Dy persona janë përfshirë në një rrahje mes vete në Prizren. Policia bën të ditur se deri te rrahja erdhi një mosmarrëveshje e dy të dyshuarve njëri nga ta i mitur. ndodhia ka ndodhur më saktësisht në fshatin Korishë të Komunës së Prizrenit mbrëmë rreth orës 20:30. Gjatë rrahjes është […]

E drejta për banim është e drejtë themelore e njeriut e mbrojtur nga shumë konventa ndërkombëtare. Edhe Kosova e njeh këtë të drejtë dhe për këtë qëllim janë nxjerr ligje dhe akte tjera nënligjore. Ligji i fundit lidhur me banimin social i miratuar para 10 vitesh i autorizon komunat e […]

Wissenschaftler des Sanford Burnham Prebys Medical Discovery Institute haben ein neuartiges Wirkstoffziel entdeckt, um bei Bauchspeicheldrüsenkrebs eine Metastasierung zu verhindern: In einem Mausmodell stoppte die Hemmung des Proteins PPP1R1B die Bildung von Metastasen. „Unsere Untersuchungen haben ein Protein namens PPP1R1B aufgedeckt, das für Forscher auf dem Gebiet des Pankreaskarzinoms völlig […]

Organizatorët në bashkëpunim me regjisorët e filmave shqiptarë u kanë mundësuar të gjithë mërgimtarëve qasje në platformën online të DokuFest E Premte, 7 Gusht 2020 – 16:20 albinfo.ch Festivali i njohur i filmit dokumentar dhe të shkurtë “DokuFest”, për shkaqe të ditura, këtë vit s’ do të ketë edicionin e […]

Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike IKSHPK gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 463 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren prej të cilëve rezultojnë 181 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga: […]

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 463 mostra prej të cilëve rezultojnë 181 raste pozitive. Numri total i rasteve pozitive është 9 mijë 869 raste kurse numri i rasteve aktive është 3 mijë 961. Rastet pozitive janë nga: […]

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës ka njoftuar se së bashku me Shoqatën e Sigurimeve të Kosovës (SHSK) kanë ndarë 15 mijë maska dhe mbi tre mijë e 300 dezinfektues për gazetarë, kameramanë dhe fotoreporterë. “Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës (AGK), së bashku me Shoqatën e Sigurimeve të Kosovës (ShSK), nënshkruan […]

Forscher der Goethe-Universität haben das vielleicht älteste Enzym der Zellatmung gefunden. Aus dem Hitze liebenden Bakterium Thermotoga maritima konnten sie jetzt einen äußerst fragilen Proteinkomplex namens Rnf isolieren. Die Gene, die für das Enzym kodieren, waren zwar bereits vor rund zehn Jahren entdeckt worden. Die Isolierung des Enzyms und damit […]

Është koha perfekte për një byrek me kungull të stinës. Tradita shqiptare e përgatitjes së byrekëve është unike në botë, aq sa kuzhina shqiptare identifikohet me recetën e tij. Askush s’ i reziston dot byrekut shqiptar. Menjëherë sapo del nga furra ai mbledh gjithë shtëpinë rreth tij. I shijshëm dhe […]

Foto: ©Wirestock /Adobe Stock Brandbrief an Spahn: Die Wissenschaftsminister der 16 Länder fordern mehr Geld für die Uni-Kliniken, die durch freigehaltene Corona-Betten und verschobene Operationen in finanzielle Schieflage geraten sind. Die 16 Wissenschaftsminister der Länder haben in einem Brandbrief an Bundesgesundheitsminister Jens Spahn (CDU) mehr Unterstützung für die deutschen Universitätskliniken […]

Kolesteroli, është kryefjala e një lumi artikujsh e këshillash mjekësore për shëndetin e zemrës, por specialistët sqarojnë se kolesteroli s’ është domosdoshmërisht i keq. Pikë së pari, njeriu ka nevojë për kolesterolin. Kjo substancë e butë e ngjashme me dyllin gjendet jo vetëm në enët e gjakut por edhe në […]

Kryetari i Komunës së Skënderajit, Bekim Jashari ka deklaruar tri vetura me vlerë të përgjithshme 66 mijë euro në Agjencinë Kundër Korrupsionit. Në vitin 2010 Jashari ka blerë veturë me vlerë 30 mijë euro, në vitin 2015 me vlerë 20 mijë euro dhe në vitin 2016, veturë me vlerë 16 […]

I pari Komunës së Pejës, Gazmend Muhaxheri ka deklaruar se posedon në emër të përbashkët një shtëpi në vlerë prej 450 mijë euro të cilën e ka trashëguar. Muhaxheri ka deklaruar në emër të tij një truall në Cavërr në sipërfaqe prej mbi 10 mijë metra katrorë në vlerë prej 20 […]

Klubi i Futbollit Prishtina ka njoftuar se tre lojëtarë kanë rezultuar pozitivë me COVID-19 Sipas njoftimit janë testuar 34 lojtarë dhe pjesëtarë të stafit nga të cilët tre futbollistë dhe katër anëtarë të stafit kanë dalë pozitivë. “FC Prishtina dje mbrëmë ka pranuar rezultatin e testeve nga IKSHPK dhe nga […]

Von der Herzstiftung gefördert: Tübinger Herzforscher untersuchen Schädigungsmuster durch SARS-CoV-2 im Herzmuskelgewebe verstorbener Covid-19-Patienten. Das Coronavirus SARS-CoV-2 ist auch deshalb ein sehr ernst zu nehmender Krankheitserreger für die Medizin, weil es sämtliche Organe befallen kann. Selbst genesene Patienten berichten von Folgewirkungen in Nieren, Lunge, Herz und Gehirn. Seit Ausbruch der […]

Kryetari i Vushtrrisë, Xhafer Tahiri në deklarimin e pasurisë së tij në Agjensinë Kundër Korrupsion ka deklaruar se ka në pronësi dy shtëpi secila në vlerë prej 55 mijë euro, por Tahiri ka reaguar duke thënë se në këtë deklarim është bërë gabim teknik dhe se ai është në pronësi […]

Shija dhe vlerat e patëllxhanëve të mbushur, të pjekur në furrë është mbresëlënëse. Patëllxhanët e mbushur apo të njohur ndryshe si “Imam Ballajdi” janë pa dyshim një nga gatimet më të shijshme shqiptare. Shumë histori janë ngritur mbi prejardhjen e emrit të recetës së famshme të patëllxhanëve të mbushur-Imam Bajalldi. […]

Pas marrëveshjes së arritur nga Telekomi i Kosovës dhe Z-Mobile për zhbllokimin e xhirollogarive, Qeveria e Kosovës me në krye Avdullah Hotin ka thënë se do ta mbështesin këtë institucion. Sipas komunikatës së ZKM-së, Hoti së bashku me ministrin e  Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi kanë thënë se do të […]

Neurodermitis ist eine häufige, chronische Hauterkrankung, die sowohl im Kindes‐ und Jugendalter als auch bei Erwachsenen vorkommt. Etwa 13 % der Kinder und zwei bis drei % der Erwachsenen sind betroffen. Ärztinnen und Ärzten steht für die Behandlung eine Vielzahl von Arzneimitteln und Therapieverfahren zur Verfügung. Dazu zählen äußerlich anwendbare […]

Kryetari i komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci ka deklaruar se mban vetëm 150 euro para të gatshme në institucionet Financiare, kurse fëmijët e tij mbi 22 mijë euro para në bankë. Sipas deklarimeve të pasurisë në Agjencinë Kundër Korrupsionit, Lladrovci ka pagë vjetore prej 15 mijë e 900 euro, kurse […]

Jemi në dimër, stinën më të ftohtë të vitit, dhe mbi të gjitha në stinën e infeksioneve virale dhe të ftohtit. Shqipëria gjatë këtyre muajve preket nga epidemi, apo periudha me intensitet të lartë gripi. Në faqen zyrtare të Institutit të Shëndetit Publik, jepen informacione të përditësuara ne lidhje me […]

Tre futbollistë dhe katër pjesëtarë të stafit të klubit “Prishtina” kanë rezultuar pozitivë në testet që janë bërë para udhëtimit të klubit për ndeshjet kualifikuese për Europa League. Lajmi është konfirmuar nga vet klubi në një njoftim. “FC Prishtina dje mbrëmë ka pranuar rezultatin e testeve nga IKSHPK dhe nga […]

Nga paga e kryetarit të komunës   dhe kompanive të tij në Holand rreth 353 mijë euro të hyra vjetore i ka deklaruar i pari i Mitroviës, Agim Bahtiri në deklarimin e pasurisë në Agjensinë Kundër Korrupsion. Bahtiri është posedues i 4 shtëpive, prej të cilave vetëm njërën e ka blerë […]

Kryetari i Vushtrrisë, Xhafer Tahiri në deklarimin e pasurisë së tij në Agjensinë Kundër Korrupsion ka deklaruar se ka në pronësi dy shtëpi në vlerë prej 110 mijë euro. Tahiri nga paga dhe mëditjet si i pari i Vushtrrisë dhe nga puna si asistent në Fakultetin Juridik të Universitetit të […]

Issued on: 07/08/2020 – 10:59 Sri Lanka’s ruling Rajapaksa brothers secured a two-thirds majority in a parliamentary election that will allow them to rewrite the constitution and increase their power, final results showed Friday. The United States, which had been highly critical of Prime Minister Mahinda Rajapaksa‘s previous administration, immediately […]

Një aksident ka ndodhur para disa minutave në magjistralen Prishtinë- Fushë Kosovë. Një fotografinë e siguruara në KALLXO.com shihet se një veturë ka pësuar dëme të konsiderueshme. Në vendin e ndodhisë gjithashtu shihen edhe Policia e Kosovës si dhe Ambulanca. ende s’ dihet se a ka të lënduar apo sa […]

Një studim i botuar në New England Journal of Medicine thekson rezultatet vëzhguese që ngrenë lidhje mes dy shqetësimeve shëndetësore, si një mundësi që mund të ekzistoj. “Ekziston një marrëdhënie dypalëshe midis COVID-19 dhe diabetit (sëmundja e sheqerit) (sëmundja e sheqerit). Nga njëra anë, diabeti (sëmundja e sheqerit) (sëmundja e sheqerit) shoqërohet […]

Policia ka shoqëruar dy persona për intervistim në objektet e policisë, për shkak të një rrahje që kishte ndodhur brenda Spitalit Rajonal të Prizrenit. Policia ka njoftuar se mbrëmë rreth orës 19:15 kanë marrë informacion për një mosmarrëveshje e cila më pas kishte kaluar në sulm fizik. Njëri nga personat […]

Wissenschaftler der Otto-von-Guericke-Universität Magdeburg konnten mit modernsten Bildgebungsverfahren erstmals aufzeigen, dass die Areale für Wahrnehmung und Handlungssteuerung im Großhirn nicht so eindeutig voneinander zu unterscheiden sind, wie angenommen. Bisher ging die Forschung davon aus, dass spezialisierte Wahrnehmungs- und Handlungsareale anatomisch klar voneinander getrennt existieren. Nun hat sich gezeigt, dass diese […]

E Premte, 7 Gusht 2020 – 10:20 albinfo.ch Foto: SHSKUK Mjekja Marsela Ceno, drejtuese e Shoqatës së Mjekëve Shqiptarë në Gjermani, flet për situatën e shkaktuar nga Covid-19 dhe rëndësinë e ndërgjegjësimit për respektimin e masave për kufizimin e përhapjes së virusit. Ajo shprehet se gjendja në Kosovë e Shqipëri […]

Dy punëtorë të Postës së Kosovës u dërguan në polici dje pasi ishin përfshirë në një rrahje brenda objektit të ndërmarrjes. Njëri nga dy drejtorët e përfshirë në këtë gjë është ndaluar kurse tjetri është liruar. KALLXO.com mësoi i involvuar në këtë rast ishte edhe Drejtori i Operativës, Faton Thaçi, […]

Një burrë është arrestuar në fshatin Qungur të Komunës së Pejës. I njëjti po dyshohet se pas një mosmarrëveshje ka sulmuar fizikisht një burrë dhe një grua. Të dy viktimat kanë pranuar tretman mjekësor. Sipas raportit policor, i dyshuari kishte qenë në gjendje të dehur. Në lidhje me rastin është […]

Vetëm gjatë 24 orëve të fundit dy persona kanë ndërruar jetë si pasojë e aksidenteve që kanë ndodhur me fatalitet. Policia e Kosovës ka njoftuar se sipas statistikave, aksidente me fatalitet janë regjistruar dy, me të lënduar 18 dhe me dëme materiale 31 Gjithashtu policia ka njoftuar se kanë shqiptuar […]

Zyra për informim e Qendrës Klinike Universitarë të Kosovës, QKUK ka njoftuar se janë qytetarët janë liruar nga pagesa për laura. Hyrja do lejohet për të gjitha veturat pa pasur nevojë për pagesë. “Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës (ShSKUK), ka vendosur të bëjë lirimin e të gjitha laurave […]

I pari i Agjencisë Kosovare të Inteligjencës, Kreshnik Gashi, në deklarimin e pasurisë për vitin 2019, ka deklaruar se posedon në emër të përbashkët një shtëpi në vlerë prej 350 mijë euro të cilën e kanë blerë në vitin 1990 nga shitja e pasurisë së trashëguar dhe të fituar. Gashi […]