dhe Kumbulla
Manchester United fiton me lehtësi ndaj Aston Villës (VIDEO)
Valon Berisha tranasferohet në Reims
Prishtinë - Çiklisti goditet nga vetura
Qytetet amerikane po humbasin 36 milionë pemë në vit
Sezoni 2020/2021 në Ligue 1 do të nisë më 22 gusht
Mbi 3 milionë njerëz me COVID-19 në ShBA
Oficerët e policisë nën akuzë për korrupsion
Hellas Veronës i duhen vetëm 2 minuta që t’i shënoj gol Interit (VIDEO)
Verzioni i Sami Lushtakut për sulmin ndaj avokatit Gazmend Hailaj
Manchester United e mbyll pjesën e parë me epërsi të dyfishtë ndaj Aston Villës (VIDEO)
Evertoni dhe Southamptoni i ndajnë pikët (VIDEO)
Maqedoni, 697 persona të prekur me COVID-19 janë paraqitur për të votuar
Në QKUK dhe spitale të tjera po trajtohen 268 pacientë me COVID-19
Ushtria zvicerane ‘gati’ për valën e dytë të virusit
Nagavci e prezanton Endrit Shalën si deputet të pavarur
Rritja e fëmijëve në pandemi, më e vështirë për prindërit
Prokurorët mund t’i shohin taksat e Trumpit
Në këto tri pika kufitare të Kosovës kërkohet testi për Covid-19
Përfundon seanca për ditën e sotme, Kuvendi mblidhet prapë nesër
UEFA vendos për ndeshjet e kthimit të 1/8 së finales në Ligën e Kampionëve
Pse s’nevojitet ta harrojmë Srebrenicën
Regjistrohet rasti i parë pozitiv me COVID-19 tek një i porsalindur
Formohet Këshilli Kombëtar i Shkencës për projektin ‘Gjuha shqipe dhe kompjuteri’
Cilat komuna kanë më shumë viktima të COVID-19?
Ndryshime në tabelë pas xhiros së 29-të në Superligë
Dyshimet se Policia e Kosovës zbatoi vendimin e Qeverisë se Serbisë për 24 orë
Flamurtari mposht Dukagjinin dhe ngjitet në vendin e 6
Fund dramatik në ndeshjen Trepça ’89 – Vushtrria
Kriza e nirusit në Prishtinë 20 mjekë të prekur nga Coronavirus 40 në vetëizolim
Drita vazhdon me fitore, mposht Feronikelin me vështirësi
Kontrata 1.2 milion euro për blerjen e oksigjenit
17 persona intervistohen për vdekjet e dyshimta brenda Klinikës Infektive
Vashat e Kosovës do të marrin pjesë në garat zyrtare të FIBA-s
Rritja e rasteve me COVID-19, edhe Gjykata e Prishtinës zvogëlon stafin
Votohet draft-rezoluta për ‘unitetin politik e qytetar në mbrojtje të vlerave të popullit të Kosovës...
Drita po e mposht Feronikelin
Italianët s' lejojnë mërgimtarin nga Zvicra të shkojë në Shqipëri
Ilir Meta takohet me Thaçin dhe Pacollin
Apostolova e zhgënjyer me dështimin e Kuvendit për ratifikimin e marrëveshjeve ndërkombëtare
Koncesionarët e qeverisë, përfituesit e mëdhenj të fondit të garancisë sovrane
Ekspertja e OKB-së “u dha leje terroristëve”
ShSKUK me tender 1.2 milionësh për blerjen e oksigjenit
Policia me kallëzim penal ndaj Armend Dallkut për sulm ndaj gjyqtarëve
Nis vazhdimi i seancës së Kuvendit
Shpallen fituesit e projekteve në fushën e trashëgimisë kulturore për 2020
Një burrë e një grua në Prizren të dyshuar për marrje me prostitucion
Sllovenia fut në karantinë 800 udhëtarë nga Ballkani
Anulohet konkursi për kryeshef të Postës
Zyrtarët policorë përdorën sprej për të mbrojtur gjyqtarët
Deputetja e AKR-së propozon rezolutë për unitet politik e qytetar në mbrojtje të vlerave të popullit
Punime në një pjesë të autostradës 'Arbën Xhaferi', ndalohet qarkullimi në vikend
Rritet numri i pacientëve me COVID-19 në spitalet e Kosovës
90 mostra për COVID-19 janë marrë sot në Prishtinë, priten edhe rezultatet e dy ditëve tjera
Qindra zemra të distancimit social shfaqen në parqet e Bristol |Revista Monitor
Rezoluta e Osmanit, ngjall debat e s' përkrahet nga AAK
LDK s' i mbështet, propozimet e Vjosa Osmanit s' kalojnë në Kuvend
Largimi i Haxhi Shalës e lë NISMA-n pa grup parlamentar
LDK s' ia mbështet, propozimet e Vjosa Osmanit s' kalojnë në Kuvend
(VIDEO) Problemet me abuzimin me substancat narkotike gjatë izolimit
Vjosa Osmani propozon rezolutë kundër qëndrimeve të Listës Serbe
Në zonat me shumicë serbe në Kosovë, 258 të infektuar me coronavirus
Misioni i të mbijetuarit të Srebrenicës për të gjetur trupat e viktimave
Dita e parë pa vdekje prej coronavirusit pas dy javësh
Hysni Gucati i lë fajtorë Albin Kurtin dhe Rexhep Selimin për mos shfuqizimin e Gjykatës Speciale
Punime në pjesën Doganaj-Hani i Elezit, paralajmërohet mbyllje të përkohshme të qarkullimit
Po e vazhdoni dialogun e Thaçit
50 për qind e pacientëve në Klinikën Infektive me terapi të oksigjenit
Bërja publike e emrave të infektuarve është shkelje e të drejtave të njeriut
Avdullah Hoti nesër raporton në Kuvend për menaxhimin e pandemisë
Dimal Basha e Armend Zemaj replikojnë për masat antikushtetuese
OVL UÇK kërkon shfuqizimin e Gjykatës Speciale
Vuçiq “ka dëshmi” për të zgjidhur vrasjen e vëllezërve Bytyqi
Avdullah Hoti tregon pse u refuzua në qeveri nisma ligjore e Vjosa Osmanit
Avdullah Hoti kërkon nga deputetët një rezolutë të harmonizuar për dialogun
138 vaksina kundër virusit COVID-19 rezultuan të pasuksesshme
Rezoluta e VV-së për dialogun s' kalon në Kuvend
deri më tash s' dihen shkaqet e vdekjeve të pacientëve në Infektivë
Qeveria pa kourum insiston se gjendja është nën kontroll
Deputetja Kadaj- Bujupi me tri kërkesa ndaj qeverisë Hoti
Ferizaj, asnjë gjobë për qytetarët lidhur me respektimin e kufizimit të lëvizjes
UP, mbahen mbledhjet konstituive për t'i hapur rrugë zgjedhjeve për dekanë
Dumoshi premton themelimin e Qendrës së Librit

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *