Zvicra kërkon të mbahen hapur kanalet për dërgimin e parave të migrantëve


Zvicra po kërkon që të bëhen edhe më tej të mundshme transferimet e parave të migrantëve në vendet e tyre të prejardhjes pasi që ka rrezik që kanalet që bëjnë të mundshme një gjë të tillë, të ndërpriten

E Shtunë, 23 Maj 2020 – 15:00
albinfo.ch

Transferimet e parave nga migrantët në vendet e tyre të prejardhjes mund të zvogëlohen për 20 për qind këtë vit për shkak të krizës së koronavirusit. prandaj Zvicra ka nisur një thirrje në tërë botën për të vazhduar lehtësirat e dërgimit të parave, edhe gjatë krizës, shkruan srf.ch.

Dërgesat ose remitancat përbëjnë mbi 25 përqind të produktit të brendshëm bruto (PBB) në disa vende më të varfëra, thuhet në një njoftim nga Departamenti Federal i Punëve të Jashtme (EDA), transmeton albinfo.ch. Vetëm vitin e kaluar, migrantët u kishin dërguar familjarëve të tyre në vendin e prejardhjes rreth 550 miliardë dollarë.

Rritje e presionit të migracionit

Shumë nga këto familje s’ do të ishin në gjendje të siguronin mallrat ose shërbimet esenciale, përfshirë gjërst ushqimore, qiraja, shkolla ose trajtimi mjekësor pa paratë e migracionit. Tani, masat e bllokimit për shkak të pandemisë me Covid-19 dhe mbyllja e zyrave të këmbimit ose ofruesve të shërbimeve të transferimit financiar kërcënojnë të ulin këto pagesa për 20 për qind ose për 110 miliardë dollarë.

Kjo gjithashtu mund të çojë në rritje të presionit të migracionit, vazhdon njoftimi i EDA-s. Kjo është arsyeja përse Zvicra, së bashku me Britaninë e Madhe, po i bëjnë thirrje komunitetit botëror që t’i mbajë të hapura kanaletv për dërgesa e parave nga migracioni, transmeton albinfo.ch. Kjo thirrje mbështetet nga organizata ndërkombëtare si: Banka Botërore, Organizata Ndërkombëtare e Migracionit (IOM), Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP) dhe aktorë tjerë financiarë privatë.

Kanalet dixhitale nevojitet të jenë të disponueshme

Krijuesit e politikave, rregullatorët dhe ofruesit e shërbimeve në tërë botën inkurajohen të lehtësojnë transferimin e parave. Kanalet dixhitale gjithashtu nevojitet të vihen në dispozicion të migrantëve dhe fushatat informuese do të përdoren për të njohur publikun me mundësitë e reja.

“nevojitet të sigurohemi që pengesat të hiqen në tërë botën,” citohet Ministri i Jashtëm Ignazio Cassis në njoftimin në fjalë, përcjell albinfo.ch. Në kuadër të angazhimit të saj, Zvicra përqendrohet në shërbime që përdorin teknologjitë e reja të transferimit në mënyrë që migrantët të mund të dërgojnë para në vendet e tyre të prejardhjes, për shembull me anë të telefonit celular.loading...

Related posts:

Arrestohet mjeku/ Vdes 12-vjeçarja pasi i gjymtuan organin gjenital
Dr.Ilir Arifi: Mos e shpallni vetveten heronjë, po kryne punën e juve pa ba “Show”
King Chulalingkorn Memorial Hospital Bangkok THAILAND
Vetë shteti i detyron mjekët të ikin në Gjermani
SHSKUK dënon sulmin ndaj mjekut Sefedin Fazliu
Sot bëhen 21 vjet kur shumë familje klinase ishin ndarë nga ushtria dhe policia serbe në fshatin Kra...
Kirurgu shqiptar, storie suksesi në Gjermani
Arsyet kryesore për shëndetin përse nevojitet të hani vezë çdo ditë – Gazeta Koha Jone
Vertigo Arteriosklerotike
Akademiku me 400 punime, kumtesa dhe ligjërime shkencore në të gjitha revistat me renome botërore
Sllovenia s' ka lehëtsime kufiri për shtetasit shqiptarë
Qytetarë të respektuar, Ballafaqimi me pasojat COVID-19 do të jetë mbi te gjitha prioritetet. Në LD...
Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Romëve, komunitetit rom të Kosovës i shpreh urimet më të mira. Në...
Spanjë, 812 të vdekur dhe 7 600 të prekur nga koronavirusi brenda 24 orëve
Infermieri shqiptar tregon peripecitë me të infektuarit në Itali
Duhani dhe shikimi
Kollçaku: Ligji i Pagave është ligj elektoral
Infektohet me Covid-19 djali i presidentit të Serbisë Aleksandër Vuçiç
Ju lutemi rrini në shtëpi! Jemi në fillim të prillit, moti po përmirësohet prandaj lusim qytetarët...
Më në fund reagon Oda e Mjekëve ndaj sulmit të Dr.Bujar Gashi
Akuza të forta për mjekët që bëjnë miliona me 'operacionet e virgjërisë'
Mamia që punon qe 17 vite në Gjinekologji, ndihmoi shumë nëna në momentet më të vështira!
Kur të mësoni përfitimet e kësaj perimeje nuk do e ndani nga tryeza
QKMF e Rahovecit përfiton dy EKG nga kontigjenti Italian i KFOR-it
Acidi folik
Prioriteti ynë: Kthimi në Kosovë i shtetasve tanë të ngujuar në Zvicër
Izraelitja Atox Bio studion një ilaç të ri për dëmtimet akute në veshka
Në New York vijon mësimi online i gjuhës shqipe
Qeveria i largon nga puna disa sekretarë të ministrive, i qet në listën tepricë
Jam - Fjalori shqip-shqip
Efektet çudibërëse të specit djegës
Qeveria do të paguajë hotelin për emigrantët që futen në Shqipëri
Gripi në Kosovë akoma nën pragun epidemik
Is mechanical ventilation for Covid19 being overused!?
Fillimi i punës - Ligji i punës
Ja pse proshuta dhe salsiçet janë kancerogjene!
Dr.Përparim Ramusa: Albin Kurti i ka dy mundësi
Nëna e dy fëmijëve bëhet personi i parë në SHBA që merr vaksinën kundër koronavirusit
Ja sa është paga e mjekëve në Suedi!
Bëri 7 operacione pa pushim dhe e zuri gjumi, kirurgu përshëndetet si hero
Ja çfarë fjalë epike shkruan Mjeku për Adem Jasharin!
Ambasada e Kosovës me njoftim të rëndesishëm për bashkëatdhetarët në Zvicër
Dr.Lulzim Hoti: Urgjentisht stimuloni personelin shëndetësor
Prof. Arben Beqiri padit ministren e Shëndetësisë dhe rektorin e Mjekësisë
Ligji për paga shkon në Gjykatën Kushtetuese!
5 benefite shëndetësore të Zinkut
Ditë më parë në T7 kam thënë se vendimet arbitrare në fillim mund të duken simpatike e të duartrokit...
Visceralgji
Osmani: Stafi mjekësor meriton rritje të pagave
Iran - Rritet në 5 numri i viktimave nga koronavirusi
Ventrikular
Ja cilat janë sanksionet disiplinore ndaj gjyqtarëve dhe prokurorëve
Study confirms cats can become infected with and may transmit COVID-19 to other cats
CoVid-19/ Shkon në 377 numri i të prekurve në vend
Ja cilat janë efektet çudibërëse të boronicave!
Asgjë nuk ndodh rastësisht!
Rrezikimi i trafikut publik
Në ditën botërore të gruas shuhet një grua, një nënë dhe një mjeke
Një lajm i mirë sapo ka ardhur për rajonin në këtë kohë të vështirë që po kalon Kosova dhe krejt bot...
Parandalimi dhe zbulimi i hershëm i kancerit të gjirit
Dita e parë e kimioterapisë…, një reflektim që duhet lexuar
Në Maqedoninë e Veriut regjistrohen 40 raste të reja me Covid-19
Si të jeni një baba i mirë për foshnjën tuaj
Ja në sa milion arrin popullsia e Izraelit
Çka është konstipacioni (Kapsllëku)?
Sa forma të konstipacionit kemi?
Libreza e Punës
Mjekët izraelitë zhvillojnë një metodë revolucionare për kancerin e gjëndrave tiroide
Këto janë pagat e mjekëve në Zvicër
Sot filluam shpërndarjen e qindra pakove thelbësore shëndetësore nëpër vendbanimet e komunave të ver...
Qytetarët e Kosovës tymosin mbi 300 milionë euro duhan
Mjekët reagojnë ndaj shkrimit Hendbollisti i nënshtrohet 39 operimeve në Francë shkaku i operacionit...
Virusi vdekjeprurës kinez: Dyshohet për rastin e parë në Kosovë
Kirurgu Shqiptar kryen ndërhyrjen e rrallë kirurgjike
Numri i të infektuarve në Austri bie nën 1 mijë persona
Ndotja e ajrit po kërcënon shëndetin e popullatës!
Study adds to knowledge about treating fractures of the humeral shaft
Doktori kosovar godet Edi Ramën/ Nuk mbahet qurani një natë para Bajramit
Shkollimi i fëmijëve nga diaspora do të zhvillohet ndryshe pas Covid-19
Brezi i parë që kanë ikur në Gjermani, flasin mjeket: Mund të rritesh shumë shpejt profesionalisht, ...
Heqja e taksës 100% për Vuçiqin e Serbisë e Dodikun e Republikës serbe të Bosnjës, është nënshkrim i...
Mundësi tjetër riatdhesimi me 6 maj për qytetarët shqiptarë që ndodhen në SHBA
Mësimi në distancë për shumë fëmijë mbetet i paarritshëm në Kosovë
A i kanë fajet mjekët që nuk po bëhet koalicioni VV-LDK?
Mjekët janë me koeficientin më të lartë të inteligjencës
Aplikimin për hyrje në Kroaci mund ta bëni edhe online
Specialistja më e re e Endokrinologjisë
https://avmajournals.avma.org/…/abs/10.…/javma.2001.219.1573
Kombinime të ushtrimit aerobik me ato të forcës
Pse në Kosovë nevojitet të promovohet motoja "Rri në shtëpi"?
Aty ku të gjithë spiunojnë njëri-tjetrin
Shënohet viktima e 5 në Kosovë nga COVID-19
Rastet e posaçme të falsifikimit të dokumenteve
What bleeding gums mean for people with diabetes
Dr.Hamdi Ramadani: Vdekja e Kobe Bryan është ngjarje tragjike për mbarë botën
Liria e organizimit sindikal - Ligji i Punës
Danimarka, Norvegjia dhe Estonia regjistrojnë rastet e para me koronavirus
Turqia hyn në zonën e kuqe të koronavirusit, numri i të prekurve arrin në 34 mijë
Ulrike Lunaçek jep dorëheqje - Albinfo
Virusi vdekjeprurës/ Çfarë dihet deri më tani?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Pesha e trupit – këto janë pesë mënyrat për ta menaxhuar situatën

Sat May 23 , 2020
Këto janë 5 mënyrat më efektive për të menaxhuar peshën e trupit tuaj dhe sigurohuni që s’ harroni të ushtroni, sa herë që të keni mundësi. Trupi është po aq i fortë sa mendja e tij, kështu që mbajeni veten të motivuar dhe të gatshëm për të përballuar çdo sfidë […]