Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

 

Dhimbja e barkut, Dhembja e barkut, Kolika Abdominale, Colica Abdominalis, Dhembja e barkut Gastroenterologu, Kirurgu Abdominal, Mjeku Emergjent

Shkruan: Leutrim Maxhuni

Kohët e fundit është bërë praktikë e gabuar nga ana e Mjekut të Përgjithshëm dhe
Familjar(pjesa më e madhe e tyre) për kolikën abdominale (dhimbjes së
barkut) dhe kolikën renale (dhimbjes së veshkave ose organeve të traktit urinar) rreth trajtimit të saj
dhe udhëzimit te Gastroenterologu, Kirurgu abdominal apo Urologu.  Në shumicën e rasteve mjekët e përgjithshëm dhe mjekët familjar(shumica e tyre) bëjnë gabim
fatal profesional kur çdo pacient/e me dhimbje të barkut e udhëzojnë te
Kirurgu Abdominal duke menduar që çdo dhembje e barkut ka natyrë
kirurgjike dhe sipas tyre çdo pacient të cilit i dhemb barku duhet të operohet (çfarë gabimi trashanik profesional).

Nëse pacienti me dhimbje barku nuk mund t’a menagjoni atëherë duhet të udhëzohet te Gastroenterologu sepse diagnostikën e dhimbjes së barkut e bën Gastroenterologu dhe jo Kirurgu Abdominal. Kirurgu Abdominal merret me operacione dhe jo me diagnostikë.

Nëse pacientin me dhimbje të barkut (Colica abdominalis) e udhëzoni menjëherë te Kirurgu Abdominal atëherë ju me atë udhëzim për pacientin keni vendosur që menjëherë të shkojë në sallë të operacionit sepse vet fjala Kirurg ka të bëjë me një specialist i cili kryen operacione. 

Pra sipas mjekëve të përgjithshëm dhe Specialistëve të Mjekësisë Familjare çdo pacient i cili ka dhimbje të barkut ose Colica Abdominalis duhet të operohet që në të vërtetë është një gabim tepër i madh dhe mund të ndiqeni penalisht për këtë konstatim sepse t’a dërgosh pacientin me dhimbje barku direkt te Kirugu Abdominal për operacion pa pasur ose pa konstatuar sëmundje akute kirurgjike abdominale vërtetë është vepër penale.

Rreth diagnostikës së dhembjes së barkut merret mjeku i përgjithshëm, mjeku familjar, mjeku emergjent dhe Gastroenterologu. Nëse mjekët e cekur konstatojnë(me ekzaminimet e realizuara fizike, laboratorike dhe imazherike) që pacienti duhet të operohet atëherë dërgohet te Kirugu Abdominal.

Nëse ka ndonjë
dyshim rreth dhimbjes së barkut në vend që pacientin ta ekzaminojnë
fillimisht dhe të bëjnë ekzaminime laboratorike dhe imazherike ose t’a trajtojnë me medikamente, ata menjëherë shkruajnë
udhëzimin. Gabimi tjetër është se në vend që pacientin me dhimbje barku
t’a udhëzojnë te Gastroenterologu ata e udhëzojnë menjëherë te Kirurgu
duke menduar që çdo kolikë abdominale(dhimbje e barkut) ka origjinë kirurgjike dhe duhet të operohet(çfarë gabimi katastrofal).

Kolikën abdominale të dyshimtë udhëzojeni te Gastroenterologu pastaj
nëse Gastroenterologu diagnostikon ndonjë sëmundje me natyrë Kirurgjike
abdominale e udhëzon te Kirurgu Abdominal për intervenim kirurgjik.Gabimi tjetër edhe më i madh i mjekut të përgjithshëm dhe familjar është udhëzimi i
kolikave renale ose dhimbjes së barkut në regjionin lumbal(lateral) të
majtë ose të djathtë te Kirurgu në vend se të udhëzohet te Urologu.Poashtu gabimet janë edhe se pacientët udhëzohen menjëherë pa u
kontrolluar fare, pa e pyetur fare për ankesat dhe paraqitjen e
sëmundjes dhe pa e trajtuar fare pacientin për sëmundjen përkatëse qoftë
në formë të injeksioneve (spazmolitikë, analgjetikë), infuzioneve apo per os.Sikur çdo dhembje e barkut të kishte natyrë kirurgjike atëhërë nuk do
të mjaftonin as 500 Spitale Rajonale e Klinika Universitare për
pacientët që do të operoheshin. 

Pra pacienti me dhimbje të barkut udhëzohet te Gastroenterologu për diagnostikim të mëtejmë dhe jo te Kirurgu Abdominal.

Si të mësojmë fëmijën të përdorë uturakun


Nga Lira Gjika/E para gjë që duhet të kini parasysh në këtë trajnim duhet të mos imponoheni apo të përdorni forcën dhe etiketimin. Kjo mënyrë është shumë e gabuar dhe mund të krijojë vështirësi.
Shumë prindër nxitojnë të fillojnë trajnimin e uturakut reth moshës 18-24 muajsh. Por studimet tregojnë që s’ ekziston një kohë e caktuar pasi arritja e kontrollit sfinketrial apo fshikzes se urinës është një proçes shumë individuale. Mund të jetë më e lehtë të fillohet nxitja për arritjen e kontrollit sfinketrial (apo potty training) në periudhën e verës.
Shumë fëmijë kalojnë në tri etapa para se të fitojnë apo arrijnë kontrollin e fshikzës:
• Ata duhet të bëhen të vetëdijshëm që pelena është e lagur apo pis.
• Ata arrijnë të kuptojnë kur ju bëhet urina dhe çfar u bëhet
• Ata arrijnë ta kuptojnë përpara që kanë nevojë për të urinuar.
Pa arritur këto lloj njohje, fëmija s’ mund të realizoj kontrollin sfinkterial apo kontrollin e fshikzës së urinës.
Si të veprosh:
• Vendoseni uturakun në vende të dukshme nga fëmija duke ja bërë të ditur se për çfarë përdoret ky send.
• Gjatë kohës që ju shkoni në tualet merreni dhe fëmijën me vete dhe shpjegojini se çfarë jeni duke bërë.
• Në orare të caktuara të ditës ju mund tia hiqni pelenën fëmijës tuaj duke i sugjeruar atij të provoj uturakun. Nëse për fëmijën kjo duket e vështir, atëherë mos insistoni, por edhe nxiteni deri sa fëmija ta pranojë dhe ta realizoj vetë.
• Në momentin që fëmija ju tregon që do të urinoj, ju mund tia hiqni pelenën duke e lënë të urinoj aty ku ndodhet pa e sforcuar të ulet në uturakë. Mos nxitoni, pasi kjo gjë do të fitohet gradualisht.
• Me arritjen e rezultateve të suksesshme fëmija juaj do jetë i lumturuar gjithashtu edhe një dhurat e vogel nga ana juaj do ta bëj atë të ndihet edhe më mirë. Kujdes! Mos vendosni kushte për arritjen e kontrollit sfinkterial apo fshikzës së urinës dhe mos shpërbleni me ëmbëlsira.
Perkthyer nga libri: Birth to five/NHS UK
(Shërbimi shëndetësor kombëtar, Mbretëria e Bashkuar)

Laboti – Barishtja Shqiptare Shumë e Kërkuar


Laboti i egër është njohur më parë si bar i keq, por mund të konsiderohet si një barishte e nënvlerësuar, pikërisht prej faktit se në të vërtetë, ai përmban shumë vlera shëndetësore.

Konsumatori shqiptar mund të thuhet që ia ka njohur vlerat labotit të egër duke e përfshirë atë në gatime të ndryshme.

Në vendin tonë, laboti i egër rritet vetë, pranë bimëve të tjera, ndërkohë që në botë laboti kultivohet për farat e tij.

Laboti është një nga barishtet më të kërkuara në tregun shqiptar dhe renditet në të njëjtën kategori me lëpjetën, pazinë, hithrat dhe lakrat e egra.

Laboti i egër ofron shumë të mira për organizmin e njeriut, të listuara më poshtë nga AgroWeb.org:

Pastron gjakun

Gjethet e labotit të egër kanë veti pastruese për organizmin. Lëngu i përftuar prej tyre është i rëndësishëm për pastrimin e gjakut.

Mjaftojnë katër deri në pesë gjethe të labotit të egër për të shfrytëzuar lëngun dhe pastruar gjakun.

Është i pasur me minerale të rëndësishme

Laboti i egër përmban shumë minerale të rëndësishme siç janë : kalciumi, hekuri, kaliumi, fosfori, magnezi dhe zinku.

Përmirëson oreksin

 Dëshira për ushqim dhe nevoja për të ngrënë bazohen tek një proçes i natyrshëm dhe i nevojshëm siç është ruajtja e ekuilibrit të energjisë.

Po qe se vuani nga problemet me oreksin atëherë shtoni labotin e egër në ushqimin tuaj të përditshëm.

Gjethet e labotit të egër mund të përdoren në sallata me domate, kripë dhe lëng limoni.

Përmirëson nivelet e hemoglobinës

Nivelet e hemoglobinës në gjak përmirësohen duke rritur dozën e ushqimeve të pasura me hekur.

Përfshirja e hekurit në dietën tuaj është një mënyrë shumë e lehtë për të rritur prodhimin e hemoglobinës.

Laboti i kuq përmban sasi të mira hekuri që e bëjnë atë ideale për të rritur hemoglobinën.

I pasur me aminoacide

Aminoacidet dhe proteinat konsiderohen si shtyllat e jetës.

Organizmi ynë ka nevojë për këta dy elementë që të realizojë shpërbërjen e ushqimit, rritjen dhe zhvillimin, ripërtëritjen e indeve dhe funksioneve të tjera të trupit.

Gjethet e labotit kanë një sasi domethënëse aminoacidesh, përkatësisht: tryptophan, phenylalanine, methonine, theonine, threonine, leucine, isoleucine dhe valine.

Përdorimet në mjekësinë popullore

Lëngu i gjetheve të labotit përdoret në mjekësinë popullore kundër paraziteve intestinalë.

Po qe se fëmijët tuaj vuajnë nga ky problem, atëherë duhet të konsumojnë labot të egër rregullisht për disa ditë.

Si ta konsumoni: Merrni 10-15 ml lëng të gjetheve të labotit.  Shtoni kripë deti dhe pijeni tre herë në ditë pas çdo vakti.

Ruan shëndetin e sistemit tretës. Gjethet e labotit të egër janë ideale për mëlçinë, tëmthin dhe shpretkën.

Po qe se dëshironi të ruani shëndetin e sistemit tretës, atëherë duhet të konsumoni 10 ml të lëngut të gjetheve të labotit të egër.

Kundër gurëve në veshka. Laboti i egër ndihmon dhe funksionon kundër gurëve në veshka.

Merrni gjethet, shtypini dhe grijini deri sa të nxjerrin lëng dhe merrni 10-15 mg në ditë me ose pa ujë.

Efektet anësore të labotit të egër

Këto gjethe janë të pasura me acid oksalik dhe kanë tendencën të lidhen me kalciumin dhe ulin praninë e tij në organizëm.

Për këtë arsye, laboti i egër s’ sugjerohet të konsumohet gjatë shtatzanisë.

Farat e labotit të egër mund të shtypen dhe të bëhen pluhur pasi funksionon si maja’ bimore, rrjedhimisht për t’u përfshirë në përgatitjen e bukëve dhe petullave.

Laboti i egër i ngjan spinaqit dhe mund të gatuhet apo konsumohet si i tillë.

Kërkoni për labot të egër me gjethe dhe maja të buta të cilat janë të ngrënshme./AgroWeb.org

Gjermania shtyn sërish izolimin


Kancelarja gjermane, Angela Merkel, takohet sot me 16 kryeministrat e landeve për të diskutuar për masat e reja.

Por, sikurse citojnë mediat gjermane, në bazë të një drafti që është zbuluar nga dje, do të ketë lehtësira të vogla, por izolimi do të zgjatet deri më 28 mars.

Luleshitësit, dyqanet e librave dhe kopshtarisë do të jenë në gjendje të rihapen, ndërsa bizneset e tjera do të mund të rihapen vetëm në zona ku incidenca është 35.

“Bild” thekson se disa kufizime do të zbuten, ashtu siç ka paralajmëruar ministri i Ekonomisë, Peter Altmaier, i cili ka folur për “rihapje të përgjegjshme”.

Vendimi zyrtar do të merret pas mbledhjes të së mërkurës mes qeverisë federale dhe liderëve rajonalë.

COVID 19, Shqipëria mund të shohë për vaksina kineze apo ruse


Në përpjekje për të siguruar një mbrojtje masive të popullatës ndaj koronavirusit, Shqipëria mund të shohë edhe për përdorimin e vaksinave kineze apo ruse. Të paktën këtë la të kuptohej dje kryeministri Edi Rama gjatë një deklarate në Bruksel kur tha se vendi i tij po sheh përtej burimeve tashmë të dëshirueshme të vaksinave, ndërsa sot ai s’ e mohoi një mundësi të tillë, por evitoi të jepte shpjegime të mëtejshme. deri më tani Shqipëria ka bërë mbi 14 mijë vaksina. Autoritetet kanë deklaruar se kanë siguruar një furnzim periodik nga Pfizer & BioNTech, ndërsa Covax njoftoi sot se deri në maj Shqipërisë do t’i jepen 120 mijë doza të vaksinës Astrazeneca.

Në një kohë kur masat shtrënguese s’ po japin efektet e prtishme dhe situata e përhapjes së Koronavirusit vijon të jetë alarmante, procesi i vaksinimit mbetet mekanizmi më i sigurt për të luftuar pandeminë.

Kryeministri Edi Rama tha sot se ëndrra dhe ambicia e tij është që “ne të kemi një fushatë intensive vaksinimi për ta lehtësuar maksimalisht sezonin turistik dhe për ta promovuar Shqipërinë si një vend me rrezikshmëri shumë të ulët në raport me virusin, si rezultat i një fushate intensive që do këpusë shumë hallka të zinxhit të infektimit”.

Zoti Rama megjithatë pranoi se gjithshka do të varet nga sasitë e vaksinave që vendi do të mund të garantojë: “Faktikisht është një bast shumë i madh përsa kohë duhen siguruar sasitë e vaksinave dhe s’ është aspak gjëja më e lehtë që mund të bëhet sot, është gjëja më e vështirë”.

E duket se pikërisht vështirësia për të siguruar vaksinat që deri më tani janë miratuar nga autoritetet e specializuara amerikane dhe europiane, mund të çojë Shqipërinë që të hedhë sytë dhe nga prodhimet kineze apo ruse, ndonëse deri pak më parë kjo mundësi ishte përjashtuar.

Dje në Bruksel, ku ndodhej për të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Stabilizim Asocimit BE- Shqipëri, çështja e vaksinave, siç pohoi dhe vetë Kryeministri, kishte qenë një temë e diskutuar gjatë. Në konferencën e shtypit me Përfaqësuesin e Lartë të BE-së për politikën e Jashtme, zoti Rama la të kuptohej qartë se po sheh dhe për mundësi të tjera vaksinash. “Edhe pse s’ qe zgjedhja jonë më e mirë, po shohim përtej burimeve tashmë të dëshirueshme të vaksinave”, deklaroi zoti Rama.

ndërsa sot, i pyetur rreth kësaj deklarate, dhe faktit Po qe se kishin nisur kontakte konkrete për vaksina kineze apo ruse, kryeministri s’ e mohoi duke zgjedhur të mos jepte shpjegime të mëtejshme. “Do më lejoni të mos bëj asnjë koment”, u përgjigj zoti Rama.

deri më tani, sipas të dhënave zyrtare Shqipëria ka bërë pak më shumë se 15 mijë vaksina. Mbi 32 mijë doza të Pfizer-it kanë mbërritur në vend, ndërsa pritet një furnizim periodik me disa dhjetra mijëra doza të tjera po të vaksinës Pfizer dhe në muajt në vazhdim.

Sot mekanizimi COVAX njoftoi se deri në Maj Shqipëria do të marrë mbi 140 mijë doza të Astrazeneca-s. Sipas autoriteteve një sasi prej më shumë se 14 mijë dozash të kësaj vaksine pritet të mbërrijë brenda 15 marsit./Burimi:Zeri i Amerikes

Ekspozitë në Prishtinë për fëmijët e vrarë gjatë luftës


Ekspozitën “Na ishte një herë që kurrë mos qoftë” do të vizitojë edhe Avokati i Popullit, Naim Qelaj.

Kjo ekspozitë në bibliotekën “Hivzi Sylejmani” është për fëmijët e vrarë gjatë luftës në Kosovë.

Vizita e Avokatit të Popullit në ekspozitën “Na ishte njëherë që kurrë mos qoftë” është në ora 10:00.

Në Spitalin e Pejës 45 pacientë me COVID-19


Në Spitalin e Pejës aktualisht duke u trajtuar janë 45 pacientë me coronavirus, prej tyre 36 pacientë janë në oksigjeno-terapi.

Në njoftim thuhet se sa i përket gjendjes së pacientëve: dy pacientë janë në respirator (CPAP), 36 pacientë janë në oksigjeno-terapi, ndërsa nga këta nëntë pacientë janë në gjendje më të rëndë, ndërsa dy janë shëruar.

Nëntë operacione janë kryer gjatë 24 orëve të fundit në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë, ndërsa 289 pacientë kanë kryer analiza, që në total kanë bërë 4,037 analiza.

218 pacientë kanë marrë trajtim emergjent shëndetësorë gjatë ditës së djeshme dhe nga këta 22 pacientë janë shtrirë për trajtim të mëtutjeshëm.

Tri lindje kanë qenë gjatë 24 orëve të fundit në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë. Dy lindje kanë qenë normale dhe një me prerje cezariane. Janë lindur tri foshnje, dy të gjinisë mashkullore dhe një e gjinisë femërore.

Pse bebet mbajnë aromë më tërheqëse sesa fëmijët e rritur?


Aroma e butë e një të porsalinduri te prindërit ngjall ndjenja të forta dhe i inkurajon ata të kujdesen për të.

Aroma e bebes është si droga për femrat të cilat janë programuar në mënyrë evolucionare që të lidhen me fëmijën dhe ta mbrojnë atë.

Sa më shumë që të rritet fëmija, efekti i “aromës” dobësohet, posaçërisht në moshën e adoleshencës pas ditëlindjes së 14-të.

Dhe derisa prindërit kënaqen me aromën e trupit të bebes së tyre, rrallë ndonjë prind mund ta thotë këtë për aromat trupore të fëmijëve të tyre adoleshentë apo pas adoleshencës. Kur fëmija bëhet i aftë të kujdeset për veten, aroma e këndshme më s’ ka rëndësi, kështu që ky element biologjik i kujdesit për fëmijë humb rëndësinë e tij me kalimin në moshën e rritur.

Fëmijët e rritur kanë erë ndryshe për shkak të hormoneve që ndikojnë tek ata në pubertet, aroma e parfumit, rruajtja, pirja e duhanit ose e alkoolit me të cilin eksperimentojnë ndërsa rriten.

Reduktimi i dëmit nga duhanit, alternativë më e mirë se ndalimi i tij


Keqinformimi mbi alternativat më pak të dëmshme të duhanpirjes po dëmton Shëndetin Publik. Ky është një prej konkluzioneve që vjen nga përtej oqeanit, prej eksperiencës së një ish duhanpirësi qe ja doli falë alternativave, të hiqte dorë nga cigaret.

Tek duhanpirësit e rritur amerikanë, prej kohësh është vënë re tendenca e lënies së cigares dhe kalimi tek alternativat pa tym, por jeta gjatë izolimit prej Covid-19 dhe keqinformimi i mediave mbi këto alternativa, ka shtyrë shumë prej tyre tek rikthimi i zakonit të vjetër me djegie.

Në këtë mënyrë shihet se ky sulm në vend që të ndihmojë shëndetin publik, po e dëmton atë.

Thomas Brown, mësues historie, ja doli të heqë dorë nga cigaret pas 20 vitesh konsum të përditshëm, falë cigareve elektronike, po e ndan eksperiencën e tij me të gjithë.  Ai shprehet se “Shumë shpesh, perfektja në të vërtetë është armiku i së mirës: të sulmosh alternativat pa tym do të thotë të mbrosh pirjen e cigareve”.

Ai komenton ndikimin e mediave tek duhanpirësit me anë të keqinformimit. Sipas tij, në kohën kur mediat ndërkombëtarë, për pjesën më të madhe të vitit 2019 dezinformuan në mënyrë të përsëritur publikun për atë që po vriste disa përdorues të cigareve elektronike – ata kurrë s’ i korrigjuan faktet. Sigurisht që publiku gabimisht mendon se alternativat janë disi të ngjashme dhe po aq të rrezikshme sa tymi i cigareve.

“Të thuash se cigaret elektronike janë të shëndetshme është e pasaktë. ndërsa të pranosh se janë ekuivalente me rreziqet që paraqet pirja e cigareve jo vetëm që s’ është e saktë, por është edhe e gabuar. Krahasimet negative midis alternativave dhe pirjes së duhanit kërkojnë që shumë prova të merren seriozisht”, thotë Brown.

Eksperiencën e tij ai e mbështet në analizimin e fakteve dhe studimeve në mbarë botën, kryer nga vet kompanitë e duhanit, apo ekspertë të fushës dhe shëndetit publik.

Në bilancet e tyre vjetore të viteve të fundit, kompanitë e duhanit kanë deklaruar shifra rënieje për sa i përket shitjes së cigareve, pasi duhanpirësit duken më të prirur të provojnë si cigaret elektronike, duhanin me ngrohje apo vaping. Kjo tendencë e duhanpirësve ka rezultuar dhe në disa hulumtime të zhvilluara në shtete të ndryshme amerikane.

Ndryshe shfaqet situata në Mbretërinë e bashkuar, ku Agjencia e Shëndetit Publik, jo vetëm mbështet alternativat pa tym, por udhëzon dhe mjekët për të inkurajuar pacientët e tyre duhanpirës për të lenë cigaren.

Sipas NHS angleze, “Shumë njerëz i konsiderojnë cigaret elektronike – të njohura edhe si vaping – të dobishme për ndalimin e pirjes së cigareve. Cigaret elektronike s’ janë plotësisht pa rrezik, por ato janë më pak të dëmshme se cigaret. Lënia e duhanit me një cigare elektronike është veçanërisht e efektshme kur kombinohet me ndihmën e specialistëve ”

Ndërkohë Revista Addictive Behaviors botoi një studim duke deklaruar se “Përdoruesit e përditshëm të alternativave të duhanpirjes kishin 3 herë më shumë gjasa të hiqnin dorë nga cigaret krahasuar me të tjerët.”

Avokado e dobishme për largimin e kolesterinës së keqe


Ngrënia e një molle në ditë e mban mjekun larg, por konsumimi i një avokadoje në ditë, mund të ndihmoj në zvogëlimin e nivelit të kolesterinës së keqe në gjak. Kështu ka konstatuar një studim i ri i kryer në Universitetin e Pennsylvanias.

Ky hulumtim është i mirëpritur nga gjeneratat e reja, duke iu ndihmuar ta arsyetojnë konsumimin e madh të avokados, gjoja për shkaqe shëndetësore.

E dimë se ekzistojnë dy lloje të kolesterinës: HDL (lipoproteina me densitet të lartë), që është diçka e mirë për organizmin dhe (lipoproteina me densitet të ulët), që është e keqe për shëndetin e njeriut.

Lipoproteina me densitet të lartë lidhet me zvogëlimin e rrezikut të prekjes nga disa sëmundje të ndryshme, dhe në fakt ndihmon në largimin e lipoproteinës me densitet të ulët nga gjaku.

Lipoproteina me densitet të ulët apo LDL, është e dëmshme Po qe se mblidhet në gjak, pasi mund t’i ngushtojë udhët e kalimit të gjakut, të shkaktojë mpiksje dhe përfundimisht të çojë deri tek sulmi në zemër.

Dhe konsumimi i një avokadoje në ditë, ndihmon në balancimin dhe zvogëlimin e LDL-it në gjak.

Konsumimi i avokados gjithashtu ndihmon në zvogëlimin e rrezikut nga kanceri.

andaj specialistët shëndetësorë u rekomandojnë ta përfshini avokadon në dietën tuaj ditore, duke e konsumuar atë në mëngjes dhe në formë sa më të shëndetshme.

Në mënyrë të veçantë, studiuesit zbuluan se avokadot mund të ndihmojnë në zvogëlimin e grimcave të oksiduara LDL, që është e rëndësishme pasi studiuesit thonë se oksidimi lidhet me disa sëmundje serioze siç është kanceri apo sulmi në zemër.

Çfarë përfitoni Po qe se hani tranguj?


Trangujt i takojnë të njëjtës familje sikur shalqiri dhe kungulli, të cilët përmbajnë 95% ujë, çka do të thotë se Po qe se i hani gjatë verës, ju mbajnë të hidratuar.

Mirëpo, ka arsye të forta se pse duhet t’i hani trangujt gjatë tërë vitit.

E mbrojnë trurin

E zvogëlojnë rrezikun nga kanceri

E luftojnë inflamacionin

E freskojnë aromën e gojës

Menaxhues të stresit

I shëndetshëm për zemrën

VIDEO: Kush janë njerëzit imunë ndaj koronavirusit?


Pse disa njerëz kontraktojnë forma shumë agresive të Covid-19 ndërsa të tjerët janë asimptomatike ose s’ sëmuren aspak, duke qenë të ekspozuar ndaj të njëjtit virus?

Kjo është një nga pyetjet që shkencëtarët në Universitetin e Tor Vergata në Romë po përpiqen t’i përgjigjen në bashkëpunim me kolegët e tyre nga e gjithë bota, në besimin se kjo është një nga çështjet thelbësore për t’u adresuar në mënyrë që të mposhtim pandeminë.

Profesori Giuseppe Novelli shpjegoi karakteristikat e studimit drejtpërdrejt në YouTube të Fanpage.it.

“Që nga fillimi i urgjencës shëndetësore kemi vërejtur se jo të gjithë sëmuren në të njëjtën mënyrë: ekzistojnë në fakt asimptomatët, ata që raportojnë simptoma të lehta dhe për fat të keq ata që duhet të shtrohen në spital në kujdes intensiv dhe fatkeqësisht shpesh vdesin“, shpjegoi Noveli para se të hynte në detaje.

Kush janë njerëzit rezistentë ndaj virusit

Studimi i kryer nga shkencëtarët italianë në bashkëpunim me kolegët nga Universiteti Rockefeller në New York dhe institucione të tjera, ka për qëllim të veçantë të kërkojë njerëz “rezistentë” ndaj virusit, duke ekzaminuar ADN-në e tyre dhe të kuptojnë pse arrijnë të shmangin sëmundjen dhe infeksionin, ndërsa janë të ekspozuar qartë ndaj virusit.

Hulumtimi, në veçanti, u përqëndrua në ato persona që kanë ardhur në kontakt shumë të ngushtë me koronavirusin, për shembull duke jetuar së bashku me një person të infektuar pa përdorur pajisje mbrojtëse.

“Ne kemi kryer një studim shumë të rëndësishëm për të kuptuar pse ka ndryshime shpesh shumë i madh midis njerëzve të ekspozuar ndaj të njëjtit patogjen, dhe kemi gjetur se 10 përqind e njerëzve që zhvillojnë forma të rënda kanë një defekt gjenetik në prodhimin e interferonit, i cili është linja e parë e mbrojtjes që ne prodhojmë. Pa interferon është më lehtë të sëmuresh rëndë”, shpjegoi profesor Novelli.

andaj hipoteza e shkencëtarëve është se disa individë – pavarësisht nga mosha – janë në gjendje të prodhojnë sasi më të mëdha të interferonit, duke u treguar në të vërtetë imun ndaj Covid.

“Ne po zgjedhim vullnetarë që dhurojnë ADN-në e tyre midis njerëzve që kanë qenë shumë të ekspozuar ndaj virusit por s’ janë sëmurë. Më vonë do të shqyrtojmë aftësinë e tyre për të prodhuar interferon”, shpjegoi Novelli.

Kjo shpjegon ai, është një hulumtim shumë ambicioz përse mund të lejojë zhvillimin e barnave monoklonale dhe antivirale që janë shumë të efektshme kundër koronavirusit.

j.l./ dita

Pini qumësht me çokollatë pas ushtrimeve


Një studim i ri e ka konfirmuar se qumështi i çokollatës është mjaft i dobishëm dhe i preferushëm pasi t’i keni kryer ushtrimet në palestër.

në të vërtetë, sipas hulumtimit nga Shaid Sadoughi University në Yazd të Iranit, ky produkt jo vetëm që mundëson të ushtrohet për gjashtë minuta më shumë se sa kur konsumohen pijet sportive, por po ashtu e përmirëson pulsin dhe nivelet e acidit laktik që shkaktojnë ngërçe.

Qumështi i çokollatës përmban karbohidrate, proteina dhe yndyrë, si dhe ujë dhe elektrolite, të gjitha këto qenësore kur vjen puna te rikuperimi pas ushtrimeve.

Hulumtuesit i analizuan 12 studime ekzistuese nga të cilat rreth 150 pjesëmarrës kishin pirë qumësht me çokollatë, pasi i kishin kompletuar testet e ushtrimeve si vrapimi dhe çiklizmi.

Ata më pas kishin gjetur që qumështi me çokollatë ishte barabartë efikas sa pijet tjera, ndonëse hulumtuesit kanë thënë se nevojiten edhe studime të mëtutjeshme që të ndërmerren për të ardhur në përfundime definitive.

Rritja e fëmijëve pas divorcit


Në këtë moment që jeni duke lexuar këtë artikull, disa prej jush mund të jenë në mendime për të ndërmarrë hapat e parë drejt një divorci, por në mënyrë automatike ju vjen në mendje ideja se s’ mund t’ia dilni për shkak të mirëqenies së fëmijëve tuaj. Kur fillojmë mendojmë se një divorc i mundshëm mund të jetë zgjidhja më e mirë për shuarjen e konflikteve midis nesh dhe partnerit, pashmangshmërisht mendojmë për fëmijët dhe se për ta do të ishte shumë herë më mirë të rriteshin në një familje të bashkuar.

Studimet e fundit tregojnë se fëmijët që kanë përjetuar divorcin e prindërve, s’ shfaqin konsekuenca negative afatgjata në arritjet akademike, aftësinë relacionale apo vetëvlerësim. Po çfarë mund të themi për mikrotraumat, të cilat ndodhin për shkak të ndryshimeve në përditshmërinë e fëmijëve, ndodhi këto që vështirë se mund të maten nga studime shkencore. Cila do të ishte zgjedhja më e mirë mes një martese të palumtur dhe ndarjes?

Studiuesit, mjekët, prindërit e divorcuar dhe fëmijët e tyre tashmë të rritur, pohojnë faktin se, është e mundur të rriten fëmijë të lumtur dhe të shëndetshëm edhe në skenarë familjare të ndryshme ku midis të tjerash prindërit s’ janë më bashkë.

Në fakt, duket e vështirë të besohet, derisa intuitivisht dimë se fëmijët duhet të rriten nga dy prindër të martuar dhe që jetojnë bashkë. Mundësisht, të kenë edhe një shtëpi të rehatshme me një kopsht të lulëzuar dhe një oxhak ku të kalojnë mbrëmjet e ngrohta familjare. Mirë do ishte të kishin edhe një ose dy vëllezër edhe një qenush të vogël. Por studime të shumta të 40 viteve të fundit tregojnë se s’ është kjo që fëmijët tanë kanë nevojë.

Psikologia Amerikane Mavis Hetherington në një studim me 2500 fëmijë doli në përfundimin se 80% e fëmijëve që kanë përjetuar divorcin e prindërve të tyre kanë ndryshime pozitive, krahasuar kjo me periudhën kur prindërit e tyre kanë qenë bashkë. Profesori i Cambridge, Micael Lamb ka analizuar një mijë studime të ndërmarra këto 40 vitet e fundit mbi mirëqenien infantile dhe rezultati ka qenë i njëjtë me atë të psikologes amerikane.

Pikërisht nga studimi i Lamb dalin dhe se cilat janë karakteristikat që një familje duhet të ketë për të qenë mbështetje në fëmijëri. Fëmijët janë mirë kur kanë marrëdhënie të kënaqshme me të dy prindërit dhe kur të rriturit kanë marrëdhënie të mira midis tyre. Por kjo s’ do të thotë domosdoshmërisht që prindërit të jetojnë në të njëjtën banesë. Fëmijët mund të kalojnë lehtësisht një situatë pas divorcit Po qe se kanë pranë të rritur që dinë të rikuperojnë relativisht shpejtë qetësinë pas divorcit. Të rritur që dinë të përqendrohen në detyrën e tyre të prindërimit, të rritur që dinë të japin qëndrueshmëri, dashuri, disiplinë, dhe që dinë të kenë stabilitet edhe ata vetë.

Fëmijët kanë nevojë për një ambient të përshtatshëm, për ushqim të mjaftueshëm, për një banesë të sigurt, për mbështetje nga ambienti që i rrethon, dhe këto burime mund të ofrohen edhe nga prindërit e divorcuar.

2Në këtë studim del qartë se, martesa në vetvete s’ është faktori përfundimtar në mirëqenien emocionale të fëmijës. Një marrëdhënie e qetë me të dy prindërit dhe mos përfshirja e fëmijës në konflikte, është thelbësore në mirëqenien e tij emocionale.

Disa këshilla për të gjithë prindërit që kanë përjetuar divorcin dhe tani po mundohen të vendosin ekuilibrin në jetën e tyre:

Konflikti mes prindërve është një nga eksperiencat që dëmtojnë më shumë se një fëmijë. Shuarja e konfliktit dhe krijimi i një marrëdhënie bashkëpunuese me ish-bashkëshortin duhet të jetë përparësi për çdo prind.

Fëmijët duan stabilitet, andaj është e udhës që prindërit të përqendrohen në krijimin e zakoneve të reja në mënyrë që të ristrukturojnë jetën e re si prindër të divorcuar.

Mund të mësojmë ta shohim divorcin si sfidë për t’u bërë prindër më të mirë, më të kujdesshëm ndaj nevojave të fëmijëve tanë. Mund të përshtasim disa karakteristika të partnerit si për shembull dëshirën për sport që mund të jetë argëtuese për fëmijën.

duhet të mësojmë të krijojmë momente pozitive për fëmijët tanë, duke favorizuar pjesëmarrjen e tyre në aktivitete jashtë jetës familjare.

Për të qenë emocionalisht të pranishëm për fëmijët tanë, duhet që prindërit vetë të kenë arritur stabilitetin emocional, andaj kujdesi për veten duhet të eci paralelisht me atë për fëmijën.

Të jesh prind i divorcuar ndoshta kërkon një ripërcaktim të zakoneve familjare, pak vëmendje më shumë në mirëqenien psikofizike të fëmijës, por asnjë fëmijë s’ do të qëndrojë peng i divorcit të prindërve të tij për gjithë jetën, sado të dhimbshme të kenë qenë eksperiencat secili nga ne ka mundësi t’i kontrollojë ato dhe të vendosë se çfarë marrëdhëniesh do të krijojë.

Përtej llojit të familjes, ku një fëmijë bën pjesë rëndësi themelore në zhvillimin dhe mirëqenien e tij psikofizike ka: dashuria, klima e qetë familjare, të ndjerit i pranuar dhe i dashur nga të tjerët. Karakteristika këto që s’ janë domosdoshmërisht të lidhura me martesën e prindërve.

Hiqni kilogramët e tepërt me këtë pije


Po qe se dëshironi të hiqni shpejt dhe në mënyrë të shëndetshme kilogramët, atëherë ky smoothie i shijshëm është ajo që ju duhet.

Përbërësit
2 mollë
gjysmë filxhani jogurt
2/3 filxhan limoni të shtrydhur
një lugë të vogël liri

Përgatitja

Dy mollë të prera në feta, gjysmë filxhani jogurt, 2/3 filxhan limon të shtrydhur dhe një lugë të vogël liri hidhini në blender ose përzieni me mikser dore.

Kjo pije përmban vitamina të shumta, të cilat do t’ju mbajnë të ngopur, por për eliminim sa më të shpejtë të kilogramëve kombinoni smoothien me aktivitet fizik.

STUDIMI: Vaksinimi i të moshuarve në fillim është më i dobishëm pasi shpëton më shumë jetë


Sipas një studimi të botuar nga Akademia Kombëtare e Shkencave (PNAS), vaksinimi i të moshuarve jo vetëm që shpëton jetën e tyre por edhe të shumë të tjerëve.

Me zbulimin dhe zhvillimin e disa vaksinave në të gjithë botën, pjesë e diskutimit kanë qenë edhe sesa efektive apo cilat grupmosha duhet të përfshihen në vaksinim.

Sipas një studimi të ri amerikan, përparësia e vaksinimit  të moshuarve, jo vetëm që shpëton jetën e tyre por i jep mundësinëb që me imunitetin e fituar të kenë dhe shumë vite jetë.

Studimi u botua në revistën PNAS duke analizuar të dhënat e marra nga SHBA, Gjermania dhe Koreja e Jugut dhe  marrë parasysh faktorë të ndryshëm si: mosha, sëmundjet ekzistuese, vaksinimet etj.

Rreziku i vdekjes nga koronavirusi rritet me rritjen e moshës, pasi sipas të dhënave moshat mbi 70 vjeç kanë përbërë numrin më të lartë të viktimave.

Në qoftë se s’ do të eksiztonin vaksinat, numri i njerëzve që do të vdisnin nga koronavirusi do të ishte shumë më i lartë tek të moshuarit sesa tek të rinjtë, pasi imuniteti i tyre dhe sëmundjet që mund të kenë i bëjnë kategorinë më të rrezikuar.

Sipas studimit, vaksinimi i një 90-vjeçari në SHBA kursen dy herë më shumë vite jetë sesa vaksinimi i një 75-vjeçari dhe gjashtë herë më shumë sesa vaksinimi i një 50-vjeçari.

j.l./ dita

Për lëkurë të thatë, përdorni korrektorët dhe pudrat në formula të lëngshme


Korrektori për lëkurë të thatë duhet të jetë i lëngshëm ose i butë, mirëpo për të rritur hidratimin e kësaj zone të ndjeshme, aplikoni krem ​​të syve dhjetë minuta më parë.

Lëkura e thatë reagon më së miri në tekstura kremoze, pasi formulat e thata mund ta thajnë më tej lëkurën.

Madje mund të aplikoni edhe dy shtresa kremi të syve, njëra para dhe tjetra pak para se të aplikoni korrektor, Po qe se lëkura është shumë e thatë, këshillon grimuesja amerikane Mary Erwin. Produktet që aplikohen në këtë mënyrë në shtresa, duhet të kenë një bazë të ngjashme – ideale është ajo ujore, hidratuese, në mënyrë që formula të shkrihen bukur dhe me atë rast ushqejnë lëkurën.

Këtë mund ta bëjmë pikërisht me korrektor, por është e rëndësishme ta aplikojmë në një shtresë të hollë, në mënyrë që të mos futet në rrudha dhe t’i theksojë edhe më shumë ato.

Nënshtresat që kanë mbulim të lartë janë të rezervuara për ditët e ftohta, por me rritjen e temperaturave, duhet të merren parasysh formula më të lehta, bazuar në formulat hidratuese. 

Skepticizmi ndaj vaksinës mes punonjësve të kujdesit shëndetësorRreth gjysma e punonjësve të kujdesit shëndetësor në shtëpitë e të moshuarve në Francë s’ duan të vaksinohen, sipas një grupi ekspertësh që drejtojnë operacionet e vaksinimit. Skepticizmi ndaj vaksinave është vënë re edhe në vende të tjera të botës, me pretendimet për shpejtësinë e prodhimit të vaksinës dhe kohën shumë të shkurtër të testimeve.

Marie-France Boudret, e cila punon në një shtëpi të moshuarish në Francë, ishte deshmitare kur një pacient humbi jetën pasi kovidi i kishte infektuar mushkëritë. Por kur asaj iu ofrua të bënte vaksinën kundër virusit, infermierja 48-vjeçare hezitoi.

“Kam disa dyshime, preferoj të pres”, tha ajo.

Rreth gjysma e punonjësve të kujdesit shëndetësor në shtëpitë e të moshuarve s’ duan të vaksinohen, sipas një grupi ekspertësh për vaksinimin në Francë, krahasuar me 20% të banorëve të azileve të pleqve që s’ janë vaksinuar.

specialistët thonë se mos vaksinimi i të gjithë punonjësve në shtëpitë e të moshuarve vë në rrezik jetët e banorëve të tyre, të cilët janë në rrezik të lartë nga sëmundja.

Malika Belarbi është punonjëse e kujdesit shëndetësor dhe zyrtare e sindikatës. Ajo thotë se ekziton një mosbesim i madh ndaj atyre që rekomandojnë vaksinimin, të cilët janë të njëjtët njerëz – punonjës të qeverisë franceze – që punonjësit e kujdesit shëndetësor i fajësojnë për pagat e ulëta dhe kushtet e vështira të punës.

“Ka një humbje të plotë të besimit”, thotë Malika Belarbi.

Por çështja s’ është unike vetëm për Francën. Në Gjermani, operatori i shtëpive të pleqve BeneVit anketoi punonjësit nëntorin e kaluar dhe gjeti se vetëm 30% e tyre donin të vaksinoheshin.

Peter Burri, me ProSenectute, grupi më i madh në Zvicër që mbështet të moshuarit, tha se më shumë se gjysma e personelit mjekësor në azilet e pleqve në Zvicër janë të gatshëm të vaksinohen.

Në një shtëpi për të moshuarit në Clamart, në jug të Parisit, 66-vjeçarja Marie-Dominique Chastel s’ pranoi të merrte vaksinën, me pretendimet se sistemi i saj imunitar mund ta luftonte kovidin.

“s’ jam e frikësuar nga vaksina. Ka të bëjë me perceptimin tim për shëndetin, dhe vizionin tim. Mendoj se trupi im mund të mbrojë në mënyrë të përsosur veten.”

Skepticizmi për sigurinë e vaksinës dhe niveli i ulët i besimit tek qeveritë ka bërë që shumë punonjës të kujdesit shëndetësor në shtëpitë për të moshuarit të mos e marrin vaksinën.

Infermierja Marie-France Boudret e cila pa nga pranë pacientë të vdesin nga koronavirusi, u infektua edhe vetë dhe u shërua. Me mosbesimin tek shteti ajo përsëri është skeptike për vaksinën.

“Duhen vite për të prodhuar një vaksinë pas testeve dhe eksperimenteve të shumta për të parë efektet anësore. Por vaskinat kundër koronavirusit u prodhuan shumë shpejt”, thotë infermierja Boudret.

Gjumi i pamjaftueshëm apo gjumi i tepërt e bën zemrën më të vjetër se njeriu? Ja sa duhet të flini


Ju s’ duhet të flini shumë pak, por as s’ është mirë të flini shumë!

Kërkimet e fundit sugjerojnë që të rriturit që flenë shumë pak ose e teprojnë me gjumë janë në rrezik më të madh nga sulmi në zemër ose goditja në tru. Shkencëtarët thonë se kjo mbase shihet më së miri nga fakti se “zemra e tyre është më e vjetër se ata vetë”.

Një studim i gjerë amerikan ka zbuluar se njerëzit që flenë shtatë orë natën kanë një zemër 3.7 vjet më të re se mosha e tyre biologjike, ndërsa ata që flenë gjashtë ose tetë orë kanë një zemër 4.5 vjet më të vjetër se sa do të duhej.

Rreziku më i madh është tek ata që flenë pesë ose më pak se pesë orë, zemra e tyre është pesë vjet më e vjetër se mosha e tyre biologjike.

Është  përcaktuar gjithashtu që periudha më të gjata me gjumë të pamjaftueshëm kanë pasoja negative në disa sisteme të trupit, përfshirë edhe sistemin kardiovaskular. 

Rapsodia e shijes e cila mbahet në mend: Mish pule në salcë kefiri dhe shafrani është kryevepër


Mish pule të këtillë pothuajse s’ keni provuar.

Përbërësit:

– 300 g mish të bardhë;

– 200 ml kefir; 

– 2 lugë të vogla mustardë;

– 1 lugë e vogël shafran;

– gjysmë luge e vogël kripë;

– pak piper;

– 1 tufë majdanoz;

– koriandër

Përgatitja:

Filetat e pulës pritni në kube dhe piqni pesë minuta në tigan pa i shtuar yndyrë. Kohë pas kohe shkundeni tiganin në mënyrë që mishi i pulës nga të gjitha anët të piqet njësoj.

Mishit të pulës pastaj hidhni kefir, shtoni mustardën, kripën, piperin, shafranin dhe farat e thërrmuara të koriandrës, përzini dhe fërgoni në zjarr mesatar derisa i gjithë lëngu të mos vlojë, rreth pesë minuta. Para se të përfundojë fërgimi ushqimit qitni majdanozin e grirë.

Shërbejeni të ngrohtë me oriz të gatuar në avull dhe sallatë sipas dëshirës.

Shijojeni!

Rriten infeksionet me koronavirus në shkallë globaleOrganizata Botërore e Shëndetësisë thotë se për herë të parë në shtatë javë infeksionet e reja me koronavirus janë rritur globalisht. Zyrtarët shprehën shqetësimin se rastet mund të rriten ndjeshëm sërish.

Sipas OBSH-së rritja e rasteve ka ndodhur në katër rajone: në dy kontinentet Amerikane, në Mesdheun Lindor, Evropë dhe Azinë Juglindore. Sipas zyrtarëve ky zhvillim ishte “zhgënjyes, por jo befasues” dhe mund të lidhet me zbutjen e masave kufizuese.

Sipas OBSH-së do të ishte “jorealiste” të mendohej se pandemia mund të ndalet deri në fund të vitit.

Paralajmërimet vijnë pas një rënie të mprehtë të rasteve me koronavirus dhe vdekjeve në shumë pjesë të botës, zhvillim që së bashku me prodhimin e vaksinave, kishin rritur shpresat se përhapja e koronavirusit do të vazhdonte me një prirje drej rënies.

Ndërkohë në Shtetet e Bashkuara, zyrtarët e shëndetësisë po paralajmërojnë për një shtim tjetër të rasteve që mund të ketë lidhje me variantet e reja të virusit.

Vendi po përballet atëherë me një mungesë kritike vaksinash, gjë që ka shtyrë një numër në rritje ekspertësh të shëndetit publik të sugjerojnë përdorimin e vetëm një doze nga vaksinat e parashikuara të përdoren me dy të tilla.

Por doktor Anthony Fauci, kreu i Institutit Kombëtar të Alergjive dhe Sëmundjeve Infektive, i tha gazetës “Washington Post” të martën se Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të zbatojnë regjimin me dy doza të vaksinave të Pfizer-BioNTech dhe Moderna-s.

Doktor Fauci paralajmëroi se kalimi tek strategjia me një dozë mund t’i linte njerëzit më pak të mbrojtur dhe të bëhej shkak për përhapjen e varianteve të ndryshme të virusit.

specialisti kryesor i sëmundjeve infektive i tha gazetës se “hendeku mes ofertës dhe kërkesës do të zvogëlohet shumë shpejt e më pas do të kapërcehet” pasi kompanitë Pfizer e Moderna të përmbushin zotimin e tyre për të siguruar 220 milionë doza deri në fund të marsit, së bashku me zotimin e kompanisë Johnson & Johnson për të shpërndarë 20 milionë doza të vaksinës së saj me një doze, brenda këtij muaji.

Rritja e rasteve me COVID-19 në botë, shefi i OBSH-së thotë se “kjo është zhgënjyese, por jo befasuese”


Është ‘joreale’ të mendosh se pandemia COVID-19 do të ketë mbaruar para fundit të vitit, theksoi të hënën një zyrtar i lartë i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH).

Dr. Michael Ryan, drejtori i programit të urgjencave të OBSH-së, u tha gazetarëve nga selia e organizatës në Gjenevë se “tani virusi është shumë i kontrolluar”, përcjell Telegrafi.

“Do të jetë e parakohshme, dhe mendoj joreale, të mendojmë se do të përfundojmë me këtë virus deri në fund të vitit”, citohet të ketë thënë ai.

Ai vuri në dukje megjithatë se “Me kusht që vaksinat fillojnë të ndikojnë jo vetëm në vdekje dhe jo vetëm në shtrimin në spital, por kanë një ndikim të rëndësishëm në dinamikën e transmetimit dhe rrezikun e transmetimit, atëherë besoj se do të përshpejtohemi drejt kontrollit të kësaj pandemie”.

“Me kusht që jemi të zgjuar, mund të përfundojmë me shtrimet në spital dhe vdekjet dhe tragjedinë e lidhur me pandeminë”, para fundit të vitit, vazhdoi ai.

Ndryshe, numri i rasteve të reja u rrit globalisht në javën që përfundon më 22 shkurt – rritja e parë javore e regjistruar që nga fillimi i janarit.

Rastet e konfirmuara u rritën në Amerikë, Mesdheun Lindor, Evropë dhe Azinë Jug-Lindore.

E shefi i OBSH-së, Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha se “kjo është zhgënjyese, por jo befasuese”.

“Ne jemi duke punuar për të kuptuar më mirë këto rritje në transmetimin e COVID-19. Disa prej tyre duket se janë për shkak të relaksimit të masave të shëndetit publik, qarkullimit të vazhdueshëm të varianteve dhe njerëzve që injorojnë masat mbrojtëse”, shtoi ai.

Ai përsëriti thirrjen e tij për solidaritet më të madh të vaksinave, duke theksuar se “vendet s’ janë në garë me njëri-tjetrin, kjo është një garë e zakonshme kundër virusit COVID-19”. 

Thellohet bashkëpunimi i ShSKUK-së me Policinë e Kosovës


Dr. Valbon Krasniqi, drejtor i përgjithshëm i Shërbimit Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës, ka pritur në takim Samedin Mehmeti, drejtor i përgjithshëm i Policisë së Kosovës.

Në takim u disktua për thellimin e bashkëpunimit ndërmjet dy institucioneve dhe mundësia që ShSKUK në të ardhmen të kryej vizitat shëndetësore sistematike për policët e Kosovës.

“Drejtori Krasniqi, theksoi se përkundër kohës së Pandemisë, me sukses janë kryer vizitat e rregullta kontrolluese për kadetët e rinj të policisë, bazuar në Memorandumin e Bashkëpunimit që është nënshkruar në muajin shtator të vitit 2020, me Policinë e Kosovës”, thuhet në njoftimin e bërë nga QKUK.

Tutje, në njoftim thuhet se drejtori i Policisë së Kosovë,  =Mehmeti ka falënderuar drejtorin e ShSKUK-së që edhe në kohë të Pandemisë, ka ofruar bashkëpunim dhe përkrahje të vazhdueshme për Policinë e Kosovës.

“Dy palët u pajtuan që bashkëpunimi i nisur në vitin 2020, të vazhdojë edhe këtë vit”.

Tahiri paralajmëron kafiteritë: S’do të lejohet të zihen sheshet dhe trotuaret


Drejtori i Inspekcionit në komunën e Prishtinës Adonis Tahiri, në një intervistë për Ekonomia Online ka thënë se janë inspektuar të gjitha lokalet që janë në sheshin e kryeqytetit dhe në udhët përreth sheshit të cilët kanë filluar që tavolinat dhe karriget t’i vendosin në trotuare.

Tutje, ai paralajmëruar se do të ketë aksion për largimin e tyre çdo ditë punë, në mënyrë që mos të pengohet qarkulli i qytetarëve.

Tahiri shtoi se do të fillojnë me shqiptimin e gjobave dhe do të bëjnë konfiskimin e mallrave që gjenden jashtë terasave.

“Janë inspektuar të gjitha lokalet që janë në sheshin e kryeqytetit dhe në udhët përreth sheshit derisa siç është vërejtur tani me përmasimin e motit një pjesë e madhe e tyre kanë filluar që tavolinat dhe karriget t’i vendosin në trotuare dhe nëpër pjesët ka kalojnë këmbësorët gjë që s’ është e lejuar dhe ua kemi tërhequr vërejtjen”.

“Aksioni vazhdon çdo ditë tashmë ekipet që i kemi për atë zonë dhe Nëse edhe sot vazhdojnë hasim në problemin e njëjtë do të fillojmë me shqiptimin e gjobave dhe ditëve tjera do të bëjmë konfiskimin e mallrave që i gjejmë jashtë terasave”.

“s’ jemi duke hequr terasat, por tavolinat dhe karriget që janë në troutare meqenëqë pengojnë qarkullimin e qytetarëve. Deri tash s’ kemi shqiptuar ndonjë gjobë sot do të shohim Nëse do të ketë nevojë të shqiptohet ndonjë gjobë. Ekipet i kemi në teren dhe gastronomët janë duke i përmbajtur këtij rregulli. Gjobat janë të përcaktuara me rregullore komunale”, shtoi Tahiri.

Gajtë së hënës Inspekcioni Komunës së Prishtinës i ka detyruar kafenetë e kryeqytetit që ta lirojnë hapësirën publike pasi këto të fundit kanë zgjeruar tarracën e lokaleve të tyre, duke vendosur tavolinat në trotuare dhe në hapësirën e sheshit pa pasur leje.

Vaksina antiCOVID në Kosovë pritet të arrij deri në maj, MSh tregon se cilët persona do të vaksinohen të parët


Ministria e Shëndetësisë me anë të një njoftimi ka bërë të ditur se Kosova është në mesin e shteteve që do të marrin vaksinë kundër COVID-19 me anë të mekanizmit COVAX në raundin e parë.

Shpërndarja e këtyre vaksinave nga COVAX do të bëhet në periudhën shkurt-maj 2021.

Në këtë raund, Kosova do të marrë 100 mijë e 800 doza të vaksinës.

MSh-ja ka publikuar edhe disa të dhëna se përse duhet të merret vaksina kundër COVID-19 dhe kush do të jetë personat e parë që do të vaksinohen.

“Në fazën e parë me vaksinën kundër COVID-19, do të vaksinohen punëtorët shëndetësor, personat e moshuar mbi 80 vjeç, të moshuarit dhe qytetarët me sëmundje kronike”, thuhet në njoftimin e MSh-së.

Vaksina kundër COVID-19 do të jepet në dy doza në pjesën e sipërme të krahut. Pas dozës së dytë të vaksinës, nevojiten rreth dy javë për të arritur efektin e imunizimit.

MSh njofton se edhe pas vaksinimit respektimi i masave mbrojtëse duhet të vazhdojë. 

Disa arsye pse s’ duhet të përdorni uthull molle


Uthulla e mollës (ACV) është një lloj uthulle e bërë nga fermentimi i mollëve dhe prej shumë kohësh është reklamuar si një ilaç natyral për të gjitha llojet e sëmundjeve nga kujdesi për lëkurën deri te dhimbja e fytit.

ACV është shumë popullor në Japoni, thuhet se u përdor nga mjeku grek, Hipokrati, i cili dyshohet se e përdori atë për të trajtuar pacientët me ftohje duke e përzier me mjaltë.

Disa arsyet që s’ duhet të përdorni uthull molle:

Megjithëse përfitimet shëndetësore të ACV janë të qarta, pasi studimet kanë treguar se është efektive në shkatërrimin e patogjenëve dhe baktereve, ka padyshim disa arsye që s’ duhet të merrni uthull.

Njerëzit duhet ta shmangin atë Po qe se kanë probleme me veshkat ose ulçera, ndërsa ata që marrin ilaçe kundër diabetit (sëmundja e sheqerit) si insulinë ose pilula uji, patjetër s’ duhet ta marrin atë.

Po qe se jeni duke marrë ilaçe për diabetin (sëmundjen e sheqerit), ACV mund të bëjë që nivelet e kaliumit tuaj të bien në nivele të rrezikshme.

Flisni me mjekun tuaj Po qe se merrni këto ilaçe dhe dëshironi të filloni të përdorni uthull molle gjithashtu.

Ata me probleme të veshkave ose ulçera s’ duhet të zëvendësojnë ACV me ilaçet e tyre të rregullta, pa marrë parasysh përfitimet shëndetësore që mund të ketë. Sasi të mëdha të ACV jo vetëm që mund të çojnë në uljen e rrezikshme të niveleve të kaliumit, por mund të sjellin efekte të tjera anësore si erozioni i smaltit të dhëmbëve.

285 raste me koronavirus në Prishtinë gjatë 24 orëve


Prishtina prin për nga numri i rasteve me koronavirus në Kosovë gjatë 24 orëve.

285 raste janë regjistruar në kryeqytet gjatë një dite.

Të infektuar ka pasur edhe në komuna të tjera si: Gjilan 47 raste, Fushë-Kosovë 35 raste, Gjakovë 20 raste, Pejë 17 raste, Kamenicë 11 raste, Lipjan 11 raste, Prizren 11 raste, Deçan 6 raste, Drenas 6 raste, Suharekë 5 raste, Malishevë 4 raste, Rahovec 4 raste, Viti 4 raste, Ferizaj 3 raste, Klinë 3 raste, Skenderaj 3 raste, Istog 2 raste, Kaçanik 2 raste, Mitrovicë 2 raste, Novobërdë 2 raste, Obiliq 2 raste dhe me nga një rast komunat Graçanicë, Podujevë dhe Vushtrri./Familjajonë/

Ushtrime të thjeshta të jogës për një fytyrë rinore


Ushtroni muskujt e fytyrës për të “krijuar efektin kundër plakjes” në lëkurën tuaj.

Ekspertja e jogës, dr. Namrata Jadwani ka prezantuar pesë ushtrime të thjeshta që ndihmojnë në ngritjen dhe tonifikimin e lëkurës dhe zvogëlimin e rrudhave.

Këto ushtrime të jogës duken paksa qesharake. Kur dikush bën “grimasa” të ngjashme, ai shpesh është objekt i talljes, mirëpo ato ndihmojnë.

Mundohuni të formoni buzët, ballin dhe vetullat tuaja në “pozat e jogës”: Marilyn, Surprise, Fish Face, Bumblebee i The Puppet Face. Përsëriteni këtë stërvitje të shkurtër prej pesëmbëdhjetë minutave në shtëpinë tuaj disa herë gjatë javës.

Përdorni pasqyrën, Po qe se ndieni ngërç, pushoni pak.

Hipoglicemia – A mund të vuani nga sheqeri i ulët në gjak pa pasur diabet (sëmundja e sheqerit)?


Hipoglicemia ose sheqeri i ulët në gjak është diçka serioze, posaqë truri dhe trupi juaj, varen nga sheqeri në gjak për të prodhuar energjinë që i duhet për të funksionuar rregullisht.

Injorimi i simptomave të hipoglicemisë për një kohë të gjatë gjithashtu mund të rezultojë në kriza, humbje të vetëdijes, lëndime dhe ndoshta vdekje.

Ju mund të keni hipoglicemi edhe Vetëm po të s’ keni diabet (sëmundja e sheqerit), kjo ndodh kur trupi juaj s’ mund të stabilizojë sheqerin në gjak.

Por hipoglicemia mund të lidhet gjithashtu edhe me prediabetin, një gjendje në të cilën sheqeri fillon të grumbullohet në qarkullimin tuaj të gjakut dhe prodhimi i insulinës bëhet më i dobët, duke luhatur dhe ulur nivelin e sheqerit në gjak.https://ads.digitalbee.al/www/delivery/afr.php?zoneid=133&cb=INSERT_RANDOM_NUMBER_HERE

Historia familjare, mungesa e ushtrimeve fizike dhe yndyra e tepërt në trupin tuaj, veçanërisht në zonën e barkut, mund të rrisin shanset tuaja për prediabet.

Simptomat e sheqerit të ulët në gjak, ndryshojnë nga personi në person.

Ato mund të jenë:https://ads.digitalbee.al/www/delivery/afr.php?zoneid=125&cb=INSERT_RANDOM_NUMBER_HERE

-dridhje

-uri

-dhimbje koke

-shikim i turbullt

-përgjumje

-marrje mendsh

-konfuzion ose çorientim

Episodet hipoglicemike mund të ndodhin edhe natën, duke ju dhënë makthe ose djersitje natën.

Çfarë mund të bëni:

Mbani shënime

Vetëm po të përjetoni episode të përsëritura të hipoglicemisë atëherë mund të jetë diçka më e madhe. andaj është mirë t’i regjistroni të gjitha këto raste.

Kur keni një episod hipoglicemik, regjistroni kohën kur ndodh, simptomat, çfarë keni ngrënë ose pirë, ilaçet që po merrni dhe nivelin e stresit.

Ndajini këto shënime me mjekun tuaj posaqë ky informacion mund t’i ndihmojë ata të bëjnë një diagnozë më të shpejtë.

Bëni një vizitë te mjeku

Për të parë Vetëm po të hipoglicemina juaj lidhet ose jo me diabetin (sëmundjen e sheqerit), duhet të kryeni testet e nevojshme tek mjeku.

Mjeku juaj do të rishikojë simptomat tuaja, do të studiojë faktorët e rrezikut dhe më pas do të urdhërojë një test të glukozës për të kontrolluar nivelin e sheqerit në gjak.

Ky test përfshin marrjen e një mostre gjaku dhe mund të përfshijë një agjërim 8-orësh brenda natës ose një agjërim më të gjatë të mbikëqyrur (48 deri në 72 orë).

Ku do të kontrollohen nivelet e glukozës në gjak çdo disa orë.

Gjithashtu mjeku juaj mund të urdhërojë një tjetër test, i cili përfshin konsumimin e një vakti të përzier.

Gjatë këtij testi, ju do të konsumoni pije ose ushqime që përmbajnë proteina, yndyrna dhe sheqerna, të cilat rrisin sheqerin në gjak dhe, nga ana tjetër, bën që trupi juaj të prodhojë më shumë insulinë.

Në këtë mënyrë do të kontrollohen nivelet e sheqerit në gjak dhe mjeku do të mund të përcaktojë gjëndjen tuaj shëndetësore.

Kujdesuni të konsumoni ushqimet e duhura

Vetëm po të diagnostikoheni me hipoglikemi, atëherë duhet të merrni parasysh shpeshtimin e vakteve tuaja për të menaxhuar nivelet e sheqerit në gjak.

1- Ushqimet duhet të përfshijnë proteina (mish, bishtajore, arra dhe fara), karbohidrate komplekse (makarona gruri, drithëra dhe patate), ushqime me shumë fibra (bukë me drithëra, perime dhe fruta të freskëta) për të balancuar thithjen e sheqerit.

2- Reduktoni sasitë e sheqerit të përpunuar.

3- Mbani me vete diçka të ëmbël si rrush të thatë, arra ose edhe një portokall, në tast se përjetoni një krizë.

4- Konsumoni diçka të lehtë para dhe pas aktivitetit fizik.

5- Ju gjithashtu duhet të kufizoni alkoolin dhe ndoshta edhe kafeinën.

Por Vetëm po të vendosni t’i konsumoni këto pije shoqërojini me diçka të lehtë për të ekuilibruar sheqerin në gjak.

AgroWeb

Dy mënyra për të vërejtur Me kusht që po përjetoni COVID-19 apo ftohje, sipas specialistëve


Gjatë kohës më të ftohtë të vitit, kur ftohjet dhe gripi vazhdojnë, ne priremi të shmangim takimin me miq dhe familje.

Për fat të mirë, është e lehtë të thuash Me kusht që ke të bësh vetëm me një ftohje, thotë mjekja e kujdesit parësor Julia Auerbach, drejtoreshë mjekësore e Nuvance Primary Care and Pediatrics of Brookfield, Connecticut, e cila ka trajtuar pacientë me coronavirus.

“Në mënyrë tipike, kur keni ftohje, s’ keni ethe të larta, kolla juaj ka gëlbazë dhe s’ keni probleme me frymëmarrje”, thotë ajo. “Por gripi dhe COVID-19 kanë shumë karakteristika të përbashkëta, si ethe, kollë e thatë, dhimbje, dhimbje fyti dhe lodhje”.

Dhe ndërsa mjekët po mësojnë më shumë rreth COVID-19 çdo ditë, ka disa simptoma kryesore që mund t’ju ndihmojnë juve dhe mjekun tuaj të përcaktoni hapat e ardhshëm që duhet të ndërmerrni.

Lexoni për të dhënat që mund të tregojnë Me kusht që keni grip apo COVID-19 – dhe këshillat e specialistëve se si të vazhdoni me trajtimin në mënyrë që të ktheheni shpejt!

Ethe?

Koha ndërmjet kur jeni në kontakt me të tjerët dhe kur shfaqen simptomat mund të tregojë gripin ose coronavirusin. “Periudha midis ekspozimit ndaj një virusi dhe simptomave që vijnë nga gripi është një deri në katër ditë”, thotë Dr. Auerbach. “Për COVID-19, janë dy deri në 14 ditë”. Pra, Me kusht që keni ethe në ditën tre ose më tej pasi të jeni ekspozuar, Dr. Auerbach sugjeron të kontaktoni me mjekun tuaj.

s’ mund të nuhasësh?

“Humbja e nuhatjes mund të jetë një nga simptomat më parashikuese të COVID-19”, thotë specialisti i veshit, hundës dhe fytit Nicholas Rowan, asistent profesor në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit Johns Hopkins. në të vërtetë, 98 për qind e pacientëve me coronavirus përjetojnë humbje të nuhatjes, shpesh si një nga simptomat e tyre të para. Dr. Rowan shpjegon se kur humbni nuhatjen tuaj me një grip, kjo është për shkak të bllokimit të hundës.

Vlora Nën Kërcënimin e Erozionit – Deti Depërton Thellë Në Zonat e Plazhit


Vija bregdetare nga fundi i Plazhit të Vjetër deri në afërsi të Tri Portit çdo vit humbet sipërfaqe plazhi nga hyrja e detit në tokë, por dhe duke rrëzuar pishat shumëvjeçare. Ata që e njohin mirë këtë zonë tregojnë se deti ka përparuar afro 100 metër, tani duke rrezikuar edhe pishat shumëvjeçare.

“Na vjen keq si është katandisur, të parët i mbollën i selitën dhe u rregullua mrekullisht territori, tani po prishen. Jo vetëm këtu por edhe në thellësi, pemët priten, i papastër pylli,” – tha një banor i qytetit të Vlorës.

“Kam 50 vjet që peshkoj, ka shumë ndryshime, pishat janë rrëzuar. Deti ka ardhur dhe i merr të gjitha pemët përpara. duhet të ketë një barrierë mbrojtëse. Sapo ka 4-5 ballë det uji vërshon në mes të pishave,” – u shpreh ndërkohë një peshkatar.

Sipas specialistit të mjedisit Simo Ribaj kjo gjendje është kritike në të tërë vijën bregdetare dhe shkak për këtë janë ndryshimet klimaterike.

“Ndryshimi në vite është i dukshëm derisa situata këtu është katastrofë. Duke shtuar pemët mund të rikuperojmë situatën. Hartimi i projekteve të posaçme për ruajtjen e pyjeve është t’i themi stop zjarrëvënies. Edhe pse ka pasur nisma shoqatash për mbjelljen e pemëve ata që e kanë për detyrë siç janë vendimmarrësit duhet të reagojnë dhe të marrin masa të menjëhershme pasi s’ do të ketë kthim mbrapa dhe dëmet do të jenë të paparashikueshme”, shprehet zoti Simo Ribaj, Specialist mjedisi.

Përgjegjësi i sektorit të pyjeve dhe kullotave pranë bashkisë Vlorë, Llazar Gjoncaj tha se akoma s’ ka një projekt por janë duke u bërë studime të mirëfillta për t’i dhënë zgjidhje situatës. 

“Është rreth një kilometër zona në fund të plazhit të vjetër ku ka vite të tëra që është e ekspozuar e kjo duket qartë edhe në vijën e bunkerëve të mbrojtjes që ishin bëre në kohën e sistemit të kaluar të cilët sot ndodhen ne det. Ka filluar po futet edhe te rreshti i parë i brezit të parë të pishave. Është një shqetësim që ne e kemi e ndaj të cilit konkretisht s’ kemi marrë  akoma masa por në vijim me anë të një studimi të mirëfilltë dhe me eksperiencën nga vende të tjera do të mund të realizojmë një ndërhyrje”, pohon Llazar Gjoncaj, Përgjegjësi i sektorit të pyjeve dhe kullotave pranë bashkisë Vlorë.

Gërryerja e plazhit dhe brezit të gjelbër ka krijuar një situatë alarmante duke bërë që pishat 70 vjeçare të përfundojnë në det, por dhe plazhi të zhduket nga viti në vit./AgroWeb.org

Oxford dhe Pfizer zvogëlojnë rrezikun e shtrimit në spital me 80 përqind


Një dozë e vetme e vaksinës Oxford-AstraZeneca ose Pfizer-BioNTek kundër kovid zvogëlon shanset e trajtimit në spital me më shumë se 80 përqind, sipas një analize të kryer në Angli.

Të dhënat e shëndetit publik në Angli për njerëzit mbi moshën 80 vjeç përputhen me rezultate të ngjashme “spektakolare” në Skoci, raporton BBC.

Sekretari i Shëndetësisë Matt Hancock tha se gjetjet ishin “shumë të forta”.

Ai shtoi se vaksinimi mund të shpjegojë pse numri i pranimeve në njësitë e kujdesit intensiv për shkak të kovidit në njerëz mbi moshën 80 vjeç në Mbretërinë e Bashkuar “ka rënë në një shifra në javët e fundit”.

Më shumë se 20 milion njerëz morën dozën e parë të vaksinës kovid në MB, ose më shumë se një e treta e popullsisë së rritur.

Mjeku Epidemiolog Shpjegon Efektet Anësore të Vaksinave


Mjeku epidemiolog Ilir Alimehmeti tregon se Farmakovigjilenca në Francë ka filluar të raportojë për efektet anësore të vaksinave AstraZeneca, Pfizer dhe Moderna.

Sipas Alimehmetit organi zyrtar ANSM (Agence Nationale de Sécurité du Médicament), raportoi këtë të premte të dhënat e përditësuara për çdo vaksinë

AstraZeneca (6-18 shkurt 2021):

– 971 raste me reaksione të padëshirueshme janë deklaruar dhe analizuar.

– 93% janë raste simptomash të ngjashme me gripin.

– 72% e rasteve ndodhën brenda 24 orëve të para.

Ndër 4 rastet e rënda, u vunë re:

– 1 aksident cerebrovaskular,

-2 raste me humbje të shijes,

-1 vdekje e sinjalizuar nga ANSM por që është akoma nën hetim.

Pfizer-BionTech (27 dhjetor 2020 – 18 shkurt 2021):

– 5.331 raste me reaksione të padëshirueshme,

– 169 vdekje të palidhura me vaksinën. ANSM deklaron se “të dhënat aktuale s’ lejojnë të nxirret përfundimi Po qe se vdekjet janë të lidhura me vaksinimin”.

– 75 raste të rënda hipertensioni arterial,

-56 raste të rënda çrregullimesh të ritmit të zemrës,

-10 raste të rënda paralize faciale.

Moderna (22 janar – 18 shkurt 2021):

148 raste me reaksione të padëshirueshme,

-9% e tyre ishin reaksione të rënda,

Ndër 4 raste të rënda ndodhën:

-1 rast me konvulsione,

-1 rast me çrregullim të ritmit të zemrës,

-1 rast insulti cerebral, dhe

-1 vdekje (nën hetim).

Alimehmeti shpjegon se sipas raporteve të ANSM duket qartë favori që ka popullata ndaj vaksinim./Burimi:BM

Kombinimi i duhur i ngjyrave të rrobave për sezonin pranverë-verë


specialistët e modës kanë dalë në përfundim se ngjyrat e rrobave më të popullarizuara gjatë sezonit pranverë-verë janë ato të zjarrtat.

Më së shpeshti do të shohim ngjyrën e verdhë, të gjelbër, rozë dhe vjollcë.

Këto nuanca çdo stil do ta bëjnë më interesant dhe do të sjellin rehati. Edhe pse këto katër ngjyra do të dominojnë, do të jetë posaçërisht aktual kombinimi i dy nuancave – i asaj rozë dhe vjollcë.

Këto ngjyra njihen si femërore dhe nuancat e tyre janë tipike verore, përvec kësaj janë lehtë të kombinueshme me cfarëdo stili flokësh.

Disa kombinime interesante i gjeni më poshtë.

Hallvë me Miell të Ashpër dhe Shurup – Ëmbëlsira e Veçantë e Traditës


Një nga ëmbëlsirat tradicionale më të thjeshta e të shijshme që mund të përgatisni.

Shija e hallvës është karakteristike dhe s’ mund të ngatërrohet me asgje tjetër, po ashtu dhe aroma.

Por në recetën e sotëme nga AgroWeb.org kemi vendosur ta bëjmë këtë shije të traditës pak më interesante.

E keni provuar ndonjëherë hallvën me miell të ashpër dhe shurup?

Vetëm po të jeni kuriozë për shijen ndiqni udhëzimet e recetës mëposhtë dhe përgatiten në shtëpitë tuaja.

Përbërësit për shurupin

1.2 l ujë

600 gr sheqer

120 ml mjaltë

2 shkopinj kanelle

3-4 fara karafili

Lëkurë portokalli

Për hallvën

500 gr miell i ashpër

120 ml vaj luledielli

60 ml vaj ulliri

60 gr arra

60 gr rrush i thatë

Kanellë pluhur

Përgatitja

Për të nisur me përgatitjen e kësaj recete AgroWeb.org ju këshillon të bashkoni të gjithë përbërësit për shurupin në një tigan mesatar.

Pra, shtoni ujin, sheqerin, mjaltin, shkopat e kanellës, farat e karafilit dhe 2-3 cm lëkurë portokalli.

Vendoseni  tiganin të ziejë në zjarr të fortë për 5 minuta më pas ulni nxehtësinë dhe përzieni me kujdes.

Në një tjetër tigan shtoni vajin dhe lëreni të ngrohet në zjarr mesatar derisa të fillojë të krijojë bulëza.

Më pas shtoni miellin duke përzier vazhdimisht në mënyrë që hallvës të mos i krijohen kokrriza dhe të mos ngjitet.

Këtë proces ndiqeni derisa mielli të fillojë të skuqet e të fillojë të marrë ngjyrën e kaftë tradicionale të hallvës.

Ndërkohë shurupi duhet të jetë gati, por para se ta përdorni bëni kujdes të hiqni nga tigani shkopat e kanellës dhe lëkurën e portokallit.

Po ashtu hiqni edhe hallvën nga zjarri e cila duhet të jetë e butë dhe pa kokrriza dhe me kujdes shtojini shurupin që sapo përgatitët.

Kur të bëni këtë proces kini kujdes të mos digjeni  pasi hallva do fillojë të ziejë e të lëshojë bulëza.

Më pas shtoni po ashtu edhe arrat e shtypura e të thërrmuara dhe rrushin e thatë dhe vendoseni tiganin sërish në zjarr të ulët.

Lëreni të gatuhet derisa hallva të thithë të gjithë masën e lëngëshme të shurupit duke e përzier me lugë druri herë pas here.

Tiaganin mbulojeni me kapak dhe lëreni mënjanë të ftohet për 10 -15 minuta pasi të shikoni që është gati.

Më pas të gjithë masën e cila mund të duket edhe si pudding tashmë, vendoseni në format që dëshironi.

Mund të përdorni atë tradicionalen e pudingut apo kupa të vogla për ëmbëlsira.

Lëreni të ftohet në temperaturë ambienti para se ta shërbeni e më pas spërkateni me pak kanellë apo fruta të tjera të thata Vetëm po të këni dëshirë./AgroWeb.org

Sardele të Pjekura me Hudhër dhe Dafinë – Shija që s’ duhet të Humbisni


Krenaria e detit Shqiptar dhe jo vetëm.

Sardelet janë ndër peshqit më të vegjël, por që mbajnë brenda tyre shije e vlera të mëdha.

Ato mbrojnë kockat, zemrën dhe janë të pasura me proteina duke u kthyer kështu në një ushqyes perfekt për trupin

Popullariteti i tyre është rritur ndjeshëm, meqenëse njerëzit po kuptojnë që sardelet janë një burim i pasur i acideve yndyrore Omega 3 dhe vitaminës D.

Por edhe për faktin që duke qenë se sardelet ushqehen vetëm me alga dhe plankton janë krejtësisht të sigurt për njerëzit.

Përtej të mirave shëndetësore ky peshk i vogël është dhe mjaft i shijshëm e sidomos kur piqet në furrë.

Me tulin karakteristik që kthehet në krokan pasi del nga furra apo nga skuqja janë një nga servirjet më të veçanta të tryezës.

Në këtë recetë AgroWeb.org ju tregon se si t’i përgatisni ato plot lezet në shtëpitë tuaja.

Përbërësit

1 -1.5 kg sardele

5-6 thelpinj hudhër

2-4 gjethe dafine

120 ml lëng limoni

120 ml ujë

Kripë

Piper i zi

Përgatitja

Si fillim AgroWeb.org ju këshillon të pastroni mirë sardelet siç bëni zakonisht.

Lajini me ujë të bollshëm disa herë dhe kullojini për të vazhduar me recetën.

Ndërkohë në një enë të thellë shtoni të gjithë përbërësit, përveç peshkut.

Pra, përzieni kripën, dafinën, piperin e bluar, thelpinjtë e hudhrës të grirë, lëngun e limonit dhe ujin.

Zdhidhni një tavë të gjerë dhe shtroni aty një nga një sardelet tuaja pasi të keni tharë pak nga uji.

Sipër lyejini mirë me masën që sapo përgatitët duke u kujdesur t’i lyeni ato dhe nga brenda për më shumë shije.

Të gjithë masën e lëngëshme hidheni në mënyrë të njëtrajtshme tek sardelet.

Futini në furrë në ngrohtë dhe piqini në temperaturën 180 gradë për 45 minuta.

Sardelet do të jenë gati kur të kenë marrë ngjyrë të artë në sipërfaqe dhe të jenë kthyer në krokante.

Nxirrini nga furra e mund t’i konsumoni menjëherë të ngrohta, shoqëruar me sallatë jeshile e limon./AgroWeb.org

Sa Zgjat Tretja E Ushqimit? – Për Një Sistem Tretë të Shëndetshëm


Tretja është mënyra se si trupi juaj e kthen ushqimin në karburant.

Mesatarisht ky proces zgjat 24 deri në 72 orë, por sa kohë i duhet trupit tuaj për të tretur ushqimin kjo varet nga çfarë konsumoni, sasia që konsumoni, tretja, metabolizmi dhe aktiviteti fizik.

AgroWeb.org ju infromon për gjithçka që duhet të dini rreth tretjes, si edhe ju jep disa këshilla si ta përmirësoni atë.

Sa kohë i duhet organizmit të shëndetshëm për të tretur ushqimin?

Sigurisht që në varësi të ushqimit që konsumojmë ndikohet edhe kohëzgjatja e procesit të tretjes.

Nëse konsumoni produktet e mishit, sistemit tuaj tretës do t’i duhet 1 deri në 3 ditë për ta tretur plotësisht atë.

Gjithçka lidhet me faktin se mishi ka proteina të cilat përbëhen nga amino-acide. Janë pikërisht këto aminoacide që kërkojnë më shumë kohë që të shpërbëhen.

Kur flasim për produktet e bulmetit si qumështi, kosi, djathi apo gjiza, trupi arrin t’i tresë ato në gati 30 minuta deri në 2 orë.

Enzimat në stomakun tuaj ndajnë në molekula të vogla yndyrnat dhe proteinat e këtyre produkteve dhe më pas tretja vazhdon edhe në zorrë.

Perimet dhe frutat nga ana tjetër kërkojnë nga trupi më pak se 1 ditë që të treten. Për perime me përmbajtje të lartë niseshteje, siç janë misrat dhe patatet, sistemit tretës do t’i duhet pak më gjatë se perimet që kanë përqindje të lartë uji në përmbajtjen e tyre. Ndërkohë që perimet e gatuara treten akoma edhe më shpejt duke qenë se gatimi ndikon në përshpejtimin e shpërbërjes së fibrave, duke e ndihmuar sistemin tretës që t’i shpërbëjë ato.

Zakonisht mjekët sugjerojnë që të rinjtë të konsumojnë sa më shumë fruta dhe perime të freskëta, e ndërsa të moshuarit ato të gatuara në avull apo furrë për të lehtësuar tretjen.

Grupi tjetër i madh i ushqimeve janë karbohidratet, të cilat përfshijnë drithërat, biskotat, bukën, makaronat, orizin e shumë të tjera.

Ky grup arrin të tretet nga trupi jonë nga 15 minuta deri në 3 orë në varësi të drithërave që përmbajnë.

Produktet me drithëra të plota, siç klasifikohen shpesh produktet integrale, kanë më shumë fibër ndaj dhe kërkojnë pak më shumë kohë të treten./AgroWeb.org

Vetitë shëruese të gjethes së dafinës


Gjethet e dafinës përdoren si lëndë mjekësore për trajtimin e disa problemeve shëndetësore.

Efektet pozitive që shkaktojnë ato në organizëm lidhen me: trajtimin e sëmundjeve të mushkërive, mbrojtjen e organizmit nga infeksionet, rregullimin e frymëmarrjes dhe përmirësimin e shëndetit të zemrës.

Studimet tregojnë se përdorimi i gjetheve të dafinës është shumë i nevojshëm në trajtimin e këtyre problemeve shëndetësore. /familjajone

Malësia e Madhe Zë Vendin e Parë Për Sasinë e Kultivimit Të Bimëve Mjekësore Aromatike.


Sipërmarrës që operojnë në kultivimin dhe tregimin e bimëve mjekësore, me mbështetjen financiare të qeverisë, po rrisin investimet në teknologjitë e përparuara, duke shtuar vlerën e eksporteve të bimë mjekësore në SHBA dhe Azi.

Agjencia e Zhvillimit Bujqësor dhe Rural (AZHBR) zbatuese e skemave të mbështetjes së qeverisës në sektorin e bujqësisë, ka sjell rastin e Ludovikut nga Malësia e Madhe, që ka  investuar në kompaninë e tij “Muçaj” shpk, teknologji të re përpunimi, falë të cilit arrin të sjellë në treg një produkt cilësor të bimëve mjekësore të zonës së Malësisë së Madhe, të cilat eksportohen në SHBA, Azi etj.

Me anë të mbështetjes nga AZHBR përmes Skemës Kombëtare kompania ka modernizuar ambientet e tharjes së produktit, por edhe të pajisjeve të seleksionimit dhe pastrimit të tij, duke bërë gati për eksportin një produkt konkurrues.

Ludoviku tregon se sot janë mbi 400 fermerë të cilët sjellin prodhimin e tyre në këtë kompani, duke ju mundësuar kështu treg për prodhimet e tyre.

Malësia e Madhe zë vendin e parë në vendin tonë, për sasinë e kultivimit, grumbullimit dhe eksportit të bimëve mjekësore aromatike.

Kjo për shkak të potencialeve natyrore që ka kjo zonë në veri të vendit, por dhe politikave nxitëse të qeverisë për ripërtërirë traditën e banorëve të kësaj zone për t’u marrë me këtë aktivitet të rëndësishëm ekonomik që gjeneron punësim dhe të ardhura ekonomike.

Sot si asnjë herë më parë, zhvillimi i sektorit të bimëve mjekësore në Malësinë e Madhe ka marrë një zhvillim të dukshëm, në sajë të mbështetjes financiare që jep qeveria me anë të Agjencisë së Zhvillimit Bujqësor dhe Rural

vit pas viti zgjerohen gjithnjë e më shpejt të mbjellat që gjenerojnë punësim zinxhir, fitim të ndershëm, eksporte në rritje në zonën e Malësisë së Madhe, ku mbështetja nga AZHBR-ja është shtuar vijmësisht dhe do të rritet edhe më shumë në vazhdim.

Shqipëria është e njohur për praninë natyrale të bimëve mjekësore, por edhe kultivimi i tyre ka njohur rritje vit pas viti.

Me gati 12 000 tonë në vit, Shqipëria është një nga eksportueset kryesore të bimëve mjekësore në Europë por edhe në shumë vende të botës, kryesisht në SHBA.

Ky sektor përbën rreth 19 % të prodhimit bujqësor të vendit, duke e renditur në vendin e dytë për nga rëndësia. ndërsa numëron të punësuar mbi 100 mijë persona dhe në kushtet e pandemisë, tregoi se ishte sektori që jo vetëm që s’ u prek, por diversifikoi prodhimin.

Gjatë vitit 2020, Agjencia e Zhvillimit Bujqësor dhe Rural ka financuar 808 projekte në mbjelljen edhe përpunimin e tyre, me një sipërfaqe prej 1097 hektarë dhe një shumë prej 289 363 181 lekë.

Rajoni më i rëndësishëm për prodhimin dhe përpunimin e bimëve mjekësore është Shkodra me 60 subjekte të financuara dhe 898 hektarë të mbjellë./Burimi:ATA

Lidhja Midis dhembjes Së Kokës Dhe Sëmundjes Së diabetit (sëmundja e sheqerit) – Si T’i Parandaloni?


diabeti (sëmundja e sheqerit) mund të shkaktojë simptoma të ndryshme si etje ose urinimi i shpeshtë.

Por rezulton se s’ është e pazakontë, që diabeti (sëmundja e sheqerit) të shkaktojë gjithashtu edhe dhimbje të forta koke.

Kjo zakonisht është një nga shenjat që nivelet e sheqerit në gjak janë luhatur dhe mund t’ju duhet të bëni disa ndryshime në planin tuaj të kontrollit të diabetit (sëmundja e sheqerit).

AgroWeb.org ju sjell një vështrim më të thellë në lidhjen midis diabetit (sëmundja e sheqerit) dhe dhembjes së kokës. Gjithashtu edhe disa mënyra të thjeshta për të lehtësuar dhe parandaluar dhimbjen e kokës.

Cili është lloj i dhembjes së kokës që lidhet me diabetin (sëmundjen e sheqerit)?

Si hipo dhe hiperglicemia mund të shkaktojnë dhimbje koke dhe migrenë apo hemicrani.

Ju mund keni një ndjesi pulsuese në kokën tuaj dhe gjithashtu mund të ndiheni më të dobët fizikisht, të keni të përziera dhe të jeni të ndjeshëm ndaj dritës ose zërit.

dhembjet e kokës që lidhen me diabetin (sëmundjen e sheqerit) mund të shkaktojnë edhe simptoma të tjera, në varësi të niveleve të sheqerit në gjak.

Kur niveli i sheqerit në gjak është i ulët, ju mund të përjetoni gjëndje të fikëti, përzierje, dridhje ose djersitje.

Kur niveli i sheqerit në gjak është i lartë, ju mund të ndiheni më të etur, të urinoni më shpesh, të ndjeni lodhje dhe të keni shikim të turbullt. 

Si të parandaloni dhembjet e kokës?

Kontrolloni nivelet e sheqerit në gjak dhe kujdesuni që të jenë në kufirin e lejuar.

Në përgjithësi, duhet të synoni të mbani sheqerin në gjak në vlerat optimale duke e kontrolluar atë më shpesh dhe duke vepruar në mënyrën e duhur.

Konsumoni ushqime që ndihmonjë me ruajtjen e niveleve të sheqerit në gjak.

Ushimet si peshku, perimet me gjethe jeshile, kosi dhe vezët mund të ndihmojë me ruajtjen e niveleve të sheqerit në gjak dhe si rrjedhojë të reduktojë dhimbjen e kokës që lidhet me të.

Gjithashtu ju mund të shtoni vaktet e ndërmjetme Vetëm po të nivelet e sheqerit në gjak janë të ulta.

pini ujë mjaftueshëm.

Tetë gota ujë çdo ditë është e mjaftueshme, por konsumi i frutave dhe perimeve të pasura me ujë si kastraveci, shalqiri dhe spinaqi mund të ndihmojë gjithashtu.

Identifikoni shkaktarët e mundshëm dhe eleminojini ato.

Vetëm po të keni ndërmarrë hapa për të vendosur nën kontroll sheqerin në gjak, por dhimbja e kokës është akoma një problem, provoni të mbani një ditar të simptomave tuaja së bashku me ushqimet që keni konsumuar para se shqetësimi të fillojë./AgroWeb.org

 

Faktet E Reja: COVID-19 Mund Të Shkaktojë Probleme Edhe Me Pankreasin


Në rastet e rënda, COVID-19 mund të ndikojë në pankreas duke infektuar qelizat beta që prodhojnë insulinë, sipas një studim gjerman, i botuar sot në revistën “Nature Metabolism”.

Studiuesit në spitalin universitar në Ulm thanë se gjetjet mund të shpjegojnë simptomat e ngjashme me diabetin (sëmundjen e sheqerit), të gjetura në pacientë të caktuar që janë prekur rëndë nga sëmundja e shkaktuar nga koronavirusi i ri.

Sipas tyre, ato mund të shpjegojë edhe përkeqësimin e metabolizmit të sheqerit në diabetikët e njohur, që janë infektuar me virusin.

Studiuesit e ekspozuan indin e pankreasit ndaj virusit për të konstatuar Po qe se ai mund të infektohet.

Në trupat e pacientëve të vdekur, gjatë ekzaminimit, u zbuluan proteina të virusit në pankreas, edhe kur ato s’ gjendeshin më në mushkëri.

specialistët kanë zbuluar disa ushqime dhe bimë mjekësore që përmirësojnë funksionet e pankreasit.

Megjithatë, këto kura duhen provuar vetëm me aprovimin e mjekut, në rastet kur jeni duke marrë ilaçe për pankreasin.

Gjethet e ullirit

Gjethet e ullirit përmirësojnë qarkullimin e gjakut dhe e pastrojnë atë nga toksinat.

Përbërësit e tyre largojnë radikalet e lira dhe ulin tensionin e gjakut.

Ngrënia e rregullt e këtyre gjeleve forcon mëlçinë, tiroiden dhe pankreasin.

Gjethja e ullirit përmban acid oleik që mbron qelizat e pankreasit dhe parandalon formimin e qelizave kancerogjene.

Kjo gjethe rekomandohet për të pakësuar rrezikun e kancerit të gjirit dhe të pankreasit.

Hudhra

Hudhra është mikja më e mirë e pankreasit.

Ajo ul sasinë e sheqerit në gjak dhe stimulon prodhimin e insulinës.

Hani një ose dy thelpinj hudhër në ditë për shëndet të mirë.

Çaji i hudhrës është gjithashtu një alternativë e mirë Po qe se e kombinoni me majdanoz për të freskuar gojën./AgroWeb.org

Zhurma – shkak i pazakontë i presionit të lartë të gjakut


Sipas hulumtimit të ri, më shumë se 600 milionë njerëz në të tërë botën kanë punë që i ekspozojnë ata ndaj niveleve të rrezikshme të zhurmës. Ekspozimi ndaj zhurmës është kështu një nga rreziqet më të zakonshme në vendin e punës.

Në vitet e fundit, shkencëtarët kanë provuar se ekspozimi ndaj zhurmës s’ ndikon vetëm në dëgjim. Studimet kanë konkluduar se ekspozimi ndaj zhurmës mund të ndikojë negativisht në shëndetin kardiovaskular dhe madje edhe në tretjen e ushqimit. Autorët e një studimi të fundit të botuar në revistën Plos One vendosën të përqendrohen në efektin e zhurmës në hipertension, raporton Medical News Today.

Aktualisht, më shumë se 100 milionë të rritur në Shtetet e Bashkuara kanë presion të lartë të gjakut. Studimet e hershme kanë hetuar lidhjen midis ekspozimit ndaj zhurmës dhe hipertensionit, por rezultatet e deritanishme kanë qenë jo të qëndrueshme. Autorët e studimit aktual besojnë se kjo është pjesërisht për shkak të vështirësisë së kualifikimit të ekspozimit total ndaj zhurmës gjatë dekadave.

Në studimin e fundit, shkencëtarët kishin qasje në të dhëna nga 21,403 punëtorë të ekspozuar ndaj zhurmës në punë dhe që ishin mesatarisht 40-vjeç. Ky informacion erdhi nga një sondazh i punëtorëve në Chengdu, provinca Sichuan, Kinë. Siç pritej, incidenca e humbjes së dëgjimit u rrit së bashku me numrin e viteve që pjesëmarrësit kaluan duke punuar të ekspozuar ndaj zhurmës.

Në përgjithësi, studiuesit zbuluan se punëtorët me humbje të dëgjimit të butë dhe të lartë bilaterale me frekuencë të lartë kishin një rrezik në rritje të hipertensionit prej 34% dhe arritën në përfundimin se “ky studim sugjeron që ekspozimi i zhurmës në punë lidhet pozitivisht me nivelet e presionit të gjakut dhe rrezikun e hipertensionit”, shkruan KP.

Autorët gjithashtu zbuluan se lidhja midis ekspozimit ndaj zhurmës dhe hipertensionit ishte më e theksuar te burrat. Ata besojnë se kjo është prejse punëtorët meshkuj shpesh janë më shumë të ekspozuar ndaj zhurmës sesa gratë.

Autorët theksojnë se studimi ishte në të vërtetë një studim ndër-sektorial, që do të thotë që pjesëmarrësit e studimit s’ u ndoqën për disa vjet.

Gjithashtu, ata deklaruan se analiza s’ mund të merrte parasysh disa variabla që ndikojnë gjithashtu në rrezikun e hipertensionit, përkatësisht pirja e duhanit dhe marrja e alkoolit.

Sidoqoftë, rezultatet e marra treguan një lidhje midis zhurmës dhe presionit të lartë të gjakut, por si në studime të tjera, do të duhet të kryhen më shumë kërkime për të përcaktuar më tej shkaqet dhe pasojat.

Pilaf me Pulë dhe Qiqra – Plot Shije dhe Shëndet


Pilafi është një nga recetat tradicionale më të dashura për Shqiptarët.

E pëlqejnë të mëdhenj e të vegjël dhe përveçse shumë i lehtë në përgatitje është i pasur me fibra të cilat janë një vlerë e vërtetë për organizmin.

Për ta bërë këtë pjatë edhe më interesante, AgroWeb.org ju këshillon të shtoni dhe disa përbërës të tjerë.

Me mish pule dhe qiqra, receta e orizit tuaj do të kthehet në një pjatë akoma më të plotë dhe të shijshme.

Ndiqni mënyrën e saktë të përgatitjes mëposhtë.

Përbërësit

Gjysmë pule

1 karotë

1 qepë

350 gr qiqra të gatëshme

2 lugë gjelle gjalpë

2 lugë gjelle vaj ulliri

200 gr oriz

500 ml lëng pule

250 ml ujë

2 lugë çaji kripë

Piper i zi

Përgatitja

Për të nisur me përgatitjen e kësaj recete AgroWeb.org ju këshillon të zieni fillimisht pulën.

Në një tenxhere të thellë vendosni pulën e më pas shtoni ujë si zakonisht dhe lëreni të ziejë për disa minuta.

Ndërkohë qëroni karotat, qepën dhe lërini mënjanë dhe futini tek tenxherja ku ndodhet pula.

Pasi zierja të fillojë ulni pak nxehtësinë dhe vendosini kapakun tenxheres derisa pula të zihet plotësisht.

I gjithë ky proces s’ do të zgjasë më shumë se 30 minuta.

Më pas lëreni të ftohet dhe merrni mishin ndajeni nga kockat me kujdes ndërsa qepën dhe karotën mund ta lini mënjanë.

Shpëlani dhe kulloni qiqrat të cilat mund të zgjidhni t’i merrni në kanaçe gjysmë të gatëshme.

Në një tigan të thellë shtoni gjalpin bashkë me vajin dhe sapo gjalpi të shkrijë, shtoni orizin duke e përzier vazhdimisht me një lugë druri për disa minuta deris atë fillojë të skuqet.

Shtoni po aty qiqrat, mishin e pulës të ndarë në fije, lëngun e pulës, ujin, kripën dhe piperin e zi.

Ulni nxehtësinë, vendosni një kapak tek tigani dhe lëreni orizin të ziejë për disa minuta.

Kur orizi të ketë thithur ujin dhe të jetë zier, fikni zjarrin, përzieni dhe ndizeni furën sërish.

Lëreni orizin të ziejë me kapak edhe për 10 minuta të tjera.

Kur të jeni gati për ta shërbyer, kullojeni me lugë pak nga pak Me kusht që ka mbetur akoma ujë në tigan dhe në pjatë shërbejeni të thatë./AgroWeb.org

Valbon Krasniqi jep detaje për gjendjen në ShSKUK: 410 pacientë janë me oksigjeno-terapi


Në 24 orët e fundit, sipas raportit të IKShPK-së, 467 persona kanë rezultuar pozitivë me COVID-19, duke bërë kështu të jetë shifra më e lartë tash e disa muaj në vendin tonë.

Se situata po rrëshqet drejt një numri të lartë të të prekurve me koronavirus e pranojnë edhe drejtuesit e institucioneve të shëndetësisë ne vend.

Drejtori i ShSKUK, Valbon Krasniqi, në një intervistë për IndeksOnline, ka treguar se situata aktualisht është e menaxhueshme dhe se rritjen e rasteve gjatë ditëve të fundit janë duke e përcjell me vëmendje të veçantë.

Krasniqi ka treguar se aktualisht në spitalet dhe klinikat e ShSKUK-së  janë duke u trajtuar 528 pacientë me COVID-19.

ndërsa pjesa dërmuese e tyre kanë nevojë për trajtim me oksigjen.

“Numri i pacientëve të shtrirë në spitale gjatë këtyre  dy muajve të fundit është sjell  diku rreth 500 pacientë më së paku ka qenë 460  dhe më së shumti ka qenë 514. Sot kur po flasim në nivel të SHSKUK-së gjendja në spitale dhe në klinik të QKUK kemi 528 pacientë të shtrirë që janë duke u trajtuar. Nga ta 410 kemi me oksigjeno terapi të vazhdueshme”, tha Krasniqi për IndeksOnline.

Ai ka treguar tutje se 29 pacientë janë në gjendje më të rëndë e të cilët po trajtohen në repartet e kujdesit intensiv.

“29 i kemi në gjendje më të rëndë të cilët janë duke u trajtuar në repartet e kujdesit intensiv, 6 prej tyre jam me respirator, të intubuar gjendja e tyre vlerësohet shumë kritike dhe 23 i kemi me metodën tjetër të asistimit me ventilim mekanik”, nënvizoI Krasniqi.

Krasniqi ka theksuar se në ditët e fundit ka pasur tendencë rritjeje të pacientëve që kanë kërkuar trajtim spitalor, e për këtë tashmë dihet ‘fajtori’.

“Ne jemi duke përcjell situatën me vëmendje dhe është e pritshme kjo veçanërisht prej fushatës politike tubimeve ku ka pasur aspak respektim të masave anti Covid dhe kjo tani po reflektohet me numrin e rasteve të reja të shtuara të të infektuarve”, tha Krasniqi.

Krasniqi ka theksuar se ai s’ e ka idenë se kur do të vijnë vaksinat.

“Për vaksinën është përgjegjësi Ministria e Shëndetësisë dhe IKSHPK-ja dhe ne jemi duke pritur që të vijë vaksina, s’ kam informata të sakta se në cilën ditë mund të vijë vaksina”, theksoi ai.

ndërsa ka porositur qytetarët që të vazhdojnë të respektojnë vendimet e institucioneve duke i zbatuar masat anti-Covid.

“Porosia ime për qytetarë është edhe më tutje të vazhdojmë të respektojmë masat, s’ guxojmë të shpërqendrohemi dhe as në aspektin individual dhe as kolektiv, ngase virusi është akoma në vend dhe është duke u përhapur në masë”, tha Krasniqi.

COVID-19 – Infeksionet kronike mund të ndihmojnë mutacionet e virusit


Mutacionet Sars-CoV-2 mund të lindin në rastet e infeksionit kronik, ku tretmani për një periudhë të zgjatur mund t’i sigurojë virusit me shumë mundësi për të evoluar, sipas një studimi nga Universiteti i Kembrixhit, i botuar në revistën “Nature”.

Duke përdorur një variant sintetik të proteinës Spike të virusit të krijuar në laborator, ekipi tregoi se ndryshimet specifike në kodin e tij gjenetik e bënë virusin dy herë më infektues, sesa varianti më i zakonshëm.

Personi mbi të cilin virusi u shndërrua ishte një 70-vjeçar, i cili më parë ishte diagnostikuar me limfomëa të qelizave B dhe i cili kohët e fundit kishte pasur një trajtim me kimioterapi.

Pra, ai kishte një sistem imunitar të prekur rëndë.

Pas pranimit, pacientit iu dhanë trajtime të shumta, duke përfshirë ilaçin antiviral Remdesivir dhe terapi plazmatike, me antitrupa të nxjerrë nga gjaku i një pacienti, i shëruar me sukses nga COVID-19.

A mund të forcohet sistemi imunitar?

Sipas të dhënave ku bazohet AgroWeb.org, duke qenë se pjesë e këtij sisteim janë shumë qeliza, forcimi është deri diku i pamundur.

Qelizat janë të ndryshme dhe në pjesë të ndryshme të trupit, ato bashkëveprojnë me njëra tjetrën si një rrjet.

Për të forcuar të gjithë sistemin duhet një punë shumë e gjatë dhe një strategji e saktë.

Sipas mjekëve diçka e tillë është akoma e pamundur pasi akoma s’ dihen të gjitha mënyrat si reagojnë këto qeliza ndaj faktorëve të jashtëm.

Por atë që mund të bëjmë është të ndihmojmë trupin në prodhimin e qelizave të bardha.

Si mund të ndihmojmë organizmin?

Tri hallkat kryesore janë; regjimi ushqimor, aktiviteti fizik dhe cilësia e gjumit.

AgroWeb.org ju këshillon që të tregoheni të kujdesshëm dhe të konsumoni sa më shumë perime dhe fruta.

Ushqime me vitaminën A, C dhe D si dhe minerale siç është zinku, luajnë një rol të rëndësishëm për sistemin imunitar.

Gjithashtu edhe suplementët dhe vitaminat janë të dobishme në këtë fazë.

Aktiviteti fizik përveç se ju ndihmon për të humbur kilogramët e tepërt, ju bën më të fortë.

Dhe e themi këtë jo vetëm për pamjen e jashtme por edhe për sistemin tuaj imunitar.

Nga ana tjetër gjumi është një pikë kyçe e ditës.

Gjatë orëve që kalojmë në gjumë, trupi rigjeneron veten dhe përgatitet për ditën tjetër.

Sigurisht një këshillë e shtuar nga mjekët është dhe eliminimi i situatave stresuese.

Po qe se arrini të reduktoni stresin në jetën tuaj do të shihni që edhe sistemi imunitar do të përfitojë./AgroWeb.org

Frape me bazë agrumesh për një dozë të mirë vitaminash, magnezi e kaliumi


Në këtë sezon ka me bollëk agrume e banane e jo në pak raste na ka ndodhur t’i hedhim edhe në plehra sepse s’ i kemi ngrënë dot të gjtiha. Por me portokajt e mandarinat, banane e dardhë mund të përgatisim në shtëpi një frape shumë të shëndetshme. Një përzierje shijesh dhe mirëqenieje me doza të larta magneziumi dhe kaliumi, përveç vitaminave B dhe C, perfekte për të pastruar organizmin dhe për t’i dhënë energji gjithë trupit.

Përbërësit

Lëngu i tre portokajve ose mandarinave

3 banane të mesme

2 dardhë mesatare

1 lugë kafeje mjaltë ose nektar agavia

1 lugë kafeje aromë vaniljeje natyrale

Përgatitja:

Bashkoni në frulator lëngun e portokallit, bananet e qëruara dhe të prera në copa, dardhët të cilave u keni hequr meset dhe i keni prerë në copa, mjaltin e vaniljen dhe më pas frulojini me shpejtësi të lartë përreth 30 sekonda derisa të keni marrë një komposto kremoze.

Shijojeni frapenë ngadalë në mënyrë që të favorizoni tretjen: është e pasur në sheqerna natyrale dhe fibra.

Living

Masat anti-COVID në Evropë, ashpërsim në Çeki dhe Finlandë, lehtësim në Gjermani e Danimarkë


Forcat policore dhe ushtarake në Republikën Çeke ngritën 500 pika kontrolli në mbarë vendin, ndër më të prekurit nga coronavirusi në BE, duke shënuar me masa kufizuese 1-vjetorin e rënies së pandemisë.

Rreth 30 mijë efektivë u përfshinë në operacionin e paprecedent për të siguruar zbatimin e masave.

Në Finlandë, kryeministrja Sanna Marin njoftoi aktivizimin e kompetencave të emergjencës, teksa qeveria po bëhet gati të prezantojë masa më të rrepta kundër COVID-it.

 “Mbyllja e përkohshme e bizneseve që ofrojnë ushqime dhe pije synon të ndalë epideminë, bashkë me masat e tjera të miratuara. Situata e virusit është negative dhe po përkeqësohet, ndaj qeveria vlerëson se është jetike reduktimi i kontaktit fizik,” – u shpreh kryeministrja e Finlandës, Sanna Marin.

Në Gjermani, qytetarët mbushën ditën e hënë floktoret, që rihapën dyert pas një mbylljeje 2-mujore. Bëhet fjalë për një hap drejt normalitetit, me vendin që dëshiron lehtësimin e kufizimeve, por edhe druhet nga variantet e reja të virusit.

Lëvizja erdhi pasi shkollat fillore u hapën një javë më parë, me vendim të kancelares Angela Merkel dhe guvernatorëve të 16 landeve.

Edhe Danimarka lehtësoi disa nga kufizimet, duke lejuar bizneset e vogla, përfshirë dyqanet, të rihapen në shkallë vendi. Por floktoret mbetën të mbyllura dhe fëmijët mbi klasën e katërt vijojnë të studiojnë nga shtëpia.

ndërsa rastet e reja me COVID po rriten në veri të Italisë, ishulli i Sardenjës ka fituar statusin e “zonës së bardhë”, që lejon konsumimin e ushqimeve dhe pijeve në restorante dhe kafene, si dhe hapjen e palestrave, kinemave dhe teatrove pas disa muaj mbyllje./Burimi:Euro News

Shpresa te vaksinat, rëndim i situatës së pandemisë në Shqipëri


Në kohën kur Shqipëria shënon rritje të numrit të viktimave nga virusi, në Tiranë mbërritën 15. 210 vaksina të BioNTech&Pfizer. Autoritetet theksojnë, se situata është e rënduar, por nën kontroll.Të hënën në orët e mbrëmjes, (01.03) në aeroportin ndërkombëtar “Nënë Tereza” në  Tiranë, mbërritën 15.210 vaksina BioNTech & Pfizer, kjo në vijim të marrëveshjes së drejtpërdrejtë prej 500.000 dozash mes Shqipërisë dhe kësaj kompanie. Deri tani nga kjo marrëveshje në Shqipëri kanë mbërritur 22. 230 doza vaksine anti-Covid.

Procesi i vaksinimit të popullsisë filloi në mes të janarit të kaluar me ekipet e mjekëve dhe infermierëve në spitalet anti-Covid, ato në shërbimet e urgjencës dhe po vijon sipas strategjisë së autoriteteve shëndetësore me segmentet e moshuara të popullsisë. Kryeministri Edi Rama, që priti në aeroport sasinë e sapombërritur të vaksinave, njoftoi ardhjen së shpejti të dërgesave të tjera. “Nga BioNTech%Pfizer mbërrijnë në Prill, 30 mijë doza të tjera . Kemi të konfirmuara ndërkohë 4 mijë dozat e para nga Covax për të mundësuar vaksinimin intensiv të popullsisë dhe thyer zinxhirin e infektimit”, u shpreh kryeministri Rama.

Burime zyrtare nga Instituti i Shëndetit Publik bënë me dije për DW, se Shqipëria ka nënshkruar me COVAX, një marrëveshje për 1.114.000 ( një milionë e njëqind e katërmbëdhjetë mijë) doza vaksinash, të parapaguara me me një fond prej 3,9 milionë dollarë. Përtej marrëveshjeve direkte me BioNTech & Phiser dhe COVAX  Shqipëria ka arritur edhe marrëveshje dy palëshe me prodhues të tjerë të vaksinave anti-Covid -19, që kanë kaluar filtrin e rregullatorëve striktë si Food and Drug Administration,( FDA) dhe European Medicine Agency, (EMA)

Autoritetet shëndetësore: Situatë e rënduar, por nën kontroll

Mbërritja të hënën e 15. 210 vaksinave anti-Covid përkon në kohë me një rëndim të situatës së epidemisë në Shqipëri, të karakterizuar nga prekja e moshave të reja. Muaji shkurt u mbyll me një numër rekord infektimesh të reja dhe viktimash që nga fillimi i pandemisë në mars të vitit të kaluar. Gjatë shkurtit humbën jetën 423 persona duke e çuar numrin total të viktimave në 1. 816, shifër kjo e konsiderueshme për popullsinë prej 2.8 milion banorësh të Shqipërisë. Grafiku i rritjes së numrit të viktimave në 24 orë ka vazhduar edhe në ditën e parë të muajit mars, ku humbën jetën 20 persona të moshës nga 48-85 vjeç.

Sipas autoriteteve shëndetësore  56% e numrit total të infektimeve i përkasin moshës nën 50 vjeç, nga  të cilat 19 % grupmoshës 30 deri 39 vjeç. Mes viktimave në muajin shkurt ka patur edhe persona nën moshën 18 vjeç, vatrat e nxehta, të cilësuara “të kuqe”, janë zgjeruar duke përfshirë përveç Tiranës edhe Fierin, Durrësin, Vlorën, Shkodrën, Lezhën, Gjirokastrën, Elbasanin dhe Korçën. Sipas Institutit të Shëndetit Publik në të gjithë vendin ka raste pozitive. Në Shqipëri rezultojnë rreth 108 mijë raste pozitive, ndër të cilat rreth 36 mijë janë aktive.

Situata në spitalet anti-Covid në Tiranë dhe ato rajonale paraqitet e rënduar. Autoritetet shëndetësore pohojnë se ka një shtim të konsiderueshëm pacientësh  që kanë arritur mbi 660 vetë, ndër të cilët 43 janë në terapi intensive dhe 11 të intubuar.

Megjithë grafikun në rritje të rasteve të reja pozitive dhe të viktimave në 24 orë, autoritetet shëndetësore e konsiderojnë situatën nën kontroll. Një takim i paralajmëruar për të hënën, (1.03) i Komitetit Teknik të specialistëve  s’ u zhvillua. Sipas autoriteteve shëndetësore masat e deritanishme kufizuese kanë dhënë rezultate pozitive pasi të dhënat e sipër përmendura konsiderohen në kufijtë ekstremë të normës dhe situata është akoma e përballueshme. Fillimi i pranverës jep shpresa për uljen e virulencës pasi moti pritet të ngrohet, arsyetojnë autoritetet.

Por shqetësimi për kohë të vështira mbetet i pranishëm. Autoritetet shëndetësore paralajmërojnë që Po qe se s’ arrihet imunizimi masiv i popullsisë deri në vjeshtën e këtij viti përmes intensifikimit të vaksinimit, masat kufizuese, që pritet të zbuten në muajt e pranverës dhe të verës do të rivendosen. Synimi është thyerja dhe rënia drastike e zinxhirit të infektimeve të reja për të krijuar kushtet që Shqipëria të jetë e hapur gjatë sezonit turistik verë 2021./DW/

Sërish po rriten numrat e të infektuarve me COVID-19


Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, deklaroi sot se numri i rasteve të reja të coronavirusit u rrit javën e kaluar.

Siç deklaroi ai, kjo dukuri për herë të parë pas shtatë javësh ulje të numrave, raporton reuters.

Tedros e quajti një rritje të tillë “zhgënjyese, por jo befasuese” dhe u bëri thirrje vendeve të mos zbusin masat për të luftuar përhapjen e infeksionit.

deri më tani, pothuajse 15 milionë raste të coronavirusit janë regjistruar në botë, sipas të dhënave nga faqja e internetit e Worldometers.

Sipas faqes së internetit, 114.816.302 njerëz janë sëmurë nga pasojat e pandemisë, më shumë se 2.5 milionë kanë ndërruar jetë dhe më shumë se 90.4 milionë janë shëruar nga coronavirusi.

OBSh: Pak gjasa që kriza e koronavirusit të përfundojë në fund të vitit


Drejtori ekzekutiv për shërbime emergjente në Organizatën Botërore të Shëndetësisë, Michael Ryan, tha se pavarësisht ngadalësimit të përhapjes së koronavirusit në disa shtete falë masave izoluese dhe programeve të vaksinimit, është joreale dhe e parakohshme të mendohet se pandemia do të përfundoj në fund të këtij viti.

Duke folur në një konferencë për gazetarë në Gjenevë, Ryan tha se përderisa vaksinimi i personave më të ndjeshëm, përfshirë punëtorët shëndetësorë, do të ofrojë ndihmë për ta përmirësuar gjendjen dhe për ta lehtësuar trysninë ndaj spitaleve, virusi është goxha nën kontroll.

“Do të jetë e parakohshme dhe mendoj se edhe joreale për të menduar se do ta përfundojmë këtë virus deri në fund të vitit”, tha ai, shkruan The Guardian.

Numri botëror i rasteve me Covid-19 javën e kaluar shënoi rritje për herë të parë në gati dy muaj. Rastet e raportuara u shtuan në katër nga gjashtë rajonet e OBSh-së: të dy Amerikat, Evropë, Azi Juglindore dhe Mesdhe Lindor.

“Jemi duke punuar për ta kuptuar më mirë shtimin e rasteve në këto rajone. Disa prej tyre duket se kanë ndodhur për shkak të lehtësimit të masave, qarkullimit të vazhduar të varianteve dhe pakujdesisë së njerëzve”, shtoi Ryan.

Sipas tij, vaksinat do të ndihmojnë për shpëtimin e jetës së njerëzve, por do të ishte gabim Nëse shtetet mbështeten vetëm në vaksina. “Masat e shëndetit publik mbesin themeli i reagimit”, tha Ryan.

46 pacientë me koronavirus në Spitalin e Pejës, nëntë nga ta në gjendje më të rëndë shëndetësore


46 pacientë me koronavirus janë duke u trajtuar aktualisht në Spitalin e Përgjithshëm të Pejës, ku nëntë nga ta janë në gjendje më të rëndë shëndetësore.

Dy pacientë janë në respiratorë dhe 36 janë në oksigjeno-terapi. Po ashtu, gjatë 24 orëve të fundit, në këtë spital janë shëruar katër pacientë nga COVID-19, kanë lindur shtatë foshnje dhe 225 pacientë kanë marrë trajtim emergjent shëndetësor. /familjajone

Qofte me Krem Kosi dhe Hudhra – Mrekulli për Shijen


Tradita e kuzhinës shqiptare ofron një larmishmëri recetash e gatimesh speciale, nga ato që tërheqin oreksin me shijen e tyre fantastike.

Një prej këtyre recetave, qoftet me krem kosi është ndër gatimet me shijen më të përkryer që lezetosin tryezën kur i përgatit e shërben.

Përgatitja e qofteve dhe recetat e pafundme në kombinimin e tyre me perime nga më të ndryshme a me mish të grirë, të përgatitura thjeshtë e të shoqëruara me salcë domatesh, arrash e të tjera përbërës janë një mënyrë ideale për të kënaqur gjithë familjen.

AgroWeb.org u sugjeron më poshtë një recetë tradicionale të përgatitjes së qofteve të shtëpisë me krem kosi, një kombinim perfekt shijesh e aromash.

Përgatitja e Qofteve me Krem Kosi

Përbërësit

Për qoftet

400 gr mish i grirë

1 kokërr qepë

4-5 thelpinj hudhra

Nenexhik

Një lugë gjelle majdanoz

Kripë

Piper

Vaj ulliri

Një vezë

Për kremin

2 kokrra vezë

2 gota me kos

1 gotë me lëng mishi ose ujë

1 lugë gjelle me miell

1 lugë gjelle me gjalpë

kripë

Përgatitja

Përgatitet masa e qofteve si zakonisht por në vend të bukës i hidhet pak miell, pastaj hidhen mishi i grirë, veza, qepa, hudhrat, majdanozi, kripa dhe piperi.

Pasi përpunohet brumi, priten disa copëza të vogla për çdo racion.

Në vijim, AgroWeb.org ju udhëzon që secilës prej copëzave të qofteve t’u jepet një formë sferike e cila s’ duhet të jetë më shumë se një kokërr arrë.

Më pas të gjitha qoftet i kalojmë në miell dhe i skuqim në vaj të nxehtë.

Pasi janë skuqur të gjitha qoftet, në tigan hedhim miellim dhe e kaurdisim derisa të zverdhet.

Më pas shuhet me lëng mishi ose me ujë në mungesë të tij. E largojmë nga zjarri dhe shtojmë në të vezët e rrahura me kosin, u shtohet kripë dhe u hidhet qofteve sipër. Kalohet pak në zjarr derisa kremi të mpikset.

Spërkatet me gjalpë dhe pak hudhër të shtypur dhe shërbehet e ngrohtë e ndarë, në pjatanca dhe me pak majdanoz të grirë hollë sipër./AgroWeb.org

Mënyrat Më Të Mira Për Rënien Në Peshë Tek Meshkujt


Kur vjen puna tek rënia nga pesha, burrat dhe djemtë përballen me sfida thuajse unike në krahasim me gjininë tjetër.

Një nga këto sfida qëndron tek racionet.

Burrat dhe djemtë janë mësuar të hanë racione të bollshme ushqimesh për të plotësuar nevojat e organizmit e tyre dhe idea e racioneve të lehta mund të tingëllojë e paparanueshme për ta.

Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni se cilat janë ushqimet më të mira që e ndihmojnë një mashkull të humbasë kilogramët e tepërt.

Ushqimet Më Të Mira Për Rënien Nga Pesha

Rënia nga pesha për një mashkull duhet të fokusohet në dy aspekte: ngopja dhe ruajtja e masës muskulare.

Duke marrë parasysh këto aspekte, specialistët e AgroWeb.org këshillojnë se burrat dhe djemtë duhet të konsumojnë më shumë ushqime të pasura me proteinë dhe amino acide.

Këtu mund të përmendim: mishin, peshkun, shpendët, vezët, qumështin dhe kosin.

Mishi i viçit pa dhjamë ka një nivel të lartë proteine.

Po kështu edhe fasulet e zeza dhe kikirikët.

Nutricionistët thonë se vaktet e një burri apo djali që do të humbasë në peshë, duhet të përfshijnë patjetër ushqimet e mëposhtme:

Kosi i shtëpisë,

Salmoni dhe peshku ton që ofrojnë amino acidet omega-3.

Mishi i pulës, gjelit dhe viçit pa dhjamë

Gjiza dhe djathi me pak kripë,

Legumet siç janë fasulet e zeza, qiqrrat apo bizelet.

Drithërat e plota si elbi, kinoa apo orizi kaf,

Barishtet si spinaqi dhe perimet si brokoli,

Frutat.

Ushqimet Mes Vakteve

Në shumë raste, siç mund të jetë një ndeshje futbolli, meshkujt kanë tendencën të konsumojnë ushqime të shpejta pa e pasur mendjen.

Këto ushqime zakonisht janë të pasura me yndyrna dhe karbohidrate.

Në vend të tyre, burrat mund të hanë ushqime të pasura me fibër të cilat të mbajnë të ngopur për shumë gjatë.

Ushqimet më të pasura me fibër që mund të konsumohen mes vakteve janë:

Veza e zier,

Kosi i pasuruar me fruta pylli,

Çokollata e zezë,

Arrorrët,

Gjalpi i kikirikut.

Një nga aspektet më të rëndësishme të rënies nga pesha është hidratimi.

pirja e ujit është mënyra më e mirë e hidratimit sidomos në vend të pijeve të gazuara të cilat janë plot sheqer, kafeinë dhe ëmbëlsues artificialë.

Mënyrat Më Të Mira Të Gatimit Për Meshkujt

Gatimi është një element i rëndësishëm i rënies nga pesha.

Mënyrat më të shëndetshme të gatimit të ushqimeve për meshkuj janë: skara, pjekja, zierja./AgroWeb.org

Përgatisni Bukën Masive Në Shtëpi – Njësoj Siç e Bënin Furrat Dikur


Në këtë periudhë kujdesi ndaj ushqimeve duhet të jetë i shtuar.

NJë nga produktet që konsumohet më shumë në vendin tonë është pikërisht buka.

AgroWeb.org me kërkesë të lexuesve të tij ka publikuar recetë të ndryshme të përgatitjes së bukës në shtëpi.

Këtë herë kërkesa ishte për bukën massive, pas disa këshillash nga bukëpjekësit arritëm të gjemë këtë recetë për ju.

Përbërësit

700g miell

2 lugë e gjymsë gjelle me maja

1 lugë çaji kripë

1 lugë çaji sheqer

3 lugë gjelle vaj ulliri

500ml ujë i ngrohtë

Përgatitja

Për të përgatitur këtë bukë të shijshme fillimisht duhet që të bëni gati brumin e ardhur.

Në një tas të vogël hidhni 150ml ujë të ngrohtë dhe 1 lugë gjelle maja të thatë.

Përziejeni mirë sa kokrrizat e majasë të shkrihen dhe më pas shtoni 200g miell.

Punojeni brumin derisa përbërësit të lidhen dhe sipërfaqja të jetë e lëmuar.

Këtë brum mbulojeni me qese kuzhine dhe lëreni të pushojë për 30-35 minuta.

Kur të ketë dyfishuar volumin e tij do ta kuponi që është gati.

Më pas AgroWeb.org ju sugjeron që të vazhdoni me përgatitjen e pjesës tjetër të recetës.

Në një tas të madh përzieni bashkë miellin e mbetur me kripën dhe sheqerin.

ndërsa tek uji i mbetur tresni majanë e mbetur dhe bashkoheni me vajin e ullirit.

Kur ajo të ketë shkrirë, AgroWeb.org ju këshillon që ta hidhni ngadalë tek mielli.

Punojeni brumin me duar derisa sipërfaqja e tij të jetëe lëmuar dhe e njëtrajtshme.

Tani bashkoni dy brumërat dhe punojini për 10-15 minuta.

Për të pjekur këtë bukë duhet që në fillim të keni ngrohur furrën në 170 gradë.

Më pas AgroWeb.org ju kujton se derisa brumi të fryhet temperature e sobës duhet të qëndrojë 170.

Pasi të shihni që brumi ka ardhur, rriteni temperaturën në 200 gradë dhe lëreni të piqte plotësisht.

Pasi të jetë pjekur largojeni bukën nga tava dhe lëreni të pushojë në një pecetë.

Pasi të jetë ftohur mund ta prisni dhe ta konsumoni.

Kjo bukë mund të qëndrojë e freskët për 2-3 ditë Në qoftë se e ruani në ambient të thatë e pa lagështirë./AgroWeb.org

Lëngjet Që Kanë Më Shumë Vitaminë C Dhe Përfitimet Për Shëndetin


Njeriu ka nevojë për vitaminën C në çdo ditë të jetës së tij.

Kjo vitaminë e rëndësishme për rritjen dhe riparimin e çdo indi dhe qelize në organizëm.

Ajo ndihmon në formimin e kolagjenit, përthithjen e hekurit, forcimin e sistemit imunitar dhe shëndetin e kockave.

Vitamina C neutralizon radikalet e lira të cilat shkaktojnë inflamacion dhe dëme të shumëta në organizëm.

Siç ndodh rëndom edhe në rastin e vitaminave të tjera, shumë njerëz në vendin tonë s’ konsumojnë sasinë e duhur të kësaj vitamine të rëndësishme.

Kjo vjen si pasojë e ushqyerjes së shpejtë e të keqe dhe mungesës së suplementëve.

Kur organizmi s’ merr sasinë e mjaftueshme të kësaj vitamine, njeriu përballet me manifestimin e një sërë simptomash mendore dhe fizike.

Për më tepër, organizmi bëhet më i brishtë dhe më i ndjeshëm ndaj sëmundjeve kronike dhe akute.

Lëngjet e Frutave Më Të Pasura Me Vitaminë C

specialistët e AgroWeb.org thonë se lëngjet mund të jenë pjesë e një regjimi të shëndetshëm ushqimor por ato s’ duhen konsideruar si burimi i vetëm i kësaj vitamine.

Përveç vitaminës C, lëngjet e freskëta të frutave ofrojnë shumë kalori dhe sheqer ngase u mungon fibra që gjendet tek tuli dhe lëkura.

Lëngjet e Agrumeve

Agrumet janë ndër frutat më të pasura me vitaminë C.

Një gotë me lëng portokalli ofron 125 miligramë vitaminë C.

E njëjta sasi me lëng qitroje ofron 90 miligramë C ndërsa lëngu i mandarinave ofron 55 miligramë vitaminë C.

Lëngjet e Tjera të Frutave

Një gotë me lëngun e boronicës së kuqe ofron 90 miligramë vitaminë C.

Lëngu i ananasit ofron më shumë se 25 miligramë për gotë ndërsa  ai i kumbullës vetëm 10 miligramë vitaminë C.

Lëngu i Perimeve

Perimet  janë shumë të pasura me këtë vitaminë të rëndësishme.

Një lëng perimesh miks ofron 65 miligramë vitaminë C. Lëngu i domates ofron 45 miligramë vitaminë C në një gotë ndërsa ai i karrotës ofron 20 miligramë vitaminë C.

Dozat e Nevojshme Ditore Të Vitaminës C

Nevojat për vitaminë C janë në varësi të disa faktorëve.

Burrat dhe djemtë kanë nevojë për 90 miligramë vitaminë C në ditë ndërsa gratë dhe vajzat për 75 miligramë vitaminë në ditë.

Gratë shtatzëna kanë nevojë për 85 miligramë vitaminë C dhe gjatë ushqyerjes së fëmijës me gji deri në 120 miligramë vitaminë C.

Duhanpirësit kanë nevojë për një dozë shtesë prej 35 miligramësh nga sasia e lartpërmendur./AgroWeb.org

Pse aziatikët plaken më vonë se ne?!


Njerëzit me origjinë aziatike kanë mjaft reputacion se duken më të rinj se sa janë në të vërtetë.

Statistikat tregojnë se gratë aziatike gëzojnë shëndet më të mirë dhe jetë më të gjatë gjithashtu. Për shembull, gati 1 në çdo 1.500 njerëz në Japoni janë mbi moshën 100 vjeç, dhe Kina ka një normë të ulët të kancerit të gjirit.

Por cili është sekreti i tyre?

Bright Side zbulon disa fakte që synojnë të zgjidhin misterin që qëndron pas paraqitjes rinore të njerëzve aziatikë.

Strukturat e tyre më të gjera të kockave të fytyrës ulen.

ndërsa plakemi, ne përjetojmë humbje të indeve të buta. përderisa njërëzit aziatikë kanë një strukturë më të gjerë të kockave të mesit, nga faqet deri mbi nofullë, humbja e indeve të buta shihet dhe ndihet në një masë më të vogël. Njerëzit aziatikë kanë më shumë yndyrë rreth syve, gjë që parandalon formimin e rrudhave rreth tyre. Për shkak të kësaj, lëkura e varur s’ duket e njëjtë tek ata sikurse në një fytyrë kaukaziane.

Lëkura e tyre i mbron më mirë nga dielli.

Ngjyra të ndryshme të lëkurës kanë shumë karakteristika që e bëjnë procesin e plakjes unik. Dallimi më i rëndësishëm midis njerëzve me ngjyrë dhe njerëzve kaukazianë është sasia e melaninës në lëkurë. Sa më shumë melaninë të keni, aq më shumë mbrojtje keni ndaj ekspozimit në diell. Dhe rrudhat ose vijat e holla që shfaqen ndërsa plakemi shpesh shkaktohen nga dielli. Të gjithë njerëzit me ngjyrë, përfshirë ata me origjinë aziatike, kanë më shumë melaninë në lëkurën e tyre dhe një dermë më të trashë, gjë që i bën linjat e fytyrës më pak të dukshme. Dhe sasia e melaninës në lëkurën aziatike gjithashtu rritet me moshën.

Ata mund të kenë më shumë gjene “pa moshë”.

Gjenet aktuale që janë të lidhura me jetëgjatësinë janë zbuluar! Ata quhen gjenet “Methuselah” dhe janë përgjegjës për riparimin e lëkurës pas ekspozimit ndaj rrezeve të diellit dhe faktorëve të tjerë të mjedisit. Tani për tani, hulumtimi është kryer vetëm në gratë amerikane dhe afro-amerikane, dhe sipas rezultateve, këto gjene gjenden dy herë më shpesh tek gratë e zeza sesa tek gratë e bardha.

Stili i tyre i jetesës kontribuon në rininë natyrore.

Mënyra se si plakeni është një ndërthurje e natyrës dhe edukimit. Ushqimi, kujdesi për lëkurën, zakonet, stërvitja dhe më shumë, të gjitha luajnë një rol të madh në mënyrën se si plakemi. Pra, pamja rinore e njerëzve aziatikë mund t’i atribuohet një diete të ekuilibruar. Krahasuar me ushqimin perëndimor, i cili është i pashëndetshëm dhe i bollshëm, kuzhina aziatike përfshin më shumë perime, ushqime deti dhe erëza dhe më pak bulmet, bukë dhe pasta.

Lidhur me praktikat e bukurisë, njerëzit aziatikë janë më të mirë në mbrojtjen e tyre nga dielli për shkak të pritjeve të ndryshme shoqërore dhe standardeve të bukurisë. Dhe produktet aziatike të kujdesit të lëkurës përmbajnë shumë përbërës anti-ndotje dhe anti-plakje.

j.l./ dita

Arta Jashari: “Qetësi e trishtë mes lotësh”


Pas Koncertit të fundit që mbajtëm me Ansamblin Vokal te Filharmonisë së Kosovës , përballë të gjithë atyre fytyrave të qeshura e të etura për muzikë të mirëfilltë , pavarsisht maskave dhe distancës ku mund të shihje vetëm sytë e tyre te buzëqeshur;

Po mendoja me vehtë aty , në skenë , derisa m’u dridheshin kockat nga të ftohtit në Kishën Shën Ndou në Ulpiane – këtu e lam vitin e kaluar koncertin e fundit dhe fillimin e një jete komplet tjetër dhe s’ mendoja se do kthehesha prap pikërisht këtu , të isha bashkë me Babin timë – shëndosh e mirë.

Më s’kishte aspak rëndësi fakti se unë , ndonëse me vetëdije të plotë se ku do të kthehem pasi lash prapa vehtës një jetë mbase shumë më të mirë e karriere ndërkombëtare atje në Berlin të Gjermanisë.

Pa asnjë arsye tjetër veçse atdhe-dashurisë e shpresës të ndihmoj vehtë në ndërtimin e një “shtëpie”  edhe për neve që ia kushtuam fëmijërinë e sakrifikojmë akoma sot , këtij profesioni kaq të vështirë , tashmë ata sy të qeshur e të ngrohtë prezent në Koncert më kujtuan sa sytë e trishtë e të frikësuar kam përcjellur përgjatë plot 10 muajve të shkuar , pothuajse një botë krejtësisht paralele , mbase disi edhe të harruar që është më se reale pikërisht aty, ne QKUK.

Kur shkoja në fillim të korrikut në mes të fluksit së pacientëve me Covid19, në përpjekje për të ndihmuar babin tim të infektuar , me 4 stenta dhe diabet (sëmundja e sheqerit) , e veshur si një astronaut , që m’u bë pjesë e jetës – shifja sy që s’do t’i harroj sa të kem jetë. Se si zgjateshin duar në kërkim të një mendimi , një kontrolle , apo thjeshtë vetëm shkëmbimi të dy fjalëve me ta .

“s’ jam mjeke , s’ jam mjeke ..!” Ishte përgjigjja ime dëshpëruese , e cila pasonte gjithmonë me një admirim , që unë si duket s’ ua mbushja syrin njerëzve, meqë mbase që isha vajzë , në atë kohë s’ është se kam takuar vajza tjera si unë të i ipnin vrapit në të gjith QKUK në atë valën e madhe të të infektuarve. Zakonisht ishin të shoqëruara nga një burrë, një dajë, një axhë , një vëlla … një dorë ndihme dhe une isha e vetme atëkohë . Në familjën tonë , jemi ne vajzat që mbajmë shtyllat e shtëpisë dhe këtë tashmë kemi traditë , se ashtu na ka sfiduar jeta..

Aq shumë ndihmë më është ofruar më vonë sapo filluan tjerët të kuptojnë se çfarë jam duke bërë për babin tim , sa që u kthye në një rrugë që zgjodha për ta vazhduar – të jem aty , në oborrin e QKUK sa herë që kërkohej.

Kur iu rikthyem punës dhe provave tona çdo ditë , të zinim hapin e koncerteve të humbura , mora thirrje nga fqinjët tanë që na sillnin bukën kur ishim të izoluar për gati 2 muaj rresht në shtëpi – dy të moshuar, shumë të dashur që kishim përballë shtëpisë sonë. Ishte infektuar me covid19 dhe e dija se duhej kthyer avazit tashmë shumë mirë të njohur për mua me ato rrobat anti covid , me mjekët, barnat, ushqimin e mbi të gjitha mbështetjën emocionale që duhej dhënë shpresë aty , ku shpresa s’kishte më pos ankthit dhe frikës.

Për një muaj e gjysmë rresht , kam takuar dhe vajza tjera si unë , të pamposhtura e luftarake në përpjekje për të shpëtuar prindin e vet. Ato ishin jashtë vendit dhe gjerësa arritën në Kosovë donte kohë;

Ashtu siç kam pritur verën, une prita borën e parë ne Klinikën Sportive dhe më kujtohet si mundohesha me mish e shpirt , pasi lash në gjysmë orarin e punës dhe këndimin për të vrapuar në Spital te fqinji im i moshuar e dërrmuar , të i ktheja shpresat se do të t’kthejë në shtëpi… ” Shiko se sa bora bie ! Sa bukur duhet të duket në oborrin tënd , që e rregullon me aq urtësi e qejf ! Do ta shohim bashkë aty shumë shpejtë!”

Por acari e bora ishte vetëm një qetësi e trishtë mes lotësh e të qarash duke u munduar të mbanim qetësi në sytë e të gjithë familjarëve e të afërmve atë ditë në varrimin e tij . s’ ia doli mbanë të mposhtë sëmundjën dhe me theu zemrën sa s’ka fjalë e as këngë që do të mund t’a përshkruaj.. “S’ja fali dot vetës që s’mund t’a ktheja mbrapsht ashtu siç i premtova ” ishte gjith çfarë më dilte nga goja për shumë kohë pas vdekjës së tij. Uroj të ma ketë bërë hallall sa shume jam munduar t’i dalë në ndihmë ..

Ajo që më jep forcën e shpresën është se ka aq shumë vajza e djem që po kalojnë të njëjtin rrugëtim , ashtu të pamposhtur dhe uroj që të gjith t’ia dalin mbanë me shëndet të plotë ne gjirin e tyre familjar!

/FamiljaJonë/

Vonesat e arritjes së vaksinave antiCOVID, MSH: Po presim konfirmimin final nga COVAX për marrjen e dozave të para


Ministria e Shëndetësisë e Republikës së Kosovës, me anë të një komunikate për media ka bërë publike disa informacionet të cilat kanë të bëjnë lidhur me angazhimet për sigurimin e vaksinës kundër COVID-19.

Ministria e Shëndetësisë në komunikatën e bërë thotë se ka kryer të gjitha kriteret e kërkuara për sigurimin e vaksinave, dhe se janë duke pritur konfirmimin final nga COVAX për arritjen e dozave të para.

“MSh i siguron qytetarët se ky angazhim do të jetë maksimal, përtej çdo interesi, në përmbushje të obligimit për të siguruar shëndetin e qytetarëve, deri në pranimin e dozave të para që besojmë se do të ndodh së shpejti dhe në përmbylljen e programit të vaksinimit kundër COVID-19”, thuhet në sqarim.

Më poshtë sqarimi i plotë i Ministrisë së Shëndetësisë, pa ndërhyrje:

Duke e ditur faktin se kërkesat për vaksinën do të jenë të mëdha gjithandej, që nga muaji korrik 2020, MSh ka filluar aktivitetet për të siguruar qasje sa më të shpejtë në sigurimin e vaksinës, në disa drejtime, duke përfshirë aplikimin me anë të mekanizimit global COVAX në njërin drejtim dhe kontaktimin me shtete partnere dhe drejtpërdrejt me kompani prodhuese të vaksinave kundër COVID-19.

COVAX, është një iniciativë globale që synon qasje të barabartë në vaksinat kundër COVID-19, të udhëhequra nga Aleanca e Vaksinave GAVI, Organizata Botërore e Shëndetësisë, Koalicioni për Inovacione të Gatishmërisë Epidemike dhe të tjerë.

1.
Me të vendosur të kontakteve të para mekanizmin COVAX dhe caktimit të pikës fokale për kontaktet e Kosovës me këtë mekanizëm, Ministrisë së Shëndetësisë i është konfirmuar nga zyrtarët e këtij mekanizimi (ku marrin pjesë OBSh, UNICEF, Banka Botarore, fondacione të ndryshme bamirëse, agjensi teknike ndërkombëtare, prodhues të vaksinave, etj.) se Kosova është kualifikuar në mesin e 92 shteteve (me të ardhura të vogla dhe të mesme), të cilat me anë të këtij mekanizimi do të marrin falas vaksinën kundër COVID-19 për 20% të populaltës apo në rastin e Kosovës, doza të mjaftueshme për 360.000 banorë.

Më tej është bërë edhe aplikimi zyrtar në këtë mekanizëm, është përgatitur dhe miratuar edhe Plani Shtetëror i vaksinimit kundër COVID-19 në Kosovë (sipas skenareve të propozuara të shpërndarjes së vaksinave nga COVAX), janë ngritur kapacitetet e duhura të Zinxhirit të ftohtë të ruajtjes së vaksinës, janë kryer trajnimet e personelit shëndetësor në modulet e nevojshme për sigurimin e njohurive dhe shkathtësivëe të reja për aplikimin e vaksinës kundër COVID, janë përcaktuar kategoritë që do të vaksinohen në tre faza si dhe është bërë edhe manuali për mbikëqyrjen dhe hetimin e efekteve anësore potenciale, i zhvilluar nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike.

Përveç planit, që është bërë publik edhe në ueb faqen e Ministrisë së Shëndetësisë: (https://msh.rks-gov.net/wp-content/uploads/2021/02/Plani-Shteteror-i-Vaksinimit-kunder-Covid-19.pdf), janë siguruar edhe të gjitha ecuritë e tjera që kanë të bëjnë me importin e vaksinave dhe përmbushjen e të gjitha kushteve nga Kosova për t’i marrë vaksinat nga ky mekanizëm.

Zyrtarët e COVAX, i kanë konfirmuar MSh-së marrjen e këtij plani të cilin e kanë vlerësuar të pranuar/konfirmuar.

Me datë 3 shkurt 2021, mekanizmi COVAX ka publikuar në ueb faqen e saj edhe itinerarin e shpërndarjes së vaksinave për vendet përfituese, ku Kosova, sipas njoftimit/ itinerarit fiton 100.800 doza të vaksinës Astra Zeneca, në fund të muajit shkurt (përkatësishtën në kuartalin e parë Q1 të vitit 2021 (janar-mars 2021).

https://www.who.int/docs/default-source/coronaviruse/act-accelerator/covax/covax-interim-distribution-forecast.pdf?sfvrsn=7889475d_5

Pas këtij njoftimi të COVAX, me anë të kontakteve me pikën fokale që MSh ka në këtë mekanizëm, i është bërë edhe një rishikim Planit Shtetëror të Vaksinimit, duke synuar që në fazën e parë të vaksinohen grupet prioritare apo 3% e popullsisë, plan ky i detajuar që ka përmbajtur një planifikim të saktë edhe për dy fazat e tjera të vaksinimit, duke përfshirë vaksinimin më pas edhe të 17% të popullsisë dhe më vonë edhe të 50% të popullsisë, me qëllim që të arrihet mbulueshmëria me vaksinim prej 70% e popullsisë në Kosovë. Plani i rishikuar është pranuar nga COVAX.

MSh bashkë me IKSHPK, Zyrën e OBSH-së dhe Zyrën e UNICEF-it, pas përmbushjes së të gjitha kushteve, po pret konfirmimin final për marrjen e dozave të para të vaksinave kundër COVID-19, me anë të mekanizimit COVAX.

2.Drejtimi tjetër në të cilin është angazhuar MSh për sigurimin e vaksinave ka pasur të bëjë me kontaktet me shtetet e Bashkimit Evropian dhe drejtpërdrejt me prodhues të vaksinave.
Në emër të Republikës së Kosovës, Ministri i Shëndetësisë, bashkë me Komisionin për negocim për vaksinën anti Covid, ka kontaktuar me përfaqësuesin e PFIZER, z. Roberto Rocha (Menaxher i vendit për rajonin Adriatik).

Më datë 7 dhjetor 2020 në mes të Ministrit të Shëndetësisë, z. Armend Zemaj dhe përfaqësuesit të Pfizer, znj. Janine Small (President Global, Emerging Markets-Pfizer Biopharmaceuticals Group), është nënshkruar Marrëveshja Konfidenciale, si hap dhe kusht i parë për të vazhduar tutje me takime të tjera virtuale për negocim.

Më 16 dhjetor është mbajtur takimi i parë virtual midis MSh dhe Pfizer.

Më 30 dhjetor, MSh është njoftuar me anë të e-mailit se nga përfaqësues të kompanisë se Pfizer e ka futur në listën e vet edhe Kosovën sa i përket mbështetjes për ndarjen e sasie të vaksinës kundër COVID-19, të ndara në disa kontigjente.

Sipas njoftimit që MSh kishte marrë më 30 dhjetor nga Pfizer, kjo kompani kishte bërë edhe orarin përcjellës të shpërndarjes së vaksinave për Kosovën, sipas të cilit 11.700 doza do të shpërndaheshin në fund të shkurtit nga Pfizer, 13.600 doza në Q2 -kuartalin e dytë të vitit dhe pjesa e tretë prej 2.374.650 dozave në pjesën e dytë të vitit 2021.

Në takimin e 5 janarit 2021, përfaqësuesit e Pfizer gjatë takimi virtual me Komisionit shtetëror për vaksinim, në prezencë të ministrit Zemaj, kanë konfirmuar se tashmë për Republikën e Kosovës janë siguruar 500.000 vaksina kundër këtij virusi nga kjo kompani dhe kanë dhënë aprovimin që kjo mund t’i komunikohet edhe publikut në Kosovë.

Më 8 janar, MSh-së i është konfirmuar sërish se 500.000 vaksina të Pfizer janë ndarë për Kosovën.

Në takimin 8 janarit, palët janë dakorduar që brenda javës, MSh-së t’i dërgohet edhe marrëveshja finale për nënshkrim.

Në çdo takim, pas 8 janarit, MSh ka kërkuar që palët ta kenë për nënshkrim marrëveshjen finale.

Edhe pse MSh-së i është thënë nga përfaqësuesit e Pfizer se marrëveshja është e gatshme dhe do të dërgohet për nënshkrim, MSh se ka pranuar akoma marrëveshjen në fjalë, dhe s’ është shpjeguar nga kompania në fjalë as pse ka vonesa në këtë drejtim.

3.Përtej negocimit me Pfizer, MSh ka arritur pajtimin edhe me shtetin e Austrisë për sigurimin me anë të tyre të 600 000 vaksinave, të cilat do të mund të merren pasi shteti austriak t’i ketë bërë blerjet e vaksinave në sasitë e nevojshme edhe për vete.

Angazhimet e BE-së në këto e sipër për të ndihmuar vendet e Ballkanit Perëndimor për sigurimin e vaksinave kundër COVID-19 dihen, dhe ato deri tash s’ kanë rezultuar me sigurimin konkret të dozave të para, përkundër ndarjes së një shume të konsideruar të mjeteve financiare për këtë qëllim, nga të cilat, 7.5 milionë do të përfitojë edhe Kosova.

Në anën tjetër, MSh është e vetëdijshme për presionin që bëhet edhe nga vende të tjera lidhur me procesin e vaksinimit në Kosovë, në veçanti për ndërhyrjet që bën Serbia tek qytetarët (kryesisht të komunitetit serb), duke i ftuar ata që të vaksinohen në Serbi. Për më shumë, Serbia ka bërë shpërndarjen e një numri të vaksinave (kryesisht të vaksinës Sputnik të Rusisë dhe tjera) në Republikën Serbe të Bosnjës e Hercegovinës, në Malin e Zi dhe në Republikën e Maqedonisë së Veriut, por qytetarët e Kosovës, janë informuar edhe më parë se përcaktimi i Qeverisë së Republikës së Kosovës ka qenë i qartë prej fillimit që qytetarët kosovarë duhet të vaksinohen me vaksina të cilat kanë marrë miratim nga FDA, EMA dhe OBSh dhe jo me vaksina nga Serbia e Rusia.

Duke i siguruar qytetarët se Kosova i ka plotësuara të gjitha kriteret e kërkuara nga partnerët dhe mekanizamt e ndryshëm për të siguruar vaksinën, dëshiron të ritheksojë edhe faktin se prioritet për këtë mekanizma kanë qenë shtetet me situatë më të rënduar epidemiologjike ndërsa prodhuesit prioritet u kanë dhënë shteteve shteteve që shfaqin treg më të madh se Kosova.

Megjithatë, kjo s’ e ka dekurajuar asnjë zyrtar të Komisionit për negocim për vaksinën kundër COVID-19, Komitetin për përgatitjen e Planit Shtetëror për vaksinim kundër COVID dhe partnerët që të vazhdojnë angazhimin e përditshëm deri arritjen e dozave të para të vaksinave.

MSh i siguron qytetarët se ky angazhim do të jetë maksimal, përtej çdo interesi, në përmbushje të obligimit për të siguruar shëndetin e qytetarëve, deri në pranimin e dozave të para që besojmë se do të ndodh së shpejti dhe në përmbylljen e programit të vaksinimit kundër COVID-19.

Temperatura tek fëmijët simptomë alarmante për prindërit


Temperatura tek fëmijët mund të jetë një ndër simptomat më alarmante për prindërit. Prindërit duhet ta dinë që temperatura s’ është një sëmundje por një simptomë e një sëmundje eventuale.

Temperatura mesatare e trupit të një fëmije sipas moshës është mesatarisht 37°C. Temperatura e trupit s’ është kurrë fikse, ajo mundet në çdo moment të  ditës të ketë luhatje mandje mund të ndryshon edhe mbi +/- 1° C.

Për temperaturë të lartë bëhet fjalë, kur temperatura e trupit te foshnjat nën 3 muaj e tejkalon 38°C dhe të fëmijët më të vjetër e tejkalon 38.5°C.

Dr.Lendrit Spahiu ka përgatitur një material në të cilin na informon për shkaqet e ndryshme që shkaktojnë temperaturë të lartë.

Ekzistojnë shkaqe të ndryshme që shkaktojnë temperaturë të lartë.

Shkaku më i shpeshtë i temperaturës në moshën e fëmijërisë janë infeksionet, të cilat shkaktohen nga: viruset sezonale, bakteriet, pastaj dalja e dhëmbëve, reaksionet alergjike, vaksinimet  dhe shkaqe tjera të rralla.

ndërsa më rrallë, temperatura në fëmijë të vegjël mund të jetë si pasojë e pneumonisë, infeksioneve urinare, infeksioneve të veshit ose infeksione më të rënda në gjak apo si pasojë e meningjitit.

Edhe për mjekët nganjeherë është e vështirë të kuptojnë sidomos te i porsalinduri, a ka një infeksion viral të thjeshtë apo ka një infeksion më serioz (si një infeksion urinar, pneumoni, sepsë apo meningjit). Për këtë arsye mjekët mund të kërkojnë teste të tjera si: analiza gjaku (shpesh nga gjaku kapilar) apo urine ose grafi të mushkërisë etj. për të zbuluar shkakun e saktë të infeksionit.

Temperatura e lartë siç e përshkruam me lartë s’ është sëmundje, por është një simptomë apo shenjë e imunitetit mbrojtës të trupit. Temperatura lehtë e ngritur s’ është e rrezikshme dhe lartësia e temperaturës s’ ka varësi me seriozitetin e  sëmundjes aktuale.

Sa duhet të jetë temperatura normale e fëmiut tim?

Temperatura trupore ndryshon dhe atë varësisht nga vendi ku matet temperatura.

Metoda                              Vlerat e temperaturës normale

Rektale (në zorrën e trashë)       36.6°C deri 38°C

Gojë                                                 35.5°C deri 37.5°C

Aksilare (nën sqetull)                   36.5°C deri 37.5°C

Vesh                                                 35.8°C deri 38°C

Ku duhet të matet temperatura, varësisht nga mosha e fëmijës?

1. Prej lindjes deri në moshën 3 mujore – temperatura duhet të matet në mënyrë:

REKTALE (në zorrën e trashë).

2. Prej moshës 3 mujore deri në moshën 3 vjeqare  – temperatura mund të matet ne:

BALLË, NËN SQETULL, VESH*, GOJË (BIBERON TERMOMETËR), REKTALE.

* Mos përdorni një termometër dixhital të veshit derisa fëmija juaj të mos jetë të paktën 6 muajsh.

 3. Prej moshës 3 vjeqare e më të vjetër – temperatura mund të matet në:

GOJË, VESH,  BALLË,  NËN SQETULL.

Akademia Amerikane e Pediatrisë rekomandon vetëm përdorimin e termometrave dixhitalë në fëmijë. Kjo ngaqë termometrat me merkur mund t`i ekspozojnë fëmijët ndaj helmimit me merkur (zhivë) në rast të dëmtimit të tyre.

Temperatura e lartë s’ është as e dëmshme e as e rrezikshme nese gjendja e përgjithshme e fëmijës është e mirë por është shenjë, që trupi po mbrohet ndaj infektisionit eventual.

Kur fëmija juaj është në një gjendje të përgjithshme të mirë (është aktiv, ka dëshirë të luaj, është me disponim dhe ushqehet mirë) ju s’ duheni t’ia uleni gjithsesi temperaturën e lartë,  por duhet ta përcielleni gjendjen e fëmijës.

Temperatura e lartë mund të çoj edhe deri te ndikimi i gjendjes së përgjithshme të fëmijës tuaj.

Kur fëmija juaj nga temperatura e lartë e cila nganjëherë është e shoqëruar me ethe, ndjen; lodhje, plogështi, i shqetësuar, pinë pak, atëherë ju duhet të:

– Bëni banjë me ujë të vakët (gjithmonë kontrolloni temperaturën e ujit ë para larjes së fëmijës).

– Zhvisheni fëmijën tuaj dhe ta visheni me rroba të holla apo mbuloni lehtë.

– Temperaturat e larta mund të çojnë deri te humbja e lëngjeve, për këtë arsye jepni sa me shpesh sasi të vogla lëngjesh si: qumësht gjiri ose në mungesë të tij, qumësht formule, ujë, nelit (ORS) apo çaj kamomile.

– Jepni fëmijëve nën 6 muaj Paracetamol në formë të qirinjve apo sirup në sasi të llogaritur sipas kilogrameve ose sipas moshës apo sipas udhëzimeve të paketimit

Me kusht që fëmija është më i madh se 6 muaj mund t`i jepni fëmijës Paracetamol të kombinuar me Ibuprofen.

– Përcielleni gjendjen: temperatura do të duhen të ulet dhe gjendja e përgjithshme e fëmijës të përmirësohet.

Me kusht që fëmija juaj i ka simptomat vijuese:

– Fëmija juaj është nën 3 muaj moshë dhe ka temperature deri ose mbi 38°Celsius.

– Fëmija juaj ka dhimbje të kokës, qafë të shtanguar dhe i pengon drita.

– Fëmija juaj vjellë vazhdimisht dhe s’ pranon të pin

– Fëmija juaj qan pa lot dhe s’ e lagë pelenen.

– Fëmija juaj ka vështirësi në frymëmarrje ose frymë zënie.

– Fëmija juaj bëhet gjithnjë e më tepër apatik, letargjik.

– Fëmija s’ bëhet më mirë edhe përkundër dhënies së rregullt të antipiretikëve.

– Fëmija juaj ka më tepër se 2 ditë temperaturë të lartë edhe përkundër që  ju i jepni çdo 6 orë Paracetamol.

– Fëmija juaj ka ngërçe – konvulsione febrile.

Atëherë ju duhet ta kontaktoni menjëherë mjekun e fëmijës tuaj”.

Material i përgatitur nga: Dr. Lendrit Spahiu, mjek i fëmijëve dhe adoleshentëve në Olive Medical & Laboratory. /FamiljaJonë/

Gruaja turke e paralizuar nga një sëmundje neurologjike, shkruan libër me lëvizjen e syve


Një grua e re turke që vuan nga një sëmundje e rëndë neurologjike, që pamundëson për të lëvizur pjesën më të madhe të trupit, ka shkruar një libër duke përdorur vetëm sytë e saj.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, Ozlem Ozalkan, 38-vjeçare, u dërgua në spital 13 vjet më parë për shkak të humbjes së fuqisë në duar dhe u diagnostikua me sklerozë anësore amiotrofike, ose ALS, e cila është një sëmundje neuormuskulare që rezulton në humbjen progresive të neuroneve motorike që kontrollojnë muskujt.

Ozalkan mund të shohë, të dëgjojë dhe të mendojë si zakonisht, por s’ mund të lëvizë trupin e saj dhe mund të komunikojë vetëm me anë të lëvizjes së syve.

Kjo është mënyra se si ajo shkroi librin e saj të parë të titulluar “Life without a body”, apo “Të jetosh pa trup”.

“Ky s’ është një libër i shkruar për 5-6 muaj, por një libër që i mori asaj rreth tre vjet. Pra, është sikur një milingonë që ndërton shtëpinë e saj duke lëvizur materiale nga një vend në tjetrin. Është mrekulli, një magji”, thotë vëllai i saj, Besir Ozalkan. 

“Ça ka nai gjo anej?” Rama publikon foton i ulur në trotuar në Bruksel


Kryeministri Edi Rama fluturoi këtë të hënë drejt Brukselit, ku po zhvillon takime me zyrtarë të lartë të BE për integrimin e Shqipërisë dhe krizën e pandemisë së koronavirusit.

Pas konferencës për media me dy zyrtarët e lartë të BE, Josep Borrell dhe Oliver Varhelyi, kryeministri Rama ka publikuar një foto në “Instagram”, ku shfaqet duke folur në telefon.

Përbri fotos, Rama shkruan “Alo! Ca ka nai gjo anej? Bruksel”.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Edi Rama (@ediramaal)

j.l./ ditaIKSHPK thirrje qytetarëve: Respektoni masat, ka tendencë të rritjes së rasteve me koronavirus


Në 24-orët e fundit nga coronavirusi kanë humbur jetën nëntë persona, ndërsa janë konfirmuar 467 raste të reja.

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik në Kosovë (IKSHPK) me anë të një komunikate për media ka kërkuar nga qytetarët që të respektojnë masat mbrojtëse antiCOVID.

IKSHPK po ashtu thekson se ka numri i rasteve me coronavirus mund të rritet ditët në vazhdim.

“Duke pasur parasysh vlerësimin dinamik dhe në kohë reale të situatës epidemiologjike me COVID -19, sot janë raportuar 467 raste pozitive, që paraqet numrin më të madh të rasteve pozitive këtë vit me tendencë të rritjes ditëve në vijim. Shprehim ngushëllime familjarëve për 9 rastet e vdekjeve të raportuara gjatë 24 orëve të fundit”, thuhet në reagim.

Tutje, IKSHPK thotë se numri i rasteve pozitive dhe vdekjeve nga COVID-19 vazhdon të jetë i lartë dhe brengosës si pasojë e drejtpërdrejtë e neglizhimit të masave.

“Mjekët të stërngarkuar në spitale po luftojnë kundër këtij virusi tinëzar e shkatërrimtar me tërë fuqinë e tyre profesionale e njerëzore.IKSHPK përsërit thirrjen për zbatimin e të gjitha masave të përgjithshme dhe specifike për mbrojtjen nga pandemia COVID-19”, vijon reagimi.

IKSHPK rekomandon edhe një herë:

1. Të qëndrohet në shtëpi, dhe dalja të jetë vetëm për nevoja të domosdoshme;

2. Ndalimi rigoroz i takimeve me njerëz me të cilët s’ jetoni në bashkësi, pos për qëllime specifike;

3. Ndalimi rigoroz i tubimeve;

4. Respektimi rigoroz i masave kufizuese në aktivitetet publike;

5. Kufizimi i punës për veprimtaritë jo-thelbësore dhe vend-dukuritë duke redukuar edhe kohën e punës gjatë ditës.

IKSHPK vlerëson se këto masa mund të ndërprejnë rritjen e numrit të rasteve, të parandalojnë mbingarkesën e hospitalizimeve dhe të parandalojnë rritjen e numrit të vdekjeve. 

Tortë e shpejtë e akullt me biskota: Gjithçka është gati për 15 minuta!


Me siguri do t’ju pëlqejë shija

Përbërësit:

– 150 g biskota ose biskota;
– 2 puding me karamele;
– 100 g çokollatë;
– 600 ml qumësht
– 1 lugë gjelle mjaltë;
– 1 krem.

Përgatitja:

Qumështin nxeheni deri sa të vlojë dhe zieni pudingun, qiteni në çokollatën e nxehtë dhe bashkoni mirë.

Në puding qitni biskotat e thyera dhe përzieni.

Një tepsi më të vogël mbështillni një folie dhe qiteni tretjen dhe rrafshojeni.

Mbulojeni sipër me folie dhe lëreni të ftohet mirë.

Rrotullojeni në një tabaka dhe hiqni folien.

Zbukurojeni me krem.

Shijojeni!

188 raste me koronavirus në Prishtinë gjatë 24 orëve


Prishtina prin për nga numri i rasteve me koronavirus në Kosovë gjatë 24 orëve.

188 raste janë regjistruar në kryeqytet gjatë një dite.

Të infektuar ka pasur edhe në komuna të tjera si: Pejë 42 raste, Ferizaj 29 raste, Podujevë 25 raste, Prizren 24 raste, Gjakovë 21 raste, Mitrovicë 20 raste, Fushë-Kosovë 16 raste, Gjilan 16 raste, Suharekë 13 raste, Lipjan 10 raste, Kamenicë 8 raste, Kaçanik 8 raste, Viti 8 raste, Vushtrri 8 raste, Shtime 6 raste, Drenas 5 raste, Istog 5 raste, Rahovec 4 raste, Deçan 3 raste, Klinë 3 raste, Dragash 2 raste dhe me nga një rast komunat Graçanicë, Obiliq dhe Skenderaj. /Familjajonë/

Si Të Bini Nga Pesha Duke Mos Ngrënë Pas Orës Pesë Pasdite


Mund ta keni dëgjuar shpesh se s’ ka rëndësi se në çfarë ore i hamë vaktet.

Ajo që ka rëndësi është të ruhet një ekuilibër mes kalorive që konsumon dhe atyre që djeg.

Një këshillë e tillë s’ është gabim: për të humbud peshë duhet të konsumojmë më pak kalori nga ato që harxhojmë.

Por studimet e fundit kanë vërtetuar se dhe oraret se kur i hamë vaktet ndikon në procesin e rënies nga pesha.

Po qe se i keni vënë synim vetes që të bini nga pesha, duhet të filloni të hani vaktet tuaja para orës pesë mbasdite.

Sa më herët aq më shumë pranë një peshe ideale

Sipas një studimi nga “Buletini Ndërkombëtar për Obezitetin”, të cilit i referohet AgroWeb.org u vu re se personat që konsumonin sasinë më të madhe të kalorive në mëngjes, ishin të predispozuar për të humbur peshë më shpejtë.

Personat që konsumonin mëngjesin dhe drekën para orës tre, arrinin të binin më shpjetë nga pesha se sa personat që drekën e hanin pas orës tre.

Roli kryesor i takon një mëngjesi të plotë

Po qe se do t’i vini synim vetes për t’i konsumuar të gjitha kaloritë para orës pesë, do t’ju duhet të konsumoni një mëngjes të plotë.

Bëni vend për drekën dhe darkën

Do të jetë e vështirë që të përfshini të gjithë vaktet brenda tetë apo nëntë orësh, por mos u dorëzoni.

Po qe se ju keni konsumuar një sasi të konsiderueshme të kalorive që në mëngjes, s’ do ta keni edhe aq të vështirë.

Pra Po qe se ju duhet të konsumoni 2000 kalori, Po qe se hiqni 800 kalori që në mëngjes, ose të paktën 40% të vlerës totale, vaktet e tjera do të jenë më të vogla.

Po qe se e hani mëngjesin herët, pak pasi të zgjoheni, do t’ju ndihmojë akoma dhe më shumë në rënien në peshë.

E rëndësishme është që dhe të ruani të njëjtat orare çdo ditë, kështu s’ do të ndjeni uri në darkë.

Një këshillë…

Që të bini nga pesha konsumoini të gjitha kaloritë brenda orës pesë.

Më pas do t’ju duhet që të ulni dozën e kalorive që konusmoni, dhe që të bini 500g çdo javë, duhet të lini pa ngrënë rreth 500-1000 kalori çdo javë.

Kjo do të thotë që të kini kujdes racionet dhe të konsumoni sa më shumë fruta, perime, proteina jo shtazore dhe arrorë.

Edhe pse s’ hani natën vonë s’ do të thotë që mund të hani pafund dhe jo shëndetshëm gjatë ditës dhe përsëri të bin inga pesha.

Gjithashtu këshillohet që të përfshini në rutinën tuaj dhe 30-60 minuta aktivitet fizik./AgroWeb.org

467 të infektuar dhe 214 të shëruar nga COVID-19 në Kosovë gjatë 24 orëve


467 persona kanë rezultuar pozitivë me koronavirus, ndërsa 214 janë shëruar nga kjo sëmundje gjatë 24 orëve në Kosovë.

Këto rezultate vijnë pas testimit të 2 mijë e 914 mostrave me metodën RT-PCR.

Largoni Celulitin përmes Ushqimeve Të Duhura


Me kalimin e viteve trupi fillon dhe humbet elasticitetin dhe masën muskulore të tij, dhe kështu fillojnë të shfaqen shumë probleme të lidhura me lëkurën.

Një nga problemet më të hasura tek femrat është pikërisht celuliti, ndryshe njihet si lëkura e portokallit.

Dhe pse është ka i përhapur akoma s’ është zbuluar një teknikë e skatë për zhdukjen e tij përfundimtare.

Gjithsesi ka shumë produkte që e ndihmojnë organizmin të ruajë rininë dhe të luftojë krijimin e celulitit.

Dieta e shëndetshme dhe aktiviteti fizik

Sigurisht që Po qe se ushqeheni keq dhe s’ kryeni asnjë aktivitet fizik, diçka e tillë do të reflektohet tek trupi juaj.

andaj është e këshillueshme që të paktën 20 minuta në ditë të merreni me një ativitet fizik.

Uthulla e mollës

Gjithçka lidhet me probiotikët dhe amino acidet që përmban uthulla e mollës të cilët ndikojnë në ruajtjen e niveleve të kolagjenit.

Ky hormon është ai që i jep lëkurës suaj rininë dhe shkëlqimin e duhur. Po qe se ju filloni ta shtoni uthullën e mollës në përditshmërinë tuaj, përveç eliminimit të yndyrnave të dëmshme në trup që krijojnë dhe dhajmin, ruani dhe lëkurën tuaj nga celuliti.

Kafeina

Gjetët edhe një arsye tjetër oër të justifikuar kafen tuaj të mëngjesit.

Kafeina që gjendet tek kafeja apo çaji jeshil stimulon systemin nervor që të përdori më shumë energji, duke e ncitur trupin që të djegi sa më shumë dhjam.

Piperi djegës i kuq

Ky produkt është perfekt për të shpejtuar metabolizmin tuaj, andaj këshillohet që ta shtoni në recetat tuaja sa më shumë.

Vaji i kokosit

specialistët tregojnë se vaji I koksit ka veti fantastike kundër shfaqjes së celulitit.

andaj këshillohet që në vend të kremrave të shtrenjtë hidratues ju të masazhoni trupin tuaj me vaj kokosi.

Këshu do të keni ushqyer lëkurën me yndyrna të shëndetshme bimore dhe do t’I jepni asaj një shkëlqim dhe pigment të shëndetshëm.

Uji

Një nga metodat më të lehta për të eliminuar celulitin është pikërisht hidratimi. Lëkura si çdo organ tjetër i trupit tonë ka nevojë për ujë.

Duke qenë e hidratuar lëkura është më e shëndetshme dhe problemet si celuliti apo rrudhat shfaqen më vonë.

andaj pini sa më shumë ujë, dhe kudo që të shkoni mos harroni të merrni shishen me vete ./AgroWeb.org

SHBA, 4 milionë doza të vaksinës së J&J në dispozicion nga e martaPrej ditës së martë fillon shpërndarja e vaksinës së tretë të miratuar për përdorim emergjent në Shtetet e Bashkuara. Sipas një zyrtari të lartë të administratës rreth 4 milionë doza të vaksinës Johnson & Johnson do të jenë në dispozicion prej mëngjesit të së martës krahas dy vaksinave të miratuara më parë, ato të kompanive Pfizer/BioNTech dhe Moderna-s.

Vaksina e kompanisë Johnson & Johnson pritej me padurim nga zyrtarët amerikanë të shëndetësisë kryesisht për faktin se ajo përdoret me një doze të vetme. Por zyrtarët u kanë kërkuar amerikanëve të marrin cilindo vaksinë që është në dispozicion për ta, duke përsëritur se të treja janë të sigurta dhe efektive.

Sipas të dhënave nga një studim që përfshinte tre kontinente vaksina e kompanisë Johnson & Johnson është 85% efektive kundër sëmundjeve të rënda, shtrimeve në spital dhe vdekjeve nga COVID. Ajo ofron mbrojtje edhe në vendet ku po përhapet varianti i Afrikës së Jugut.

Kompania Johnson & Johnson po kërkon gjithashtu autorizim për përdorimin të vaksinës në Evropë dhe nga Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Prej fillimit të pandemisë rreth 28.6 milionë amerikanë janë infektuar me COVID-19 dhe më shumë se 513 mijë kanë humbur jetën.

Ndërkohë një studim ndërkombëtar tregon se në disa vende ka një prirje në rritje për marrjen e vaksinës.

Studimi i firmës “Kekst CNC” tregon se 89% e britanikëve janë tani pro-vaksinimit, krahasuar me 65 për qind në shtator të vitit të kaluar. Në Suedi 76 për qind janë në favor, krahasuar me 51 për qind në shtator. Sipas studimit, 68 për qind e meshkujve në mbarë botën e mbështesin vaksinimin, por mes grave kjo shifër është më e ulët, 55 për qind.

Krem i Ngrohtë Me Çokollatë dhe Vanilje – Ëmbëlsi e Parezistueshme


Pudingu është një ëmbëlsirë të cilës s’ mund t’i rezistosh dot.

Ai është një mënyrë shumë e mirë për të përmbyllur një vakt dhe shija e tij gjithmonë kënaq fëmijë e të rritur.

Studimet kanë treguar se ëmbëlsirat e bëjnë njeriun të lumtur.

Kjo vjen falë karbohidrateve që nxisin trurin të prodhojë substanca si serotonina që rrisin ndjesitë dhe emocionet pozitive.

Studimet kanë treguar se pudingu krahas ëmbëlsirës xhelatonize është ëmbëlsira më e rekomanduar kur jeni me probleme shëndetësore .

Kur humbasim oreksin, e kemi më të lehtë t’i gëzohemi një ushqimi të pasur në sheqerna dhe karbohidrate dhe të fusin diçka në gojë.

Shijet e pudingut janë të larmishme dhe secila prej tyre ka shumë dashamirës.

Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni një recetë të re për përgatitjen e një pudingu të freskët e nga e para.

Përbërësit:

  • 3 lugë gjelle çokollatë e zezë
  • 2 filxhanë e çerek qumësht të skremuar të ndarë në dy pjesë.
  • Një majë luge çaji kripë,
  • 135 gramë sheqer të ndarë në dy pjesë
  • 135 gramë kakao pluhur
  • 1 lugë çaji vanilje pluhur
  • 2 lugë gjelle miell misri

Përgatitja:

Në një enë të përmasave mesatare grini imët çokollatën e zezë.

Përziejini mirë me një pirun dhe më pas lëreni enën mënjanë.

Vendosni një tenxhere mesatare në zjarr dhe në të hidhni një filxhan e gjysmë qumësht, një të tretën e sheqerit dhe kripën.

Përziejini së bashku herë pas here deri sa qumështi të marrë valë.

Në një enë tjetër përzieni pjesën e mbetur të sheqerit, kakaon pluhur dhe miellin e misrit.

Më pas shtoni pjesën e mbetur të qumështit dhe përziejini të gjithë përbërësit mirë deri sa të formohet një masë e njëtrajtshme.

Këtë të fundit duhet ta hidhni në tenxheren ku keni zier qumështit dhe lëreni të valojë në temperaturë mesatare duke e përzier vazhdimisht për rreth tre minuta deri sa e gjithë masa e ëmbëlsirës të marrë trashësinë e duhur.

Më pas hiqeni tenxheren nga zjarri.

Më pas, merrni një filxhan nga kakaoja e nxehtë dhe hidheni tek ena ku keni lënë pluhurin e farave të linit dhe kafesë.

Përziejeni mirë dhe hidheni të gjithë masën ngadalë në tenxhere.

Vendoseni sërish në zjarr dhe përziejeni pudingun ngadalë dhe në mënyrë të qëndrueshme deri sa pudingu të marrë trashësinë e duhur për rreth 2 minuta.

Pudingu s’ duhet lënë të valojë.

Shtoni vaniljen, hiqni tenxheren nga zjarri dhe servireni të ngrohtë/AgroWeb.org

Eliminoni lythat nga lëkura në qafë


Mos lejoni që lëkura t’ju zbulojë sa vjeç jeni. Pastrojeni nga lythat dhe leqet me ndihmën e këtij mjeti të fuqishëm.

Në treg tani gjenden produkte për të cilat thonë që do t’ju ndihmojnë, pa marrë parasysh se çfarë tipi të lëkurës keni.

Fatkeqësisht, ato shpesh janë goxha të shtrenjta dhe shkaktojnë pasoja të padëshiruara, transmeton Telegrafi.

Këtu mund të shikoni recetën shtëpiake, tërësisht natyrale dhe pa efekte të padëshiruara.

Ju nevojiten:

– Uthull molle,
– Sapun,
– Kompresë pambuku,
– Ujë i nxehtë.

Ecuria: Paraprakisht duhet t’i lani me sapun neutral pjesët e përfshira me lytha dhe leqe.

Fërkoni butë me peshqir në mënyrë që lëkura të thahet. Pastaj merrni kompresën e pambukut dhe njomeni në ujë të nxehtë.

Mbajeni në lëkurë së paku 15 minuta.

Më pastaj përsëriteni të njëjtën procedurë me uthullën e mollës.

Në fund të gjithën shpëlajeni me ujë të ngrohtë.

Përsëriteni këtë trajtim gjatë tri javëve në mënyrë që të arrini rezultate më të mira dhe vërtet do të jeni të kënaqur!

Në varësi të madhësisë dhe thellësisë së lythës, kjo teknikë mund të shkaktojë dëme të vogla, kështu që të aplikoni një krem dhe xhel Aloe Vera më pas mund të ju ndihmojë shumë. 

Hidratimi me Produkte Organike – Zgjidhja për Lëkurë Plot Jetë


Kur mendoni për hidratimin e lëkurës më siguri gjëja e parë që ju shkon ndërmend është uji.

E në fakt kjo lidhje është mëse vërtetë dhe e shëndetshme, pasi më shumë se 60% e lëkurës tonë përbëhet po nga uji.

Kështu mund të themi se hidratimi i mirë është çelësi i një lëkure rrëzëllitëse, pa shenja e plot jetë.

Në këtë artikull AgroWeb ju tregon disa nga mënyrat më të mira se si të arrini hidratimin e plotë të fytyrës tuaj, pa e munduar aspak organizmin tuaj.

Përse duhet të hidratoheni?

Çdo ditë trupi humbet 2-3 litra ujë si pasojë e djersitjes, aktivitetit fizik madje edhe në çdo frymëmarrje e mungesa e këtyre lëngjeve vihet re fillimisht në lëkurë.

Buzët fillojnë të thahen, lëkura bëhet më e ashpër dhe dukeni më të lodhur, sidomos në fytyrë.

Hidratimi i thellë i fytyrës, si një nga pjesët më delikate të trupit është i rëndësishëm, pasi përkthehet menjëherë në shëndet.

Kjo do të thotë më pak rrudha, vijëzime, irritime, inflamacion të fytyrës e më shumë elasticitet.

Pra udha drejt rinisë që zgjat dhe ju pasqyrohet në portret, kalon nga një proces i thjeshtë që duhet ta ndiqni çdo ditë.

Nisni me konsumimin e të paktën 8 gotave me ujë, ndiqni një regjim ushqimor të pasur me fruta e perime dhe sigurisht përdorni një krem hidratues me veprim të thellë.

Të treja këto këshilla punojnë në të njejtin drejtim, atë të ruajtjes së lëkurës tuaj dhe parandalimit të një sërë problemesh me të cilat mund të haseni.

Por më i rëndësishmi është kujdesi i posaçëm e i dedikuar i fytyrës, me mënyra sa më natyrale që AgroWeb i shpjegon për ju në vijim të këtij artikulli.

Trajtimi me produkte organike

Përtej ndihmës së brendshme që i jepni organizmit, kushtojini rëndësi hidratimit të drejtpërdrejtë të lëkurës tuaj.

Mjekët dermatologë theksojnë si shumë të rëndësishëm përdorimin e një kremi apo xheli hidratues në rutinën tuaj të përditëshme.

s’ ka rëndësi cilin tip lëkure keni të thatë, mikse apo me yndyrë, çdo lëkurë ka nevojë të pastrohet e të hidratohet në thellësi.

Në këtë mënyrë do të ruajë balancat e shëndetëshme dhe do të punojë pa pushim në favorin tuaj duke parandaluar një sërë problemesh si plakja, aknet apo shenjat.

AgroWeb ju këshillon të përdorni kremin 100% organik MERIDIEM, i cili siguron hidratim të thellë dhe mbron lëkurën tuaj nga bakteret e jashtme në çdo moment.

MERIDIEM ndihmon në ndërtimin dhe ruajtjen e mureve të qelizave të fytyrës në mënyrë që ato të mos humbasin ujin që sjell të gjithë benefitet që përmendëm më lart.

Ky krem në formë spraj, ka veprim të butë, s’ ngjit dhe përthithet lehtë nga të gjitha lëkurat deri në shtresat më të thellatë saj.

Është tërësisht organik nga bimët medicinale më të kërkuara sisherebela, rigoni, kalendula dhe bar pezmi.

Vlerat e tyre kurative në shëndet padyshim që i njihni e tanimë mund t’i vendosni direkt në lëkurën tuaj si një alternativë sa praktike aq dhe e shëndetshme.

MERIDIEM

Çfarë përfiton lëkura juaj?

Shumëllojshmëria e bimëve, vitaminave dhe mineraleve që MERIDIEM bën bashkë janë çelësi i veprimit të tij ekselent mbi ju.

Fytyra do të fitojë një efekt shkëlqyes menjëherë, për shkak të përmbajtjes së vitaminës A dhe C të cilat luftojnë radikalet e lira dhe ushqejnë barrierat e saj.

Vitamina E që është një tjetër përbërës me veti të thella hidratuese e rigjenerueze do t’a lërë fytyrën tuaj të butë e të mbrojtur edhe Po qe se vuani nga irritimet.

MEIDIEM është një produkt i testuar dhe i aprovuar nga dermatologët për ruajtjen e elasticitetit të fytyrës, prodhimin e kolagjenit dhe reduktimin e inflamacionit.

Parandalon dëpërtimin e rrezeve të dëmshme të diellit ëdhe nëzonat më delikate të lëkurës tuaj si dhe hiperpigmentimin e shkaktuar nga shtatëzania, menopauza apo medikamentet e ndryshme.

Aplikojeni çdo mëngjes apo edhe 2-3 herë gjatë ditës Po qe se e ndjeni të nevojshme apo keni kaluar ndonjë ditë të gjatë e të lodhshme.

Veprimi delikat e i freskët i këtij kremi do t’i pasojë këto ndjesie dhe në lëkurën tuaj.

s’ ka rëndësi çfarë moshe keni apo cilës gjini i përkisni, MERIDIEM është krijuar nga specialistët e SKIN NOVIS për t’i dhuruar një alternativë të shëndetëshme të gjithë familjes./AgroWeb.org

 

Klinika e Neurologjisë me shërbime të reja mjekësore


Shërbimi Spitalor Klinik Universitar i Kosovës ka njoftuar se ka arritur të aktivizojë dhe shërbime të reja për trajtimin e pacientëve me probleme shëndetësore neurologjike.

Sipas një njoftimi të SHSKUK-së, tashmë është funksionalizuar reparti  për trajtimin e pacientëve jashtë spitalor, ambulanca emergjente, hapësira për trajtimin e aksidentit akut iskemit trunor me trombolizë dhe qendra për strok.

Në këtë njoftim është bërë e ditur po ashtu se janë funksionalizuar edhe disa ambulanca.

“Janë funksionalizuar ambulancat specialistike, neurofiziologjike, neuropsikologjike, hapësirat për trajtimin e pacientëve me Sklerozën Multiple dhe ka filluar projekti nacional për SM, me të cilin të gjithë pacientët mbulohen me terapi imunomoduluese. Gjithashtu, është trajnuar stafi dhe janë përpiluar protokollet për sëmundjen iskemike trunore, epilepsi dhe Skleroze Multiple”, thuhet në komunikatë.

Bëhet e ditur gjithashtu se vitin e kaluar në Klinikën e Nuerologjisë janë kryer 6 mijë e 252 vizita ambulatore, 1 mijë e 603 ekzaminime EEG, 819 ekzaminime EMNG, 659 ekzaminime Doppler, derisa janë ofruar 1 mijë e 422 shërbime në Kabinetin e Sëmundjeve Demilinizuese.

Variantet e reja të COVID-19: Rritet ndjeshëm numri i infektimeve në Evropë


Vendet e Evropës Qendrore kanë paralajmëruar për një rritje të COVID-19 të premten për shkak të zbulimit të varianteve të reja.

Rajoni, i cili përfshin vende të tilla si Republika Çeke, Hungaria, Polonia dhe Sllovakia filloi të goditej rëndë kur vala e dytë e infeksionit u shpalos në të tërë kontinentin e vjetër.

Të premten u njoftuan kufizime të reja në Pragë, ndërsa numri i pacientëve COVID-19 në Sllovaki ka arritur një rekord të ri.

Republika Çeke

Qeveria shtrëngoi masat të premten pasi një rritjeje të variantit britanik, i cili është 70% më i transmetueshëm.

Një rihapje e planifikuar e dyqaneve jo shumë të domosdoshme është shtyrë për javën e ardhshme, ndërsa përdorimi i maskave tekstile në vendet ku mblidhen një numër i madh personash, duke përfshirë dyqanet, spitalet dhe transportin publik, s’ lejohet më. Në vend të kësaj, do të kërkohen maska ​​të shkallës mjekësore, frymëmarrëse sigurie ose dy maska ​​kirurgjikale.

Disa spitale në Çeki kanë qenë në një situatë kritike dhe u duhet të transportojnë pacientë COVID-19 në klinika të tjera në të tërë vendin. Numri i pacientëve që kanë nevojë për kujdes intensiv ishte në një rekord të lartë, mbi 1,200 këtë javë.

Tre qarqet më të goditura, në kufirin me Gjermaninë dhe Poloninë, janë nën një bllokim të plotë. Numri i infeksioneve të reja për 100,000 banorë në shtatë ditët e fundit ka rreth 1,000.

Qeveria do të diskutojë këtë fundjavë Po qe se do të shtrijë bllokimin e plotë në më shumë qarqe.

Gjithashtu po planifikon që testet COVID-19 të jenë të detyrueshme për të gjithë punonjësit që s’ punojnë nga shtëpitë e tyre.

Hungaria

Në Hungari, ku një rënie e qëndrueshme e infeksioneve të përditshme dhe vdekjeve nga dhjetori ndryshoi rrjedhën në fillim të këtij muaji, tani ekziston frika e një rritje të re edhe kur vendi filloi të marrë dërgesat e vaksinave ruse dhe kineze.

Kufizimet në vend përfshijnë një shtetrrethim natën, tubimet publike janë të ndaluara, eventet familjare janë të kufizuara në 10 persona dhe maskat  janë të detyrueshme në vendet publike.

Polonia

Ministri i Shëndetësisë, Adam Niedzielski tha të premten se vendi “po hyn përsëri në një situatë krize”.

Ai zbuloi se rasti i parë i variantit të Afrikës së Jugut ishte konfirmuar në Poloni. Ai gjithashtu zbuloi se 10 përqind e të gjitha rasteve tani përfshijnë variantin britanik.

“Sjellja e përgjegjshme është thelbësore”, u shpreh ai.

Më shumë se 1.5 milionë raste pozitive janë konfirmuar në këtë shtet që nga fillimi i pandemisë.

Sllovakia

Këtë javë, Sllovakia u bë vendi me më shumë vdekje nga COVID-19 për nga madhësia e popullsisë në botë mes një rritjeje të variantit britanik.

Numri i pacientëve me COVID-19 në spitalet e Sllovakisë arriti një rekord të ri të lartë prej 3,900 të enjten, një situatë që i ka shtyrë udhëheqësit të apelojnë për ndihmë nga jashtë. deri më tani, Austria, Polonia dhe Hungaria kanë rënë dakord të çojnë staf mjekësor në Sllovaki.

Në javën që përfundoi më 7 shkurt, niveli i incidencës shtatë-ditore të vendit qëndroi në 519 raste për 100,000 banorë./Burimi:EuroNews

Shqipëria do të pranojë mbi 15 mijë doza të vaksinës së Pfizerit


Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Orgeta Manastirliu njofton se të hënën në mbrëmje do të pranojnë mbi 15 mijë doza të vaksinës kundër COVID-19, të kompanisë amerikane Pfizer.

Manastirliu njoftoi se me këtë kontingjent të ri do të përfundojë vaksinimi i stafit mjekësor dhe do të vazhdojë vaksinimi i personave mbi 80 vjeç.

“Sot mbërrijnë 15,210 doza vaksine nga kontrata me Pfizer, për të përfunduar vaksinimin e plotë të stafeve mjekësore dhe për të vijuar intensifikimin e vaksinimit për të moshuarit 80-vjeçarë. Brenda dy javëve të para të marsit pritet të mbërrijnë edhe 14,400 vaksina të AstraZenecas, me të cilat do të vijojmë vaksinimin, duke pasur prioritet mësuesit”, ka njoftuar Manastirliu.

Shqipëria, pothuajse në baza javore, po pranon kontingjente të dozave të vaksinës së Pfizerit.

deri më tani, Tirana zyrtare ka pranuar 17,355 doza të vaksinës së Pfizerit.

Fushata e vaksinimit në Shqipëri kishte nisur më 11 janar.

Grupi i gjakut përcakton edhe nivelin e sistemit imunitar tek njerëzit


Një studim i botuar në “Bliood Advances” ka dal në një konkluzion mjaftë interesant sa i përket rrezikshmërisë së infektimit më Covid 19.

Ky studim nxjerrë edhe njëherë tjetër në pah aftësitë imunitare të personave që grupin e gjakut e kanë O.  Kjo kategori pacientësh, s’ përjashtohen nga mundësia për t’u infektuar, por probabiliteti që ata të sëmuren me Covid 19 është shumë i ulët dhe se kur ata infektohen, shfaqin probleme dhe shenja shumë të lehta klinike.

Studimi është bërë në Danimarke ku u konstatua se në 47,3000 pacientë pjesa më e madhe kishin grupi gjaku A, B, AB, etj të cilët përveçse ishin të infektuar, shfaqnin edhe pasoja të rënda klinike në shumë raste. ndërsa numri i pacientëve me grup gjaku O ishte shumë i ulët dhe në shumë pak raste pacientët shfaqnin shenja klinike.

Kjo s’ është hera e parë që konstatohet një imunitet shumë i lartë tek individët apo pacientët me grup gjaku O. Edhe në vitin 2005 kur shpërtheu pandemia “SARS” grupe të ndryshme shkencëtarësh dolën po në të njëjtin konkluzion.

Një tjetër revistë shkencore prestigjioze ndërkombëtare “New England Journal of Medicine” ka publikuar gjithashtu një studim të bërë për imunitetin i cili varet nga grupi i gjakut.

Edhe ky studim tregon se personat me grup gjaku O kanë një sistem imunitar më të mirë dhe për rrjedhojë edhe ndaj pandemisë Covid 19 janë më të mbrojtur.

ndërsa grupi i gjakut më i rrezikuar është pikërisht grupi A i gjakut./Burimi:ATA

Pneumonia: Si ta parandaloni infektimin?


Pneumonia është një infeksion që ndez qeskat e ajrit në njërën ose në të dy mushkëritë. Qeskat e ajrit mund të mbushen me lëng ose qelb, duke shkaktuar kollë me gëlbazë ose qelb, ethe, të dridhura dhe vështirësi në frymëmarrje.

Forcimi i trupit me burime natyrore të acideve yndyrore omega-3 mundëson parandalimin e pneumonisë për shkak të infeksionit të virusit.

Rritja e imunitetit është çelësi për të luftuar viruset dhe infeksionet e sistemit të frymëmarrjes. Marrja e shtuar e ushqimeve të pasura me acide yndyrore omega-3 ose vaj peshku në vetë dietën do ta përgatisë trupin për të luftuar virusin dhe për të shpëtuar mushkëritë nga infeksionet e mundshme.

Rëndësia e veçantë e këtyre acideve yndyrore është në kohën e shpërthimit të pandemisë botërore të virusit COVID-19, i cili sulmon drejtpërdrejt mushkëritë. Acidet yndyrore omega 3 janë acide yndyrore thelbësore. thelbësore do të thotë që organizmi s’ mund t’i sintetizojë ato, por duhet të merret me ushqim. Acidet yndyrore omega 3 gjenden tek peshqit e yndyrshëm të detit, të tilla si salmoni, toni, sardelet, harenga, skumbri, merluci.

Acidet yndyrore thelbësore rregullojnë një numër funksionesh në trup, duke përfshirë përgjigjen imune dhe sintezën e hormoneve. Vaji i peshkut është i mirë për mushkëritë derisa përmban nivele të larta të acideve yndyrore omega-3. Trupi i përdor ato si një burim energjie dhe ka tri lloje që na duhen, omega-3, omega-6 dhe omega-9. Falë acideve yndyrore omega tre, vaji i peshkut ka një efekt pozitiv në shëndetin e njeriut.

Mungesa e omega-3 quhet skorbut i kohës sonë pasi konsumojmë pak prej tij në dietën tonë. Përfshirja në dietën e suplementeve me vaj peshku, ushqime të mrekullueshme të pasura me acide yndyrore omega-3 do ta shpëtojnë trupin nga pezmatimet e shkaktuara nga infeksionet. Norvegjezët kanë njohur prej kohësh përfitimet e vajit të peshkut dhe është i vetmi vend në botë ku dhënia e acideve yndyrore omega 3 dhe 6 është e detyrueshme me ligj. Vaji i peshkut është treguar të jetë një ilaç i shkëlqyeshëm për lehtësimin e simptomave te njerëzit që kanë astmë. Përveç vajit të peshkut, acidet yndyrore omega-3 janë gjithashtu të pasura me ushqime, fara liri, vaj fara liri, fara chia, salmon, skumbri dhe peshq të tjerë blu, arra, kryesisht arra.

Acidet yndyrore Omega-3 ndihmojnë në sëmundjen Alzheimer, sëmundje të zemrës dhe depresion dhe kanë një efekt të dobishëm në shëndetin e mushkërive në disa mënyra. Së pari, acidet yndyrore omega-3 luftojnë inflamacionin, i cili është një shkak kryesor i dëmtimit të mushkërive dhe mosfunksionimit. Një studim japonez ka treguar se omega-3 ndihmojnë në trajtimin e sëmundjes pulmonare obstruktive kronike (gjendje të tilla si bronkiti dhe emfizema që hyjnë në kategorinë e këtyre sëmundjeve, të cilat janë shkaku i pestë kryesor i vdekjeve në botë), shkruan KP.

Rezultatet e studimit treguan se numri i qelizave inflamatore u reduktua në subjektet që konsumuan omega-3, si dhe se kishte më pak pneumoni. Gjithashtu, në provën gjashtë minuta të ecjes, ata mund të shkojnë më tej dhe më shpejt.

Studime të shumta të tjera kanë treguar se vaji i peshkut, në sajë të vetive të tij antiinflamatore, mund të lehtësojë gjendje të tjera inflamatore të mushkërive, astmës dhe alergjive, simptoma të tilla si ënjtje në mushkëri dhe vështirësi në frymëmarrje. Vaji i peshkut madje mund të ndihmojë në mbrojtjen e mushkërive duke bllokuar infeksione të tilla si inflamacioni.

Studimet kanë treguar gjithashtu se acidet yndyrore omega-3 në veçanti synojnë një bakter infektiv të quajtur haemophilus influenzae atipike (Hib), i cili është i zakonshëm në pacientët me sëmundje të mushkërive dhe shpesh shkakton ngushtim dhe inflamacion në traktin e sipërm respirator. 

Sa Zgjat dhimbja E Kokës Nga migrena apo hemicrania?


dhimbja e kokës nga migrena apo hemicrania s’ është shaka dhe shpesh duket sikur zgjat përgjithmonë.

Ashtu si çdo person është unik, ashtu është edhe çdo fazë e migrenës apo hemicranisë.

AgroWeb.org bazuar në studimet dhe në fjalën e specialistëve ju njeh më shumë me fazat e migrenës apo hemicranisë dhe disa këshilla se si mund t’i trajtoni dhembjet e kokës nga migrena apo hemicrania.

Fazat E migrenës apo hemicranisë Janë Katër:

Faza paralajmëruese

Këto simptoma shpesh s’ mund të shfaqin dhimbje koke, kështu që mund të jetë e vështirë të identifikohen.

Ato zakonisht zgjasin diku nga 1 deri në 24 orë, para se të kaloni në fazën tjetër.

Simptomat përfshijnë:

-lodhje

-ndryshime humori, të tilla si nervozizmi

-etje ose dëshirë e shtuar për ushqime të caktuara

-ankth

-qafë e ngrirë

Faza e aurës

Faza e aurës është një dukuri që prek deri në 25% të njerëzve që përjetojnë sulme të migrenës apo hemicranisë.

Aurat kanë një larmi të gjerë të simptomave neurologjike, të cilat zakonisht ndodhin para sulmit kryesor tek të rriturit.

Në këtë fazë ju mund të vini re:

-drita vezulluese

-njolla me ngjyrë ose të errëta

-linja zigzage

Ju gjithashtu mund të përjetoni:

-ndjesi shpimi gjilpërash ose mpirje

-marrjamendje

-ankth

-konfuzion

-dobësi

Aurat gjithashtu mund të ndikojnë në dëgjim ose të folur dhe në raste të rralla mund të shkaktojnë gjendje të fikëti ose paralizë të pjesshme.

Simptomat e aurës zakonisht zgjasin nga 5 minuta në 1 orë dhe nganjëherë mund të mos shoqërohen me dhimbje koke.

dhimbja e kokës (ose sulmi kryesor)

meqenëse shumë sulme s’ përfshijnë simptoma aurele, kjo fazë mund të ndodhë menjëherë pas “fazës paralajmëruese”.

Simptomat e kësaj faze janë:

-ndjeshmëri ndaj zhurmës, dritës, aromës ose prekjes

-dhimbje koke pulsuese në njërën ose në të dy anët

-dhimbje në rritje, e shkaktuar nga lëvizja ose aktiviteti fizik

-shikim i turbullt

-të përzier ose të vjella

-marramendje

-humbje e oreksit

Kjo është faza më e paparashikueshme dhe mund të zgjasë nga disa orë deri në disa ditë.

Simptomat mund të bëhen aq të forta, saqë mund të mos jeni në gjendje të kryeni aktivitetet e përditshme.

Faza e rimëkëmbjes

E keqja ka mbaruar, por kjo fazë mund të vijë me një larmi simptomash.

Këto simptoma mund të zgjasin një ose dy ditë dhe janë:

-lodhje

-depresion

-eufori

-dobësi

-marramendje

-konfuzion

Si Mund Ta Trajtoni Migrënën Në Kushte Shtëpie!

Përveç përdorimit të medikamenteve qetësuese ose ilaçeve që doktori ju ka rekomanduar, ekzistojnë disa trajtime të thjeshta që ja vlen t’i provoni.

Ato janë :

– Shmangni ndriçimin e ashpër dhe tingujt e lartë. Qëndroni në një hapësirë ​​të qetë, ulni dritat dhe përpiquni të relaksoheni.

– Po qe se ushtroni pak presion në zona të caktuara të trupit tuaj ose të kokës mund të ndihmojë në lehtësimin e dhembjeve.

– pini ujë! Hidratimi është shumë i rëndësishëm, veçanërisht gjatë një sulmi të migrenës apo hemicranisë.

– Provoni vajrat esencialë si livando dhe mentja, ato kanë veti të shkëlqyera qetësuese.

– Vendosni një kompresë të ftohtë. I ftohti ndihmon në ngushtimin e enëve të gjakut dhe lehtësimin e dhembjeve.

– Provoni pak kafeinë, ajo ngushton enët e gjakut dhe përdoret zakonisht për të trajtuar dhembjet e kokës. Kërkimet tregojnë se kafeina mund të ketë efekte të fuqishme në sulmet e migrenës apo hemicranisë.

– Kufizoni kohën e qëndrimit para ekranit derisa drita nga pajisjet tuaja dixhitale mund t’i përkeqësojë simptomat./AgroWeb.org

Pirja e çajit të gjelbër mund të ndihmojë në parandalimin e humbjes së muskujve ndërsa plakeni


Po kërkoni mënyra për të parandaluar humbjen e muskujve që s’ përfshijnë lodhjen? Çaji i gjelbër mund të jetë zgjidhja.

Kjo është thënë nga studiuesit në Universitetin West Virginia, të cilët supozuan se ekstrakti i çajit të gjelbër do të përmirësonte rikuperimin e muskujve në minj. (Pse minjtë? Ata janë shumë të ngjashëm me njerëzit gjenetikisht!)

Drejtuesit e studimit gjithashtu shpresuan të vërtetonin se çaji i gjelbër mund të përdoret si një trajtim në shtëpi për të rriturit e moshuar që vuajnë nga humbja dhe forca e muskujve në lidhje me moshën.

Gjatë studimit, hetuesit ndanë 60 minj laboratorë në tre grupe: një grup kontrolli, një që s’ mund të përdorte këmbët e pasme dhe një grup që gjithashtu s’ mund të përdorte këmbët e pasme por mori 14 ditë shërim. Duke eleminuar disa nga lëvizjet e kafshëve, hetuesit mund të studionin se si çaji i gjelbër ndikoi në rikuperimin e muskujve të ulur, duke imituar kështu stilin e jetës së ulur të burrave dhe grave të moshuara.

Kafshët në secilin grup u ushqyen më pas ose 1 ml ujë ose 1 ml ekstrakt çaji i gjelbër në ditë. Pas analizimit të indeve të muskujve, studiuesit konstatuan se çaji i gjelbër s’ përmirësonte domosdoshmërisht rikuperimin e funksionit të muskujve ose masës. Megjithatë, kafshët që morën ekstrakt humbën 14 për qind më pak muskuj në përgjithësi sesa ato që s’ e morën atë.

Efektet pozitive të çajit të gjelbër në humbjen e muskujve janë raportuar nga studiuesit e tjerë, gjithashtu! Një studim i kryer në vitin 2013 zbuloi se disa lëndë ushqyese në çajin e gjelbër zvogëlojnë inflamacionin e muskujve dhe përshpejtojnë kohën e rikuperimit pas ushtrimeve. Një studim tjetër nga 2011 tregoi se të njëjtat lëndë ushqyese mund të ndihmojnë muskujt ulur të mbajnë forcën.

Pra, cilat lëndë ushqyese të fuqishme në çajin e gjelbër janë përgjegjëse për parandalimin e humbjes së muskujve? Sipas të tre studimeve të përmendura më lart, janë polifenole. Këto përbërje organike që ndodhin natyrshëm ofrojnë përfitime të shumta shëndetësore, duke përfshirë zvogëlimin e inflamacionit dhe parandalimin e stresit oksidativ në qeliza. Polifenolët gjithashtu mund të ulin rrezikun e zhvillimit të kancerit të caktuar dhe sëmundjeve kardiovaskulare.

Përse Ju duhet Vitamina B për Shëndetin – Vlerat për Gratë dhe Burrat


Grupi i vitaminave B është i pazevendësueshëm për trupin.

Numërohen rreth 8 prej tyre, prej ndaj mer dhe emrin vitamina B kompleks.

Një nga rolet e saj kryesore është shndërrimi i ushqimit në energji për trupin.

Por këto s’ mund të përjashtohen dhe vlerat individuale që secila prej 8 llojeve që kjo vitaminë përmbledh ka në organizëm.

Duke filluar që nga funksionimi më i mirë i trurit, tek forcimi i sistemit imunitar e shumë të tjera të cilat AgroWeb.org i rendit për ju mëposhtë.

Vitamina B1: Tiamin

Tiamina është e nevojshme për rritjen dhe zhvillimin e qelizave të shëndetshme në trup.

Ajo ndihmon zhvillimin e shëndetshëm të sistemit nervor dhe prodhimin e energjisë.

Vitamina B2: Riboflavina

Riboflavina shndërron lëndët ushqyese në lëndë të tjera kimike të cilat ndihmojnë organizmin të funksionojë normalisht.

Gjithashtu përmban shumë folate, B12, B6 dhe kolinë e cila mban nën kontroll aminoacidet që shkaktojnë më pas sëmundje të zemrës.

Vitamina B3: Niacina

Niacina ndërton dhe riparon ADN-në e trupit të njeriut.

pakëson stresin dhe vepron si një antioksidant që mban larg inflamacionin dhe sëmundjet.

Vitamina B5: Acid pantotenik

Acidi pantotenik është jashtëzakonisht i rëndësishëm për prodhimin e energjisë, hormoneve dhe kolesterolit të mirë.

Një trup i shëndetshëm ka gjithnjë nevojë për kolesterol dhe prodhim hormonesh e kjo vitaminë ndihmon tej mase në këtë çështje.

Vitamina B6: Piridoksina

Trupi juaj ka nevojë për vitaminën B6 për të krijuar neurotransmetues si serotonina dhe dopamina.

Këto hormone njihen për veprimin e tyre në trup si kimikatet e lumturisë apo ndjesive pozitive.

B6 është gjithashtu e rëndësishme për prodhimin e hemoglobinës, e cila ndihmon në shpërndarjen e oksigjenit në gjak.

Vitamina B7: Biotina

Biotina është e njohur më së shumti për të mirëmbajtur flokët, lëkurën dhe thonjtë.

Mungesa e saj mund të sjellë thonj më të brishtë që thyhen, rrallim të flokëve dhe probleme me lëkurën.

Biotina gjithashtu ndihmon në neutralizimin e karbohidrateve dhe yndyrnave në trup.

Vitamina B9: Folatet

Folatet stimulojnë prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut, rrisin funksionin e shëndetshëm të qelizave dhe ADN-së.

Vitamina B12: Kobalamin

Vitamina B12 është e nevojshme për formimin e qelizave të kuqe të gjakut, sintezën e ADN-së dhe funksionimin e shëndetshëm të trurit.

Vitamina B për shëndetin e grave

Grupi i vitaminave B rekomandohet për të gjithë pasi siç përmendëm edhe më lart është i rëndësishëm për shëndetin.

Megjithatë gratë duhet t’i kushtojnë vëmendje të veçantë kur vjen puna tek folatet, vitaminës B6 dhe B12.

Këto janë shumë të rëndësishme Po qe se jeni shtatzanë apo duke ushqyer fëmijën me gji pasi ndikojnë në zhvillimin e shëndetshëm të fetusit.

Kjo vitaminë gjithashtu mund ta bëjë ciklin tuaj mujor më pak të dhimbshëm dhe më lehtë të menaxhueshëm.

Një studim i vitit 2011 zbuloi se marrja e tiaminës dhe riboflavinës natyralisht nga ushqimi mund të zvogëlojë simptomat e dhembjes.

Vitamina B për shëndetin e burrave

Ashtu si gratë edhe burrat kanë nevojë për vitaminën B për të qenë të shëndetshëm.

Disa ekspertë thonë se vitaminat B mund të ndihmojnë në rritjen e niveleve të testosteronit dhe ndoshta të ndihmojnë në ndërtimin e muskujve.

Gjithsesi ato ndihmojnë mjaftueshëm në shëndetin e trurit, rritjen e imunitetit dhe në sistemin tretës.

Sasia e duhur e vitaminës B

Për grupe të ndryshme njerëzish nevojten sasi të ndryshme të këtyre vitaminave të cilat AgroWeb.org j’ua shpjegon në tabelën mëposhtë.

Sasia e duhur e marrjes së vitaminës B çdo ditë

/AgroWeb.org

Proteston sindikata e SHKK-së, kërkojnë pagat shtesë për punën gjatë pandemisë


Pjesëtarë të Sindikatës së pavarur të Shërbimit Korrektues të Kosovës, kanë protestuar të hënën para objektit të Qeverisë së Kosovës, për mospërfshirje në pagat shtesë në kuadër të ligjit mbi pandeminë Covid-19, raporton Ekonomia Online.

Sadat Murturi- Nga Sindikata e Burgut Korrektues tha që kjo është e padrejtë dhe se ndihen të diskriminuar.

 “s’ kemi dalë prej qefit, e as për 100 euro, po jemi dalë se jemi diskriminuar si sindikatë”, tha Murturi nga kjo sindikatë.

Në anën tjetër Zëvendës Kryetari i Shërbimit Korrektues, Frashër Racaj, i cili tha që janë detyruar që ta zhvillojnë këtë aksion dhe Me kusht që s’plotësohen kërkesat e tyre, do të ndërmarrin masa më radikale.

“Ne presim qe të gëzojmë ketë të drejtë dhe Me kusht që s’ realizohen do vazhdojmë me protesta më radikale duke i ndërprerë edhe disa prej punëve tona”, tha Racaj

Tutje ai tha që u jep institucioneve afat deri të premten që të marrin një përgjigje pozitive, dhe të realizohen kërkesat e tyre.

Sëmundjet e rralla – kryesisht të lidhura me gjenetikën – prekin 5 milionë njerëz në Turqi


Ato janë “të rralla” në kuptimin më strikt të fjalës, por numri i njerëzve që vuajnë nga sëmundje të rralla është akoma mjaft i lartë.

Në Turqi, për shembull, shkruan DailySabah, më shumë se 5 milionë njerëz jetojnë me sëmundje të rralla dhe 70% e tyre janë fëmijë, përcjell Telegrafi.

Siç thuhet më tej, shumica e atyre sëmundjeve e kishin origjinën në strukturën gjenetike të pacientëve dhe familjeve të tyre.

Ndryshe, 28 shkurti shënohet si Dita e Sëmundjeve të Rralla në botë, një rast për të rritur ndërgjegjësimin për ato sëmundje dhe për të përmirësuar mundësinë e trajtimit për pacientët.

Ndërkohë shifrat tregojnë se 30% e pacientëve që vuajnë nga ato sëmundje vdesin para moshës pesë vjeç dhe vetëm 5% e një larmie të gjerë sëmundjesh të rralla kanë një trajtim efektiv.

Një sëmundje zakonisht klasifikohet si “e rrallë”, sipas Turqisë dhe vendeve të Bashkimit Evropian, Po qe se prek pesë nga 10,000 njerëz.

Numri ndryshon në vendet e tjera, si në Shtetet e Bashkuara ku një sëmundje që prek 200,000 njerëz më së shumti klasifikohet “e rrallë”.

Sidoqoftë, ndërgjegjësimi për ato sëmundje është rritur vitet e fundit në vend.

Vitin e kaluar, Ministria e Shëndetësisë në Turqi ka ngritur një departament të veçantë për këtë çështje.

Ministria gjithashtu planifikon të nisë skanimet pregestacionale për gratë, një veprim që është kritik për diagnostikimin e hershëm të sëmundjeve.

Disa sëmundje të rralla të përhapura në Turqi përfshijnë sklerozën e shumëfishtë (MS). Turqia është shtëpia e më shumë se 46,000 pacientëve me MS. Por ndoshta sëmundja më e njohur e rrallë në ditët e sotme është atrofia muskulore kurrizore (SMA). SMA prek një fëmijë në çdo 6,000 lindje në Turqi sipas të dhënave të Ministrisë së Shëndetësisë.

Deniz Yılmaz Atakay, një nga themeluesit e Rrjetit të Sëmundjeve të Rralla, një organizatë joqeveritare (OJQ) thotë se kontrollet shëndetësore të të porsalindurve janë jetike për të parandaluar humbjet e jetës për shkak të këtyre sëmundjeve. 

Vaksina e Pfizer-BioNTech mund të jetë më pak efektive tek njerëzit me mbipeshë!


Vaksina e Pfizer-BioNTech mund të jetë më pak efektive tek njerëzit me mbipeshë, sugjerojnë të dhënat.

Sipas The Guardian, studiuesit italianë kanë zbuluar se punonjësit e kujdesit shëndetësorë me mbipeshë prodhuan vetëm rreth gjysmën e sasisë së antitrupave në përgjigje të një doze të dytë të vaksinës, krahasuar me “njerëzit e shëndetshëm”.

akoma është herët për të ditur se çfarë do të thotë kjo për efikasitetin e vaksinës, mirëpo, mund të nënkuptojë se personat me mbipeshë mund të kenë nevojë për një dozë shtesë përforcuese për t’u siguruar që ata të jenë të mbrojtur në mënyrë adekuate ndaj coronavirusit.

Hulumtimet e mëparshme kanë sugjeruar se mbipesha – që përcaktohet se ka një indeks të masës trupore (BMI) mbi 30 – rrit rrezikun e vdekjes nga COVID-19 me gati 50 për qind, si dhe rrit rrezikun për të përfunduar në spital me 113 për qind.

Në Gjilan është rritur numri i të infektuarve me koronavirus, apelohet për respektim të masave


Në Komunën e Gjilanit ka rritje të numrit të infektuarve me Coronavirus, ndërsa është bërë thirrje që të respektohen masat anti-covid.

“Kemi një rritje të ndjeshme të rasteve të reja pozitive dhe kjo dëshmon se virusi është ne mesin tonë. andaj, apeloj qytetarët dhe bizneset që japin shërbime që të vazhdojnë t’i respektojnë masat, vendosjen e maskës dhe mbajtjen e distancës”, ka thënë Arbër Ismajli, nënkryetar i Gjilanit, që është edhe udhëheqës i Komitetit për menaxhim dhe parandalim të COVID-19 në këtë komunë.

Që nga fillimi i pandemisë në Gjilan kanë rezultuar 3773 persona me koronavirus, 3464 prej tyre janë shëruar, ndërsa 111 kanë humbur betejën me virusin. Janë 200 raste aktive, ndërsa 28 persona me COVID janë të hospitalizuar. Po ashtu janë në pritje të rezultateve 212 persona që janë testuar.

97 të vdekur nga Covid-19 gjatë muajit shkurt


Në muajin shkurt janë regjistruar 97 të vdekur si pasojë e COVID-19 dhe 8559 raste pozitive me koronavirusin e ri.

Në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratorët privatë me metodën RT-PCR, gjatë 28 ditëve të kaluar janë testuar gjithsej 70.120 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren.

Në muajin e dytë të vitit, IKShPK njoftoi edhe për 7206 të shëruar në total.

Aktualisht, në Kosovë janë 7539 raste aktive me COVID, ndërsa në ditët e fundit është vërejtur një rritje e rasteve ditore me virusin SARS-COV-2.

ndërsa, Kosova akoma është duke pritur dozat e para të vaksinave anti-COVID, edhe pse ishte premtuar se ato do të mbërrijnë muajin shkurt, një gjë e tillë s’ dukuri.

Stilistët e grimit kanë vendosur njëzëri: Këto tri ngjyra buzëkuqi do të jenë hit këtë pranverë!


Asnjë grim s’ është i plotë pa buzëkuq të mirë

Ndonjëherë është shumë e vështirë të gjesh nuancën ideale, mirëpo lajm i mirë është që në pranverë do të jenë në trend ngjyrat të cilat i rrinë mirë çdo nuance të lëkurës.

Si edhe në modë, po ashtu edhe në grim, theksi do të jetë në feminitet dhe elegancë.

Këto tri ngjyra do të jenë më aktualet:

Pudra rozë

Me buzëkuqin e këtillë çdo veshjeje do t’i jepet notë romantike, por është ideale edhe për variantet ditore.

https://www.instagram.com/p/Bl29HckhVoN/?utm_source=ig_embed

E kuqja koral

Nëse e doni ngjyrën e kuqe, por dëshironi variantin pak më të butë, nuancat koral janë më se të preferuara.

https://www.instagram.com/p/B82gLCfgWaX/?utm_source=ig_embed

Ngjyra vere

Ngjyra e cila sikurse është krijuar për daljet në mbrëmje.

https://www.instagram.com/p/CER79L4lsHc/?utm_source=ig_embedQehaja për kërkesën e SBAShK-ut për vaksinim: Prioritet i caktojnë IKShPK-ja dhe MSh-ja


Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës, ka kërkuar nga Ministria e Shëndetësisë dhe Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik që punëtorët e arsimit t’i kenë si prioritet për t’i vaksinuar me vaksinat kundër COVID-19.

Mirëpo, specialisti i arsimit Rinor Qehaja në një intervistë për Ekonomia Online ka thënë se kërkesa e SBAShK-ut është e drejtë e tyre, mirëpo sipas tij prioritetet në shpërndarjen e vaksinave duhet të përcaktohen nga institucionet e tjera përgjegjëse siç thotë ai nga IKShPK-ja dhe MSh-ja.

“Kërkesa e SBAShK-ut për prioritet në shpërndarjen e vaksinave është e drejtë e tyre dhe besoj që komuniteti i mësimdhënësve paraqet një grup të ndjeshëm, mirëpo rikujtojë që prioritetet në shpërndarje të vaksinave duhet të përcaktohet nga institucionet tjera përgjegjëse në këtë rast nga IKShPK-ja dhe ministria e Shëndetësisë”.

Mes tjerash Qehaja ka shtuar se në bazë të statistikave që kanë shpërndarja e  virusit në shkolla është më i vogël duke krahasuar me çfarëdo ambienti tjetër.

“Neve vlerësojmë dhe me statistika që na u kanë prezantuar deri më tani që shpërndarja e virusit në komunitetin e shkollave është shumë më e vogël krahas me çfarëdo ambienti tjetër dhe ajo çka mungon është një komunikim më i duhur nga institucionet shëndetësorë dhe komunitetin e shkollës, në mënyrë që të njëjtëve në vazhdimësi të ju sigurohet që shkolla s’ paraqet një sigurim më të lartë se sa çfarëdo profesioni tjetër”.

“Neve vlerësojmë se disiplina në shkolla është shumë më e madhe me krahas me çfarëdo ambienti tjetër dhe këtë e kanë dëshmuar tash për dy gjysmë vjetori qoftë nga nxënësit dhe mësimdhënësit dhe përkushtimi në komunitet të shkollës është shumë më i madh në krahasim me vendet e tjera”, ka thënë ai për EO.

7,782 raste aktive me koronavirus në Kosovë


Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 69.230 raste nga 307.332 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.599 raste të vdekjes.

IKSHPK njofton se numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 59.849 raste, ndërsa numri i rasteve aktive është 7.782.

Kosova akoma s’ ka siguruar asnjë dozë të vaksinës kundër coronavirusit, por tashmë pacientët e shtrirë në Klinikën Infektive kanë nisur të marrin si terapi mbështetëse, trajtimin me plazmën konvalescente.

Rreth 20 pacientë kanë marr këtë përbërës të gjakut, por infektologët thonë se akoma është herët të flitet për efektet e këtij tretmani.

ndërsa, nga Qendra Kombëtare e Kosovës për Transfuzion të Gjakut (QKKTGJ) thonë se s’ kanë rezerva të mjaftueshme të plazmës së gjakut.

Ndryshe, drejtori ekzekutiv i Asociacionit të Komunave të Kosovës, Sazan Ibrahimi ka deklaruar kryetarët e komunave kanë konstatuar se numri i të testuarve gjatë ditës s’ është në përqindje të lartë, në mënyrë që të shqyrtohen masat dhe për ketë arsyeje, ata si asociacion s’ kanë rekomanduar ndryshim të masave anti-Covid. 

Nga migrena apo hemicrania deri te dhimbja e shpinës: Simptomat shëndetësore që s’ duhet t’i injoroni


Injorimi i simptomave të zakonshme është diçka të cilën shumica e njerëzve e bëjnë

“s’ jam i/e sëmurë. Do të shërohem. Thjesht sot jam pak më keq” janë disa nga frazat të cilat ia thoni vetvetes për ta bindur trupin se jeni në epitomin e shëndetit.

Por, specialistët thonë ndryshe! Doktorët tregojnë se disa nga simptomat e zakonshme s’ bën t’i injoroni, transmeton Telegrafi.

Diarreja

Diarreja mund të bëhet serioze kur zgjat më shumë se disa ditë ose kur e keni rregullisht. Udhëzimet e britanikëve thonë se humbja e tepërt e ujit në jashtëqitjen tuaj mund të shpijë në dehidratim, gjë e cila mund të bëhet serioze Po qe se s’ trajtohet menjëherë.

Po qe se vazhdimisht jeni duke vjellë, keni humbur peshë dhe po keni probleme me gjumë, urgjentisht duhet të këshilloheni me doktorin.

Lodhja

Ndonjëherë problemet shëndetësore mund ta shkaktojnë lodhjen, andaj është mirë të zhvilloni një bisedë për t’i sqaruar gjërat mirë.

Lodhja është një nga simptomat më të zakonshme të diabetit (sëmundja e sheqerit) meqenëse trupi shfrytëzon shumë energji për t’u ballafaquar me ndryshimet në nivelet e sheqerit në gjak.

Disa probleme tjera mjekësore që simptomë e kanë lodhjen janë anemia, problemet me gjëndrat tiroide, sëmundjet e zemrës, menopauza dhe depresioni.

migrena apo hemicrania

Kur përjetoni migrena apo hemicrania të shpeshta duhet të këshilloheni me doktorin për të marrë trajtim më të mirë.

Kapsllëku

Ashpërsia e kapsllëkut mund të dallojë, dhe me siguri e përjetoni vetëm për një kohë të shkurtë, por ndonjëherë mund të kthehet në sëmundje kronike Po qe se vazhdon për periudha të gjata. Kapsllëku afatgjatë mund të zhvillojë hemorroidet.

dhembjet në pjesën e poshtme të shpinës

Shpeshherë dhimbja lehtësohet brenda pak ditëve apo javëve, por gjithmonë është mirë të konsultoheni me një specialist për t’u siguruar, e posaçërisht Po qe se keni shumë dhimbje. dhimbja e shpinës është diçka të cilën njerëzit e injorojnë.

Por, dhimbja e tillë e vazhdueshme, e shoqëruar me simptoma tjera, mund të jenë shenjë se ndonjë nerv është bllokuar apo keni irritim të nervave. andaj është e rëndësishme ta vizitoni specialistin për ta zgjidhur problemin, meqenëse injorimin mund të shkaktojë dëme të përhershme. 

Procesi i vaksinimit/ Sot pritet të mbërrijnë 15 mijë vaksina të Pfizer


Ditën e sotme do të mbërrijë një tjetër kontingjent i vaksinave të Pfizer për të vijuar procesin e vaksinimit anti Covid.

 Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu bëri me dije para disa ditësh se do të mbërrijnë rreth 15 mijë vaksina, që pritet të intensifikojnë procesin.

“Pritet që të vijë ngarkesa e radhës së Pfizer ditën e hënë, rreth 15 mijë vaksina vijnë për të intensifikuar vaksinimin. Pritet gjithashtu që brenda 10 ditëshit të parë të Marsit të vijnë edhe 14,400 vaksina të AstraZeneca, përmes instrumentit COVAX, dhe do të kemi besoj lajme të mira për sasi të tjera vaksinash.

Duam që të përmbyllim në një kohë shumë të shpejtë vaksinimin e stafeve tona mjekësore, siç e kemi thënë, brenda dy javëve të para të muajit mars, duke ecur gjithashtu edhe me grupet prioritare të popullatës, siç janë të moshuarit +80 vjeç dhe më pas të vijojmë vaksinimin e grupeve të tjera”, tha Manastirliu.

Ndërkohë, shifrat e ditëve të fundit kanë qenë të larta. Nga të dhënat e Ministrisë së Shëndetësisë rezulton se aktualisht janë 35,598 raste aktive dhe kanë humbur jetën 1,796 persona që nga fillimi i pandemisë./Burimi: Top Channel

Në Spitalin e Pejës 45 pacientë me COVID-19, prej tyre 10 në gjendje më të rëndë


Në Spitalin e Pejës aktualisht janë duke u trajtuar 45 pacientë me COVID-19.

Sa i përket gjendjes së pacientëve dy pacientë janë në Respirator (CPAP), 36 pacientë janë në oksigjeno- terapi, ndërsa nga këta 10 pacientë janë në gjendje më të rëndë.

Gjatë vikendit të fundit në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë, 555 pacientë kanë marrë trajtim emergjent shëndetësore dhe nga këta 52 pacientë janë shtrirë për trajtim të mëtutjeshëm.

12 lindje kanë qenë gjatë vikendit në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë. Janë lindur 12 foshnje, tri të gjinisë mashkullore dhe nëntë të gjinisë femërore.

451 pacientë kanë kryer analiza, që në total kanë bërë 5,191 analiza, ndërsa janë kryer 9 operacione.

Kaliforni, fushatë për vaksinimin e punonjësve të sektorit bujqësorPër herë të parë, punëtorët morën pushim nga vjelja e produkteve në fermën Tudor në shtetin perëndimor amerikan të Kalifornisë për të bërë vaksinën. Drejtori ekzekutiv i fermës, George Tudor thotë se punëtorët e fermave dhe mirëqenia e tyre, janë kritike për Shtetet e Bashkuara.

“Unë mendoj se kjo është e qartë. Dyqanet ushqimore, frigoriferët e shtëpive, të gjithë kanë nevojë për ushqim. Dhe ushqimi vjen nga këto fusha dhe nga puna e palodhur e këtyre punëtorëve”.

Këtyre komenteve i bëri jehonë edhe drejtorja e Shëndetit Publik në Distriktin Riverside, Kimberly Saruwatari.

“Ne e dimë që kjo është një fuqi punëtore thelbësore. Ne e dimë se ata janë të nevojshëm për zinxhirin e furnizimit me ushqim në të tërë vendin, andaj duam të sigurohemi që ata të vaksinohen.”

Por lufta kundër miteve që qarkullojnë për rreziqe nga vaksina kundër Covid-19 ka qenë një element i rëndësishëm i fushatës së vaksinimit, thotë Luz Gallegos, drejtore ekzekutive e organizatës Todec, e cila mbështet punonjësit e sektorit bujqësor.

“Anëtarët e organizatës sonë e dinin se do të ishte shumë e vështirë për komunitetin tonë që të bënin vaksinën, derisa ata vazhdojnë të dëgjojnë mite, informacione të pasakta për rrezikun e saj. Kështu që tre muaj më parë ne filluam një fushatë informimi në këtë komunitetit, duke biseduar me punëtorët dhe duke ofruar informacione për vaksinën.”

Punonjësi Esequl Hernandez thotë se nganjëherë ai beson se shëndeti i tij s’ është një shqetësim për shumicën e njerëzve. Kjo fushatë ia ka ndryshuar mendimin.

“Ndonjëherë mendoj se askush s’ shqetësohet për ne fermerët, por këtë radhë gjë e kundërta. Dhe kjo është një gjë e mirë.”

Hernandez thotë se është i lumtur që bëri vaksinën dhe ndihet mirë.

“Është fantastike. Disa njerëz kanë frikë. Disa njerëz s’ e pëlqejnë, ata kanë frikë se mund t’u ndodh diçka. Por unë s’ kam dro. Unë s’ kam problem me vaksinën.”

Sipas të dhënave zyrtare të shtetit, deri më tani Kalifornia ka mbi 3.2 milionë raste të konfirmuara me Covid-19, dhe mbi 40,000 mijë vdekje të shkaktuara nga koronavirusi.

Bill Cassidy on GOP: ‘If we idolize one person, we will lose’“If we idolize one person, we will lose,” Cassidy told CNN’s Dana Bash on “State of the Union.” “And that’s kind of clear from the last election.”

Cassidy, a moderate, was one of seven GOP senators who joined all Senate Democrats in voting to convict Trump in his second impeachment trial, but the 57 guilty votes fell well-short of the 67 needed to convict the former President, resulting in his acquittal on the charge of inciting the January 6 insurrection.

The Louisiana Republican said he believes the Republican Party should be focusing on issues that can win back voters, not Trump.

“If we plan to win in 2022 and 2024, we have to listen to the voters. Not just those who really like President Trump, but perhaps those who are less sure,” he said. “If we speak to the voters who are less sure that went from President Trump to President Biden, we win. If we don’t, we lose. That is a reality that we have to confront.”

Trump is slated to address activists Sunday at the Conservative Political Action Conference in Orlando, Florida, as he seeks to shape the future of the party and target Republicans he views as disloyal.

Trump will deliver a Sunday afternoon speech — one in which he is expected to continue to falsely claim that the presidential election was stolen — that will mark his first public comments since leaving the White House.

Asked by Bash if he would support Trump if he were the GOP nominee in 2024, Cassidy responded that he doesn’t think Trump will be the nominee, bringing up his age — he would be 78 in 2024 — and the priorities of voters.

“I don’t think he’ll be our nominee for the reasons we said,” Cassidy said.

When pushed by Bash on whether he believes Trump is fit to be President, Cassidy responded, “I don’t mean to duck, but you can ask me if a lot of people are fit, point is I don’t think he will be our nominee for all the reasons I described.”Source link

Hollivud, trëndafilat e kuq nderojnë viktimat nga COVID-i

Petal pas petali, mijëra trëndafila të kuq krijojnë një lumë. Është një vepër e artistit nga Los Anxhelos, Marcos Lutyens, për të nderuar qindra mijëra njerëz në Shtetet e Bashkuara që kanë pësuar vuajtje për shkak të koronavirusit.

“… Ndjehet pikëllimi përreth nesh në të tërë Shtetet e Bashkuara dhe gjithashtu tek individët, ndoshta meqë ata humbën një anëtar të familjes ose një mik. Por kjo mund të jetë gjithashtu meqë ata e humbën mundësinë si fëmijë të ishin me shokët e tyre në shkolla; ata kanë humbur një vend pune, ose kanë humbur shtëpinë e tyre”, thotë artisti Marcos Lutyens, autor i “Memorialit Lumi i Trëndafilave”.

Kur zoti Lutyens filloi të punonte me projektin e tij, kishte shumë më pak viktima nga COVID-i. Por ndërsa numrat rriteshin, po kështu rritej edhe lumi i tij me trëndafila të kuq. Vetëm në qarkun e Los Anxhelosit, mbi 18’500 njerëz kanë humbur jetën nga virusi dhe ndërlikimet e lidhura me të. Vepra e artit e zotit Lutyens u vendos në varrezën “Hollywood Forever”.

“Trëndafilat përdoren në varreza dhe funerale për të vdekurit. Trëndafilat e kuq simbolizojnë trimërinë dhe guximin, dhe nganjëherë përdoren për shembull kur ushtarët kthehen nga lufta në arkivole – ato vendosen mbi arkivol. Kjo është arsyeja pse unë zgjodha trëndafilin e kuq si një simbol të tillë”, thotë zoti Lutyens.

Njerëzit mund t’i bashkohen projektit duke ndihmuar në krijimin e luleve.

“Ato bëhen me dorë, madje edhe procesi i bërjes me dorë është purifikues dhe shërues, jo vetëm për anëtarët e familjes që kanë humbur dikë nga COVID-i, por edhe për fëmijët e shkollave që duan të bëjnë diçka, të marrin pjesë në diçka aktive”, thotë zoti Lutyens.

“Kemi të gjithë elementët, materialet dhe udhëzimet për të bërë trëndafilat. Pasi i bëjnë trëndafilat, ata mund të kthehen dhe t’i sjellin trëndafilat me vete. Ky është një moment shumë i veçantë për njerëzimin dhe projekti i Marcos Lutyens është fantastik, meqë me të vërtetë na bashkon të gjithëve”, thotë Marisa Caichiolo, e organizatës “Building Bridges Art Exchange”.

Në muajt e ardhshëm, zoti Lutyens – me ndihmën e qindra vullnetarëve – thotë se synon të ketë gjysmë milioni trëndafila të kuq.

Cuomo changes plan and asks New York attorney general and chief judge to select independent lawyer to review sexual harassment claims“The Governor’s Office wants a review of the sexual harassment claims made against the Governor to be done in a manner beyond reproach. We had selected former Federal Judge Barbara Jones, with a stellar record for qualifications and integrity, but we want to avoid even the perception of a lack of independence or inference of politics,” Beth Garvey, special counsel and senior advisor to Cuomo, said in a statement Sunday morning.

“Accordingly we have asked the Attorney General of New York State and the Chief Judge of the Court of Appeals to jointly select an independent and qualified lawyer in private practice without political affiliation to conduct a thorough review of the matter and issue a public report. The work product will be solely controlled by that independent lawyer personally selected by the Attorney General and Chief Judge.”

This story is breaking and will be updated.Source link

Problemet e vaksinimit në Shtetet e Bashkuarandërsa shumica e popullatës me rrezik të lartë pret të marrë vaksinën kundër koronavirusit, banori i kryeqytetit amerikan Mark Sussman ndërkohë ka marrë të dy dozat e vaksinës Moderna.

“Shfrytëzova rastin nga sistemi jofunksional.”

Ai është 36 vjeç, pa probleme shëndetësore, dhe s’ i plotëson kriteret e vaksinimit.

“I telefonova farmacisë që është pranë vendit ku jetoj, për të pyetur Nëse unë dhe bashkëshortja mund të regjistroheshim në listën e pritjes. Ata kishin vaksina të tepërta meqenëse disa njerëz s’ u paraqitën për të marrë dozat”¸ thotë Mark.

Pas shkrirjes, vaksinat kanë afat gjashtë orë, ndaj gjetja e një individi që dëshiron të vaksinohet, në vend që të hidhen, ka qënë përparësi për disa farmacistë.

Në Uashington, 31-vjeçari David MacMillan që s’ i përket grupit të rrezikuar, përfitoi nga ky rast. Ai u zgjodh rastësisht të vaksinohej ndërsa po blente ushqime në dyqanin Giant që ka edhe farmaci.

“Përgjithësisht shpërndarja e vaksinës ka qënë e vështirë. Jam i kënaqur që u vaksinova. Por fakti që kanë doza shtesë dhe s’ kishin një sistem funksional, është zhgënjyes”, thotë MacMillan.

Daniel Wolk, përfaqësues i supermerkatit Giant, i tha Zërit të Amerikës se raste si të zotit MacMillan janë të rralla dhe se rrjeti i farmacive po zbaton udhëzimet e Departamentit të Shëndetit të Uashingtonit.

Besimi ndaj vaksinës po shtohet, por mungojnë furnizimet. Njerëzve që po presin po u soset përmbajtja, ndërsa s’ arrijnë të sigurojnë takim për marrjen e vaksinës në listat në internet.

Me shpresën për të marrë vaksinën, edhe pse s’ ishin regjistruar, shumë njerëz u grumbulluan pranë një farmacie në qytetin Aleksandria. Në një moment, pronarja Judy Guletat u detyrua të ndalë procesin.

“U bë një radhë e gjatë njerëzish të cilët po ziheshin se kush do të vaksinohej. Ishte një situatë që të copton shpirtin por nganjëherë duhet të thuash ‘Jo’.”

Departamenti i Shëndetësisë në Aleksandri ka ndaluar shkuarjen e individëve që s’ kanë lënë takim, dhe ka ndërtuar një sistem dytësor për të mënjanuar humbjet. Natalie Talis punon në Departamentin e Shëndetësisë.

“Kemi lista me njerëz të gatshëm për marrjen e vaksinës kur dikush mungon nga lista e grupit që ka përparësi. duhet t’u japim përparësi njerëzve që janë më të rrezikuar nga sëmundja e rëndë dhe vdekja.”

Në të shtatëdhjetat, çifti Dexter është në grupin e më të rrezikuarve. Ata kanë ndjekur rregullat dhe po presin marrjen e dozës së dytë të vaksinës.

“Është turp Nëse ka nga ata njerëz që hyjnë pa radhë. Ata po privojnë punonjësit e vijës së parë të frontit dhe njerëzit e rrezikuar që të vaksinohen të parët”, thotë Joyce Dexter.

“Do të kishte qënë mirë të kishim patur si në fillim një përpjekje të kordinuar kombëtare. Kjo do të kishte eleminuar shumë pasiguri në zona të caktuara të vendit rreth asaj se kush vaksinohet i pari dhe si realizohet kjo”, thotë Dave Dexter.

The best meal prep containers


(CNN) —  

Americans are eating more meals at home and are facing new meal prep challenges. According to Supermarket News, 55% of shoppers polled in a study called “Covid-19: Reinventing How America Eats” said they’re eating at home more frequently because of the pandemic. As we head into a new year, we spoke to four meal prep experts to gather these meal prep tips and tricks that can help you shop smarter, make your money go farther, save time and eat healthier.

All of the experts we spoke to agree that the most important part of meal prep is the planning.

Allyson Spungin, a certified personal trainer, nutrition coach and nationally qualified NPC competitor, says, “Have a plan! Map out your meals and snack ideas before grocery shopping or ordering online.” Jessica Woo, who calls herself the Bento Box Lunch Queen, agrees. “Routine is everything,” she says.

Apps like MealPrepPro and Prepear can help you get meal plans, recipes and shopping lists organized; if you’re a person who prefers handwritten lists, a meal planner with a built-in section for a corresponding shopping list can help you keep track of what you plan to cook and what you need to buy on your next grocery store run.

Tumbleweeds

PHOTO:
Amazon

Tumbleweeds ‘What’s for Dinner?’ Weekly Magnetic Meal Planning Pad

This planning pad makes meal prep simple. Featuring a tear-off shopping list and space for weekly meal planning, this pad sticks right onto your fridge to keep you on track.

While all the experts agree on the importance of planning, there are different approaches to meal prep, and they stressed that meal prep isn’t a one-size-fits-all proposition — and that it’s not all about dieting. “I encourage people to think of meal prep as an act of self-care versus a means of sticking to rigid food rules,” Cara Harbstreet, a registered dietitian who focuses on intuitive eating, says. “If you approach it like this, your motivations for sticking to it shift to something that eases stress or eliminates chaos, and that can be very empowering.”

Spungin designates one day for cooking and, to make it less stressful, suggests scheduling meal prep for a day when you don’t have several other things to do. “Not a leftovers person? Pick two prep days,” she says. “For instance, Sunday for the first part of the week and Wednesday for the second half.”

Woo builds her meal prep into her existing schedule. “I like to meal prep when I am already cooking dinner or lunch,” she says. “Cook as if you are cooking for seven people and you can freeze individual meals,” which can be defrosted for a quick lunch or dinner.

Ez Prepa Meal Prep Containers, 20-Pack

PHOTO:
Amazon

Ez Prepa Meal Prep Containers, 20-Pack

These three-compartment plastic containers are great for someone who is getting into meal prepping because you can portion out your meals, microwave them, then throw the container in the dishwasher once you’re done.

GreenLunch 3-in-1 Stainless Steel Bento Box

PHOTO:
Amazon

GreenLunch 3-in-1 Stainless Steel Bento Box

A stainless steel bento box like this one is good for your wallet and the environment. It comes with three removable compartments that you can swap around to plan your meal exactly how you want it.

Rubbermaid EasyFindLids Food Storage Set

PHOTO:
Amazon

Rubbermaid EasyFindLids Food Storage Set

Having a variety of different-sized containers is always convenient. Opt for this set of 38 from Rubbermaid, made with lids that snap onto the base so that you won’t lose them.

Keeping meal-size portions in the freezer can also help to keep boredom at bay. Kevin Curry, the founder of FitMenCook, says, “The No. 1 tip I have for people who are new to meal prepping is that it does NOT have to be boring. Boring recipes make it much more challenging to stick to a meal prepping routine.”

PHOTO:
Amazon

‘Damn Delicious Meal Prep- 115 Easy Recipes for Low-Calorie, High-Energy Living’ by Chungah Rhee

Don’t let anyone tell you that meal prep can’t be delicious. Grab this book by author Chungah Rhee for some inspiration for your upcoming meals from breakfast to comfort foods.

PHOTO:
Amazon

‘Cook Once, Eat All Week’ by Cassy Joy Garcia

The idea of cooking all your meals at once can be pretty intimidating. Author Cassy Joy Garcia wants to help out with that in this book that offers guidance on how to make batch-cooking simple.

Spungin offers one last piece of advice for those who are new to meal prepping: “Don’t. Get. Hungry!” She stresses the importance of keeping nutritious snacks on hand, which can help to prevent poor food choices made out of hunger. The healthy snacks will also help you avoid digging right into the meals you’re storing away. Individually packaged snacks are a convenient choice, but buying snacks in bulk and storing individual portions in reusable silicone storage bags will save money and cut down on packaging waste.

Mission Meats Grass Fed Beef Sticks

PHOTO:
Amazon

Mission Meats Grass Fed Beef Sticks

For someone who wants a savory snack, give Mission Meats Grass Fed Beef Sticks a try. They’re sugar-free and high in protein to keep you satisfied til your next meal.

Emerald Nuts 100-Calorie Variety Pack

PHOTO:
Amazon

Emerald Nuts 100-Calorie Variety Pack

Nuts are an ideal healthy snack because they contain healthy fats and a good amount of protein. This variety pack of almonds, walnuts and cashews is sure to become a household favorite.

Stasher Silicone Reusable Storage Bags, Set of 4

PHOTO:
Amazon

Stasher Silicone Reusable Storage Bags, Set of 4

If you’re one to take snacks on the go, ditch your traditional plastic bags now. The Stasher silicone storage bags are a game-changer to keep your food fresh without the waste.

The experts we spoke to offered some of their favorite tips, tricks and products for successful meal prep. They also advise that you start small and stay flexible as you incorporate this new habit, since you’ll learn as you go. “Take note of what works and keep at it,” Spungin says of learning how to prepare meals in a way that works for you.

1. Take stock: All of the experts stressed the importance of keeping your kitchen stocked with the essentials of successful cooking. Spungin suggests investing in basic cookware, storage containers, measuring tools, spices and cooking oils. “That way all you need is the food,” Curry adds. “And don’t forget a quality cutting board and chef’s knife!” Check out our picks for the best kitchen knife sets here if you’re in the market for a new set.

Granite Stone Diamond Blue Pots and Pans 5-Piece Set

PHOTO:
Amazon

Granite Stone Diamond Blue Pots and Pans 5-Piece Set

Rubbermaid Brilliance Food Storage Containers, Set of 10

PHOTO:
Amazon

Rubbermaid Brilliance Food Storage Containers, Set of 10

Wildone Stainless Steel 20-Piece Measuring Cups and Spoons Set

PHOTO:
Amazon

Wildone Stainless Steel 20-Piece Measuring Cups and Spoons Set

Victorinox Fibrox Pro Chef

PHOTO:
Amazon

Victorinox Fibrox Pro Chef’s Knife, 8-Inch

Homwe Kitchen 3-Piece Cutting Board Set

PHOTO:
Amazon

Homwe Kitchen 3-Piece Cutting Board Set

McCormick Everyday Essentials Variety Pack

PHOTO:
Amazon

McCormick Everyday Essentials Variety Pack

Chosen Foods 100% Pure Avocado Oil Spray

PHOTO:
Amazon

Chosen Foods 100% Pure Avocado Oil Spray

2. Keep it simple: Woo encourages new meal preppers to start small. When you’re just starting, she says it’s a good idea to plan one a week at a time “so you don’t overwhelm yourself.” Likewise, she says that new cooks should stick with easy recipes. “Get comfortable doing the basics,” she says. “Start with easy recipes you’re comfortable cooking, and it will get easier with time.”

Timing can be a struggle for those who are newer to cooking or who aren’t used to prepping many items at once, but a kitchen timer can solve both problems.

ThermoPro TM02 Digital Kitchen Timer

PHOTO:
Amazon

ThermoPro TM02 Digital Kitchen Timer

3. Small appliances, big payoff: The experts we spoke with all love small appliances to make meal prep easier on them. One way Woo makes things easy for herself is using a food chopper to cut up a lot of vegetables at once, which can be cooked or stored raw.

KitchenAid Cordless Chopper, 5-Cup

PHOTO:
Amazon

KitchenAid Cordless Chopper, 5-Cup

Curry also relies on small appliances. “I couldn’t live without my Instant Pot Duo Plus and my Breville Smart Oven.” Spungin, too, swears by the Instant Pot as well as her air fryer, both of which she says are major time-savers. “The Instant Pot is great for cooking foods in bulk like soup, chili, stew, etc. and you can slow cook while tackling other parts of your prep.” An air fryer might also be a good option if you’re looking to make your favorite foods without the excess oils or calories, as opposed to other cooking methods like deep-frying.

Instant Pot Duo Plus

PHOTO:
Amazon

Instant Pot Duo Plus

Breville The Smart Oven

PHOTO:
Amazon

Breville The Smart Oven

Cosori Premium Air Fryer

PHOTO:
Amazon

Cosori Premium Air Fryer

4. Get active: Curry stresses the importance of learning to multitask in the kitchen. “When I’m meal prepping, I’ve got three, four or sometimes five things on the go. I’m sweating. I’m hopping around the kitchen like I’m Remy from ‘Ratatouille.’” Prepping in this way, he says, not only saves him a lot of time, but it also makes meal prep a more engaging and enjoyable activity. Turning on music or a favorite podcast while you prep can help to make the time go faster and turn it into fun.

Amazon 4th Gen Echo Dot

PHOTO:
Amazon

Amazon 4th Gen Echo Dot

5. Think of the fridge as a buffet: “One helpful trick I learned was to think of my meals as an assembly line rather than individual, fully prepared meals,” Harbstreet says. The assembly line approach provides more options and flexibility. When storing prepared foods, Woo says you should “keep your warm items and cold items in separate containers so it’s easier to reheat your warm items.”

Rubbermaid FreshWorks Produce Saver, Set of 2

PHOTO:
Amazon

Rubbermaid FreshWorks Produce Saver, Set of 2

6. Bulk up: Cooking in bulk — and using those small appliances like an extra pair of hands — will allow you to assemble meals throughout the week with ease. “I pick a couple of protein sources like chicken and shrimp, carb sources like rice and sweet potatoes [and] have fats on hand like olive oil and avocados to combine for meals,” Spungin says.

Prep Naturals Glass Meal Prep Containers, Set of 5

PHOTO:
Amazon

Prep Naturals Glass Meal Prep Containers, Set of 5

Aroma Housewares Stainless Rice Cooker and Warmer

PHOTO:
Amazon

Aroma Housewares Stainless Rice Cooker and Warmer

7. Master the most important meal of the day: “Breakfast meal prep can sometimes feel the most challenging,” Harbstreet says, “but silicone baking cups allow you to make baked oatmeal, muffins, mini frittatas and more.” Woo swears by Mason jars for overnight oats — and, she notes, they’re also great for storing salads and soups.

Paksh Novelty Regular Mouth Mason Jars, 6-Pack

PHOTO:
Amazon

Paksh Novelty Regular Mouth Mason Jars, 6-Pack

Ttsam Silicone Baking Cups, 24-Pack

PHOTO:
Amazon

Ttsam Silicone Baking Cups, 24-Pack

8. Cut corners with abandon: Meal prep doesn’t mean cooking every single thing from scratch — and, in fact, the experts agree that you should look for shortcuts to save time and money. “Just because you didn’t personally cook the food yourself doesn’t mean it can’t have a place in your meal prep routine,” Harbstreet says. Canned goods like beans, corn and diced tomatoes; frozen vegetables; and rotisserie chicken were items that the experts pointed to as time-savers.

“Just practice good label literacy and look out for added salt or sugar,” Curry says. Small acts like opening, draining and rinsing canned beans to toss in a salad or rice bowl can save time and energy when you need to pull lunch or dinner together quickly.

Prepworks by Progressive Powder-Coated Steel Colanders, Set of 3

PHOTO:
Amazon

Prepworks by Progressive Powder-Coated Steel Colanders, Set of 3

KitchenAid Classic Multifunction Can Opener

PHOTO:
Amazon

KitchenAid Classic Multifunction Can Opener

9. Give leftovers new life: Curry has another suggestion for combating meal prep boredom and saving some time: “Don’t be afraid of leftovers. Get creative with them! One of my favorite things is experimenting with a batch of leftover rice to see what kind of quick, cheap and tasty dish I can put together.” To prevent food waste, Harbstreet says to label your prepped meals clearly so you know how long you have to enjoy them.

Outus 132-Piece Removable Food Labels Stickers

PHOTO:
Amazon

Outus 132-Piece Removable Food Labels Stickers

10. Dress it up: Finally, don’t forget a sauce or dressing! They can play a huge role in added flavor to a meal and will help to keep boredom at bay. “Experiment with a different sauce or dressing each round of meal prep,” Harbstreet suggests, noting that even if the basics of the meal don’t change, “you’ll be surprised how novel and exciting your meals can be with that simple change.” Storing dressings and sauces separately will also help to keep salad greens and fresh veggies from getting soggy.

Oxo Good Grips Salad Dressing Shaker

PHOTO:
Amazon

Oxo Good Grips Salad Dressing Shaker

Signora Ware Condiment Cups Containers With Lids, Set of 6

PHOTO:
Amazon

Signora Ware Condiment Cups Containers With Lids, Set of 6

Check out our picks below for a variety of meal prep containers that’ll help you incorporate those tips into your daily routine and keep your food fresh.

Lovina All-in-One Bento Box

PHOTO:
Amazon

Lovina All-in-One Bento Box

We can’t wait to get our hands on this versatile bento box by Lovina. It features four compartments and even a sauce cup to carry our full meal in one handy container.

DaCool Insulated Lunch Container

PHOTO:
Amazon

DaCool Insulated Lunch Container

This insulated lunch container can keep liquids hot and cold for up to 12 hours. Have this ready to meal prep a hearty soup this winter.

Bentgo Fresh 3-Compartment Meal Prep Container

PHOTO:
Amazon

Bentgo Fresh 3-Compartment Meal Prep Container

We have our eyes on this set from Bentgo, not only because the containers are adorable, but they also include an optional divider to create a fourth compartment. Customization is key for meal prep containers that will last you from week to week.

C Crest Glass Meal Prep Containers, 10-Pack

PHOTO:
Amazon

C Crest Glass Meal Prep Containers, 10-Pack

Glass containers like these are helpful if you prefer to quickly see what’s inside. However, these aren’t partitioned so they’re best suited for things like pasta or casseroles that are served individually.

Umami Premium Bento Lunch Box

PHOTO:
Amazon

Umami Premium Bento Lunch Box

The white and bamboo finish of this bento box caught our eye, but luckily it’s as functional as it is stylish. It contains a sauce cup, reusable utensils and two movable dividers for your smartest meal prep yet.

Rubbermaid Easy Find Food Storage Containers, Set of 21

PHOTO:
Amazon

Rubbermaid Easy Find Food Storage Containers, Set of 21

This set of storage containers features a built-in lid vent to avoid excessive splatter in the microwave while warming your food up. Reviewers believe this set is a great value for 42 pieces total.

Oxo Good Grips Salad Container

PHOTO:
Amazon

Oxo Good Grips Salad Container

Salads can be a pain to meal prep, since you typically don’t want to combine all the ingredients until you’re ready to eat. Try out this round container for your next meal prep, that even features a plate and dressing cup for a takeout worthy salad.

Vremi Silicone Collapsible Food Storage Containers, Set of 4

PHOTO:
Amazon

Vremi Silicone Collapsible Food Storage Containers, Set of 4

Collapsible meal prep containers are helpful for when you finish your food but don’t want the bowl to take up too much space on the way home or in your cabinets.

Source link

Connecticut man accused of starting Molotov cocktail fires targeting ambulancesThe Torrington, Connecticut, man fled the state and was taken into custody Saturday night in Pennsylvania, according to the Facebook post. He is being charged with second-degree arson and second-degree burglary, authorities said.

Roxbury Fire Chief Todd Wheeler told CNN affiliate WFSB they got a call about an automatic alarm at the firehouse around 5:45 p.m. ET on Saturday. Smoke was coming out of the ambulance bay by the time Wheeler arrived at the firehouse, WFSB reported.

“We got the fire trucks out and then we pulled the ambulance out with one of the fire trucks, because there was a heavy smoke condition in that bay, got the ambulance away from the building,” Wheeler said.

Wheeler didn’t report any injuries to WSFB.

The suspect is expected to be extradited and has a bond of $150,000 under the arrest warrant that was issued, the release from the fire department said. It’s unclear whether the man has an attorney.

“This individual has targeted those who we count on to save lives,” said Old Saybrook Police Chief Michael Spera in the release. “Our Officers have worked diligently all evening obtaining both search and arrest warrants in an effort to quickly stop these violent attacks against public safety and cause the suspect to be taken into custody.”

Old Saybrook police directed CNN to the fire department’s Facebook post when reached for comment.Source link

Andrew Cuomo: New York governor faces new allegations that threaten his political futureThe new sexual harassment allegation emerged Saturday evening in an article in the New York Times. Charlotte Bennett, a 25-year-old former executive assistant and health policy adviser to Cuomo, told the newspaper that during one of several uncomfortable encounters, Cuomo asked her questions about her sex life during a conversation in his State Capitol office and said he was open to relationships with women in their 20s.

She interpreted the exchange — which she said took place in June while the state was in the throes of fighting the pandemic — as what the newspaper called “clear overtures to a sexual relationship.” CNN has reached out to Bennett for comment on the latest accusation.

Cuomo denied Bennett’s allegations Saturday in a statement, saying he believed he had been acting as a mentor and that he “never made advances toward Ms. Bennett, nor did I ever intend to act in any way that was inappropriate.”

“The last thing I would ever have wanted was to make her feel any of the things that are being reported,” Cuomo said, saying that “she came to me and opened up about being a sexual assault survivor” and that “I tried to be supportive and helpful.”

In his statement Cuomo said he had requested an “outside review” of the matter and asked that New Yorkers await the findings “before making any judgments.” He called Bennett “a hardworking and valued member of our team during COVID” and said “she has every right to speak out.”

Beth Garvey, special counsel and senior advisor to Cuomo, said in a statement Sunday that the governor’s office has asked the New York attorney general and the chief judge of the court of appeals to jointly select an independent attorney to conduct “a thorough review” of sexual harassment claims against the governor.

The governor’s office will “cooperate fully” and will not make further comment on the matter until the report is issued, Garvey said.

Bennett told the New York Times that she felt compelled to speak out about her account because she wanted to draw scrutiny to the way Cuomo “wields his power.” Bennett told the Times that Cuomo did not make a physical advance on her, but the message was clear. “I understood that the governor wanted to sleep with me, and felt horribly uncomfortable and scared,” she told the newspaper. “And was wondering how I was going to get out of it and assumed it was the end of my job.”

Bennett agreed to speak to the New York Times last week after she shared a tweet from the account of another former Cuomo aide, Lindsey Boylan, who wrote a detailed post on Medium about her own allegations of sexual harassment against Cuomo, which his aides have said are untrue.
When tweeting Boylan’s account, Bennett urged people to read it if they want to know “what it’s like to work for the Cuomo (administration).”

Boylan alleged in the Medium post that Cuomo invited her to “play strip poker” during a 2017 flight on his taxpayer-funded jet while another aide was seated beside her and a state trooper behind her. In 2018, Boylan said, Cuomo stunned her by kissing her on the lips after a one-on-one briefing on economic and infrastructure projects in his New York City office.

Cuomo denied Boylan’s allegations in a December news conference when she first made them.

In a statement released by the governor’s press secretary on Wednesday, four other people said they were on October flights with her and that “this conversation did not happen.”

CNN has not been able to corroborate the allegations, and when asked for further comment, Boylan — who is currently running for Manhattan borough president — replied that she was letting her Medium post speak for itself. She wrote in the post that she hoped sharing her story “will clear the path for other women to do the same.”

“Governor Andrew Cuomo has created a culture within his administration where sexual harassment and bullying is so pervasive that it is not only condoned but expected,” Boylan wrote. “His inappropriate behavior toward women was an affirmation that he liked you, that you must be doing something right. He used intimidation to silence his critics. And if you dared to speak up, you would face consequences.”

Boylan tweeted Sunday morning that Cuomo should resign. “And if he does not resign, he should be removed from office. Not one more victim. Not one more life destroyed,” she wrote.

New York State Senate Majority Leader Andrea Stewart-Cousins, a Democrat, released a statement last week calling the Boylan accusation “disturbing.”

“This is deeply disturbing. Clearly there is no place for this type of behavior in the workplace or anywhere else,” Stewart-Cousins wrote.

New York City Mayor Bill de Blasio — a frequent Cuomo sparring partner — called Sunday for the state legislature to revoke the governor’s emergency powers and said that “two fully independent investigations must be held immediately into the deaths at nursing homes and the disturbing personal misconduct allegations.”

Asked about the new allegations against Cuomo on CNN’s “State of the Union” on Sunday, White House press secretary Jen Psaki said President Joe Biden “believes that every woman should be heard, should be treated with respect and with dignity.”

“Charlotte should be treated with respect and dignity. So should Lindsey. And there should be an independent review looking into these allegations and that’s certainly something he supports and we believe should move forward as quickly as possible,” Psaki told CNN’s Dana Bash, calling the allegations “serious” and adding that “it was hard to read that story as a woman.”

An already perilous position

Now facing two sets of allegations against him that detail not only inappropriate conduct but an office culture where women say they were afraid to speak up, Cuomo will have to explain the environment that he has created over his three terms as governor. And the allegations come at a difficult time for Cuomo when some of his political adversaries are more loudly questioning his political tactics as his administration is criticized for its handling of Covid-19 data.

His administration is still reeling from the fallout from a report released in January by New York Attorney General Letitia James that revealed that the New York State Department of Health undercounted Covid-19 deaths among residents of nursing homes by approximately 50%. The governor has faced fierce criticism both for his explanation of what happened and his actions as he tried to mitigate the damage of the data reporting scandal.

More than 15,000 residents of New York’s long-term care facilities have died (or are presumed to have died) from Covid-19 since the pandemic began, according to the state Department of Health. But until January, the department only reported the deaths of long-term care residents who died in a facility like a nursing home, not those who passed away after being transferred to hospitals.

Rep. Alexandria Ocasio-Cortez, one of the state’s high-profile lawmakers in Washington, DC, has come out in favor of “a full investigation of the Cuomo administration’s handling of nursing homes during COVID-19.”

The confusion about the nursing home numbers led many New York lawmakers to drill the Cuomo administration for clearer answers about that data throughout last year. Earlier this month, after James’ report, Cuomo’s top aide Melissa DeRosa admitted in a virtual meeting with state lawmakers that the administration tried to delay the release of the data on Covid-19 deaths in long-term care facilities, because they were wary of a federal Justice Department preliminary inquiry.

During a subsequent news conference, Cuomo acknowledged that his administration did not respond “soon enough” to requests for the data on Covid-19 deaths that was being requested by lawmakers, but he said the state’s death counts were accurate.

“To be clear, all the deaths in the nursing homes and in the hospitals were always fully, publicly and accurately reported,” he said.

Like DeRosa, Cuomo tried to explain his administration’s delay in releasing data on Covid-19 deaths to lawmakers by stating that the Department of Health “paused” state lawmakers’ request for Covid-19 death data while his administration was focused on the related inquiry by the Justice Department. In a narrowly worded apology, he said the delay in providing the information to lawmakers created “a void” that allowed conspiracy theories to flourish.

“The void we created by not providing information was filled with skepticism and cynicism and conspiracy theories which furthered the confusion,” Cuomo said. “We should have done a better job in providing information. We should have done a better job of knocking down the disinformation. … I accept responsibility for that.”

But that apology did not go far enough for many of the lawmakers who are delving more deeply into whether more could have been done to prevent the state’s more than 47,000 deaths from the coronavirus.

In another notable allegation about the power dynamics that Cuomo has created, one lawmaker accused the governor of trying to control the fallout over the misleading data reporting about nursing home deaths by threatening his career.

Democratic Assemblyman Ron Kim, a progressive from Queens who is an outspoken critic of Cuomo, alleged that during a phone call with the governor earlier this month, Cuomo threatened his career if he “did not cover up for Melissa (DeRosa) and what she said.”

Recounting the conversation, Kim told CNN that Cuomo said: “We’re in this business together and we don’t cross certain lines” and added that “I hadn’t seen his wrath and that he can destroy me.”

Rich Azzopardi, Cuomo’s senior adviser, said the allegation that Cuomo threatened to “destroy” Kim was a lie.

Cuomo’s standing with a majority of New Yorkers remained high in a Siena College Research Institute survey released earlier this month but conducted before the details of DeRosa’s call were made public. More than 60% of voters approved of his handling of the pandemic although a majority gave him “fair” or “poor” marks on making public all data about Covid-related deaths of nursing home patients.

The questions about the Cuomo administration’s handling of the data are not fading, as yet another contentious hearing with New York state Health Commissioner Dr. Howard Zucker showed last week.
State Sen. Gustavo Rivera, the Democratic chair of the health committee, expressed frustration during the hearing with an administration that he said “will apparently never acknowledge that you have done anything wrong.”

At the height of his popularity last spring, Cuomo was praised for his clarity and his candor about the depths of the crisis that his state was facing. That clarity has been missing in his administration’s explanations of the handling of Covid-19 data, which have been confusing and difficult to follow. He now also faces serious allegations that he created a toxic work culture and acted in a way that indelibly changed the career trajectory of two young women in his employ.

Whether he has a political future won’t be clear until he explains how that happened and offers his constituents a candid assessment of his own conduct — which will determine whether he can regain their trust.

CNN’s Lauren del Valle, MJ Lee, Mark Morales and Shimon Prokupecz contributed to this report.

Source link

Sign up for CNN's Pop Life Chronicles newsletter


Source link

School reopening: Here’s why it’s so hard


Unlike other countries, the US leaves school control at the local level, and the challenges to providing in-person instruction are not the same everywhere, making it nearly impossible to create effective federal and even state-level guidance as the pandemic wears on.

Some buildings don’t have enough space to spread students out, while others don’t have adequate ventilation systems. In some places, school authorities face strong opposition from powerful teachers’ unions.

The result has been a patchwork of in-person, hybrid and all-virtual instruction. Elementary school students in New York City, for example, returned to school for a few days a week in the fall, and the city brought middle school students back this week. After a bruising fight with the teachers’ union, Chicago brought pre-K and special education students back into the classroom in mid-February, and elementary school and middle schools students will start returning in March. In San Francisco, no public school students have had in-person instruction since March, prompting the city to sue its own school district.
As one Virginia school district prepares to reopen, educators and families balance Covid precautions and normal instruction
Districts that have returned kids to buildings have shown that it’s possible to bring students back without devastating outbreaks. In fact, there’s mounting evidence that Covid transmission in schools is low, even when there’s a high rate of infection in the community.

Here are some of the pain points slowing down the process.

Specifics in new CDC guidance create new headaches

The US Centers for Disease Control and Prevention released highly-anticipated guidelines for reopening schools earlier this month, revising the recommendations made last summer under the Trump administration. The agency can’t force schools to reopen but instead offers guideposts to help them do so safely.
CDC's Covid-19 school guidance leaves some reassured, others confused

But there’s been little movement by all-virtual districts since then.

Instead, the Philadelphia School District didn’t bring back pre-k through second-grade students last week as planned. California Gov. Gavin Newsom has yet to strike a deal with legislators and school groups after suggesting an agreement was imminent earlier in the month.

“Guidelines based on well documented studies would hopefully have led to some meaningful school openings,” said Dr. Monica Gandhi, an infectious disease physician at the University of California, San Francisco.

The CDC advises districts to implement five key mitigation strategies — masking, physical distancing, hand washing, cleaning and improving ventilation, and contact tracing and quarantine — and to assess the level of Covid spread in the community, phasing in learning modes accordingly. It also says that testing and vaccinating teachers can provide an additional layer of protection.

Experts say the revised guidance is clearer than what was released last summer, but warn that giving more specificity can paradoxically create barriers to reopening.

Gandhi said she is particularly disappointed that the guidance emphasized a tie to community incidence and that it specified keeping six feet of distance — which many districts don’t have the space to do.

“In a way, being more clear can create specifics that may not fit everyone’s parameters and justify closures,” she said.

Dr. Lee Savio Beers, president of the American Academy of Pediatrics, agreed that there is some confusion about whether desks need to be six feet apart and over the tie to community transmission.

But she noted that the guidance also goes on to say that all schools have the option of providing in-person learning “at any level of community transmission.”

“The new guidance reinforces our recommendation that with proper mitigation measures, schools can safely reopen even in areas of high transmission,” Beers said.

The guidelines aren’t completely preventing reopening. The West Virginia Board of Education passed a motion this week that requires schools to provide five days of in-person instruction to grades pre-K to 8 by March 3 — regardless of the rate of transmission in the community. High schools can continue to provide a hybrid model of instruction if the infection rate is high since older students may be more likely to transmit the virus.

Space is limited

Keeping desks six feet apart could be the biggest hurdle in bringing students back full-time. Many schools simply don’t have the space. Some schools in Colorado, Maine and Texas have experimented with moving classes outdoors.
This Ohio school reduced spacing measures and is open to all, 5 days a week

“I don’t think schools that were closed this past fall are going to reopen next fall. This is 100% about distancing. Community spread should be down by then, but the distancing problem will still be there,” said Karen Vaites, a New York mom and literacy advocate who is helping organize the parent-led movement Open Schools across the country.

Epidemiologist Tracy Hoeg was also surprised to see the CDC recommend six feet of distancing and to tie reopening to community spread. She’s the senior author of a widely cited study of 17 Wisconsin schools that reopened for in-person learning in the fall.

The study found few instances of in-school transmission among students and staff members — even when the percentage of people testing positive in the community was as high as 40%. While masking was required, the K-8 students were mostly between three to six feet apart.

Only seven of the 191 Covid cases reported were transmitted in school. There were not cases transmitted between a student and a teacher.

“I would have said three to six feet apart is sufficient for K-8 students, according to our data,” Hoeg said.

“I don’t think it’s smart to say reopening should be based on community transmission rates. It’s like we’re backpedaling,” she added.

The Wisconsin study is not the only one that found schools were safe when K-8 students were kept three feet apart. A North Carolina study had similar results. The World Health Organization recommends a distance of one meter, or just over three feet.
In Ohio, where there have also been school reopening success stories, the state also recommends keeping at least three feet between desks, though six feet is ideal.

Showdowns with teachers’ unions

Some state and city leaders are clashing with union leaders, who argue that teachers want to return to school as long as it’s safe. They’re calling for improvements to ventilation systems, ramped up Covid testing, accommodations for high-risk teachers and vaccine prioritization before returning to the classroom — and the funding necessary to make those adjustments. A bill making its way through Congress and backed by Biden would provide $130 billion to K-12 schools.
In New Jersey, the Montclair district canceled restarting in-person learning in January when the teachers’ union cited safety concerns. The district is now suing the union. The city of San Francisco has also sued the school district there for failing to come up with a reopening plan.
In Chicago, negotiations over a reopening plan were particularly fraught as teachers argued the schools are underfunded to begin with. After weeks of talks, the teachers’ union accepted an agreement to reopen earlier this month, bringing pre-k and special education students back into the classroom last week. Elementary school and middle schools students will start returning in March.

Teachers aren’t always prioritized for the vaccine

Americans support teachers getting Covid-19 vaccine before schools reopen, according to new survey

In some places, including Los Angeles, union leaders say they don’t want schools to reopen before their staff is entirely vaccinated.

CDC Director Rochelle Walensky has said vaccines don’t need to be a requirement, but that teachers should be prioritized.

Some or all of teachers in 28 states and Washington, DC, are eligible for the vaccines. There are 22 states where teachers are still not eligible to receive the vaccine as a specific group, although some educators might fall into the current age group that state is vaccinating.

About 82% of educators had not been vaccinated at the start of February, according to a survey conducted by the National Education Association, the largest teachers’ union in the country.

Biden’s muddled messaging

Biden came into office pledging to open most schools during his first 100 days, an ambitious goal from the start. The federal government can’t mandate schools to reopen and it’s unclear exactly how the administration will evaluate success.

Earlier this month, White House press secretary Jen Psaki said Biden was committed “to ensuring schools are open five days a week” — once the proper safety measures are in place. Two days earlier she suggested that “teaching at least one day a week in the majority of schools by day 100” might be enough to meet the goal.
About 26% of K-12 students are attending schools with a hybrid schedule, according to the private data tracking company Burbio. In those situations, students may attend some days in-person, but classes rotate so that students can remain socially distant in the classroom. A California South Bay area district, for example, is considering bringing students back into the classroom for just one hour a week to start.

Districts often move to all-virtual instruction when there are too many cases reported, though the number of cases that requires a shut down greatly varies by district. When cases spiked over the holidays, about 55% of students’ schools were virtual-only, according to Burbio.

As of February 21, about 31% of K-12 students were attending all-virtual schools. Nearly 43% were enrolled in schools that are open every day for in-person instruction.

CNN’s Elizabeth Stuart, Kristina Sgueglia, and Meridith Edwards contributed reporting.Source link

Psaki: ‘More effective ways’ to hold Saudi Arabia accountable for Khashoggi’s murder than sanctioning crown prince“We believe there is more effective ways to make sure this doesn’t happen again and to also be able to leave room to work with the Saudis on areas where there is mutual agreement — where there is national interests for the United States. That is what diplomacy looks like,” Psaki told CNN’s Dana Bash on “State of the Union” when asked why the administration is punishing people under the crown prince but not him.

“That is what complicated global engagement looks like and we have made no secret and been clear we are going to hold them accountable on the global stage and with direct actions,” added Psaki, who called Khashoggi’s 2018 murder a “horrific crime.”

On Friday, the administration released a declassified intelligence report on Khashoggi’s death that said the crown prince, known as MBS, directly approved the killing of the journalist. Secretary of State Antony Blinken announced visa restrictions that affected 76 Saudis involved in harassing activists and journalists, but he didn’t announce measures that touch the crown prince despite the fact that President Joe Biden promised to punish senior Saudi leaders while on the campaign trail.
CNN previously reported that two administration officials said sanctioning MBS was never really an option, operating under the belief it would have been “too complicated” and could have jeopardized US military interests in Saudi Arabia. As a result, the administration did not even request the State Department to work up options for how to target MBS with sanctions, one State Department official said.

Biden said at the White House on Saturday that there will be an announcement on Monday “about what we’re going to be doing with Saudi Arabia generally.” He also told Univision on Friday that he was now dealing with the Saudi King and not bin Salman, saying “the rules are changing” in the US’ relationship with the Saudis.

White House communications director Kate Bedingfield said Sunday that Biden’s forthcoming announcement is “not a new policy announcement,” but an “elaboration” of Friday’s actions.

“Tomorrow, the State Department is going to lay out a comprehensive package, if you will, walking through all of the actions that the administration took on Friday,” she told MSNBC.

Bedingfield also defended the administration’s decision not to sanction MBS, saying that “historically, the United States has not placed sanctions on leadership of countries that we have diplomatic relations with,” including the leaders of Russia and China.

Democratic Sen. Chris Coons of Delaware told Bash later on “State of the Union” that the administration is “not yet down with recalibrating the relationship between the United States and the Saudi kingdom,” adding that “balancing human rights and our regional interest and security is part of the hard work of diplomacy.”

But Coons would not say Sunday whether he thought the crown prince should be punished directly for Khashoggi’s death, telling Bash instead that he looks forward “to having ongoing conversations with the administration about this issue.”

This story has been updated with additional details Sunday.

CNN’s Kaitlan Collins, Kevin Liptak, Vivian Salama, Kylie Atwood and DJ Judd contributed to this report.Source link